Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Experiment 101

Firma producent

Szwedzkie studio deweloperskie, założone przez byłych pracowników Avalanche Studios, na którego czele stanął Stefan Ljungqvist. Zespół tworzy gry przeznaczone na komputery osobiste i konsole, a jego debiutanckim dziełem jest gra RPG akcji pod tytułem Biomutant. Od listopada 2017 roku Experiment 101 należy do firmy THQ Nordic.

Historia

Studio Experiment 101 zostało założone w 2015 roku przez byłych pracowników Avalanche Studios, ze Stefanem Ljungqvistem na czele; mowa o osobie, która odegrała kluczową rolę w produkcji takich gier jak Mad Max oraz seria Just Cause. Po dwóch latach, w listopadzie 2017 roku, studio zostało kupione przez firmę THQ Nordic.

O debiutanckim projekcie zespołu Experiment 101 gracze po raz pierwszy usłyszeli nieco wcześniej, bo w sierpniu 2017 roku. Był nim Biomutant, czyli osadzona w postapokaliptycznym świecie gra RPG akcji, w której gracze mieli wcielać się w antropomorficzne zwierzęta. Produkcja doczekała się ciepłego przyjęcia na targach gamescom 2017, toteż jej wydawca postawił sobie za cel uczynienie Biomutanta jedną ze swoich kluczowych marek. Tytuł zmierzał na komputery osobiste, PlayStation 4 oraz Xboksa One, a jego premierę zaplanowano na 2019 rok. W listopadzie 2019 roku dowiedzieliśmy się, że Biomutant doczekał się obsuwy. Produkcja miała zadebiutować w okresie od kwietnia 2020 roku do marca 2021 roku. W lutym 2020 roku deweloperzy uspokajali graczy, przekonując, że ich dzieło jest już niemal ukończone. Na podobny krok zdecydowali się również w czerwcu, kiedy to potwierdzili, że zajmują się już wyłącznie usuwaniem błędów technicznych.

Niemniej gracze czekający na tę produkcję musieli uzbroić się w cierpliwość. Co prawda opublikowane w styczniu 2021 roku sprawozdanie holdingu Embracer Group pozwalało wierzyć, że Biomutant trafi do sprzedaży przed końcem marca, jednak trzy tygodnie później ogłoszono nową datę premiery tej produkcji. Na szczęście tym razem opóźnienie nie było szczególnie dotkliwe; gra miała bowiem trafić do sprzedaży 25 maja 2021 roku. Kilka dni później autorzy ujawnili, że ich dzieło powstawało tak długo, bo jego wydawca, firma THQ Nordic, nie zmuszał ich do crunchu. Dzięki temu autorzy mogli w spokoju szlifować ów projekt i eliminować jego problemy (jak informowali, największym wyzwaniem było dla nich dopracowanie systemu walki w taki sposób, by odpowiednio zbalansować strzelanie, walkę wręcz oraz umiejętności bojowe protagonisty).


Experiment 101: wyprodukowane gry

Biomutant (XONE)

Biomutant (XONE)

Biomutant (PS4)

Biomutant (PS4)

Biomutant (PC)

Biomutant (PC)

Wydawcy gier Experiment 101

Wydawcy gier wyprodukowanych przez Experiment 101:


THQ Nordic / Nordic Games

Wyprodukowane gry