Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

DigixArt Studio

Firma producent

Francuskie studio deweloperskie z siedzibą w Montpellier. Zespół tworzy gry przeznaczone na rozmaite platformy – od komputerów osobistych, przez konsole, skończywszy na urządzeniach mobilnych. Od sierpnia 2021 roku DigixArt należy do holdingu Embracer Group, działając pod skrzydłami grupy operacyjnej Koch Media.

Historia

W 2015 roku Anne-Laure Fanise oraz Yoan Fanise założyli własne studio deweloperskie, które ochrzcili mianem DigixArt. Warto odnotować, że Yoan Fanise mógł się wówczas pochwalić czternastoletnim doświadczeniem w tworzeniu gier wideo; w jego portfolio można było znaleźć takie pozycje, jak Beyond Good & Evil, Peter Jackson's King Kong, Raving Rabbids (to on wymyślił język, którym posługują się tytułowi bohaterowie), Assassin's Creed III, a także Valiant Hearts: The Great War.

Po zaledwie dziewięciu miesiącach DigixArt dostarczyło swoją debiutancką produkcję. Mowa o grze Lost in Harmony: Kaito's Adventure, która trafiła na urządzenia mobilne z systemem Android oraz iOS. Owa hybryda autorunnera i narracyjnej gry muzycznej spotkała się z na tyle ciepłym przyjęciem ze strony graczy i recenzentów, że w 2018 roku autorzy przenieśli ją na komputery osobiste i konsole Nintendo Switch.

W międzyczasie autorzy nawiązali współpracę z firmą Bandai Namco Entertainment, której nakładem jej kolejny projekt miał w listopadzie 2018 roku trafić na pecety, PlayStation 4 oraz Xboksa One. Mowa o grze 11-11: Memories Retold, czyli przygodówce osadzonej w czasach I wojny światowej. DigixArt opracowało ją wraz ze słynną firmą Aardman Studios, specjalizującą się w animacji poklatkowej (mającą na koncie między innymi takie filmy, jak Uciekające kurczaki czy Wallace i Gromit: Klątwa królika). Efektem tej kooperacji była oprawa graficzna przypominająca ruchome malowidło. Poza tym głównym bohaterom tej pozycji głosu użyczyli znani aktorzy, na czele z Elijahem Woodem i Sebastianem Kochem.

W grudniu 2020 roku studio zaprezentowało światu swą trzecią produkcję. Mowa o Road 96, czyli grze przygodowej, w której gracze mieli wcielić się w nastolatkę próbującą wydostać się z fikcyjnego autorytarnego kraju – Petrii. 16 sierpnia 2021 roku tytuł miał trafić na komputery osobiste oraz Nintendo Switch.

Na niespełna dwa tygodnie przed premierą gry Road 96 holding Embracer Group poinformował, że kupił opisywane studio, które od tej pory miało funkcjonować pod skrzydłami grupy operacyjnej Koch Media. Podobnie jak inne zespoły nabywane przez szwedzkiego giganta, DigixArt miało zachować pełną autonomię.