Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Poza grami Programy 7 lutego 2001, 14:50 Soulcatcher

Ścieżki Internetu - Łącze stałe

Jedna z części serii artykułów poświęconych możliwościom podłączenia się do Internetu, przedstawiająca sposób z wykorzystaniem niestety jeszcze bardzo drogiego łącza stałego.

Własne łącze stałe jest marzeniem większości internautów. Nie bez powodu kończy się tylko na sennych wizjach, koszty pociągnięcia takiego kabelka zaczynają się od 550 pln (za 64Kbps), a kończą na 2500 pln (2,3 Mbps). Równie astronomiczny jest abonament miesięczny, wynoszący odpowiednio 500 i 2100 pln. (ceny z oferty Polboxu http://www.polbox.pl/). Jest to oferta wykraczająca poza możliwości indywidualnego użytkownika. Co innego gdy koszty instalacji i miesięczne opłaty rozłoży się na kila(naście) osób. Wymaga to zbudowania lokalnej sieci i podpięcia jej do otrzymanego od firmy routera. Im jest ona większa, tym mniej zapłaci pojedynczy użytkownik, np. przy wykupieniu łącza L2300 (2,3 Mbps) wystarczy 13 stanowisk aby miesięczna opłata zatrzymała się na poziomie SDI, zaś pasmo jakie przypada na jedno stanowisko wyniosło ok. 176 Kbps.

Oczywiście wszystko wygląda ładnie na papierze, zbudowanie sieci lokalnej jest jednak sprawą bardzo pracochłonną. Wymaga sprawnego organizatora i odpowiednich fachowców, odpowiedzialnych za postawienie i obsługę serwera. Dochodzą jeszcze koszty kart, kabli i hub’ów. Mogą też pojawić się problemy z administracją budynku, a także zwyczajny brak chętnych. Postawienie lokalnej sieci może okazać się opłacalne, jedynie w przypadku zabudowy miejskiej (tj. bloków). Warto zainteresować się czy coś podobnego już u nas nie istnieje. Dwa połączone komputery, można dość łatwo rozbudować o kolejne stanowiska. Radość z takiej małej sieci jest nieoceniona, gdyż umożliwia wspólne rozgrywki. Dalej można zdecydować się np. na SDI lub Kablówkę i współdzielić połączenie na kilku użytkowników. Gdy sieć będzie się rozrastać, to nie ma przeszkód aby przerzucić się na szybsze łącze. Wraz z rozwojem naszego małego intranetu, zwiększy się nasza wiedza i być może, po jakimś czasie doczekamy się własnego stałego łącza.

Pennywise