Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Poza grami Programy 22 stycznia 2001, 15:19 Soulcatcher

ICQ

ICQ to jeden z najpopularniejszych programów umożliwiających komunikację i pogaduszki "na żywo" z innymi użytkownikami sieci z całego Świata.

Teraz wreszcie nadeszło to ‘niżej’ gdzie zajmę się tym wielokrotnie wspominanym procesem znajdowania i dodawania kolegów do listy kontaktowej.

Podstawowym narzędziem do poszukiwania znajomych jest ‘ICQ global directory search engine’ (ICQ > Add / Invite users > Find user -> add to list). Spotkaliśmy się już z nim podczas instalacji programu. Jak już pisałem, szukać możemy przy pomocy kilku zmiennych, z których najlepsze rezultaty daje e-mail i numer UIN. Jak łatwo się domyślić ta usługa służy tylko do nawiązania kontaktu z całkowicie znaną nam osobą, czyli np. kolegą ze szkoły lub kanału IRC. Dzięki niej możemy się przekonać czy jest on użytkownikiem ICQ, oraz ewentualnie dodać go do swojej listy kontaktowej. Musimy się liczyć z tym, że proces dodawania będzie wymagał autoryzacji drugiej strony. Pozostaje wtedy wysłanie ‘authorization request’ i czekanie czy nasz znajomy wyrazi na to zgodę. Podczas konfiguracji programu radziłem wam abyście zaznaczyli opcje o autoryzacji. Zrobiłem to gdyż każda osoba, która doda nas do swojej listy, automatycznie będzie wiedzieć kiedy jesteśmy w internecie. My ze swojej strony nie mamy zaś możliwości wykasowania się z niechcianej ‘contact list’. Zdarzyć się może, że taki przypadkowy znajomy będzie zwyczajnie natrętny i spokojne buszowanie po sieci przerywane będzie niepożądanymi wiadomościami. Jest co prawda w ICQ opcja czegoś w rodzaju killfile'a, który ma za zadanie chronić nas przed takimi osobami (ICQ > security & privacy > Ignore), lecz jego działanie jest łatwe do obejścia dzięki dostępnym w internecie programom. Na razie jednak zostawmy te ciemne strony ICQ i wróćmy do procesu wzbogacania naszej listy kontaktowej. Gdy dodamy odpowiednią osobę to jej nickname pojawi się na okienku naszego programu. Mamy teraz możliwość dodania go do którejś grupy kontaktów, jest to coś w rodzaju bibliotecznego indeksu ułatwiającego orientowanie się w gdy nasza lista zbyt się rozrośnie. Oczywiście mamy możliwość jego wyłączenia, w tym celu należy odznaczyć opcje ‘contact list group’ w menu ‘Contact list options’ (dostępne pod przyciskiem ICQ). Nie zaprzątając wam głowy dalszą konfiguracją programu, wrócę z powrotem do naszej listy kontaktowej. Standardowo nickname naszego znajomego jest koloru czerwonego, gdy przejdzie on w stan online, kolor jego ksywki zmieni się na niebieski. Właśnie ta mała cecha ICQ, zaważyła o jej popularności. Dzięki niej zawsze wiemy kiedy nasz znajomy jest w sieci, i nie ma problemu aby szybko się z nim skontaktować. Pozostaje jeszcze pytanie jak to zrobimy. Klikając prawym (lub lewym) przyciskiem myszy na nicku naszego kolegi, wyświetli się lista dostępnych akcji, które oferuje nam ICQ.

- Do przesyłania krótkich wiadomości służy usługa ‘message’. W działaniu przypomina ona SMS dostępny w sieciach komórkowych. Po jej uruchomieniu pokaże się małe okienko w którym wpisujemy tekst, po czym wysyłamy go klawiszem ‘send’. Usługa ta jest dostępna niezależnie od tego czy nasz kolega jest online czy offline, tak więc może ona częściowo zastąpić nam tradycyjny e-mail.

Dotarcie wiadomości do nas, oznajmia charakterystyczny dźwięk (takie ‘juuuuchuuuu’), oraz migający, żółty kartonik w system trayu. Wystarczy w takiej chwili dwukrotnie na nim kliknąć i na pierwszy plan wysunie się okienko z przysłanym do nas tekstem. Możemy na niego odpowiedzieć klikając na przycisk ‘reply’

1 2 3 4