Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Combat Mission 2: Barbarossa to Berlin - poradnik do gry

Combat Mission 2: Barbarossa to Berlin - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Prowadzenie bitwy | Porady | Combat Mission 2 Barbarossa to Berlin poradnik Combat Mission 2: Barbarossa to Berlin

Ostatnia aktualizacja: 7 października 2019

"Kto trzyma swe siły tam, gdzie nieprzyjaciel nie daje im zajęcia, kto dopuszcza, aby część jego sił maszerowała, to znaczy była martwa, gdy tymczasem inne siły biją się z nieprzyjacielem, ten źle gospodarzy własnymi siłami".

Carl von Clausewitz "O Wojnie"

Do wygrania bitwy z żywym przeciwnikiem zwykle nie wystarcza opanowanie ruchu jednostek i optymalizacja ich siły ognia. Potrzebna jest jeszcze analiza możliwości działania, która zwiąże właściwości terenu, naszych jednostek i pozycje punktów zwycięstwa w całość i posłuży do opracowania planu bitwy. Plan powinien określać najwygodniejsze drogi dojścia do Flag oraz to, jakie elementy terenowe należy obsadzić, by wesprzeć atak na Flagę lub jej obronę. Taka chwila zastanowienia powinna mieć miejsce już w fazie rozstawienia. Przy czym należy pamiętać o dwóch zasadach:

  • Zasada decydującego ataku - mimo iż z początku wydaje się, że mamy w ręku prawdziwą potęgę, trzeba pamiętać, że nie ma takiej ilości wojska, której nie można by zmarnować w drugo- i trzeciorzędnych walkach, rozproszyć po polu bitwy i znaleźć się w sytuacji, gdy do wykonania natarcia na punkt z Flagą nie mamy już wystarczających sił.
  • Zasada rozciągnięcia frontu i wywierania presji na przeciwnika - nie jest dobrze, gdy przeciwnik wykryje zgrupowanie naszej piechoty i czołgów, gdyż jest w stanie skierować przeciw nim całość własnych sił (w obronie) lub ominąć je i spróbować innej drogi podejścia (w ataku). Dlatego należy nawiązać kontakt z przeciwnikiem na szerokim froncie, tak by musiał rozproszyć też własne siły. Obchodząc skrzydło przeciwnika lub udając atak w oddalonym miejscu, możemy odciągnąć jego siły z miejsca, w którym chcemy przeprowadzić główne natarcie.
Ostrzał artylerii wygląda malowniczo, ale jego główny efekt to nie straty a spanikowanie przeciwnika - Prowadzenie bitwy | Porady | Combat Mission 2 Barbarossa to Berlin - Combat Mission 2: Barbarossa to Berlin - poradnik do gry

Ostrzał artylerii wygląda malowniczo, ale jego główny efekt to nie straty a spanikowanie przeciwnika.

Czy wydaje ci się, że obie te zasady są sprzeczne? No cóż, każda bitwa w CMBB to sztuka wyboru między jedną a drugą skrajnością. Jednak zasady te nie tyle są sprzeczne, co uzupełniają się. Do skutecznego ataku trzeba bowiem nie tylko skoncentrowania odpowiednich sił ale i zmylenia przeciwnika działaniem drobnych pododdziałów, tak by musiał zgadywać, gdzie znajduje się większość naszych jednostek.

W trakcie bitwy należy pamiętać, że zdobycie flag nie jest jedyną możliwością wygrania bitwy - Prowadzenie bitwy | Porady | Combat Mission 2 Barbarossa to Berlin - Combat Mission 2: Barbarossa to Berlin - poradnik do gry

W trakcie bitwy należy pamiętać, że zdobycie flag nie jest jedyną możliwością wygrania bitwy. Jasnym jest jednak, że zajęcie ich zmusza przeciwnika do śmielszej akcji, odkrycia swoich zamiarów, a co za tym idzie, daje nam możliwość zadania mu dodatkowych strat. Jeśli jednak to przeciwnik obsadza flagi, należy zasiać w nim obawę przed ich stratą, żeby sprowokować go do nierozważnego wysunięcia do przodu sprzętu pancernego. Istotne jest też, by nie zaangażować dużych sił w miejscu, z którego nie można będzie ich później wydobyć w celu przerzucenia na inny odcinek. Nie każdy plan wszak wypali! Nieprzyjaciel także realizuje własne zamierzenia i stąd należy rozmieścić swoje wojska, tak by zachować możliwość przemieszczania ich na zagrożone odcinki.

Combat Mission jest grą może nie całkowicie realistyczną, ale wystarczająco bliską rzeczywistości, by funkcjonowały w niej poniższe, podręcznikowe zasady sztuki wojennej:

  1. Przewaga - siła większa pokonuje siłę mniejszą. Nie należy jednak brać pod uwagę tylko siły liczebnej lecz wszystkie czynniki mające zastosowanie: uzbrojenie, wyszkolenie, teren.
  2. Celowość działania - Twoje posunięcia powinny służyć jakiemuś celowi: bezpośrednio lub pośrednio. Czasami podczas gry warto pokusić się o zastanowienie "a po co ja to robię?".
  3. Ekonomia sił - angażowanie takich sił, jakie wystarczą do wykonania danego celu, nie mniejszych i nie większych. Częścią tej zasady jest Zasada koncentracji - skupienia wysiłku w najważniejszym punkcie.
  4. Zaskoczenie - nieoczekiwane dla przeciwnika i nagłe działanie, jego pożądanym skutkiem jest wytworzenie czasowej Przewagi w danym punkcie, oraz odebranie przeciwnikowi Inicjatywy.
  5. Inicjatywa - oznacza nieustanne dążenie do narzucania przeciwnikowi swojej woli, zachowanie swobody działania i odebranie tejże przeciwnikowi.
  6. Manewr - zasada ta nakazuje oparcie koncepcji walki na maksymalnym wykorzystaniu zdolności manewrowych wojsk własnych i ograniczaniu i dezorganizowaniu manewrów przeciwnika.
  7. Współdziałanie - czyli inaczej mówiąc zgranie wysiłków różnych rodzajów broni.
  8. Utrzymanie zdolności bojowej - takie postępowanie, które zapewnia osiągnięcie celu przy jak najmniejszych stratach własnych i zachowywanie zdolności bojowej własnych wojsk do dalszej walki.