Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp

Workers and Resources - poradnik do gry

Workers and Resources - poradnik do gry

SPIS TREŚCI

Workers and Resources: Interfejs Workers and Resources poradnik, porady

W niniejszej części poradnika do Workers and Resources znajdują się informacje dotyczące interfejsu gry, a także parę ciekawostek związanych z wyborem opcji w nowej rozgrywce.

Ostatnia aktualizacja: 30 marca 2023

Rozpoczynając nową grę w Workers and Resources pierwszym wyborem, którego będziecie musieli dokonać jest wybranie, przez was mapy. Możecie wybrać gotową stworzoną przez twórców gry lub modów, możecie również skorzystać z tworzenia losowej mapy ustalając parametry takie jak liczby jezior, rzek, gęstość i ilość lasów, wysokość terenu i liczbę wzgórz.

Menu Nowej Gry

W tej części poradnika poznacie interfejs z pomocą którego ustawicie parametry nowej gry. W przypadku gdy jesteście początkującymi graczami wybierzcie mapę możliwie płaską z małą ilością rzek, zaoszczędzi to wam wielu kłopotów przy projektowaniu Waszych miast.

Domyślne ustawienia gry na poziomie bardzo łatwym - Workers and Resources: Interfejs - Workers and Resources - poradnik do gry
Domyślne ustawienia gry na poziomie bardzo łatwym

Po wyborze mapy gra przekieruje was do kolejnej strony, w której będziecie mogli ustawić następujące parametry startowe rozgrywki.

 1. 1 Populacja. Opcja dostępna po wybraniu mapy z miastami i drogami, zaczynacie grę z mieszkańcami i nie musicie od razu zapraszać ich z zagranicy.
 2. 2. Ilość pieniędzy. Nielimitowana sprawi, że nie będzie ograniczać Was budżet republiki, poziom łatwy to duża ilość gotówki czyli 10 mln rubli i 2 mln dolarów, średni poziom trudności to 3,5 mln rubli i 1 mln dolarów, mały budżet w najtrudniejszej opcji to 1 mln rubli i 0,5 mln dolarów dla waszego państwa.
 3. 3. Tryb realistyczny. Po wybraniu tej opcji nie będziecie mogli korzystać z opcji natychmiastowego konstruowania budynków i dróg (wyjątkiem są darmowe budynki, drogi i ścieżki). Wszystkie materiały, towary, pojazdy będziecie musieli transportować z przejścia granicznego lub będą musiały stamtąd przyjechać.
 4. 4. Reakcja obywateli. To ustawienie określa poziom reakcji obywateli waszej republiki na trudności, zimno, głód i inne niezaspokojone potrzeby.
 5. 5. Zarządzanie energią. W tym miejscu wybierzecie poziom w jakim chcecie kontrolować produkcję i zarządzanie energią elektryczną i paliwem. Wybór pierwszej opcji zdejmie z was obowiązek dostarczania prądu do budynków mieszkalnych oraz fabryk, stawiania elektrowni, nie będziecie musieli także stawiać stacji benzynowych i dostarczać paliwa dla pojazdów. Z drugiej strony pozostanie dla was opcja rozwijania przemysłu petrochemicznego, czyli budowa szybów naftowych, rafinerii, produkcja chemii i tworzyw sztucznych.
 6. 6. Zarządzanie wodą. Z pomocą tej opcji zadecydujecie w jakim stopniu chcecie zajmować się kanalizacją i dostarczaniem wody dla obywateli, włączona opcja oznacza, że potrzebna będzie budowa oczyszczalni ścieków, sieci kanalizacyjnej oraz wodociągowej z ujęciami wody i dbaniem o jakość wody. Wodę będziecie musieli dostarczyć do wszystkich miejsc gdzie znajdować się będą mieszkańcy, do wyboru macie transport rurami lub beczkowozy.
 7. 7. Cykl zima/lata. Z pomocą tej opcji decydujecie czy waszą republikę nawiedzi zima i zamiecenie śnieżne. Zima podobnie jak w prawdziwym świecie spowoduje utrudnienia w ruchu pojazdów, na drogi będą musiały wyjechać pługi, skróci się okres wegetacyjny roślin, a wasi mieszkańcy zaczną oczekiwać, że zapewnicie im ciepło w budynkach.
 8. 8. Pożary budynków. Od tej opcji zależeć będzie, czy w planach miast będziecie musieli uwzględnić remizy strażackie (pamiętajcie, że remizy mają ograniczony zasięg działania) i jak często mierzyć się będziecie z pożarami budynków.
 9. 9. Wydarzenia globalne. Ta opcja dodaje wam dodatkowe wyzwania takie jak epidemie chorób, które mogą również nawiedzić Waszą republikę, a także gwałtowne zmiany cen surowców.
 10. 10. Zanieczyszczenie. Gdy włączycie tą opcję, fabryki, pola, budynki przemysłowe oraz odpływ ścieków będą powodować zanieczyszczenie otoczenia co negatywnie oddziaływać będzie na zdrowie mieszkańców. W konsekwencji budynki mieszkalne musicie stawiać w dalszej odległości, a także kontrolować stopień zanieczyszczeń.
 11. 11. Symulacja wykształcenia. W tym momencie dokonacie wyboru czy chcecie zajmować się edukacją obywateli. Prosta edukacja zapewni każdemu automatyczne wykształcenie podstawowe, a także odciąży rodziców, którzy będą mogli udać się do pracy. Złożona edukacja zmusi was do budowy szkół podstawowych i przedszkoli, niezależnie przy każdej opcji będziecie musieli zadbać o uczelnie wyższe i domy dziecka.
 12. 12. Przestępczość. Włączenie przestępczości oznaczać będzie dodatkową dziedzinę, którą powinniście się zająć. Gra umożliwi wam budowanie posterunków policji, sądów oraz więzień. Bez względu na wasz wybór dostępna do budowy będzie służba bezpieczeństwa.
 13. 13. Symulacja ruchu. Po wybraniu tej opcji będziecie mogli decydować o pierwszeństwie na skrzyżowaniach, do wyboru są światła, zasada prawej ręki oraz znaki pierwszeństwa i ustępowania pierwszeństwa.
 14. 14. Badania. Włączenie tej opcji pozwoli wam na korzystanie z uczelni jako centrów badawczych do odkrywania technologii, które z kolei otworzą przed wami możliwość produkcji zaawansowanych materiałów takich jak części elektroniczne, elektronika oraz części mechaniczne.
 15. 15. Cykl nocy/dnia. Od tej opcji zależeć będzie czy nad waszą sowiecką republiką będzie wstawać słońce, czy będzie się poruszać, czy będzie w jednym miejscu. Gra w nocy na pewno wam się spodoba, jednak utrudni to budowanie i zarządzanie miastem, samochody w Waszych miastach będą poruszały się wolniej, a mieszkańcy mogą zużywać więcej energii elektrycznej.
 16. 16. Rok rozpoczęcia. W tym miejscu wybieracie w którym roku chcecie zacząć grę. Obecnie ma to wpływ jedynie na dostępność pojazdów, które możecie kupić, gdyż domyślnie są one produkowane jedynie w określonym przedziale czasowym.
 17. 17. Dostępność pojazdów. Opcja "Wszystkie" pozwoli wam na zakup każdego pojazdu bez względu na datę. Następna opcja umożliwi wam nabywanie pojazdów od momentu gdy zaczną być dostępne ze względu na datę, ale ich produkcja się nie skończy, ostatnie ustawienie "Zgodnie z datą produkcji" zawęża dostępność pojazdów, które możecie kupić tylko od określonych przedziałów czasowych, przykładowo Polonez dostępny będzie od 1978 do 2001 roku.

Interfejs Rozgrywki

W następnym kroku poznacie interfejs, z którym będziecie współpracować podczas gry.

1 - Workers and Resources: Interfejs - Workers and Resources - poradnik do gry
 1. 1. Ustawienia. Tutaj zapiszecie grę, wczytacie zapis, przejdziecie do menu lub pulpitu, a także zmienicie ustawienia graficzne, dźwiękowe, czy sterowanie gry. Zwłaszcza te ostatnie będą dla was przydatne, pozwolą wam one na zmianę części z wcześniej opisanych parametrów rozgrywki.
 2. 2. Stan zasobów. Ten kafelek pomoże wam w znalezieniu wartości towarów i pojazdów, będzie także mogli przejść do miejsca gdzie się one znajdują, poznacie ich ilość i wartość.
 3. 3. Statystyki demograficzne. Tutaj sprawdzicie strukturę waszego społeczeństwa. W tym miejscu będziecie w stanie określić czy liczba uczelni jest wystarczająca, czy znajdą się pracownicy do nowej fabryki, a ile osób starszych niż 21 lat chce wyprowadzić się od rodziców i założyć rodzinę. Poznacie również stopień zaspokojenia potrzeb mieszkańców.
 4. 4. Statystyki. To miejsce powinno mieć dla was duże znaczenie, to tutaj sprawdzicie opinie turystów o waszej republice i jej atrakcjach, przekonacie się czy jesteś dobrym przemysłowcem poznając stan budżetu sowieckiej republiki i wartości wyprodukowanych towarów. To tutaj znajdziecie informacje, które pozwolą wam zaplanować nowe gałęzie przemysłu, odnajdując towary, których wasza republika importuje najwięcej, zarówno w ilości jak i w ich wartości.
 5. 5. Lista pojazdów i budynków. W tym miejscu dowiecie się jakie budynki postawiliście, gdzie znajdują się poszczególne pojazdy, i kontenery (w grze traktowane jako pojazdy). Sprawdzicie tutaj dostępność pojazdów ich koszt w rublach lub dolarach, wagę, moc silnika i inne parametry.
 6. 6. Lista linii. Jest to kolejny przydatny kafelek, który umożliwi wam skuteczne zarządzanie liniami i połączeniami waszego państwa.
 7. 7. Stwórz miasto. Ta opcja będzie dla was przydatna gdy będziecie chcieli samodzielnie stworzyć miasto, inaczej stworzy się ono samo i przyjmie losową nazwę, jednak co najważniejsze z pomocą tego przycisku będziecie mogli stworzyć kolejkę szybkiego wyboru budynków, z których ma być wybudowane wasze miasto.
 8. 8. Pokaż wyszukiwanie znaczników. Dzięki tej opcji będziecie mogli zobaczyć materiały, surowce, pojazdy i ludzi na mapie z odpowiednimi znacznikami graficznymi.
 9. 9. Przypisywanie Biur Budowy. W tym miejscu będziecie mogli zarządzać centrami budowy, gdy zdecydujecie się na korzystanie z opcji budowy "własnymi siłami".
 10. 10. Budynki z Warsztatu. W tym kafelku znajdziecie wszystkie przedmioty, które pobraliście z warsztatu Steam gry, mody dla budynków czy pojazdów.
 11. 11. Edytor budynków. Pozwala na edytowanie i tworzenie przez Was własnych projektów budynków.
 12. 12. Skrypt. Tutaj będziecie mogli podejrzeć jakie skrypty są uruchomione w grze, pamiętajcie, że dotyczy to jedynie modów lub skryptów, które sami napiszecie, przykładowo mogą to być skrypty powodujące katastrofy w waszym socjalistycznym raju.
 13. 13. Time-lapse. Tutaj znajdziecie narzędzia pozwalające na nagrywanie gry i robienie zrzutów ekranu.
 14. 14. Pytania i odpowiedzi. Jak wskazuje nazwa znajdziecie tutaj odpowiedzi na wiele pytań dotyczących mechaniki gry, zachowania pasażerów, podstawy wydobycia surowców i tym podobne.
 15. 15. Ruble. To tutaj sprawdzicie stan waszego portfela w rublach, przychody, koszty i dochód w ujęciu miesiąc do miesiąca. Za ruble będziecie mogli handlować z państwami z bloku socjalistycznego, na mapie jest to czerwona granica.
 16. 16. Dolary. Dzięki dolarom będziecie mogli handlować z krajami kapitalistycznymi, na mapie oznaczone kolorem niebieskim. Podobnie jak w przypadku rubli sprawdzicie tutaj przychody, koszty i dochód w dolarach.
 17. 17. Prędkość wiatru lub nasłonecznienie. Od tych wartości zależy poziom produkcji prądu jakie wytwarzają wiatraki i panele słoneczne, które postawiliście w waszej republice.
 18. 18. Podgląd populacji. W tym miejscu znajdziecie podstawowe informacje dotyczące struktury demograficznej waszej republiki.
 19. 19. Podgląd populacji 2. Korzystając z tego pola sprawdzicie ilu bezrobotnych, nieuczących się i niepracujących więźniów jest w waszym państwie.
 20. 20. Zdrowie. Ta grafika szybko pokaże wam w jakiej kondycji są wasi obywatele, czy są zdrowi, czy unikają alkoholu i czy uprawiają sport.
 21. 21. Potrzeby. Znajdziecie tutaj garść informacji na temat ogólnego poziomu zadowolenia mieszkańców.
 22. 22. Pasek dzięki któremu będziecie mogli wybrać czy chcecie ponieść koszt budowy w rublach, dolarach, czy skorzystacie z budowy siłami waszych robotników i korzystając z waszych materiałów.
 23. 23. Pasek, który pozwoli ułatwi wam budowę, ponieważ da wam do wyboru podgląd wysokości terenu, przyciągania budynków, siatkę oraz tego co znajduje się pod ziemią.
 24. 24. Dzięki mapie będziecie znali ogólny wygląd republiki, miejsca w których znajdują się zasoby naturalne i wyświetlicie nazwy miast.
 25. 25. W tym menu znajdziecie wszystkie budynki, pogrupowane według specjalizacji i narzędzia terenu przygotowane, przez twórców gry.