Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp

F1 22 - poradnik do gry

SPIS TREŚCI
F1 22 - poradnik do gry

F1 22 - poradnik do gry

Ziuuum F1 22 poradnik to najlepsze porady na start, do ścigania się, lista wszystkich aut, wyścigów, mechaniki i elementy gry. Opisujemy wszystkie trofea, mikrotransakcje, tryby gry, My Team, online, F1 Life, supersamochody, sterowanie, wymagania sprzętowe.

Ostatnia aktualizacja: 21 lipca 2022

Poradnik do gry F1 22 oferuje wsparcie w rozpoczęciu rozgrywki, dzięki czemu staniecie się lepszymi wirtualnymi kierowcami Formuły 1 i poznacie najważniejsze zasady sportu. Opisuje on też szczegółowo najważniejsze nowości i zmiany sezonu 2022 F1, które zostały uwzględnione przez studio Codemasters przy tworzeniu gry.

F1 22: Zawartość poradnika

Pierwszy rozdział poradnika skupia się na podstawowych mechanikach i elementach gry. Nasz przewodnik zawiera przede wszystkim porady na start dotyczące m.in. dostosowania gry pod swoje preferencje i umiejętności, przygotowania się do wyścigu i unikania najczęstszych błędów już podczas ścigania się. Na osobnach stronach omówiliśmy główne tryby rozgrywki - karierę, My Team, online, F1 Life oraz tryb jazdy supersamochodami (te dwa ostatnie to nowości w edycji 2022).

W poradniku znajdziecie również rozdział FAQ z odpowiedziami na często zadawane pytania. Wyjaśnia on m.in. czy w grze są mikrotransakcje i waluta premium, jak zmienić wygląd oraz ubiór głównej postaci, czy można pozbyć się halo z kokpitu i które projekty badawcze z kariery są najlepsze.

Dużo miejsca poświęciliśmy na poradnik trofeowy, z pomocą którego powinniście być w stanie odblokować 100% osiągnięć i zdobyć platynowe trofeum w F1 22. Przygotowaliśmy też szereg mniejszych stron, które dotyczą m.in. sterowania, wymagań sprzętowych PC, opcji ułatwień dostępu oraz trybu fotograficznego.

F1 22: Szybkie porady na start

 1. Dostosujcie poziom trudności pod siebie. Wybranie jednego z ogólnych poziomów trudności proponowanych przez grę jest naszym zdaniem niewystarczające. Wybrany poziom może zawierać ustawienia, które Wam nie odpowiadają lub za bardzo ułatwiają bądź utrudniają grę. Polecamy przetestować wszystkie główne opcje i optymalnie je pod siebie ustawić.
 2. Użyjcie prób czasowych do poznania torów. W sezonie 2022 jedyną nowością jest GP Miami, ale w kalendarzu są też inne tory, które możecie słabo lub w ogóle nie znać. Próby czasowe są doskonałym miejscem do nauczenia się toru i poprawy swoich osiągów na nim ścigając się z duchami innych graczy.
 3. Unikajcie agresywnych startów. Bolidy F1 są domyślnie bardzo wrażliwe na uszkodzenia i nawet jeśli macie wyłączone lub ograniczone uszkodzenia to i tak możecie np. wypaść poza tor. Starajcie się bezkonfliktowo przejechać co najmniej pierwszych kilka zakrętów zanim zaczniecie walczyć o wyższe pozycje.
 4. Polegajcie na lusterkach lub strzałkach informujących o bolidach. To kolejny sposób na unikanie niepotrzebnych zderzeń, ale możecie też w ten sposób łatwiej bronić się przed atakami ze strony innych kierowców. Bardzo przydatna jest też opcja oglądania się za siebie. Używajcie jej przede wszystkim na prostych z DRS, na których łatwo można być dościgniętym.
 5. Rozgrywajcie sesje treningowe w karierze - dotyczą one m.in. symulacji tempa wyścigowego, zarządzania oponami czy scenariusza oszczędzania paliwa. Możecie dzięki nim zdobywać punkty rozwoju, które następnie można wydawać na badania i ulepszać bolid na przestrzeni sezonu. Nie radzimy całkowicie pomijać treningów i w ostateczności wybierajcie ich uproszczoną odmianę.
 6. Bądźcie bardziej uważni jeżdżąc w deszczu. W grze dostępne są oczywiście opony przejściowe oraz "pełne" deszczowe, ale nawet z nimi musicie spodziewać się innego zachowania bolidu. Starajcie się przede wszystkim wypatrywać poprawnie zakręty przy słabej widoczności, hamować z wyprzedzeniem i płynniej jeździć, by unikać poślizgów.

Więcej podpowiedzi i wskazówek na temat prowadzenia bolidów i awansowania w grze znajdziecie na osobnej stronie: Porady na start.

F1 22: Podstawy

W rozdziale o podstawach F1 22 oprócz porad na start znajdziecie strony dotyczące różnych elementów gry oraz zmian i nowości w sezonie 2022:

 1. F1 Life - Wyjaśniamy czym jest sekcja F1 Life oraz opisujemy jej główne cechy (zmiana wyglądu postaci, supersamochody, meble oraz puchary we własnej przestrzeni i inne).
 2. Supersamochody i wyzwania - Na stronie znajdziecie listę supersamochodów dostępnych w grze. Wyjaśniamy też w jakich trybach są one dostępne i jak zaliczać ich wyzwania (Gorące okrążenia - Pirelli Hot Laps).
 3. Tryby rozgrywki - Przygotowaliśmy omówienie podstawowych trybów rozgrywki, do których zaliczają się aż 3 warianty kariery, próby czasowe, wyzwania oraz zmagania online.
 4. Sezon 2022 - Strona zestawia najważniejsze nowości i zmiany sezonu 2022 Formuły 1: nowa specyfikacja bolidów, 22 wyścigi wsezonie (w tym zupełnie nowe GP Miami), zmiany na wybranych starych torach. Informujemy też o sprintach debiutujących w grze.
 5. Kariera - porady i zarządzanie - Na stronie znajdziecie opis najważniejszych menu i cech kariery, a także liczne porady m.in. na temat rozwijania zespołu, dbania o finanse i zatrudniania lepszych kierowców.

F1 22: FAQ

Rozdział FAQ z naszego poradnika odpowiada na kilka często zadawanych pytań:

 1. Mikrotransakcje - czy są w grze?- Wyjaśniamy znaczenie waluty Pit Coins oraz przepustki Podium Pass, a także na jakich zasadach odbywa się kupowanie i odblokowywanie nowej zawartości.
 2. Wygląd postaci - jak zmienić?- Informujemy gdzie dokonuje się zmian płci oraz wyglądu głównego bohatera, a także jak odblokowywać casualowe i wyścigowe elementy ubioru.
 3. Halo - jak usunąć? - Możecie znaleźć informację czy gra pozwala całkowicie lub częściowo pozbyć się osłony halo, która może utrudniać widoczność podczas jazdy z kamerą w kokpicie.
 4. Projekty badawcze - które najlepsze? - Zamieściliśmy nasze rekomendacje badań nad bolidem w trybie kariery, które mogą wyraźnie poprawić jego niezawodność oraz osiągi.

F1 22: Konfiguracje (setupy)

W grze F1 22 dobre ustawienie bolidu może mieć znaczący wpływ na jego osiągi. W rozdziale o konfiguracjach znajdziecie opisy najważniejszych elementów konfiguracji (setupów) maszyn, a także gotowe optymalne konfiguracje dla przykładowych torów z kalendarza.

 1. Zmiana konfiguracji - Z opisu dowiecie się gdzie można dokonywać zmian setupów, jakie są główne kategorie ustawień bolidu i jak mogą wpłynąć na osiągi oraz zachowanie bolidu, a także jak zapisywać i wczytywać konfiguracje.
 2. Przykładowa konfiguracja: Australia - Na stronie znajdziecie gotowe zalecane ustawienia bolidu dla toru Albert Park.
 3. Przykładowa konfiguracja: Bahrajn - Na stronie zamieściliśmy gotowy rekomendowany setup dla toru Sakhir.

F1 22: Trofea i platyna

Nasz poradnik trofeowy do gry F1 22 zawiera zestawienie wszystkich dostępnych osiągnięć oraz szczegółowe informacje o platynowym trofeum i wymaganiach bardziej skomplikowanych trofeów:

 1. Lista trofeów - Na stronie znajdziecie informacje o odblokowywaniu achievementów oraz opisy 51 trofeów F1 22.
 2. Jak ulał (Slotting In) - Wyjaśniamy jak łatwo wpasować się w pole startowe w sumie 10 razy.
 3. Fotograf-historyk (Classic Photographer) - Informujemy jak poprawnie użyć trybu fotograficznego na torach Silverstone, Spa, Monako i Monza.
 4. Boks master (Pit Perfection) - Podpowiadamy jak w łatwy sposób wykonać 25 idealnych zjazdów do boksu.

F1 22: Długość gry

F1 22 z racji na reprezentowany gatunek nie jest grą, w przypadku której można określić dokładną ilość czasu na zapoznanie się z jej zawartością. Wpływa też na to fakt, że możecie swobodnie regulować długość sesji weekendu wyścigowego.

Ogólnie można założyć, że chcąc porządnie ograć wszystkie dostępne tryby poświęcicie grze co najmniej kilkadziesiąt godzin. Po więcej informacji przejdźcie na stronę Długość gry.

F1 22: Wymagania sprzętowe PC

 1. System operacyjny: Windows 10/11 64-bit
 2. Procesor: Intel Core i3-2130 3.4 GHz / AMD FX-4300 3.8 GHz
 3. Pamięć RAM: 8 GB
 4. Karta graficzna: GeForce GTX 1050 Ti 4 GB / Radeon RX 470
 5. Wymagane miejsce na dysku: około 80 GB

Więcej informacji o minimalnych i zalecanych wymaganiach, a także o trybach graficznych i działaniu gry na PS5 jest na stronie Wymagania sprzętowe.

F1 22: Polska wersja językowa gry

Gra F1 22 posiada kinową polską wersję językową i domyślnie uruchamiana jest z angielskim dubbingiem. Na liście wspieranych języków dubbingu są również inne, ale nie ma wśród nich polskiego.

Po pełne zestawienie dostępnych wersji językowych przejdźcie na stronę Polska wersja gry.

Informacje o F1 22 - poradnik do gry

Autor : Jacek "Stranger" Hałas

Ostatnia aktualizacja : 30 czerwca 2022

Skorzystaj z funkcji komentarzy do wskazania błędów lub uzupełnienia poradnika.