Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp

Age of Empires 4 - poradnik do gry

Age of Empires 4 - poradnik do gry

SPIS TREŚCI

Age of Empires 4: Trofea / Osiągnięcia - lista Age of Empires 4 poradnik, solucja

Ta strona zawiera poradnik trofeowy do gry Age of Empires 4. Dowiecie się czego dotyczą osiągniecia i jak je odblokować.

Ostatnia aktualizacja: 8 grudnia 2021

Na niniejszej stronie poradnika do Age of Empires 4 zamieściliśmy listę wszystkich osiągnięć w grze. Znajdziecie tu dokładny opisy wszystkich trofeów oraz wyjaśnienie jak je zdobyć.

Gra Age of Empires 4 posiada 89 osiągnięć do odblokowania. Każde zdobyte osiągnięcie, nagradzane jest specjalnymi punktami. Łącznie możecie zebrać 1000 punktów.

Empires Will Rise

Sposób odblokowania: Zbuduj swój pierwszy Zabytek (Landmark).

Punkty: 5

Kingdoms Will Fall

Sposób odblokowania: Pokonaj 20 jednostek wroga.

Punkty: 5

A New Age Is Upon Us

Sposób odblokowania: Ukończ tutorial wprowadzający.

Punkty: 5

The Normans

Sposób odblokowania: Ukończ kampanię The Normans.

Punkty: 10

Komentarz: Kampania The Normans składa się z 10 misji. Aby odblokować to osiągnięcie, należy ukończyć wszystkie misje na dowolnym poziomie trudności.

Lista wszystkich misji:

 1. The Battle of Hastings
 2. North to York
 3. The Fall of Bayeux
 4. The Battle of Tinchebray
 5. The Battle of Bremule
 6. First Battle of Lincoln
 7. The Siege of Wallingford
 8. The Siege of Dover
 9. The Siege of Rochester
 10. Second Battle of Lincoln

The Hundred Years War

Sposób odblokowania: Ukończ kampanię The Hundred Years War.

Punkty: 10

Komentarz: Kampania The Hundred Years War składa się z 8 misji. Aby odblokować to osiągnięcie, należy ukończyć wszystkie misje na dowolnym poziomie trudności.

Lista wszystkich misji:

 1. The Combat of the Thirty
 2. The Siege of Paris
 3. France in Chaos
 4. The Battle of Pontvallain
 5. The Siege of Orleans
 6. The Battle of Patay
 7. Retake Normandy
 8. The Battle of Formigny

The Mongol Empire

Sposób odblokowania: Ukończ kampanię The Mongol Empire.

Punkty: 10

Komentarz: Kampania The Mongol Empire składa się z 9 misji. Aby odblokować to osiągnięcie, należy ukończyć wszystkie misje na dowolnym poziomie trudności.

Lista wszystkich misji:

 1. The Battle of Kalka River
 2. The Great Wall
 3. The Battle of Zhongdu
 4. The Siege of Kiev
 5. The Battle of Liegnitz
 6. The Battle of Mohi
 7. The Song Fortress
 8. Blockade at Lumen Shan
 9. The Fall of Xiangyang

The Rise of Moscow

Sposób odblokowania: Ukończ kampanię The Rise of Moscow.

Punkty: 10

Komentarz: Kampania The Rise of Moscow składa się z 8 misji. Aby odblokować to osiągnięcie, należy ukończyć wszystkie misje na dowolnym poziomie trudności.

Lista wszystkich misji:

 1. Rebuilding Moscow
 2. Tribute
 3. The Battle of Kulikovo
 4. Hold Against the Horde
 5. Fall of the Novgorod Republic
 6. Great Stand on the Ugra River
 7. Moscow versus Lithuania
 8. The Siege of Kazan

Age of Empires IV Campaign

Sposób odblokowania: Ukończ wszystkie kampanie.

Punkty: 50

Counter-Raider

Sposób odblokowania: Splądruj obóz Duńczyków podczas misji North to York w kampanii The Normans.

Punkty: 10

Komentarz: Splądrowania obozu jest opcjonalnym celem misji, jego dokładne położenie będzie zaznaczone na minimapie. Więcej o tym przeczytacie na osobnej stronie poradnika: North to York.

Chivalry

Sposób odblokowania: Uzyskaj pomoc 45 Rycerzy (Knights) podczas misji The Battle of Tinchebray w kampanii The Normans.

Punkty: 10

Komentarz: Podczas przechodzenia misji, w prawym górnym rogu ekranu pojawi się ikona, dzięki której będziecie mogli wykupić dodatkowe jednostki militarne. Wykupcie jednorazową pomoc od Raoul of Tonsy i 2 dodatkowe grupy Rycerzy od Elias of Maine, co łącznie kosztować będzie 1300 sztuk złota. Mapę z zaznaczonymi skrzyniami ze złotem znajdziecie na osobnej stronie poradnika: The Battle of Tinchebray.

Siegebreaker

Sposób odblokowania: Wytrzymaj oblężenie i nie dopuść do uszkodzenia Twierdzy (Keep) podczas misji First Battle of Lincoln w kampanii The Normans.

Punkty: 10

Komentarz: Twierdza znajduje się w południowo-zachodniej części Lincoln. Wytrzymajcie oblężenie i schwytajcie króla Stefana, zanim budynek odniesie jakiekolwiek szkody.

Quit Touching Me!

Sposób odblokowania: Wytrzymaj oblężenie i nie dopuść do zniszczenia murów miasta podczas misji The Siege of Wallingford w kampanii The Normans.

Punkty: 10

Komentarz: Postawcie jak najwięcej jednostek dystansowych na murach i wykupcie dla nich dostępne ulepszenia. Podczas ataków zatrudnijcie kilku robotników do naprawy murów, które zostały podniszczone.

Du Bois Are Back in Town

Sposób odblokowania: Wygraj bitwę na arenie nie tracąc więcej niż 10 jednostek podczas misji Combat of the Thirty w kampanii The Hundred Years War.

Punkty: 10

Komentarz: Wybierzcie championa Olivier Arrel, który posiada zdolność leczenia. W przerwie między walkami wykupcie ulepszenia dla Waszych jednostek u Kowala (Blacksmith), zapewniające wzmocnienie pancerza.

Fill the Coffers

Sposób odblokowania: Zbierz wszystkie skrzynie ze złotem podczas misji The Battle of Patay w kampanii The Hundred Years War.

Punkty: 10

Komentarz: Dokładną lokację skrzyń znajdziecie na osobnej stronie poradnika: The Battle of Patay.

Battle Royal

Sposób odblokowania: Zbuduj królewski oddział oblężniczy ze wszystkimi ulepszeniami od Warsztatu Braci Bureau (Bureau Brothers' Workshop) w misji Retake Normandy w kampanii The Hundred Years War.

Punkty: 10

Komentarz: Wykonajcie opcjonalne cele misji, polegające na przejęciu trzech strategicznych lokalizacjach, dzięki którym ulepszycie armaty produkowane w Warsztacie. Dokładne informacje na ten temat znajdziecie na osobnej stronie poradnika: Retake Normandy.

Careful Cannons

Sposób odblokowania: Ukończ misję The Battle of Formigny nie tracąc żadnych armat w kampanii The Hundred Years War.

Punkty: 10

Komentarz: Gdy użyjecie armat do zniszczenia palisady nieprzyjaciela natychmiast wycofajcie je za piechotę. Po pokonaniu wystarczającej ilości wrogich jednostek, armia Kyriella wycofa się i stanie pod murami miasta, a do Waszych oddziałów dołączą sojusznicy. Poczekajcie aż Mnisi wyleczą Wasze wojsko i wyruszcie na podbój Formigny.

Przez całą bitwę trzymajcie armaty z tyłu wraz z jednostkami dystansowymi i celujcie nimi w nadchodzące hordy wrogów. Jeśli będą one dobrze chronione przez oddział piechoty i jeźdźców nie powinniście mieć problemów z odblokowaniem tego osiągnięcia.

Twinkle Hooves

Sposób odblokowania: Nie strać żadnej jednostki Mangudai podczas misji The Battle of the Kalka River w kampanii The Mongol Empire.

Punkty: 10

Komentarz: Mangudai to konni łucznicy, którzy są świetni w zwabianiu wrogów do pułapek oraz w zwalczaniu zwykłej piechoty, ponieważ potrafią wypuścić celną strzałę będąc w pełnym galopie.

Podczas przechodzenia misji The Battle of Kalka River, poślijcie oddział Mangudai do zwabienia wrogich jednostek wraz z Waszym liderem, który posiada specjalną zdolność zwiększającą prędkość ich ataku. Trzymajcie ich z dala od łuczników i używajcie ich do zwalczania małych oddziałów zwykłej piechoty.

Przy bitwie nad rzeką używajcie kawalerii do walki z armią, podczas gdy oddział Mangudai zapewni im osłonę z tyłu. Jeśli wszystkie 36 jednostek Mangudai przeżyje, odblokujecie osiągnięcie.

Yeah, Well, You Should See the Other Guy

Sposób odblokowania: Strać jednostkę przed główną bramą Zhangjiakou podczas misji The Great Wall w kampanii The Mongol Empire.

Punkty: 10

Komentarz: Gdy rozpocznie się misja, będziecie musieli znaleźć alternatywną drogę do Zhangjiakou. Wyślijcie jednego Zwiadowcę (Scout) ścieżką prowadzącą w górę, drugiego zaś poślijcie pod główną bramę miasta, gdzie zostanie zastrzelony przez łuczników.

Forgot a Batu

Sposób odblokowania: Zabij 2 razy więcej wrogów niż armia sojusznika w misji The Battle of Mohi w kampanii The Mongol Empire.

Punkty: 10

Komentarz: Po wykonaniu pierwszego celu misji będziecie mieć 15 minut na przygotowanie się do ataku wrogiej armii.

Do zdobycia tego osiągnięcia powinniście posiadać jak największą armię, z porządną liczbą konnych łuczników. Przed upływem 15 minut postawcie kilka machin balistycznych na moście i wybudujcie kilka wież blokujących most od strony Waszej osady. Za wieżami postawcie kilka budynków. Dzięki temu kompletnie zamkniecie most, a Wasi sojusznicy nie będą mieli dostępu do wrogów.

Wyślijcie Wasze oddziały w wyznaczone punkty na mapie, aby zaatakowały armię nieprzyjaciela z drugiej strony mostu. Ofensywę rozpocznijcie przed upływem 15 minut.

Gdy pojawi się powiadomienie o odblokowaniu osiągnięcia możecie szybko usunąć budynki blokujące most, dzięki czemu Wasz sojusznik wkroczy do walki.

Boom Boom Pao

Sposób odblokowania: Nie dopuść do zniszczenia Huihui Pao w misji The Fall of Xiangyang w kampanii The Mongol Empire.

Punkty: 10

Komentarz: Huhui Pao to unikalna machina oblężnicza, którą może zbudować Wasz lider. Posiada ona ogromny zasięg, więc nie powinniście mieć większych problemów z odblokowaniem tego osiągnięcia. Przy jej pomocy zniszczcie wszystkie wieże i bramy do miasta i uważajcie, aby trebusz nie znalazł się w pobliżu jednostek dystansowych lub wież.

Keep the Change

Sposób odblokowania: Spłać daninę w ciągu 3 minut podczas misji Tribute w kampanii The Rise of Moscow.

Punkty: 10

Komentarz: Zbierzcie w przeciągu 3 minut 1500 sztuk złota. Złoto możecie uzyskać ze sprzedaży zasobów w Markecie i dzięki Kupcom (Traders) przemierzającym szlaki handlowe. Cywilizacja Rusi otrzymuje również złoto za zabijanie dzikich zwierząt. Nakażcie Zwiadowcom (Scouts) zabić każdego napotkanego jelenia oraz wyślijcie kilka jednostek piechoty na wilki w pobliskich lasach. W regionie możecie również znaleźć mnóstwo skrzyń ze złotem. Mapę z dokładnym umiejscowieniem skrzyń znajdziecie na osobnej stronie poradnika: Tribute.

Get Off My Bailey!

Sposób odblokowania: Powstrzymaj Mongołów przed przedostaniem się do zewnętrznej części miasta w misji Hold Against the Horde w kampanii The Rise of Moscow.

Punkty: 10

Komentarz: Wybudujcie kamienne mury przed drewnianą fortyfikacją i zbudujcie minimum jedną bramę. W pobliżu bramy postawcie również Twierdzę (Keep), do wzmocnienia obrony.

Blokujcie mosty jednostkami piechoty i ustawcie jak najwięcej łuczników i kuszników na murach. Podczas najazdów próbujcie jak najszybciej niszczyć wszystkie machiny oblężnicze, w szczególności trebusze, które z łatwością mogą dosięgnąć mury miasta. Zostawcie kilku robotników między murem a drewnianą fortyfikacją, aby szybko odbudowywać zniszczenia.

Ancient Tower Defense

Sposób odblokowania: Zabij 50 wrogów przy pomocy Drewnianych Fortec (Wooden Fortresses) w misji The Great Stand on the Ugra River w kampanii The Rise of Moscow.

Punkty: 10

Komentarz: Zbudujcie więcej Drewnianych Fortec przy przejściach przez rzekę i wykupcie w nich ulepszenia. W każdej fortecy umieśćcie po 3 łuczników. Podczas ataków, pilnujcie aby Wasza piechota nie atakowała wrogich oddziałów. Po każdym ataku naprawcie podniszczone fortece.

Jeśli chcecie sprowokować więcej jednostek wroga do ataku, zabierzcie swoje oddziały z wyznaczonych miejsc przy brodach rzecznych.

Classic Conquest

Sposób odblokowania: Zniszcz wszystkie wrogie jednostki i budynki produkcyjne podczas misji The Siege of Kazan w kampanii The Rise of Moscow.

Punkty: 10

Komentarz: Misja zakończy się po wyeliminowaniu wszystkich strażników Khana. Przed wtargnięciem za ostatnie mury miasta upewnijcie się, że wszystkie jednostki i budynki produkcyjne zostały zniszczone.

Zanim przystąpicie do oblężenia miasta przeszukajcie całą mapę i zlikwidujcie wszystkich robotników i jednostki militarne przeciwnika wraz z każdym napotkanym budynkiem.

Miasto zaatakujcie od zachodu. Po przedostaniu się za pierwsze mury spenetrujcie całe miasto i zburzcie wszystko co stoi Wam na drodze. Poślijcie na mury oddział piechoty i pozbądźcie się wszystkich łuczników. Gdy ujrzycie jednostki o pomarańczowym kolorze nie atakujcie ich, są to strażnicy Khana, zabicie ich zakończy misję.

Gdy wybijecie wszystkich zwykłych przeciwników i upewnicie się, że wyczyściliście mapę z budynków produkcyjnych, możecie przystąpić do ataku na drugą część miasta.

The Fundamentals

Sposób odblokowania: Ukończ tutorial mistrzostwa (Mastery).

Punkty: 5

Quick Study

Sposób odblokowania: Ukończ pierwsze zadanie dotyczące mistrzostwa cywilizacji (Civilization Mastery).

Punkty: 5

Komentarz: Zakładkę Mastery znajdziecie w prawym dolnym rogu ekranu w menu głównym gry - Age of Empires 4: Trofea / Osiągnięcia - lista - Age of Empires 4 - poradnik do gry

Komentarz: Zakładkę Mastery znajdziecie w prawym dolnym rogu ekranu w menu głównym gry.

Master of the English

Sposób odblokowania: Ukończ mistrzostwo cywilizacji angielskiej (English Mastery).

Punkty: 10

Master of the French

Sposób odblokowania: Ukończ mistrzostwo cywilizacji francuskiej (French Mastery).

Punkty: 10

Master of the Holy Roman Empire

Sposób odblokowania: Ukończ mistrzostwo Świętego Cesarstwa Rzymskiego (Holy Roman Empire Mastery).

Punkty: 10

Master of the Delhi Sultanate

Sposób odblokowania: Ukończ mistrzostwo Sułtanatu Delhijskigo (Delhi Sultanate Mastery).

Punkty: 10

Master of the Chinese

Sposób odblokowania: Ukończ mistrzostwo cywilizacji chińskiej (Chinese Mastery).

Punkty: 10

Master of the Abbasid Dynasty

Sposób odblokowania: Ukończ mistrzostwo Dynastii Abbasydów (Abbasid Dynasty Mastery).

Punkty: 10

Master of the Mongols

Sposób odblokowania: Ukończ mistrzostwo cywilizacji mongolskiej (Mongol Mastery).

Punkty: 10

Master of the Rus

Sposób odblokowania: Ukończ mistrzostwo cywilizacji Rusi (Rus Mastery).

Punkty: 10

Master of the Ages

Sposób odblokowania: Ukończ mistrzostwo (Mastery) we wszystkich cywilizacjach.

Punkty: 50

Recorded History

Sposób odblokowania: Zobacz powtórkę swojego meczu.

Punkty: 5

Komentarz: Po ukończeniu pierwszego meczu kliknijcie na ikonę w lewym dolnym rogu ekranu w menu głównym, gdzie znajdziecie informacje o swoich postępach w grze. Kliknijcie na zakładkę Lateset Matches i obejrzyjcie powtórkę.

By Force

Sposób odblokowania: Osiągnij zwycięstwo niszcząc wszystkie Zabytki (Landmarks) wroga.

Punkty: 5

By Faith

Sposób odblokowania: Osiągnij zwycięstwo przejmując i utrzymując przez określony czas wszystkie Święte Miejsca (Sarced Sites)

Punkty: 5

By Fortune

Sposób odblokowania: Osiągnij zwycięstwo poprzez zbudowanie i ochronę budynku Wonder.

Punkty: 5

Komentarz: Budynek Wonder zostanie odblokowany po przejściu do ostatniej ery. Gdy zaczniecie stawiać ten budynek przeciwnik zostanie o tym powiadomiony i wyruszy do ataku.

Make It Quick

Sposób odblokowania: Odnieś zwycięstwo przez podbój (Conquest Victory) w Wieku Ciemnym (Dark Age).

Punkty: 10

Komentarz: Osiągnięcie to będziecie mogli łatwo odblokować wybierając cywilizację angielską. Posiadają oni silną jednostkę piechoty już od I ery.

Przy tworzeniu potyczki (Skirmish) ustawcie początkowe zasoby na wysokie. Po rozpoczęciu rozgrywki zbudujcie kilka Koszar (Barracks) i postawcie kilka domów. Stwórzcie armię złożoną z jednostek Man-at-Arms i wraz z kilkoma robotnikami wyruszcie na obozowisko wroga. Postawcie w pobliżu obozu wroga następne budynki militarne. Gdy tylko zaczniecie oblężenie zacznijcie produkować nowe jednostki i ustawcie Punkty Zbiórki (Rally Points) przy toczącej się bitwie.

Walk the Earth

Sposób odblokowania: Odnieś Święte Zwycięstwo (Sacred Victory) nie tracąc żadnej religijnej jednostki.

Punkty: 10

Komentarz: Przy tworzeniu potyczki (Skirmish) wybierzcie rozpoczęcie rozgrywki od IV wieku z wysokimi zasobami. Możecie również wybrać najmniejszą z dostępnych map.

Gdy rozpocznie się scenariusz zbudujcie Klasztor (Monastery) i wygenerujcie kilku Mnichów (Monks). Wyślijcie Zwiadowcę (Scout) do odszukania Świętych Miejsc (Sacred Sites), na najmniejszej mapie powinno znajdować się ich zaledwie 3. Wyślijcie Mnichów do przejęcia Świętych Miejsc, w międzyczasie produkując dla nich jednostki militarne do obrony. Po przejęciu wszystkich Świętych Miejsc będziecie musieli odczekać określoną ilość minut do uzyskania zwycięstwa.

Wonderstruck

Sposób odblokowania: Odnieś zwycięstwo poprzez wzniesienie budynku Wonder bez wybudowania murów obronnych.

Punkty: 10

Precious Medals

Sposób odblokowania: Zdobądź medal w 3 wyzwaniach Art of War.

Punkty: 10

Challenge Taker

Sposób odblokowania: Zdobądź złoty medal w wyzwaniach Art of War.

Punkty: 10

Record Breaker

Sposób odblokowania: Zdobądź złoty medal w 5 wyzwaniach Art of War.

Punkty: 10

Sub-Human Subduer

Sposób odblokowania: Wygraj mecz 1:1 na najniższym poziomie trudności (Easy A.I.).

Punkty: 5

Par-Human Potentate

Sposób odblokowania: Wygraj mecz 1:1 na średniozaawansowanym poziomie trudności (Intermediate A.I.).

Punkty: 10

High-Human Hero

Sposób odblokowania: Wygraj mecz 1:1 na wysokim poziomie trudności (Hard A.I.).

Punkty: 20

Super-Human Subjugator

Sposób odblokowania: Wygraj mecz 1:1 na najwyższym poziomie trudności (the Hardest A.I.).

Punkty: 50

The Faithful

Sposób odblokowania: Dokonaj konwersji na 30 wrogach bez użycia Reliktu grając Dynastią Abbasydów.

Punkty: 10

Komentarz: Dynastia Abbasydów awansuje przez wieki poprzez dobudowywanie skrzydeł do Zabytku (Landmark) o nazwie House of Wonder. Aby odblokować unikalną zdolność dla tej cywilizacji przy przechodzeniu do IV wieku, należy wybrać Faith w skrzydle kultury (Culture Wing).

All the World's Knowledge

Sposób odblokowania: Zbadaj wszystkie technologie w budynku House of Wisdom grając Dynastią Abbasydów.

Punkty: 10

Shifting Winds

Sposób odblokowania: Pokonaj 1000 jednostek kawalerii przy pomocy jeźdźców na wielbłądach (Camel Riders) grając Dynastią Abbasydów.

Punkty: 20

A Golden Age

Sposób odblokowania: Osiągnij III poziom Złotego Wieku (Golden Age) grając Dynastią Abbasydów.

Punkty: 5

Komentarz: Dokładne informacje na temat Złotego Wieku znajdziecie na osobnej stronie poradnika: Dynastia Abbasydów.

Dread Fort

Sposób odblokowania: Zabij 100 przeciwników przy pomocy Twierdz (Keeps) grając cywilizacją angielską.

Punkty: 10

Pass the Marshmallows

Sposób odblokowania: Użyj zdolności Setup Camp 20 razy grając cywilizacją angielską.

Punkty: 5

Komentarz: Zdolność ta zostanie odblokowana po zbadaniu technologii Setup Camp w budynku łuczników (Archery Range), gdy Wasza cywilizacja będzie na II wieku.

Lancerlot

Sposób odblokowania: Wykonaj szarżę 50 Królewskimi Rycerzami (Royal Knights) jednocześnie, grając cywilizacją francuską.

Punkty: 5

Who Needs Infantry?

Sposób odblokowania: Wygraj mecz bez tworzenia piechoty grając cywilizacją francuską.

Punkty: 20

Big Shot

Sposób odblokowania: Pokonaj 1000 jednostek wroga za pomocą machin oblężniczych na proch strzelniczy grając cywilizacją francuską.

Punkty: 10

Do You Deliver?

Sposób odblokowania: Zdobądź 1000 sztuk żywności od handlarzy podczas jednego meczu grając cywilizacją francuską.

Punkty: 10

Wilds Bounty

Sposób odblokowania: Zdobądź 2000 sztuk złota za pomocą Chat Myśliwskich (Hunting Cabins) podczas jednego meczu grając cywilizacją Rusi.

Punkty: 5

Big Game Hunter

Sposób odblokowania: Zdobądź 500 sztuk złota dzięki systemowi Bounty podczas jednego meczu grając cywilizacją Rusi.

Punkty: 20

Komentarz: Szczegółowe informacje dotyczące systemu Bounty znajdziecie na osobnej stronie poradnika: Rusini.

Deforestation

Sposób odblokowania: Zbierz drewno 1000 razy grając cywilizacją Rusi.

Punkty: 10

In Memory of Kulikovo

Sposób odblokowania: Wzmocnij 10 jednostek jednocześnie zdolnością Saint's Blessing, grając cywilizacją Rusi.

Punkty: 10

Komentarz: Umiejętność tę posiada unikalna jednostka religijna tej cywilizacji - Mnich-wojownik (Monk-warrior).

Raiding Party

Sposób odblokowania: Napadnij na budynek wroga w Wieku Ciemnym (Dark Age), grając cywilizacją mongolską.

Punkty: 10

Jagutu-iin Darga

Sposób odblokowania: Wzmocnij 100 jednostek jednocześnie używając zdolności Signal Arrow, grając cywilizacją mongolską.

Punkty: 5

Komentarz: Zdolność tę posiada unikalna jednostka cywilizacji mongolskiej Khan, z którą zaczynacie rozgrywkę.

Long Live the Khan

Sposób odblokowania: Wygraj mecz bez śmierci swojego Khana, grając cywilizacją mongolską.

Punkty: 10

Explore, Expand, Exploit

Sposób odblokowania: Zdobądź 10 000 sztuk kamienia podczas jednego meczu, grając cywilizacją mongolską.

Punkty: 20

Who Needs Cavalry?

Sposób odblokowania: Wygraj mecz bez tworzenia kawalerii grając Świętym Cesarstwem Rzymskim (Holy Roman Empire).

Punkty: 10

Inspired Economics

Sposób odblokowania: Miej co najmniej 60 robotników zainspirowanych jednocześnie grając Świętym Cesarstwem Rzymskim (Holy Roman Empire).

Punkty: 20

Komentarz: Jednostki religijne tej cywilizacji, dostępne już od I wieku, posiadają zdolność inspirowania robotników. Wyprodukujcie potrzebną liczbę mieszkańców i wyślijcie ich do zbierania surowców, najlepiej w bliskiej odległości od siebie. Następnie wygenerujcie kilkunastu Prałatów (Pralates) i ustawcie ich obok pracujących mieszkańców. Zdolność inspiracji włączy się automatycznie.

Servants of the Land

Sposób odblokowania: Zabij 10 000 wrogów za pomocą jednostek Landsknecht.

Punkty: 10

Komentarz: Landsknecht to unikalna jednostka Świętego Cesarstwa Rzymskiego (Holy Roman Empire).

Swift Site

Sposób odblokowania: Rozpocznij przejmowanie Świętego Miejsca (Sacred Site) automatyczne po przejściu do III ery grając Świętym Cesarstwem Rzymskim (Holy Roman Empire).

Punkty: 5

Komentarz: Przed przystąpieniem do budowy Zabytku (Landmark) awansującego Waszą cywilizację do III ery, wyślijcie jednostkę religijną do Świętego Miejsca. Gdy tylko przejdziecie do nowego wieku, proces przejmowania rozpocznie się automatycznie.

Herd You Like Elephants

Sposób odblokowania: Zniszcz 100 budynków wroga za pomocą słoni grając Dynastią Abbasydów.

Punkty: 10

Field Construction

Sposób odblokowania: Zbuduj kamienny mur, wieżę i bramę używając piechoty grając Sułtanatem Delhijskim.

Punkty: 5

Komentarz: Przy przechodzeniu do III wieku, wybierzcie Zabytek (Landmark) Compound of the Defender, który odblokuje piechocie możliwość konstruowania budynków ochronnych.

Higher Education

Sposób odblokowania: Miej 20 jednostek Uczonych (Scholars) w garnizonie budynku Madrasa grając Sułtanatem Delhijskim.

Punkty: 10

Komentarz: Budynek Madrasa może zostać skonstruowany, gdy Wasza cywilizacja osiągnie III wiek.

Pantomath

Sposób odblokowania: Zbadaj wszystkie technologie podczas jednego meczu grając jako Sułtanat Delhijski.

Punkty: 20

Be Subtle

Sposób odblokowania: Odkryj pozycje 300 robotników za jednym razem używając zdolności Imperial Spies grając cywilizacją chińską.

Punkty: 10

Komentarz: Rozwijajcie swoją bazę i stwórzcie silną obronę. Gdy będziecie przechodzić do III ery wybudujcie Zabytek (Landmark) Imperal Palace, który posiada umiejętność Imperial Spies. Nie atakujcie obozu wroga, aby nie spowalniać jego gospodarki. Co jakiś czas korzystajcie z umiejętności i sprawdzajcie czy przeciwnik posiada już wystarczającą ilość Mieszkańców (Villagers).

Osiągnięcie jest łatwiejsze do zdobycia rozgrywając mecz na wyższym poziomie trudności.

Great Walls

Sposób odblokowania: Postaw 1000 kamiennych murów grając cywilizacją chińską.

Punkty: 5

Move Like Wind, Attack Like Fire

Sposób odblokowania: Pokonaj 1000 wrogich jednostek za pomocą Nest of Bees grając chińczykami.

Punkty: 20

Komentarz: Nest of Bees to jednostka oblężnicza, dostępna od III wieku w Warsztacie (Siege Workshop).

Four Histories

Sposób odblokowania: Przejdź przez wszystkie dynastie podczas jednego meczu jako Chińczycy.

Punkty: 10

Komentarz: Dynastie, unikalny system dla cywilizacji chińskiej, pozwalają im na budowę obydwu Zabytków (Landmarks) z tej samej epoki. Po postawieniu dwóch Zabytków, Chińczycy przechodzą do następnej dynastii. Więcej o systemie dynastycznym i jej wyjątkowych bonusach przeczytacie na osobnej stronie poradnika: Chińczycy.

Wololottery

Sposób odblokowania: Przejmij kontrolę nad 25 jednostkami podczas pojedynczej konwersji.

Punkty: 10

Komentarz: Konwersja jednostek nieprzyjaciela jest możliwa po przejściu do IV wieku. Zdolność ta zostanie odblokowana, gdy Wasze jednostki religijne będą trzymać Relikt. Więcej o tym przeczytacie na osobnej stronie poradnika: Relikty - co to?

Having a Blast

Sposób odblokowania: Zniszcz 5 wrogów przy pojedynczej detonacji Statku Demolition.

Punkty: 10

All Creek, No Paddle

Sposób odblokowania: Zatop statek transportowy wroga obsadzony do maksymalnej pojemności.

Punkty: 10

Through the Ages

Sposób odblokowania: Awansuj do nowej ery 500 razy.

Punkty: 20

Coast Is Clear

Sposób odblokowania: Wygraj mecz, podczas którego łowienie ryb było jedynym źródłem pożywienia.

Punkty: 5

Komentarz: Wybierając opcje potyczki (Skirmish) ustawcie mapę z jak największym obszarem wodnym, aby mieć dostateczną ilość łowisk do stworzenia silnej gospodarki.

Accurate Likeness

Sposób odblokowania: Wyposaż swój pierwszy portret.

Punkty: 5

Komentarz: Informacje o swoim poziomie oraz dostępne portrety znajdziecie w głównym menu gry, w lewym dolnym rogu ekranu - Age of Empires 4: Trofea / Osiągnięcia - lista - Age of Empires 4 - poradnik do gry

Komentarz: Informacje o swoim poziomie oraz dostępne portrety znajdziecie w głównym menu gry, w lewym dolnym rogu ekranu.

To Remind, To Advise, To Warn

Sposób odblokowania: Wyposaż swój pierwszy monument.

Punkty: 5

Komentarz: Informacje o swoim poziomie oraz dostępne monumenty znajdziecie w głównym menu gry, w lewym dolnym rogu ekranu.

A Heraldic Achievement

Sposób odblokowania: Dostosuj swój herb.

Punkty: 5

Komentarz: Informacje o swoim poziomie oraz modyfikacje herbu znajdziecie w głównym menu gry, w lewym dolnym rogu ekranu.

We Charge Extra for That

Sposób odblokowania: Zatrzymaj szarżę kawalerii za pomocą palisad, grając cywilizacją angielską.

Punkty: 20

Komentarz: Zdolność wystawiania palisad obronnych posiadają jednostki Longbowmen. Osiągnięcie to jest łatwe do odblokowania podczas przechodzenia misji The Fall of Bayeux w kampanii The Normans.

Hope Is Kindled

Sposób odblokowania: Rozszerz alarm Sieci Zamków (Network of Castles) na 12 budynków jednocześnie, grając cywilizacją angielską.

Punkty: 10

Komentarz: Alarm jest wykorzystywany w budynkach takich jak Twierdza (Keep) i kamienne wieże. Alarm poznacie po małej ikonie ogniska, znajdującej się nad budynkiem. Alarm Sieci Zamków powiadamia pobliskie jednostki o nadchodzących wrogach i zapewnia automatyczne wzmocnienia.

Najłatwiejszy sposób odblokowania osiągnięcia to zbudowanie długiego odcinka kamiennego muru i ustawienie na nim 12 kamiennych wież w jednym rzędzie.