Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Farming Simulator 22 - poradnik do gry

Farming Simulator 22 - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Farming Simulator 22: Ziemniaki i buraki FS 22 poradnik, wskazówki

Na tej stronie poradnika do Farming Simulator 22 przeczytacie o uprawie i zastosowaniu ziemniaków (potatoes) i buraków cukrowych (sugar beets).

Ostatnia aktualizacja: 16 grudnia 2021

Poniższa strona skupia się na uprawie ziemniaków (potatoes) oraz buraków cukrowych (sugar beets) w grze Farming Simulator 22. Dowiecie się: jak sadzić ziemniaki, jakich maszyn potrzebujecie do zbioru roślin, jak wykorzystać ziemniaki, jak przetworzyć buraki na cukier.

Czego potrzebujecie?

Tak ziemniaki jak i buraki (rośliny okopowe) nieco różnią się od siebie, ale posiadają i wiele cech wspólnych:

 1. Średni / duży ciągnik - sugerowana do prac przy obu warzywach jest orka, choć kultywator wystarczy. Mocny ciągnik przyda się jednak do pracy z kombajnami podpinanymi do traktora.
 2. Kultywator bądź pług - zamiast pługa użyć możecie głębosza lub glebogryzarki; zamiast kultywatora: bron talerzowych bądź mechanicznych. Orka zwiększy plon.
 3. Zwykła sadzarka nadaje się do sadzenia buraków. Do ziemniaków potrzebujecie jednak specjalnej sadzarki (możecie ją napełniać ziemniakami ze zbiorów),
 4. Specjalne kombajny do ziemniaków / buraków. Obie rośliny posiadają niezależne maszyny samobieżne, ale i zestawy dostępne do podpięcia do ciągnika.
 5. Ścinarka do łęcin - przed zbiorem, należy ściąć łęciny. Kombajny samobieżne są wyposażone w ścinarki. Nic nie stoi na przeszkodzie, by używać przy ciągniku jednocześnie kombajnu i ścinarki. Ścinarki do łęcin buraków i ziemniaków nie mogą być używane zamiennie.
 6. Duża przyczepa - obie rośliny generują bardzo wysokie zbiory, rzędu nawet 100 000 litrów i więcej.
 7. 2x nawieźcie pole,
 8. Dokonajcie wałowania zaraz po zasiewie,
 9. Dokonajcie mulczowania przed kultywacją / orką,
 10. Nie pozwólcie wyrosnąć chwastom,
 11. Nie zbierajcie plonów w deszczu,
 12. Orka zwiększa wysokości zbiorów o 15%.

Aby zmaksymalizować zyski:

Tych roślin nie możecie przechowywać w silosie. Warto wysypywać je pod wiatą lub na ziemię i zbierać z użyciem systemu pasów, które automatycznie podnoszą z ziemi produkty i ładują je na przyczepy.

Ziemniaki

Opis prac

Ziemniaki możecie sadzić jedynie z użyciem specjalnych sadzarek. Możecie je napełnić ziemniakami z poprzedniego zbioru, dzięki czemu zaoszczędzicie na nasionach.

Po posadzeniu ziemniaków należy odczekać do ich wyrośnięcia: na mapie ujrzycie inny status niż do tej pory - Usuń łęciny - Farming Simulator 22: Ziemniaki i buraki - Farming Simulator 22 - poradnik do gry

Po posadzeniu ziemniaków należy odczekać do ich wyrośnięcia: na mapie ujrzycie inny status niż do tej pory - Usuń łęciny. Nie można bowiem zbierać ziemniaków i buraków, dopóki widoczna jest ich górna część rosnąca nad ziemią.

Łęciny możecie usuwać niezależnie od kombajnu, lecz musi być to zrobione przed jego użyciem. - Farming Simulator 22: Ziemniaki i buraki - Farming Simulator 22 - poradnik do gry
Łęciny możecie usuwać niezależnie od kombajnu, lecz musi być to zrobione przed jego użyciem.

Łęciny zetniecie specjalnymi ścinarkami w kategorii Technologia uprawy ziemniaków (Potato Technology). Podłączacie je na przód ciągnika; możecie jednocześnie podpiąć na tył jeden z dostępnych kombajnów. Miejcie jednak na uwadze, że ścinarka ma szersze pole działania - spowoduje to, że pracownicy będą mieć problemy z prawidłowym wykonaniem tego zadania.

Kombajn samobieżny do ziemniaków - Farming Simulator 22: Ziemniaki i buraki - Farming Simulator 22 - poradnik do gry
Kombajn samobieżny do ziemniaków

Kombajn samobieżny jest maszyną, która działa szybko i wydajnie, posiada także własną ścinarkę. Wada? Cena - blisko 410 000€. Kombajn ten nie nadaje się do żadnych innych prac.

Wyładunek kombajnu odbywa się w podobny sposób jak w kombajnie zbożowym. - Farming Simulator 22: Ziemniaki i buraki - Farming Simulator 22 - poradnik do gry
Wyładunek kombajnu odbywa się w podobny sposób jak w kombajnie zbożowym.

W przypadku rozładunku obu typów kombajnów, potrzebujecie niskich przyczep - pas transmisyjny do wyładowywania ma niewielkie pole manewru wysokością. W tym przypadku świetnie sprawdza się opcja łączenia przyczep; ewentualnie zastosujcie długie naczepy. W sklepie możecie także znaleźć przyczepę przeładunkową do ziemniaków. Tak czy owak, potrzebujecie znacznej pojemności.

Upewnijcie się, że macie włączoną kontrolę sterowania wszystkimi kołami w kombajnie samobieżnym: posiada on także tylko koła skrętne, dzięki czemu, mimo swojego rozmiaru, jest bardzo zwrotny i łatwy w manewrowaniu.

Wydajność ziemniaków to blisko 80 000l / hektar.

Zastosowanie

Ziemniaki mają tylko jedno zastosowanie poza sprzedażą - jest to pokarm dla świń. Co prawda, niezbyt efektywny, lecz z jednego zbioru możecie karmić trzodę latami.

Buraki cukrowe

Opis prac

Sprawa z burakami cukrowymi wygląda zbliżenie do ziemniaków. Na początek sadzimy - najlepiej na zoranym polu, by zwiększyć plon o 15% - wykorzystując jedną ze standardowych sadzarek.

Po wykonaniu opcjonalnych prac pielęgnacyjnych, musicie tak samo jak w ziemniakach, ściąć łęciny, nim będziecie mogli wyciągnąć warzywa z ziemi - Farming Simulator 22: Ziemniaki i buraki - Farming Simulator 22 - poradnik do gry

Po wykonaniu opcjonalnych prac pielęgnacyjnych, musicie tak samo jak w ziemniakach, ściąć łęciny, nim będziecie mogli wyciągnąć warzywa z ziemi. Używacie do tego ścinarek lub kombajnu samobieżnego: zwykle potrzebujecie hedera, inaczej niż w przypadku kombajnu do ziemniaków. Wszystkie hedery są kompatybilne z dostępnymi kombajnami.

Nie pomylcie się przy zakupie ścinarki - ta do ziemniaków nie będzie współpracować z burakami i odwrotnie.

Tym razem jednak praca ciągnikiem jest łatwiejsza: szerokość ścinarki i kombajnu pokrywają się. Ponadto taśma do wyładowania buraków jest wyższa, co umożliwia wyładowanie do większych przyczepek. Wadą jednak jest bardzo mała pojemność kombajnu, przez co należy go opróżniać niemal co chwilę.

Dostępne są specjalne kombajny samobieżne do zbioru ziemniaków oraz specjalne do buraków. - Farming Simulator 22: Ziemniaki i buraki - Farming Simulator 22 - poradnik do gry
Dostępne są specjalne kombajny samobieżne do zbioru ziemniaków oraz specjalne do buraków.

Dla buraków także dostępny jest kombajn samobieżny, i to niejeden. Im większy, tym trudniej nim manewrować, ale ma też większą pojemność. Jeśli jednak nie chcecie przepłacać - nie ma takiej potrzeby, nawet najtańszy samobieżny kombajn powinien sprostać Waszym wymaganiom.

Wydajność buraków to blisko 110 000l / hektar.

Ścinki buraczane

W biogazowni możecie sprzedać część lub wszystkie buraki, w formie ścinek - zostaną przetworzone na kompost tak, jak kiszonka. Ścinki te możecie także sprzedawać w biogazowni za lepszą cenę.

Aby uzyskać ścinki buraczane, należy wykorzystać specjalną nasadkę na ładowacz czołowy - Fliegl Ruby 2000 (znajduje zastosowanie także jako zwykła łyżka) - Farming Simulator 22: Ziemniaki i buraki - Farming Simulator 22 - poradnik do gry

Aby uzyskać ścinki buraczane, należy wykorzystać specjalną nasadkę na ładowacz czołowy - Fliegl Ruby 2000 (znajduje zastosowanie także jako zwykła łyżka). Po nabraniu buraków i uruchomieniu funkcji rozdrabniania, z drugiej strony uzyskacie posiekane buraki, które możecie wsypywać prosto do przyczepy.

Zastosowanie

 1. Można nimi karmić świnie.
 2. Znajduje zastosowanie przy produkcji Cukru (500l buraków -> 250 Cukru). Cukier znajduje zastosowanie przy wypieku Ciasta oraz Czekolady.
 3. Rozdrobnione buraki poprawiają produkcję Cukru (500l rozdrobnionych ziemniaków -> 300 Cukru)
 4. Mogą zostać sprzedane i przetworzone (po rozdrobnieniu) w biogazowni (1010l ścinek buraków -> 303l kompostu).