Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Farming Simulator 22 - poradnik do gry

Farming Simulator 22 - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Farming Simulator 22: Zbiory FS 22 poradnik, wskazówki

W tym miejscu opisujemy zbiory roślin w Farming Simulator 22 z użyciem kombajnów (harvester).

Ostatnia aktualizacja: 30 listopada 2021

Na tej stronie przeczytacie o zbiorze roślin z pól w grze Farming Simulator 22: czym zbierać plony, jakie są dostępne rodzaje kombajnów (harvester), jak wyładować kombajn.

Hedery do kombajnów zbożowych

Do zbiorów używane są kombajny. W większości przypadków używać będziecie standardowych kombajnów z odpowiednim hederami, czyli nakładkami na przedzie pojazdu. Oddzielne hedery przeznaczone są do kukurydzy, słonecznika i rzepaku oraz pozostałych zbóż. Zupełnie inne kombajny zaś przeznaczone są do zbiorów trzciny, buraków i ziemniaków, dlatego większość zaczyna od zboża, by mieć różnorodność upraw przy użyciu jednej maszyny.

Do transportu hederów używać możecie specjalnej przyczepki - nie kosztuje prawie nic, a nie będziecie mieć problemu z ruchem drogowym lub przeszkodami, jeśli chcielibyście jechać z założonym hederem prosto ze sklepu - Farming Simulator 22: Zbiory - Farming Simulator 22 - poradnik do gry

Do transportu hederów używać możecie specjalnej przyczepki - nie kosztuje prawie nic, a nie będziecie mieć problemu z ruchem drogowym lub przeszkodami, jeśli chcielibyście jechać z założonym hederem prosto ze sklepu.

Nie musicie używać dedykowanych hederów. Różnią się one rozmiarem w zależności od modelu i mocy kombajnu. Z reguły, jeśli posiadacie równe pole, możecie pokusić się o zakup jednego modelu wyżej i nadal zachować wydajność mocy przy większym zasięgu pracy.

Użycie kombajnu

W dolnym prawym rogu możecie obserwować poziom napełnienia maszyny - jeśli się zapełni, nie będzie możliwa dalsza praca aż do czasu opróżnienia - Farming Simulator 22: Zbiory - Farming Simulator 22 - poradnik do gry
W dolnym prawym rogu możecie obserwować poziom napełnienia maszyny - jeśli się zapełni, nie będzie możliwa dalsza praca aż do czasu opróżnienia

Aby rozpocząć zbiór kombajnem zbożowym:

  1. rozłóżcie go,
  2. opuśćcie heder,
  3. włączcie kombajn.

Teraz możecie ruszać na pole. Nie zbierajcie w deszczu - spowoduje to znaczne zniszczenie plonu.

Wielkość zbiorów z pola nigdy nie wynika z pogody - pogoda może jedynie przyczynić się do zmniejszenia zbiorów, gdy zbieracie kombajnem podczas deszczu / w czasie opadu śniegu. W innych przypadkach ilość zebranych roślin to wypadowa wielu czynności, które możecie opcjonalnie wykonywać na polu.

Słoma / pokos słomy

Zboża (pszenica, żyto, jęczmień, owies) generują słomę - Farming Simulator 22: Zbiory - Farming Simulator 22 - poradnik do gry

Zboża (pszenica, żyto, jęczmień, owies) generują słomę. Jeśli zamierzacie ją użyć (wyściółka dla krów i świń), wyłączcie ich ścinanie - zostaną one rozrzucone za maszyną, gotowe do zebrania. W przeciwnym razie lepiej włączyć ich ścinanie - zostaną równo rozsypane po polu. Dzięki temu nie ma ryzyka, że kolejna maszyna pracująca na polu zatrzyma się lub skręci najeżdżając na kupkę słomy.

Aby móc zbierać słomę, włączcie w kombajnie pokos słomy - wiece, że robicie to dobrze, gdy za kombajnem pojawia się ścieżka słomy, a nie jest ona rozsypywana po polu.

Słomę można sprzedać, dlatego warto jest ją zbierać, nawet jeśli nie macie dla niej zastosowania. Możecie zebrać ją przyczepą samozbierającą lub stworzyć bele słomy.

Opróżnianie kombajnu

Gdy kombajn się zapełni, możecie wysunąć rurę, by przesypać zawartość do przyczepy - Farming Simulator 22: Zbiory - Farming Simulator 22 - poradnik do gry

Gdy kombajn się zapełni, możecie wysunąć rurę, by przesypać zawartość do przyczepy. Wystarczy podjechać pod wysuniętą rurę, by przesypywanie zaczęło się automatycznie (jeśli w kombajnie jest pracownik - jeśli nie, musicie do niego wejść). Przy przesypywaniu zbiorów należy pamiętać o dwóch domyślnych ustawieniach (oba można wyłączyć w opcjach gry):

  1. Przeładowanie - w FS22 wprowadzono możliwość przeładowania przyczepy: nasypanie zbyt wiele surowca spowoduje jego zmarnowanie.
  2. Niszczenie plonów - podjeżdżając ciągnikiem z przyczepą do kombajnu upewnijcie się, że wyposażyliście go w wąskie koła - tylko one spowodują, że nie będziecie niszczyć plonów jeżdżąc po nich.
Kombajn możecie opróżnić także bezpośrednio do silosu. - Farming Simulator 22: Zbiory - Farming Simulator 22 - poradnik do gry
Kombajn możecie opróżnić także bezpośrednio do silosu.
  1. Wygodnie, jeśli przyczepa, do której będziecie zsypywać tymczasowo zbiór podczas pracy na polu, będzie równa lub wielokrotnością pojemności kombajnu.
  2. Jeśli nie zdążycie zebrać roślin w okresie zbioru, uschną. Nie nadają się już do niczego i jedyne co Wam pozostaje to ponowne obrobienie pola, od kultywacji / orki zaczynając.
  3. Nie powinniście zbierać w deszczu. Spowoduje to znaczne obniżenie zbiorów - jednak, jeśli w ostatni miesiąc pogoda się nie zmienia, możecie być na to skazani.

Do kombajnu nie możecie podłączać przyczepek jak to miało miejsce w FS19, by rozszerzyć ich ładowność.

Rozładunek kombajnu

Niektóre przyczepy lub naczepy mogą być wyjątkowo nieporęczne, trudne do prowadzenia po polu lub zbyt wysokie, by rura kombajnu dosięgła nad burtę. Z tego względu warto używać mniejszych przyczepek i zwozić ładunek do miejsca magazynowania. Druga opcja to połączenie kilku małych przyczepek szeregowo. Trzecia opcja to wozy przeładunkowe. Dzięki nim zbierzecie ładunek z kombajnu i wyładujecie go np. do większej naczepy stojącej na pobliskiej drodze.