Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca

Phasmophobia - poradnik do gry

Phasmophobia - poradnik do gry

SPIS TREŚCI

Phasmophobia: Rozpoznawanie mowy - czy gra mnie słyszy? Phasmophobia poradnik, porady

Z tego rozdziału poradnika do gry Phasmophobia dowiesz się, czy gra rzeczywiście rozpoznaje to co mówisz do mikrofonu, a także jakich komend głosowych używać, by wejść w interakcję z duchami.

W trakcie rozgrywki w Phasmophobia będziesz starał się samodzielnie lub w grupie uzyskać dowody na to, jaki duch nawiedza określony budynek. Dowody zbiera się na różne sposoby i trzeba wykorzystać do tego odpowiednie przedmioty. Warto wiedzieć, że niektóre dowody można uzyskać właśnie przez interakcję głosową z duchami. Co ciekawe, nawet jeśli Twój mikrofon działa jako funkcja "naciśnij i mów" i nie jest aktualnie używany, wszystko co będziesz mówić będzie doskonale słyszane przez duchy i mogą one na to zareagować.

Jeśli masz problemy z poprawnym ustawieniem mikrofonu i/lub rozpoznawania mowy w grze Phasmophobia gotowe rozwiązanie tego problemu znajdziesz na osobnej stronie niniejszego poradnika: Nie działa mikrofon - jak naprawić?

Duchy - jak do nich mówić?

W grze Phasmophobia istnieją trzy sposoby na rozmawianie z duchami. Dwa z nich wymagają korzystania z dodatkowych przedmiotów.

 1. Spirit Box: specjalistyczne urządzenie, które potrafi przechwytywać częstotliwości radiowe, które pozwalają na rozmowę z duchami i zadawanie im pytań. Na odpowiednio zadane pytanie można oczywiście otrzymać odpowiedź;
 2. Tablica Ouija: przedmiot, którego nie można kupić, ale można znaleźć go w losowym miejscu na mapie i umożliwia Graczom rozmowę z duchami, jednak kosztem ich zdrowia psychicznego (Sanity);
 3. Czat głosowy: duchy mogą reagować również na niektóre kwestie wypowiadane przez Gracza do mikrofonu.

Spirit Box - pytania

Aby rozmawiać z duchami za pomocą przedmiotu Spirit Box najpierw należy wybrać ten przedmiot z ekwipunku, a następnie włączyć go i zbliżyć się do ducha na około 3 metry. Następnie należy skorzystać z czatu głosowego lokalnego (domyślnie V na klawiaturze) lub czatu głosowego globalnego (domyślnie B na klawiaturze) i zadać pytanie - wyraźnie i powoli.

Ten duch na pewno nie należy do najprzyjemniejszych - Phasmophobia: Rozpoznawanie mowy - czy gra mnie słyszy? - Phasmophobia - poradnik do gry
Ten duch na pewno nie należy do najprzyjemniejszych

Za pomocą przedmiotu Spirit Box możesz zadać duchom wiele pytań lub wypowiedzieć określone zdania, a niektóre przykłady znajdują się poniżej.

 1. Talk to us / Talk to me.
 2. We are friends.
 3. Is this your home?
 4. Can you speak to us? / Can you speak to me?
 5. Do you want to hurt us? / Do you want to hurt me?
 6. Open the door.
 7. Close the door.
 8. Throw something;
 9. Make a sound.
 10. Make a noise.
 11. Do something.
 12. Are you the only one here?
 13. Turn on the light.
 14. Turn off the light.
 15. Show us your presence / Show me your presence.
 16. Do you want us to leave? / Do you want me to leave?
 17. Are you male or female?
 18. Can we speak?
 19. Give us a sign / Give me a sign.
 20. Are there any ghosts?

Tablica Ouija - pytania

Aby rozmawiać z duchami za pomocą przedmiotu Tablica Ouija (Ouija Board) najpierw trzeba ją znaleźć - występuje w losowych miejscach na mapie. Gdy uda Ci się zlokalizować jedną z tablic Ouija podejdź do przedmiotu i naciśnij LPM, a następnie użyj mikrofonu by zadać duchowi pytanie. Jeśli cały proces przejdzie pomyślnie, duch przeliteruje swoją odpowiedź, a Twoja postać straci nieco zdrowia psychicznego (zasada ta nie działa w przypadku interakcji z Demonem). Zawsze istnieje szansa, że duch się rozgniewa i postać Gracza zadającego pytanie straci aż 40% Poczytalności.

W trakcie korzystania z Tablicy Ouija możesz zadać wiele pytań lub wypowiedzieć określone zdania, a niektóre przykłady znajdziesz poniżej - Phasmophobia: Rozpoznawanie mowy - czy gra mnie słyszy? - Phasmophobia - poradnik do gry

W trakcie korzystania z Tablicy Ouija możesz zadać wiele pytań lub wypowiedzieć określone zdania, a niektóre przykłady znajdziesz poniżej.

 1. Who did you kill?
 2. Who died?
 3. What is your victim?
 4. How old are you?
 5. What is your age?
 6. Are you old?
 7. Are you young?
 8. How long have you been here?
 9. How many years ago did you die?
 10. When did you die?
 11. How many people are in this room?
 12. How many ghosts are in here?
 13. Are you alone?
 14. Who is here?
 15. Where are you?
 16. Are you here?
 17. Are you close?
 18. Are you near?
 19. Are you around?
 20. What is your favorite room?

Pytania ogólne

W trakcie szukania dowodów na to, jaki duch nawiedza dany budynek czasem będziesz musiał skłonić go do większej aktywności, a jednym ze sposobów na to jest po prostu rozmowa. W trakcie próby nawiązania kontaktu z duchem musisz mówić do mikrofonu wyraźnie i powoli. Możesz korzystać m.in. z następujących zwrotów:

 1. What are you?
 2. Are you here?
 3. Speak to us.
 4. What do you want?
 5. Why are you here?
 6. Are you angry?
 7. Can we help?
 8. Are you friendly?
 9. Are you angry?
 10. Can you show yourself?
 11. Give us a sign / Give me a sign.
 12. Let us know you are here.
 13. Can you talk?
 14. Anybody here?
 15. Are you male?
 16. Are you female?
 17. How old are you?
 18. Are you a child?
 19. What is your gender?
 20. Are you a woman?
 21. Are you a man?

Uwaga na te słówka

W trakcie rozgrywki w Phasmophobia naprawdę trzeba uważać na to co mówi się poza czatem głosowym (gdy mikrofon rzekomo jest wyłączony), bo duchy zostały zaprogramowane w taki sposób, że rozpoznają określone słówka, które mogą świadczyć o tym, że Gracz się boi i chętnie zwiększą wtedy swoją aktywność.

 1. Horror;
 2. Scare;
 3. Frighten;
 4. Panic;
 5. Scared;
 6. Spooky;
 7. Hide;
 8. Run.

Imiona duchów - czy warto je wymawiać?

Duchy w grze Phasmophobia mają swoje imiona i jeśli chcesz możesz zwrócić się do nich korzystając z ich prawdziwego imienia. Należy jednak zaznaczyć fakt, że wypowiedzenie imienia ducha na głoś w większości przypadków bardzo go rozzłości i pokaże swoje upiorne oblicze więc jeśli nie musisz lepiej z tego nie korzystać.

Faza polowania - czy duchy mnie słyszą?

Biorąc pod uwagę fakt, że duchy zawsze wszystko słyszą to w trakcie trwania fazy polowania lepiej w ogóle nie korzystać z czatu głosowego ani nie odzywać się do mikrofonu. Jeśli duch wpadnie na trop postaci Gracza znacznie łatwiej będzie mu go złapać i wyeliminować. Schowaj się w szafie lub schowanku, zamknij za sobą drzwi, odwróć się w stronę ściany i nie wydawaj żadnych dźwięków dopóki zagrożenie nie minie.