Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp

Mafia Definitive Edition - poradnik, solucja

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
Mafia Definitive Edition - poradnik, solucja

Mafia Definitive Edition - poradnik, solucja

Niebo Utracone Poradnik i solucja do Mafia Definitive Edition to kompletny opis przejścia wszystkich misji głównych i pobocznych, porady na start, wszystkie sekrety i trofea, wymagania sprzętowe oraz dokładna mapa świata gry.

Ostatnia aktualizacja: 28 września 2020

Niniejszy poradnik do Mafia 1 Remake stanowi kompendium wiedzy na temat nowej wersji bardzo popularnej gry gangsterskiej. Skorzystanie z informacji zawartych w naszym poradniku pomoże ci ukończyć wszystkie misje, znaleźć 100% sekretów, zdobyć platynowe trofeum, oraz bliżej zapoznać się ze wszystkimi najważniejszymi mechanikami rozgrywki.

Pierwszy duży rozdział naszego poradnika do Mafia Definitive Edition to przewodnik po grze, który opisuje wszystkie podstawowe elementy gry. W rozdziale tym znajdziesz przede wszystkim porady na start, które zawierają cenne wskazówki i podpowiedzi na różne tematy. Oprócz tego kompleksowo opisaliśmy takie kwestie jak walka i skradanie się, eksploracja mapy, zaliczanie misji, czy kradzież pojazdów. W naszym przewodniku znalazł się osobny podrozdział FAQ z odpowiedziami na często zadawane pytania. Dowiesz się z niego m.in. czy Mafia Edycja Ostateczna to pełnoprawny remake, jak leczyć bohatera, jak unikać policji, czy można naprawiać samochody, jak zdobyć motocykl, oraz jak wygrać wyścig w misji Czysta gra.

Drugim rozdziałem poradnika jest szczegółowa solucja do gry Mafia Definitive Edition. Znajdziesz w niej przede wszystkim opis przejścia wszystkich głównych misji, tzn. tych wzorowanych na misjach z oryginalnej wersji gry Mafia 1 i wymaganych do ukończenia głównego wątku fabularnego. Oprócz tego przygotowaliśmy opisy przejścia pobocznych misji, które po raz pierwszy pojawiają się w rimejku. W omówieniach zadań skupiliśmy się na opisywaniu bardziej problematycznych celów misji, na wygrywaniu walk, a także na skutecznym gubieniu policyjnych pościgów.

Ostatni większy rozdział poradnika to atlas świata, w którym znajdziesz przede wszystkim zupełnie nową mapę świata. Miasto Lost Heaven w Mafia 1 Remake różni się w niektórych miejscach od metropolii z pierwszego wydania gry. W naszym atlasie zamieściliśmy informacje o ważnych lokacjach oraz o tym jak zdobyć 100% sekretów - dowiesz się gdzie odnajdywać magazyny (Puls), komiksy (Comics), karty z paczek papierosów (Cigarette Cards) oraz widokówki (Post Cards).

W niniejszym poradniku do Mafia 1 Remake znalazło się również kilka mniejszych stron i rozdziałów. Przygotowaliśmy przede wszystkim poradnik trofeowy, który powinien pomóc w zdobyciu 100% osiągnięć i odblokowaniu platynowego trofeum. Dowiesz się ile czasu zajmuje przejście gry Mafia Definitive Edition, jak również znajdziesz informacje na temat sterowania i wymagań sprzętowych remake'u.

Mafia Definitive Edition to remake bardzo wysoko ocenianej gangsterskiej gry Mafia The City of Lost Heaven z 2002 roku. Akcja gry rozgrywa się w latach 30-tych ubiegłego wieku i przenosi gracza do fikcyjnego amerykańskiego miasta Lost Heaven. Wcielamy się w postać Tommy'ego Angelo, obserwując jego przemianę z legalnie pracującego taksówkarza w członka jednej z najbardziej wpływowych rodzin gangsterskich. Remake gry Mafia 1 nie zmienia przebiegu głównej fabuły w stosunku do oryginału, ale poza całkowicie nową oprawą wizualną oferuje mnóstwo usprawnień, modyfikacji oraz nowych elementów rozgrywki. Mafia Definitive Edition powinna w rezultacie zainteresować nawet te osoby, które wielokrotnie ukończyły oryginalną wersję Mafii 1.

Porady dla początkujących

Poniżej znajdziesz kilka wskazówek dla osób, które rozpoczynają po raz pierwszy grę. Więcej podpowiedzi do Mafia 1 Remake zamieściliśmy na osobnej stronie Porady na start.

 1. Nie wybieraj od razu klasycznego poziomu trudności. Może ci on sprawić mnóstwo kłopotów, szczególnie jeśli nie grałeś w grę Mafia The City of Lost Heaven lub mało z niej pamiętasz. Normalny lub wysoki poziom trudności to optymalne ustawienie dla pierwszego przejścia gry.
 2. Polegaj koniecznie na zasłonach. Są one nowością w rimejku Mafii 1, a więc używanie ich nie jest aż tak oczywistą kwestią. Staraj się w miarę możliwości ustawiać za niezniszczalnymi zasłonami i jednocześnie niszczyć zasłony używane przez wrogów.
 3. Często zerkaj na mini-mapę, która przez cały jest widoczna na ekranie. Na mini-mapie zaznaczana jest przede wszystkim optymalna trasa podróży, ale możesz też odczytywać z niej m.in. informacje o rozmieszczeniu przeciwników i policjantów, czy o przedmiotach do zbadania.
 4. Lecz się wchodząc w interakcje z punktami pierwszej pomocy. Odnajduje się je wiszące na ścianach w tych lokacjach, w których pojawiają się przeciwnicy. Jako że z każdego punktu możesz skorzystać jeden raz nie zabieraj apteczki jeśli odniosłeś małe obrażenia.
 5. Pamiętaj o przepisach ruchu drogowego. Każde ich naruszenie wiąże się z ryzykiem rozpoczęcia policyjnego pościgu. Unikaj przede wszystkim potrącania przechodniów i uderzania w inne auta. Oprócz tego warto często aktywować ogranicznik maksymalnej prędkości.
 6. Samochody najlepiej kraść po cichu, włamując się do nich. Do tego celu wykorzystywany jest wytrych otrzymywany na początku misji 4. Wybicie szyby w samochodzie czy wyrzucenie kierowcy z kabiny to duże ryzyko znalezienia się na celowniku stróżów prawa.

Główne misje

Poniżej znajduje się lista wszystkich 20 głównych misji gry Mafia Definitive Edition. Każdą z nich bardzo szczegółowo opisaliśmy w rozdziale Opis przejścia gry. Zajęcie się wszystkimi wymienionymi misjami jest wymagane do ukończenia głównego wątku fabularnego gry.

 1. Propozycja nie do odrzucenia - An Offer You Can't Refuse
 2. Uciekinier - Running Man
 3. Imprezka u Mołotowa - Molotov Party
 4. Dzień jak co dzień - Ordinary Routine
 5. Fair Play - Fairplay
 6. Sarah
 7. Lepiej się przyzwyczajaj - Better Get Used to It
 8. Święty i grzesznik - The Saint and the Sinner - jest to połączenie misji Dziwka oraz Ksiądz z oryginalnego wydania gry Mafii 1
 9. Przejażdżka za miasto - A Trip to the Country
 10. Omerta
 11. Odwiedziny u bogaczy - Visiting Rich People
 12. Ważna sprawa - Great Deal
 13. Bon apetit!
 14. Wszystkiego najlepszego! - Happy Birthday
 15. Ty szczęściarzu - You Lucky Bastard
 16. Creme de la Creme - Creme De La Creme
 17. Kampania wyborcza - Election Campaign
 18. Czysty relaks - Just for Relaxation
 19. Praca po godzinach - Moonlighting
 20. Śmierć sztuki - The Death of Art

Poboczne misje - Free Ride

Poniżej znajduje się lista pobocznych zadań / pobocznych wyzwań gry Mafia Definitive Edition. Można zajmować się nimi wyłącznie w trybie Free Ride - swobodnej jazdy. Opis przejścia każdej z tych misji jest na osobnej stronie naszego poradnika. Rozpoczyna się je poprzez docieranie do dzwoniących budek telefonicznych.

 1. The Crazy Horse - nagroda to pojazd Crazy Horse
 2. Pennies from Hell - nagrody to strój klauna oraz złota strzelba
 3. Professional Protection - nagroda to złoty tommy gun
 4. Moderate Velocity - nagroda to strój mechanika
 5. Dock Block - nagroda to złoty rewolwer
 6. Electric Trick Track - nagroda to pojazd Mutagen
 7. Explosive Situation - nagroda to strój boksera
 8. The Old Switcheroo - nagroda to pojazd Brubaker
 9. Betty - nagroda to pojazd Smith Moray
 10. Mister Fancy Bike - nagroda to motocykl Waybar
 11. Alien Infiltration - nagroda to przebranie / strój ufoludka
 12. Curse of the Baskervilles - musisz najpierw ukończyć 11 poprzednich misji; nagroda to przebranie z głową psa

Wszystkie sekrety i znajdźki

W naszym poradniku do Mafia Definitive Edition znajdziesz informacje przydatne w odwiedzaniu ważnych lokacji oraz odnajdywaniu sekretów - będziesz mógł zdobyć 100% sekretów i odblokować trofea powiązane ze znajdźkami.

 1. Mapa świata - ważne lokacje - Na tej stronie atlasu świata zamieściliśmy wysokiej jakości mapę świata, na której zaznaczone są główne dzielnice miasta oraz najważniejsze lokacje w Lost Heaven i na terenach wiejskich.
 2. Rodzaje sekretów - Na tej stronie przewodnika po grze znajdziesz informacje jakiego rodzaju znajdźki można zdobywać w grze Mafia 1 Remake.
 3. Karty Cigarette Cards - Opisaliśmy miejsca odnalezienia wszystkich 22 kart papierosowych / kart kolekcjonerskich.
 4. Magazyny Dime Detective - Opisaliśmy miejsca odnalezienia wszystkich 20 magazynów z kategorii Dime Detective.
 5. Magazyny Super Science Stories - Opisaliśmy miejsca odnalezienia wszystkich 20 magazynów z kategorii Super Science Stories.
 6. Magazyny Black Mask - Opisaliśmy miejsca odnalezienia wszystkich 20 magazynów z kategorii Black Mask.
 7. Magazyny Terror Tales - Opisaliśmy miejsca odnalezienia wszystkich 20 magazynów z kategorii Terror Tales
 8. Komiksy Gangsters Monthly - Opisaliśmy miejsca odnalezienia wszystkich 10 komiksów Gangsters Monthly.
 9. Tajemnicze lisy Mystery Foxes - Przygotowaliśmy mapę atlasu świata z zaznaczonymi miejscami odnalezienia wszystkich 50 lisów.

Mam pytanie i szukam odpowiedzi

Rozdział FAQ naszego poradnika oferuje wsparcie w rozwiązywaniu najczęściej rozwiązanych problemów oraz pomoc w zrozumieniu niektórych ważnych mechanik rozgrywki.

 1. Wyścig - jak wygrać - Wygranie wyścigu samochodowego to główna część misji 5 - Czysta gra. W naszej solucji znajdziesz mapę toru wyścigowego, opisy najważniejszych zakrętów toru, oraz podpowiedzi jak dodatkowo ułatwić sobie dojechanie do mety na pierwszym miejscu.
 2. Policyjny pojazd opancerzony - jak zatrzymać - Do konfrontacji z opancerzoną policyjną furgonetką dochodzi w misji 10 - Wycieczka na wieś. Przygotowaliśmy kompletny opis przejścia, który wyjaśnia jak unikać ataków policji oraz jak stopniowo uszkadzać opancerzony wóz i jak wyeliminować jego załogę.
 3. Pojazdy - jak kraść - Na stronie znajdziesz zestawienia wszystkich sposobów kradzieży aut, zarówno tych bardziej agresywnych, jak i pozwalających kraść pojazdy bez zwracania na siebie uwagi cywilów i policjantów.
 4. Zmiana wyglądu bohatera - czy jest możliwa - Na tej stronie poradnika pokazujemy dostępne stroje oraz informujemy w jakich okolicznościach można założyć nowe ubranie.
 5. Policja - jak unikać - Strona ta kompleksowo opisuje temat radzenia sobie z policją. Przygotowaliśmy m.in. porady jak nie doprowadzać do wszczęcia pościgu oraz jak skutecznie zgubić policyjny pościg.
 6. Pojazd Crazy Horse - jak odblokować - Crazy Horse to znana z oryginalnej Mafii 1 maszyna typu hotrod. Nasz poradnik podpowiada jak odblokować ją w remake'u.
 7. Pora dnia i pogoda - jak zmienić - Z naszego opisu dowiesz się jak zmienić porę dnia (np. na poranek albo noc) oraz jak doprowadzić do pojawienia się opadów deszczu.

Minimalne wymagania sprzętowe Mafia Definitive Edition

Oto minimalne wymagania do uruchomienia remake'u gry Mafia The City of Lost Heaven:

 1. Procesor: Intel i5-2550K / AMD FX-8120
 2. Pamięć RAM: 6 GB
 3. Karta grafiki: Nvidia GeForce GTX 660 / AMD Radeon HD 7870
 4. DirectX: 11
 5. Miejsce na dysku: 50 GB
 6. System operacyjny: 64-bitowy Windows 10

Po więcej informacji zajrzyj na stronę Wymagania sprzętowe w naszym poradniku. Znajdziesz tam też m.in. zalecane wymagania sprzętowe Mafia Definitive Edition.

Mafia Definitive Edition to remake czy remaster?

Mafia Definitive Edition to remake gry Mafia The City of Lost Heaven z 2002 roku. Jest to produkcja przygotowana zupełnie od podstaw, choć oczywiście mająca wiele elementów wspólnych ze swoim pierwowzorem.

 1. Mafia 1 Remake odtwarza misje fabularne znane z oryginału, choć przebieg niektórych z nich uległ pewnym zmianom. W rimejku pojawiają się także zupełnie nowe opcjonalne zadania, którymi można zajmować się w przerwach pomiędzy awansowaniem w głównym wątku fabularnym.
 2. Mafia Definitive Edition pracuje na zmodyfikowanym silniku graficznym Mafia 3, dzięki któremu jakość oprawy wizualnej jest bardzo wysoka. W rimejku powracają wszystkie znane postacie z oryginału, aczkolwiek ich modele zostały przygotowane od nowa. Niektóre osoby wyglądają w rezultacie zupełnie inaczej.
 3. Mafia 1 Remake to tytuł nastawiony w całości na rozgrywkę dla pojedynczego gracza.
 4. W rimejku pojawiają się znajdźki (m.in. magazyny, komiksy, czy widokówki), które mogą być skuteczną motywacją do ukończenia gry w 100%. Mafia 1 Remake pozwala również na odblokowywanie osiągnięć i zdobycie platynowego trofeum na PS4.
 5. Mapa miasta Lost Heaven została w pewnym zakresie zmodyfikowana. Wszystkie dzielnice miasta i ważne lokacje są w tych samych lub podobnych miejscach. Dużych usprawnień doczekały się z kolei tereny wiejskie z północnej części mapy.
 6. W Mafii 1 Remake po raz pierwszy pojawiają się m.in. motocykle i system osłon. Zachowano natomiast m.in. klasyczny poziom trudności (jako opcję, nie jedyne dostępne ustawienie) oraz policję reagującą na przewinienia drogowe.

Więcej informacji o różnych i podobieństwach pomiędzy rimejkiem i oryginalną wersją Mafii 1 znajdziesz na osobnej stronie Remake - czym różni się od oryginału?

Pływanie - czy główny bohater potrafi pływać?

Nie, Tommy nie umie pływać - Mafia 1 Definitive Edition - poradnik, solucja

Nie, Tommy nie umie pływać. W trakcie gry możesz wpaść do wody samym głównym bohaterem lub wraz z prowadzonym przez niego pojazdem. Znalezienie się w wodzie nie oznacza natychmiastowej śmierci i zawalenia misji. Główny bohater "odrodzi się" na brzegu i będziesz mógł od razu kontynuować rozgrywkę.

Mapa świata - czy jest od razu cała dostępna?

Tak, ale swobodne podróżowanie po świecie gry jest możliwe tylko jeśli misja na to pozwala - Mafia 1 Definitive Edition - poradnik, solucja

Tak, ale swobodne podróżowanie po świecie gry jest możliwe tylko jeśli misja na to pozwala. Niektóre misje głównej fabuły wymuszają wykonywanie określonych czynności (np. ściganie lub atakowanie innych postaci) czy pozostawanie w określonej części mapy.

Na szczęście dość szybko możesz odblokować tryb Free Ride, który opisaliśmy na jednej ze stron naszego przewodnika. Pozwala on zgodnie z nazwą podróżować po świecie gry bez ograniczeń i zajmować się różnorakimi opcjonalnymi aktywnościami.

Uwaga - Do niektórych lokacji powiązanych z misjami (np. gospodarstwa z misji Wycieczka na wieś albo galerii sztuki z misji Śmierć sztuki) nie można wkraczać podczas swobodnej eksploracji. Jedynym sposobem na ich ponowne odwiedzenie jest powtórzenie powiązanych z nimi misji.

Zmiana stroju - czy jest możliwa?

Strój głównego bohatera jest zawsze odgórnie narzucony w misjach głównej fabuły - Mafia 1 Definitive Edition - poradnik, solucja

Strój głównego bohatera jest zawsze odgórnie narzucony w misjach głównej fabuły. Może on wynikać ze specyfiki danej misji oraz ze "statusu" Tommy'ego w ramach ugrupowania przestępczego Salieriego.

Gra pozwala zmienić ubiór dzięki wejściu w interakcję z szafą na piętrze baru Salieriego, ale jest to możliwe tylko w dwóch rodzajach sytuacji:

 1. Podczas powtarzania misji głównej fabuły (opcja Chapter Replay).
 2. W trybie Free Ride - swobodnej eksploracji świata gry.

Po więcej informacji zajrzyj na stronę Zmiana wyglądu bohatera - czy jest możliwa w rozdziale FAQ naszego poradnika, z której dowiesz się też o rodzajach dostępnych strojów i wymaganiach do ich odblokowania.

Wyścig - czy można pominąć?

Mafia Definitive Edition niestety nie pozwala na pominięcie ani przegranie wyścigu samochodowego z piątej głównej misji - Fair play - Mafia 1 Definitive Edition - poradnik, solucja

Mafia Definitive Edition niestety nie pozwala na pominięcie ani przegranie wyścigu samochodowego z piątej głównej misji - Fair play. Jest to uzasadnione fabularnie - jeszcze przed rozpoczęciem wyścigu dowiesz się, że Don Salieri postawił duże pieniądze na zwycięstwo pojazdu prowadzonego przez Tommy'ego.

Jeśli masz problemy z wygraniem wyścigu, to:

 1. Zajrzyj na stronę Wyścig - jak wygrać w rozdziale FAQ naszego poradnika.
 2. W menu opcji gry ustaw niski poziom trudności, dzięki czemu auta konkurentów będą wolniej jechały.
 3. Upewnij się, że masz ustawiony w opcjach zwykły model jazdy (Regular), który ułatwi ci panowanie nad autem.
 4. Unikaj poważnych zderzeń, bo nawet na niskim poziomie trudności mogą całkowicie zniszczyć samochód wyścigowy i doprowadzić do przedwczesnego zawalenia misji.

Autor Poradnika

Jacek Hałas

Jacek Hałas

Z GRYOnline.pl współpracuje od czasów „prehistorycznych”, skupiając się na opracowywaniu poradników do gier dużych i gigantycznych, choć okazjonalnie zdarzają się i te mniejsze. Oprócz ponad 200 poradników, w swoim dorobku autorskim ma między innymi recenzje, zapowiedzi oraz teksty publicystyczne. Prywatnie jest graczem niemal wyłącznie konsolowym, najchętniej grywającym w przygodowe gry akcji (najlepiej z dużym naciskiem na ciekawą fabułę), wyścigi i horrory. Ceni również skradanki i taktyczne turówki w stylu XCOM. Gra dużo, nie tylko w pracy, ale także poza nią, polując – w granicach rozsądku i wolnego czasu – na trofea i platyny. Poza grami lubi wycieczki rowerowe, a także dobrą książkę (szczególnie autorstwa Stephena Kinga) oraz seriale (z klasyki najbardziej Gwiezdne Wrota, Rodzinę Soprano i Supernatural).

więcej


Informacje o Mafia Definitive Edition - poradnik, solucja

Ostatnia aktualizacja : 11 września 2020

Skorzystaj z funkcji komentarzy do wskazania błędów lub uzupełnienia poradnika.