Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Farming Simulator 19 - poradnik do gry

Farming Simulator 19 - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Farming Simulator 19: Seasons 19 - Zwierzęta, hodowla Farming Simulator 19 porady, wskazówki

Aby zapewnić sobie efektywność w hodowli zwierząt, musisz o nie bardziej dbać. W Seasons 19 znacząco uległ zmianie cały system hodowli zwierząt w porównaniu do bazowej wersji gry Farming Simulator 19. Zwierzęta posiadają teraz większe wymagania oraz parametry: płeć, wagę i wiek oraz liczne gatunki, które posiadają określone zastosowania związane ze strategią hodowli.

Wiek i waga

Zwierzęta, z których pozyskujemy mięso, otrzymują dwa nowe parametry, które warunkują ich cenę sprzedaży: wagę oraz wiek. Skup płaci za kilogram, dlatego im cięższe i bardziej utuczone zwierzę, tym lepiej - jednak im starsze, cena za kilogram maleje. Im lepsza pasza, tym zwierzę szybciej przybierze na masie. Kluczem jest odnalezienie idealnego balansu, biorą pod uwagę również to, jaki masz dostęp do paszy. Należy wziąć pod uwagę także trzeci parametr: im zwierzę jest większe, tym więcej jedzenia zjada, a wolniej przybiera na masie.

Woda

Woda - czy wydawało ci się, że zwierzęta dużo jedzą, ale mało piją? Zostało to skorygowane nieznacznie i od teraz zwierzęta wymagają dużo częstszego pojenia. Ułatwienie jednak pozwala na postawienie pomp wody tuż przy zagrodach, które będą automatycznie dystrybuować wodę pitną dla zwierząt, utrzymując ją na poziomie nie niżej niż 15%, przy czym koszt za wodę będzie automatycznie potrącany z twego konta. Pompę znajdziesz w sklepie w zakładce Obiekty.

Pompę wody możesz postawić tuż przy korycie - Farming Simulator 19: Seasons 19 - Zwierzęta, hodowla - Farming Simulator 19 - poradnik do gry
Pompę wody możesz postawić tuż przy korycie

Zwierzęta są teraz także narażone na śmierć z głodu/pragnienia - dotyczy to głównie transportu. Jeśli nie dotrzesz do celu z pełną zwierząt przyczepą lub/i nie zostanie ona rozładowana, zwierzęta pomrą.

Sztuczne zapładnianie

Modyfikacja przewiduje możliwość sztucznego zapładniania zwierząt (poza kurami), by zmusić je do produkcji potomstwa. Należy mieć na uwadze, że taka usługa nie jest darmowa, oraz że zwierzęta przygotowujące się na nadejście potomstwa nie są w pełni efektywne. Mówimy tu głównie o krowach, więc te nie będą dawać mleka w czasie przygotowania na przyjście cielaków.

Hodowla: Kury

Najprostsza hodowla dostępna w grze - hodowla kur - jako pierwsza otrzymuje prostą zmianę związaną z realizmem. Kury znoszą jajka, które nadają się do sprzedaży jedynie, gdy w pobliżu nie ma koguta. Zapłodnione jaja są wysiadywane, by zwiększyć populację kurnika, kosztem jaj dostępnych do sprzedania. Szansa, że jajo zostanie zapłodnione jest czynnikiem losowym który maleje im mniejszy jest stosunek ilości kur do kogutów.

Optymalny balans między ilością kur w stosunku do kogutów wynosi 8 kur : 1 kogut.

Dostępne są teraz także różne gatunki drobiu - Farming Simulator 19: Seasons 19 - Zwierzęta, hodowla - Farming Simulator 19 - poradnik do gry

Dostępne są teraz także różne gatunki drobiu. Skrócone podpowiedzi, aby nie pomylić gatunku w zestawieniu z twoją strategią hodowli, znajdują się na dole ekranu po wybraniu gatunku ptaka. Dostępne gatunku to:

 1. White Leghorn (F) - są to żeńskie osobniki, które przede wszystkim znoszą jaja. Znoszą ich więcej niż inne osobniki, a także wymagają małej ilości pożywienia.
 2. Cornish Cross (M) - jest to męski osobnik, dlatego nie znosi jaj. Ten gatunek drobiu hodujesz na mięso, dlatego jedzą sporo i musisz kontrolować ich wagę i wiek - z czasem, gdy kurczak będzie stary, wartość za kilogram mięsa będzie maleć.
 3. Rhode Island Red (F) - jest to hybryda: kury te znoszą jajka ale i będą nadawać się na mięso. Dopóki nie masz określonego planu na hodowlę lub nie chcesz przykładać do niej dużej wagi, ale otrzymywać i stały dochód z jaj i zastrzyk pieniędzy ze sporadycznej sprzedaży kur na mięso, jest to najlepszy wybór.
 4. Rooster (M) - kogut ma jedynie zastosowanie, gdy chcesz aby z jaj wykluły się pisklaki. Będziesz mieć wtedy mniej jaj do sprzedania. By zmaksymalizować efektywność reprodukcji, na 8 kur zastosuj jednego koguta (oczywiście jaj nie znoszą męskie osobniki Cornish Cross).

Dodatkowe informacje:

 1. Należy pamiętać, że kur nie można transportować samodzielnie - pojawiają się one automatycznie w naszym kurniku. Z tego też powodu nie płacimy opłaty transportowej (bowiem nie posiadamy innej możliwości).
Krowy do tej pory były bardzo wygodnym sposobem na zdobycie pieniędzy z ich sprzedaży oraz darmowego nawozu - Farming Simulator 19: Seasons 19 - Zwierzęta, hodowla - Farming Simulator 19 - poradnik do gry
 1. Na ekranie kurnika ujrzysz informacje na temat twojej hodowli. Kluczem jest głównie utrzymanie odpowiedniej ilości pokarmu dla kur. W dolnej części ekranu ujrzysz informację o ilości wymaganego pożywienia na cały rok. Znacząco pozwoli ci to zaplanować uprawy oraz wykorzystanie pokarmu przez kurczaki;
 2. Warto przeliczyć zużycie pokarmu i podzielić je przez ilość dni w roku (zależne od ustawień modu); dzięki temu możesz dobrze zaplanować częstość dowożenia pokarmu (najlepiej tak, by uzyskać efekt raz dziennie lub rzadziej).

Hodowla: Krowy

Krowy do tej pory były bardzo wygodnym sposobem na zdobycie pieniędzy z ich sprzedaży oraz darmowego nawozu. Tym razem mechanika ulega zmianie: krowy produkować będą (pożądaną) płynną gnojówkę, jeśli nie dostarczysz im słomy. Gdy słoma zostanie dostarczona, zamiast gnojówki otrzymasz obornik - od teraz krowy nie produkują jednocześnie dwóch typów nawozu jednocześnie.

Jako, że gnojówka jest bardziej pożądana (łatwiejszy transport i napełnianie zbiornika, oraz rozprowadzanie nawozu po polu), to występuje element balansujący - krowy, które nie mają słomy, tracą na produktywności.

Bydło zostało również podzielone teraz na gatunki i płeć, tym razem interesuje nas jedynie płeć - Farming Simulator 19: Seasons 19 - Zwierzęta, hodowla - Farming Simulator 19 - poradnik do gry

Bydło zostało również podzielone teraz na gatunki i płeć, tym razem interesuje nas jedynie płeć:

 1. Osobniki żeńskie (F) - produkują mleko,
 2. Osobniki męskie (M) - produkują mięso.

Hodowla: Konie

Utrzymanie stadniny koni zmieniło również nieco swoje oblicze. Jeśli potrafisz utrzymać regularność w dbaniu o nie, zostaniesz lepiej nagrodzony niż w domyślnej wersji Farming Simulator 19. Tym razem nabywasz dorosłe konie za darmo i dbasz o nie, podobnie jak wcześniej: karmisz je, czyścisz i dbasz o to, by zapewnić im wystarczającą ilość ruchu. Im lepszy stan konia, tym wyższe będzie wynagrodzenie. Jednakże - zaniedbanie będzie karane.

W Seasons 19 jednakże nie jesteś posiadaczem koni - Farming Simulator 19: Seasons 19 - Zwierzęta, hodowla - Farming Simulator 19 - poradnik do gry

W Seasons 19 jednakże nie jesteś posiadaczem koni. Twoja rola zostaje zmieniona do właściciela stadniny koni. Podobnie też, jak w przypadku innych zwierząt, konie dzielą się na rasy. Wybierając każdego z nich, ujrzysz w dolnej części ekranu krótką notkę na ich temat. To, czym się przede wszystkim różnią, to ilość nakładu pracy, jaką musisz włożyć w ich utrzymanie (a raczej w konkretne czynności: jedne musisz częściej czyścić, inne częściej ujeżdżać).

Utrzymanie koni w dobrym lub przynajmniej akceptowalnym stanie, pozwoli ci uzyskać stały dzienny dochód od ich właściciela. Ilość pieniędzy za utrzymanie hodowli będziesz mógł sprawdzić w nowej pozycji na ostatnim miejscu zakładki Finanse w menu gry.

Hodowla: Świnie

Świnie hodujemy tylko po to, by sprzedać je na mięso - Farming Simulator 19: Seasons 19 - Zwierzęta, hodowla - Farming Simulator 19 - poradnik do gry

Świnie hodujemy tylko po to, by sprzedać je na mięso. Dostępne są 4 gatunki:

 1. Yorkshire, Spotted - osobniki męskie, młode;
 2. Gloucestershire Old Spot, Berkshire - starsze osobniki żeńskie.

Zakup młode osobniki męskie, by szybko je utuczyć i móc sprzedać z zyskiem. Jeśli zakupisz osobniki żeńskie, wiąże się to raczej z długoterminową inwestycją: nie nabierają one szybko masy, przez co potrzebują także mniej pożywienia. Pozwolą ci one na tworzenie nowych osobników w zagrodzie.

Sposób żywienia świń nie różni się od tego z podstawowej wersji Farming Simulator 19 - im lepsza jakość pożywienia, tym zwierzęta szybciej przybierają na masie i rośnie ich wartość - Farming Simulator 19: Seasons 19 - Zwierzęta, hodowla - Farming Simulator 19 - poradnik do gry

Sposób żywienia świń nie różni się od tego z podstawowej wersji Farming Simulator 19 - im lepsza jakość pożywienia, tym zwierzęta szybciej przybierają na masie i rośnie ich wartość. W dolnej części ekranu ujrzysz informację o szacowanej ilości pożywienia, która wymagana jest dla zwierząt w ciągu roku. W przypadku świń wynik ten może być dość niewymierny, bowiem zależnie od ich masy, z czasem mogą potrzebować więcej pożywienia, mogą także zrodzić się nowe warchlaki. Z tego względu należy być przygotowanym na znaczne zwiększenie wykorzystania pożywienia.

Hodowla: Owce

O owcach wiele powiedzieć nie można. Nadal pozostają jednym z najłatwiejszych i najbardziej opłacalnych form hodowli, choć należy pamiętać o braku dostępu do świeżej trawy w zimie i braku możliwości jej magazynowania w formie "świeżej", co nieznacznie wpłynie na produkcję w tej jednej porze roku. Owce występują tylko w odmianach żeńskich i różnią się między sobą wydajnością w produkcji mięsa i wełny, a więc szybkością przyrostu masy oraz ilością pokarmu, jakiego potrzebują.