Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Farming Simulator 19 - poradnik do gry

Farming Simulator 19 - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Farming Simulator 19: Zboża - uprawa, porady Farming Simulator 19 porady, wskazówki

W Farming Simulator 19 możesz hodować różne rodzaje upraw. Każda z nich ma własne cechy i wymagania oraz maszyny, które posłużą do zbioru plonów. W tym rozdziale znajdziesz informacje o tym, jak uprawiać rośliny krok po kroku, jak przygotować pole pod uprawę i zebrać plony. Porady te dotyczą prawie każdej z roślin, ale skupiają się głównie na zbożach.

Orka

Orka nie zawsze jest wymagana - i dobrze, bowiem jest to najwolniejsza i najcięższa czynność - Farming Simulator 19: Zboża - uprawa, porady - Farming Simulator 19 - poradnik do gry
Orka nie zawsze jest wymagana - i dobrze, bowiem jest to najwolniejsza i najcięższa czynność

Pierwszy krok, to orka. Do tego zadania wykorzystasz pług. Jest to bardzo ciężka praca i należy ją wykonywać mocnym ciągnikiem. Na szczęście, w Farming Simulator 19 z pomocą przychodzą głębosze - są lżejsze, mniej wymagające i tanie; Jedyna cecha, jaka odróżnia praktyce głębosze od pługów to fakt, że pługi możesz użyć do tworzenia nowych pól lub łączenia istniejących (na działkach, które posiadasz).

Po przejechaniu pługiem, na polu pojawiają się charakterystyczne równe rzędy ziemi - Farming Simulator 19: Zboża - uprawa, porady - Farming Simulator 19 - poradnik do gry
Po przejechaniu pługiem, na polu pojawiają się charakterystyczne równe rzędy ziemi

Orka nie zawsze jest wymagana - zamiast niej możesz wykonać kultywację, w przypadku pospolitych zbóż. Orka jest wymagana zawsze gdy:

 1. Chcesz zmienić typ upraw (pozbyć się rosnących na polu roślin),
 2. Niektóre rośliny wymagają orki przed sadzeniem (np. ziemniaki, trzcina i buraki).
 3. Zaleca się orkę PO każdej uprawie kukurydzy, ziemniaków, buraków i trzciny: jeśli tego nie zrobisz, plon będzie zmniejszony o 15%.
 4. Jeśli grasz na zrównoważonym poziomie trudności, orka wymagana jest co każdą trzecią uprawę, aby utrzymać żyzność gleby (gdy staniesz na polu, w dolnym prawym rogu zobaczysz okienko z informacjami - jeśli ziemia wymaga już orki, będziesz o tym poinformowany pomarańczowym tekstem). Taką informację ujrzysz również na mapie: pole, które wymaga orki będzie oznaczone kolorem czerwonym.
 5. Jeśli orzesz, nie musisz przeprowadzać kultywacji - możesz od razu siać!

Kultywacja

Kultywacja jest wystarczającym przygotowaniem pola przed zasianiem wielu roślin - Farming Simulator 19: Zboża - uprawa, porady - Farming Simulator 19 - poradnik do gry
Kultywacja jest wystarczającym przygotowaniem pola przed zasianiem wielu roślin

Kultywacja może zostać wykonana zamiast powolnej orki, ale tylko dla niektórych roślin: zbóż i słonecznika; opcjonalnie kukurydzy. Z reguły, jeśli to możliwe, lepiej wykonać kultywację ZAMIAST orki - jest szybsza, nie są wymagane tak mocne maszyny do obsługi kultywatorów, a maszyny są w przyzwoitych cenach (i często posiadają wbudowany siewnik / rozrzutnik nawozu). Rośliny, którym wystarczy kultywacja: pszenica, jęczmień, owies, słonecznik, kukurydza (ze stratą -15% bez orki).

 1. Wskazówka: znacząca większość kultywatorów posiada jednocześnie siewnik i/lub rozpylacz nawozu: wykonasz dwie lub nawet trzy akcje za jednym zamachem!
 2. Wskazówka 2: kultywacja nie wpływa na wielkość plonów: po wykonanej orce nie musisz kultywować ziemi.
 3. Wskazówka 3: kultywatory znajdziesz w sklepie w kategoriach: Kultywatory, Brony mechaniczne/talerzowe, oraz Sadzarki/Siewniki (tu znajdziesz owe maszyny, które sadzą i kultywują jednocześnie).
 4. Wskazówka 4: w Farming Simulator 19 dochodzi nowa kategoria sklepowa: Brony talerzowe/mechaniczne. Są to również kultywatory, jednak o innej budowie. Cechują się: większą szybkością działania, niższą ceną, mniejszym zapotrzebowaniem na moc ciągnika. Nie łączą one jednak cech siewników/sadzarek.

Sianie i sadzenie

Wiele siewników i sadzarek posiada duży obszar roboczy, a nie potrzebują mocnych ciągników do obsługi - Farming Simulator 19: Zboża - uprawa, porady - Farming Simulator 19 - poradnik do gry
Wiele siewników i sadzarek posiada duży obszar roboczy, a nie potrzebują mocnych ciągników do obsługi

Sianie to prosta i szybka (z reguły) czynność. Do różnych roślin potrzebne są różne rodzaje narzędzi:

 1. W kategorii sklepu Siewniki znajdziesz narzędzia służące do zasiania: pszenicy, żyta, rzepaku, owsa, soi, trawy i rzodkiewki oleistej (nawóz naturalny).
 2. W kategorii sklepu Sadzarki znajdziesz narzędzia służące do zasadzenia: kukurydzy, słonecznika, soi, buraków cukrowych i bawełny.
 3. Ziemniaki oraz trzcina cukrowa mają własne kategorie, i to sam znajdziesz sadzarki (Technologia uprawy ziemniaków / trzciny cukrowej / buraków).
 4. Topole oraz drzewa - również podlegają innym zasadom. Specjalną sadzarkę znajdziesz w kategorii Sprzęt leśniczy, a szczegółowe informacje o ich uprawie znajdziesz w rozdziale Przemysł drzewny.
Każdy siewnik lub sadzarkę napełnisz przy Sklepie z odpowiednich palet - Farming Simulator 19: Zboża - uprawa, porady - Farming Simulator 19 - poradnik do gry
Każdy siewnik lub sadzarkę napełnisz przy Sklepie z odpowiednich palet

Pamiętaj, że narzędzia wcześniej muszą zostać napełnione z palet z nasionami. Warto przewieźć kilka palet w okolice pól, które uprawiasz, by mieć do nich stały dostęp.

Zboża możesz z reguły siać wraz kultywacją, o czym wspomniano wyżej, przy opisie kultywatorów. Niektóre sadzarki można również podłączyć np. do Bron mechanicznych, które pełnią rolę kultywatorów. Rośliny okopowe zawsze wymagają wcześniejszej orki.

Nawożenie

Stan nawożenia możesz obserwować na mapie, jeśli nie jesteś pewien, jaki jest stan nawiezienia gleby - Farming Simulator 19: Zboża - uprawa, porady - Farming Simulator 19 - poradnik do gry
Stan nawożenia możesz obserwować na mapie, jeśli nie jesteś pewien, jaki jest stan nawiezienia gleby

Nawożenie to istotna czynność dla zwiększenia plonów na danym polu. Po każdym zbiorze stan nawiezienia gleby wraca do stanu podstawowego. Pole możesz nawieźć jeszcze przed etapem siewu/sadzenia. Kolejne nawożenie możesz wykonać dopiero przy każdej kolejnej fazie wzrostu roślin. Dla uzyskania maksymalnej efektywności nawieź pole dwa razy: najlepiej podczas siewu/sadzenia i w dowolnym etapie wzrostu roślin - lecz nim będą gotowe do zbioru. W Farming Simulator 19 masz wiele możliwości poprawy stanu pól:

 1. Nawozy płynne - zakupisz je w sklepie na dużych paletach. Często systemy nawożenia tego typu są dość drogie, ale oferują największy obszar i szybkość działania.
 2. Nawozy sztuczne, sypkie - z tej technologii korzysta wiele siewników i sadzarek, które potrafią jednocześnie nawozić pola. Te maszyny także muszą zostać wcześniej uzupełnione z palet zakupionych w sklepie. Jest to najlepsza metoda na początek gry: prosta, pospolita i stosunkowo tania.
 3. Gnojowica i obornik - produkowane są przez krowy i świnie jako produkt dodatkowy. Do ich dystrybucji potrzebujesz specjalnych maszyn, które znajdziesz w sklepie.
 4. Kompost - jeśli pozyskujesz kiszonkę (zebraną trawę umieść w wybudowanej pryzmie, ubij i odczekaj, aż sfermentuje; owiń bele trawy lub siana i poczekaj na uzyskanie kiszonki), możesz dostarczyć ją do Biogazowni. Otrzymasz za to pieniądze oraz będziesz mógł pozyskać kompost, którym napełnisz zbiorniki do nawożenia gnojowicą.
Rzodkiew oleista - Farming Simulator 19: Zboża - uprawa, porady - Farming Simulator 19 - poradnik do gry
Rzodkiew oleista
 1. Rzodkiew oleista - to tania i najprostsza metoda nawożenia. Użyj siewnika, by zasadzić rzodkiew. Gdy urośnie, użyj kultywatora (najlepiej z siewnikiem), by zniszczyć rzodkiew, która wzbogaci glebę. Metoda ta jest najtańsza, bowiem kosztuje cię jedynie nasiona. Dodatkowo rzodkiew możesz "zniszczyć" już w pierwszym etapie jej wzrostu - gdy pojawią się pierwsze liście.

Odchwaszczanie

Chwasty na polu mogą wyrosnąć w dowolnym momencie - Farming Simulator 19: Zboża - uprawa, porady - Farming Simulator 19 - poradnik do gry
Chwasty na polu mogą wyrosnąć w dowolnym momencie

W Farming Simulator 19 wprowadzono małe utrudnienie: na twoich polach pojawiają się z czasem chwasty. Do ich pozbycia się użyj chwastownika. Inna opcja to opryski chemiczne: większość maszyn do oprysków może zostać załadowana nawozem sztucznym lub właśnie środkiem chwastobójczym (oba zakupisz na paletach w Sklepie).

 1. Jeśli pozwolisz chwastom rosnąć na swoim polu aż do zbioru, będzie on pomniejszony o -20%.
 2. Ważne: chwasty możesz usuwać tylko w pierwszych fazach wzrostu roślin - gdy uprawy są gotowe do zbioru, żadna z metod nie przynosi rezultatów.
 3. Pamiętaj, że jeżdżąc po polu, na którym rośliny osiągnęły przynajmniej drugą fazę wzrostu, niszczysz roślinki. Możesz wyłączyć ten parametr w opcjach gry albo używać pojazdów z wąskimi oponami (Narrow tires); możesz w nie wyposażyć większość traktorów.
 4. Wskazówka 1: jeśli chwasty pojawiły się na polu, którego jeszcze nie zasiałeś, tak kultywacja jak i orka niszczą chwasty. Na pustym polu nie musisz stosować ani oprysków ani chwastownika.
Możesz wyłączyć chwasty, jeśli sobie z nimi nie radzisz - Farming Simulator 19: Zboża - uprawa, porady - Farming Simulator 19 - poradnik do gry
Możesz wyłączyć chwasty, jeśli sobie z nimi nie radzisz
 1. Wskazówka 2: jeśli chwasty to dla ciebie za duży problem, je także możesz wyłączyć w opcjach gry.

Wapno

Przy domyślnych ustawieniach gry (opcja ta może zostać wyłączona w ustawieniach gry) w Farming Simulator 19 musisz okresowo (co trzecią uprawę) wzbogacać glebę z użyciem wapna (Lime) - Farming Simulator 19: Zboża - uprawa, porady - Farming Simulator 19 - poradnik do gry

Przy domyślnych ustawieniach gry (opcja ta może zostać wyłączona w ustawieniach gry) w Farming Simulator 19 musisz okresowo (co trzecią uprawę) wzbogacać glebę z użyciem wapna (Lime).Służą do tego tylko dwie maszyny: Bredal K105 i model o zwiększonej pojemności: K165. Przypomina to standardowe nawożenie gleby; na mapie pole wymagające użycia wapna będzie oznaczone kolorem błękitnym. Wapno musisz użyć także w przypadku, gdy tworzysz nowe pola, rozszerzasz istniejące lub łączysz dwa ze sobą.

Rozsypywanie wapna - Farming Simulator 19: Zboża - uprawa, porady - Farming Simulator 19 - poradnik do gry
Rozsypywanie wapna

Jeśli nie użyjesz wapna na polu, które tego wymaga w danym momencie, twoje zbiory będą niższe o 15%. Ten etap nie powoduje nawiezienia gleby jak nawozy - jest to niezależny czynnik wpływający na wydajność pola.

Rozrzutniki wapna możesz napełnić przy Sklepie zakupując palety z wapnem - Farming Simulator 19: Zboża - uprawa, porady - Farming Simulator 19 - poradnik do gry

Rozrzutniki wapna możesz napełnić przy Sklepie zakupując palety z wapnem. Jeśli chcesz wykonać ten proces szybciej, szukaj na mapie białych znaczników: strzałka skierowana w dół. W tych miejscach możesz od razu napełnić całą maszynę z dużych zbiorników.

Wysychanie

Uschnięte plony przybiorą kolor szary - Farming Simulator 19: Zboża - uprawa, porady - Farming Simulator 19 - poradnik do gry
Uschnięte plony przybiorą kolor szary

Jeśli pozwolisz, by twoje wyrośnięte roślinki pozostały na polu zbyt długo, uschną. Nie możesz wtedy z nimi nic zrobić: pole musi zostać ponownie zorane lub kultywowane i obsiane. To, jak szybko rośliny uschną możesz zaobserwować na mapie: pole, na którym rośliny oczekują zbioru ma kolor żółty i przechodzi przez dwie kolejne fazy (aż do ciemnego koloru pomarańczowego). Jeśli masz do zebrania plony z kilku pól, wybierz te w pierwszej kolejności, które mają najciemniejszy kolor na mapie. Warto w takiej sytuacji obniżyć również szybkość upływającego czasu z poziomu opcji gry. W ustawieniach masz możliwość wyłączenia usychania roślin. Trzcina cukrowa nie usycha.

Zbiór

Zbiór każdej rośliny odbywa się, gdy uzyska ona ostatnią fazę wzrostu - przybiera wtedy charakterystyczny żółtawy kolor - Farming Simulator 19: Zboża - uprawa, porady - Farming Simulator 19 - poradnik do gry
Zbiór każdej rośliny odbywa się, gdy uzyska ona ostatnią fazę wzrostu - przybiera wtedy charakterystyczny żółtawy kolor
Kombajn z nakładką do zbioru kukurydzy / słonecznika - Farming Simulator 19: Zboża - uprawa, porady - Farming Simulator 19 - poradnik do gry
Kombajn z nakładką do zbioru kukurydzy / słonecznika

Do zbioru wykorzystywane są kombajny. Wszelkie zboża wykorzystują ten sam rodzaj kombajnu, przy czym słonecznik i kukurydza wymaga odpowiedniej nakładki. Inaczej sprawa ma się z pozostałymi roślinami:

 1. Zboża: pszenica, jęczmień, owies, rzepak, soję - zbierzesz wykorzystując nakładkę do zbóż.
 2. Kukurydza i słonecznik - nakładką do kukurydzy,
 3. Słonecznik - jeśli uprawiasz go masowo, znajdziesz specjalną nakładkę wyłącznie do zbioru słonecznika; kombajn porusza się wtedy 50% szybciej.
 4. Ziemniaki, buraki cukrowe, trzcina i bawełna - każda z tych roślin wymaga specjalnych kombajnów, za każdym razem w dwóch wersjach: tańsze - podłączane pod traktor; droższe - samobieżne.
Wykorzystaj traktory z wąskimi oponami, by nie uszkodzić plonów podczas opróżniania kombajnu - Farming Simulator 19: Zboża - uprawa, porady - Farming Simulator 19 - poradnik do gry
Wykorzystaj traktory z wąskimi oponami, by nie uszkodzić plonów podczas opróżniania kombajnu

Większość kombajnów przepełnia się w trakcie zbioru. Użyj wtedy pojazdu z naczepą, aby opróżnić kombajn i pozwolić mu pracować dalej. Ziemniaki i buraki możesz wysypywać prosto na pole, by zebrać je później. Bawełna pozostawia za sobą duże bloki bel, do zebrania specjalnymi przyczepami.

Do kombajnów zbożowych możesz przyłączyć naczepki przeładowujące, by znieść konieczność opróżniania ich z użyciem innych pojazdów - Farming Simulator 19: Zboża - uprawa, porady - Farming Simulator 19 - poradnik do gry
Do kombajnów zbożowych możesz przyłączyć naczepki przeładowujące, by znieść konieczność opróżniania ich z użyciem innych pojazdów