Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp

Farming Simulator 19 - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
Farming Simulator 19 - poradnik do gry

Farming Simulator 19 - poradnik do gry

Rolnik szuka... symulatora. W poradniku do Farming Simulator 19 znajdziesz wskazówki i porady do tej cyklicznej gry symulacyjnej. Dowiesz się tutaj o robotnikach i najlepszych maszynach, o tym, jak zarabiać, hodować krowy oraz jak zostać najlepszym, nowoczesnym rolnikiem.

Ostatnia aktualizacja: 14 lipca 2020

W tym poradniku znajdziesz informacje o tym: co można uprawiać w Farming Simulator 19 i jak to zrobić, krok po kroku. Znajdziesz tu również ciekawe tricki, w tym metody łączenia maszyn, porady przyspieszające rozgrywkę i zarabianie w grze. Zawarto także dokładny opis hodowli zwierząt, zestawienie najciekawszych maszyn, traktorów i pojazdów samobieżnych. W poradniku nie zabrakło także bogatego rozdziału FAQ.

Farming Simulator 19 to kolejna cześć gry poświęconej zarządzaniu gospodarstwem. Jest to największa i najbardziej dopracowana spośród wszystkich części gry. Tym razem do dyspozycji gracza przekazano ponad 300 pojazdów i maszyn ponad 100 różnych producentów. Rozszerzono także funkcjonalności i różnorodność upraw oraz hodowli. W tej części gracz może uprawiać: pszenicę, żyto, owies, jęczmień, rzepak, kukurydzę, słonecznik, soję, ziemniaki, buraki cukrowe, trzcinę cukrową, topole na wióry i drzewa. Do hodowli przygotowano: kury, świnie, owce, krowy oraz konie.

Osobną część poradnika poświęciliśmy modom oraz usprawnieniom i skryptom. Z rozdziału dowiesz się, jak instalować mody, oraz jakie nowości możesz wprowadzić do gry. Znajdziesz tu również najważniejsze informacje dotyczące popularnej modyfikacji Seasons 19 - dowiesz się wszystkiego m.in. o serwisowaniu pojazdów, ekonomii, hodowli zwierząt, porach roku i płodozmianie. Dział FAQ odpowie na najczęstsze pytania, a porady pomogą w rozgrywce.

W aneksie do poradnika zapoznasz się z opisem sterowania na platformach PC, XONE i PS4, a także z wymaganiami sprzętowymi wraz z opisem optymalizacji ustawień rozgrywki. To tutaj dowiesz się również, jak długa jest gra. W naszym poradniku trofeowym znajdziesz listę wszystkich osiągnięć / trofeów wraz z przydatnymi poradami i wskazówkami.

Patrick "YxU" Homa (www.gry-online.pl)

Top 10 porad do Farming Simulator 19

Nie wiesz, jak zacząć? Porady dla początkujących znajdziesz na osobnej stronie - Porady na start.

Farming Simulator 19 - czy warto kupić

Czy nowy Farming warty jest swojej ceny? - Farming Simulator 19 - poradnik do gry
Czy nowy Farming warty jest swojej ceny?

Podstawowe pytanie wielu graczy brzmi: czym Farming Simulator 19 różni się od poprzednich wersji? Czy warto go kupować? W mojej ocenie - tak.

W stosunku do poprzednich wersji (oznaczonych numerami 15 i 17), nastąpiło bardzo dużo zmian i modyfikacji. Poniżej główne argumenty przemawiające na korzyść Farming Simulator 19.

 1. Nowy silnik gry: lepsza grafika i animacje; zupełnie nowa fizyka - sterowanie pojazdami jest bardziej realistyczne i złożone (niestety AI pracowników pozostaje bez zmian i potrafią przysparzać nietypowych problemów).
 2. Ogromna ilość maszyn - ilość pojazdów zaserwowana w podstawowej wersji gry dorównuje, jeśli nie przewyższa, ilości maszyn z poprzedniej części wraz z rozszerzeniami DLC; dodatkowo pojawiają się marki takie, jak John Deere, AGCO, Case IH, KUHN, Stara, Ropa, i wiele innych. W sumie występują w tej części aż 102 marki traktorów, kombajnów i sprzętów.
 3. Bardziej złożona mechanika i większy realizm: pojawiają się takie elementy jak np. pojawianie się chwastów na polach, które trzeba wyplewić; wapno - które pomaga w utrzymaniu wysokiej jakości gleby i jest wymagane przy tworzeniu nowych pól, awarie pojazdów przy wysokim stopniu zużycia.
 4. Poprawiona dynamika rozgrywki: w tej części gry nie zaczynasz już malutkimi krokami, by uprawiać pół hektarowe pola. Do dyspozycji są złożone i wielozadaniowe maszyny, które potrafią generować zbiory z pól w dziesiątkach tysięcy litrów.
 5. Możliwość łączenia wielu maszyn w jedną: taka opcja znana jest już z poprzednich części, że dwie maszyny ze sobą współgrają. Tym razem możesz mieszać maszyny z różnych marek i tworzyć konstrukcje, które za jednym razem np. orzą, sieją i kultywują czy nawożą jednocześnie: i to przy dopasowaniu elementów maszyny do twoich aktualnych potrzeb.
 6. Nowe rośliny do uprawy i zwierzęta hodowlane: w tej pozycji do uprawy dochodzą trzy nowe rośliny: żyto, bawełna oraz trzcina cukrowa (przy zachowaniu wszystkich znanych z poprzedniej serii); teraz i konie dostępne są w hodowli zwierząt.
 7. Nieruchomości i budynki: już nie jesteś skazany na korzystanie z predefiniowanych na mapach lokalizacji. Chcesz mieć hodowlę bydła obok swojej działki? Żaden problem - zbuduj ją! Nie masz gdzie składować maszyn na nowym terenie? Postaw wiatę.

Cena w dniu premiery (PC), to: 34.99 EUR / 129.99zł (Steam).

Co nowego i różnice w Farming Simulator 19

Do dyspozycji gracza przekazano aż 103 marki pojazdów - Farming Simulator 19 - poradnik do gry
Do dyspozycji gracza przekazano aż 103 marki pojazdów

W Farming Simulator 19 pojawia się bardzo dużo nowych rzeczy w porównaniu do poprzednich części serii. Wiele elementów mechaniki zostało także zmienionych: niektóre maszyny działają inaczej, część procesów podlega innym zasadom działania. Jeśli jesteś weteranem serii, znajdziesz tu najważniejsze informacje, na co powinieneś zwrócić uwagę w tej części gry:

 1. Wiele maszyn można łączyć ze sobą: szukaj np. kultywatorów, które posiadają za sobą połączenia 3-punktowe lub haki na dołączenie przyczepy.
 2. Każde nowe pole, które utworzysz wymaga pierwszego nawiezienia wapnem. Musisz go wykorzystywać (można wyłączyć w opcjach gry) na swoich polach co trzeci siew i zbiór, by utrzymać wysoki poziom pola - w przeciwnym wypadku zbiory będą niższe o 15%. Wapno możesz zakupić w sklepie lub pozyskać w punktach skupu; do jego rozrzucania służą dwie maszyny, które znajdziesz w zakładce Technologia nawożenia w sklepie (mogą one służyć również do rozrzucania nawozu stałego).
 3. Na polach pojawiają się okresowo chwasty. Aby się ich pozbyć używaj chwastowników lub oprysków chemicznych niszczących nieprzyjazne rośliny (chwasty możesz niszczyć przed pojawieniem się plonu; nieusunięte chwasty zmniejszają zbiór o 20%). Opcję pojawiania się chwastów możesz wyłączyć w opcjach gry).
 4. Możesz teraz opróżniać na ziemię wszystko: zawartość siewników, zboża i inne. Aby je potem zebrać, użyj łyżki przy dowolnej ładowarce.
 5. Budynki zakupujesz teraz na własną rękę: chcesz mieć hodowlę świń obok pola ziemniaków? Żaden problem.
 6. Wprowadzono możliwość snu: wybuduj gospodarstwo, w którym możesz się przespać.
 7. Zwiększono nacisk na transport. Nie masz możliwości teleportacji pojazdów ani nabywania nasion/nawozów sztucznych w punktach. Używaj naczep, by przewieźć palety lub przesypane z palet (zakupionych w sklepie) nasiona i nawozy w okolice swoich pól, aby nie musieć każdorazowo jechać do sklepu, by napełnić zbiorniki maszyn.
 8. Wszystkie rzeczy potrzebne do hodowli możesz zakupić w sklepie: pasze, bele siana, kiszonki czy słomy.

Wprowadzone zostały dwa nowe typy maszyn dotyczące kultywacji/orki:

 1. Brony talerzowe - cechują się znacznie mniejszym obciążeniem ciągnika podczas pracy, warto się nimi zainteresować, gdy nie stać cię na mocne traktory.
 2. Głębosze - możesz wykorzystywać je tak, jak zwykły pług - orać pole okresowo i używać podczas sadzenia roślin okopowych. Mają minimalne obciążenie dla ciągnika i pracują szybko, przy czym możesz podłączyć do nich bezpośrednio niektóre modele sadzarek i siewników (posiadających połączenie 3-punktowe).
 3. Brony mechaniczne- lekki kultywator, do którego można podłączyć niektóre siewniki i kultywatory.

Mapy

W podstawowej wersji gry Farming Simulator 19 gracz uzyskuje do wyboru dwie mapy, jako lokacje początkowe:

 1. Ravenport - jest to mapa w klimacie prosto ze Stanów Zjednoczonych. Charakteryzuje się w większości wielkimi polami uprawnymi, bujną roślinnością charakterystyczną dla USA, podobnie jak i pozostałe elementy otoczenia: budynki, pojazdy.
 2. Felsbrunn - ta mapa reprezentuje Niemcy. Górzyste krajobrazy i przeważające drzewa iglaste świetnie nadadzą się do wycinki. Często spotkasz się tu z trudnym terenem: ciasne działki otoczone głazami lub na dużych pochyłościach terenu.

W poradniku znajdziesz również przygotowaną przez nas mapę łańcuchów produkcyjnych.

FAQ

Szukasz odpowiedzi? W dziale FAQ odpowiadamy na następujące pytania:

 1. Co uprawiać na początku?
 2. Zapis gry - jak?
 3. Nowe pola - jak kupić?
 4. Powiększenie / połączenie pola - jak?
 5. Traktor - jaki wybrać na początek?
 6. Ciągnik - czym się sugerować, kupując?
 7. Kombajn - jak zwiększyć pojemność?
 8. Łączenie przyczep - czy mogę?
 9. Pojazdy, maszyny - jak naprawiać?
 10. Zbiorniki maszyn - jak napełniać?
 11. Pojazdy - jak sprzedawać?
 12. Pracownicy - jak zatrudnić?
 13. Szybka podróż - jak używać?
 14. System pasów - jak działa?
 15. Pnie, krzewy - jak usuwać?
 16. Leasing - jak działa?
 17. Paliwo - co się stanie, gdy zabraknie?
 18. Wywrotki, dlaczego nie mogę wyładować?
 19. Biogazownia - dlaczego nie mam?

Gra wieloosobowa

Farming Simulator 19 posiada tryb multiplayer. Rozgrywki możesz prowadzić na serwerze nawet w 16 osób. Możesz stworzyć własny serwer lub dołączyć do jednego z istniejących. Jeśli twój komputer lub łącze jest za słabe, możesz wynająć serwer "z zewnątrz": GIANTS oferuje opcję wynajęcia serwerów dedykowanych; występuje także wiele innych miejsc, które oferują serwer oraz wsparcie.

 1. Aby móc skorzystać z trybu online na platformie Steam, musisz być Online: uniemożliwia to dzielenie gry z innymi i wspólne rozgrywki sieciowe.
 2. Gra nie posiada trybu split-screen (dzielony ekran),
 3. Gra nie posiada trybu LAN: jedyne połączenie to poprzez sieć (serwer, który tworzysz na własnym komputerze łączy się z serwerem producenta gry).

Rozszerzenia DLC i modyfikacje

Przewidziano liczne rozszerzenia DLC, które urozmaicą grę Farming Simulator 19 wieloma dodatkami: nowymi mapami, maszynami, traktorami i innymi elementami.

Wewnątrz gdy znajduje się menedżer pozwalający zarządzać zawartością dodatkową - Farming Simulator 19 - poradnik do gry
Wewnątrz gdy znajduje się menedżer pozwalający zarządzać zawartością dodatkową

Przewidziano także możliwość projektowania i instalacji modów. Będą one dostępne do pobrania bezpośrednio z menu gry, poprzez tzw. modhub, skąd można wyszukać, pobrać i zainstalować mody. Mogą być również wykorzystane w trybie gry wieloosobowej, o ile inni użytkownicy także będą w ich posiadaniu.

Dowiedz się więcej o modach w osobnym rozdziale naszego poradnika - Mody do Farming Simulator 19! Znajdziesz tam również wszystkie najważniejsze informacje o modyfikacji Seasons 19 - np. o hodowli zwierząt, płodozmianie czy uprawie roślin.

Wymagania sprzętowe

Poniżej zamieszczamy minimalne wymagania sprzętowe:

 1. Procesor: Intel Core i4-2100T 2.5 GHz / AMD FX-4100 3.6 GHz
 2. Pamięć RAM: 4 GB RAM
 3. Karta grafiki: NVIDIA GeForce GTX 650 / Radeon HD 7770 (minimum 2 GB VRAM i obsługa DX 11).

Więcej o wymaganiach sprzętowych, rozwiązywaniu problemów z płynnością gry oraz o dostosowywaniu grafiki przeczytasz na dedykowanej stronie naszego poradnika: Wymagania sprzętowe.

Uprawy i hodowle

Rośliny

W Farming Simulator 19 gracz może uprawiać rośliny takie jak:

 1. pszenicę,
 2. żyto,
 3. owies,
 4. jęczmień,
 5. rzepak,
 6. kukurydzę,
 7. słonecznik,
 8. soję,
 9. ziemniaki,
 10. buraki cukrowe,
 11. trzcinę cukrową,
 12. bawełnę,
 13. topole na wióry,
 14. drzewa.

Dodatkowo można pozyskiwać słomę i trawę, z której zaś pozyskasz siano oraz kiszonkę.

W Farming Simulator 19 pojawia się wiele nowych opcji hodowli i upraw: np. bawełna - Farming Simulator 19 - poradnik do gry
W Farming Simulator 19 pojawia się wiele nowych opcji hodowli i upraw: np. bawełna

Zwierzęta

Do hodowli przygotowano:

 1. kury znoszące jaja,
 2. świnie produkujące nawozy,
 3. owce dające wełnę,
 4. krowy produkujące mleko i nawóz,
 5. konie, które wymagają twojego nakładu pracy, aby zwiększać ich wytrzymałość i sprzedawać z zyskiem.

Autor Poradnika

Patrick Homa

Patrick Homa

Blisko dziesięć lat swojej freelancerskiej współpracy z GRYOnline.pl poświęcił pomaganiu graczom w zbieraniu sekretów i pokonywaniu wszelkich trudności jako autor poradników. Niestraszny mu żaden gatunek gier i uważa, że od grafiki i wodotrysków ważniejsza jest fabuła, model rozgrywki i mechaniki. Wolny czas spędza na przemierzaniu lasów rowerem i craftowaniu nowych "receptur" w kuchni. Wieczorami z pasją oddaje się też ściganiu w symulatorach wyścigowych.

więcej


Informacje o Farming Simulator 19 - poradnik do gry

Poradnik zawiera : strony: 93, ilustracje: 503 , mapy i obrazki z oznaczeniami: 3.

Mody do Farming Simulator 19

Ostatnia aktualizacja : 30 stycznia 2019, odwiedź Mody do Farming Simulator 19

Poradnik do gry

Ostatnia aktualizacja : 20 listopada 2018, odwiedź Poradnik do gry

Skorzystaj z funkcji komentarzy do wskazania błędów lub uzupełnienia poradnika.

Popularne strony w Farming Simulator 19 - poradnik do gry