Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Assassin's Creed Odyssey - poradnik do gry

Assassin's Creed Odyssey - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

AC Odyssey: FAQ/Najczęściej zadawane pytania Assassin's Creed Odyssey poradnik, solucja

Na tej stronie poradnika zamieściliśmy odpowiedzi na wszystkie podstawowe pytania związane ze światem gry AC Odyssey, które mogą nurtować przede wszystkim nowych Graczy. Pozostałe tematy związane z grą Assassin's Creed Odyssey zostały dokładnie omówione na osobnych stronach tego rozdziału.

Jaki wybrać poziom trudności?

Poziom trudności możesz wybrać dopiero po ukończeniu prologu gry, w którym steruje się Leonidasem - AC Odyssey: FAQ/Najczęściej zadawane pytania - Assassins Creed Odyssey - poradnik do gry

Poziom trudności możesz wybrać dopiero po ukończeniu prologu gry, w którym steruje się Leonidasem. Gra oferuje cztery główne poziomy trudności. Normalny poziom to rekomendowane ustawienie na potrzeby ukończenia gry po raz pierwszy. Wysoki poziom trudności (Hard) oraz poziom trudności koszmar (Nightmare) kładą większy nacisk na dobór właściwych umiejętności oraz na dbanie o wyposażenie bohatera (bronie i pancerz), by przetrwać kolejne starcia z przeciwnikami. Poziom trudności możesz zmienić w dowolnym momencie gry. Dobrą wiadomością jest też to, że gra nie posiada żadnych trofeów powiązanych z poziomami trudności. Platynowe trofeum możesz zdobyć kończąc całą grę na niskim poziomie trudności.

Oprócz wybrania poziomu trudności musisz wybrać pomiędzy trybem eksploracyjnym (Exploration Mode) oraz klasycznym trybem wspomaganym (Guided Mode). W trybie eksploracyjnym gra nie prowadzi dokładnie do celu. W opisie questu pojawiają się informacje pomocne w ustaleniu kierunku podróży (np. fort znajduje się na południu mapy w otoczeniu wioski), ale cel podróży należy samemu zlokalizować. W trybie eksploracyjnym nadal można korzystać z pomocy orła Ikarosa. Dodatkowo podobnie jak w przypadku poziomu trudności możesz do woli przełacząć się pomiędzy trybami. Jeśli nie radzisz sobie z odnajdywaniem lokacji związanych z zadaniami, to rozważ powrót do trybu wspomaganego.

Czy w Assassin's Creed Odyssey możesz używać tarczy?

Nie, w Assassins Creed Odyssey nie możesz używać tarczy, w przeciwieństwie do poprzedniej odsłony - Origins - AC Odyssey: FAQ/Najczęściej zadawane pytania - Assassins Creed Odyssey - poradnik do gry

Nie, w Assassin's Creed Odyssey nie możesz używać tarczy, w przeciwieństwie do poprzedniej odsłony - Origins. W czasie swoich wędrówek natkniesz się na wielu przeciwników z tarczami, jednak samemu nie będziesz mógł ich używać. Zamiast tego wprowadzono mechanikę parowania ciosów. Ruch ten domyślnie aktywowany jest poprzez wciśnięcie L1+R1 (PS4) lub LB+RB (Xbox). Parowanie musisz odpalić w momencie gdy przeciwnik rozpoczął wykonywanie swojego ataku. Poprawne parowanie przerywa atak przeciwnika i wystawia go na ataki ze strony bohatera. Jest ono ponadto sygnalizowane pojawiającymi się na ekranie iskrami (przykład na obrazku). Zawsze wykorzystuj okazję do tego żeby odpalić kilka własnych ataków na bezbronnym chwilowo przeciwniku.

Uwaga - Parowanie nie zadziała jeśli przeciwnik odpalił nieprzerywalny atak sygnalizowany poprzez pojawienie się wokół niego czerwonej poświaty. W takiej sytuacji jedynym sposobem jest wykonanie uniku.

Jak zmienić porę dnia?

To bardzo łatwe - wystarczy przytrzymać przycisk odpowiedzialny za przyśpieszenie upływu czasu - AC Odyssey: FAQ/Najczęściej zadawane pytania - Assassins Creed Odyssey - poradnik do gry

To bardzo łatwe - wystarczy przytrzymać przycisk odpowiedzialny za przyśpieszenie upływu czasu. W wersji na PS4 jest to panel dotykowy, w wersji na Xboksa One jest to przycisk Options.

Do zmiany pory dnia nie jest wymagana żadna wykupiona umiejętność. Możesz też dokonywać zmian z dnia na noc i na odwrót dowolną ilość razy, przy czym gra zezwala na to tylko jeśli aktualnie z nikim nie walczysz oraz jeśli nie znajdujesz się na terenie zakazanej lokacji (czerwony kolor u góry ekranu).

Jak odejść od steru na statku?

W trakcie podróżowania statkiem po świecie gry możesz zapragnąć opuścić jego pokład zanim dopłyniesz do portu czy innej interaktywnej lokacji - AC Odyssey: FAQ/Najczęściej zadawane pytania - Assassins Creed Odyssey - poradnik do gry

W trakcie podróżowania statkiem po świecie gry możesz zapragnąć opuścić jego pokład zanim dopłyniesz do portu czy innej interaktywnej lokacji. Jest to możliwe i musisz w związku z tym wcisnąć określony przycisk - Trójkąt w wersji na PS4 i Y w wersji na Xboksa One. Jest to przydatne jeśli np. nie potrafisz znaleźć portu na danej wyspie czy odkryłeś podwodną lokację, którą chcesz od razu zbadać.

Jak zresetować umiejętności?

Assassin's Credd: Odyssey pozwala na zresetowanie umiejętności w dowolnym momencie gry. Nie musisz w tym celu odwiedzać żadnego NPC-a. Wystarczy otworzyć menu zdolności, a następnie wcisnąć i przytrzymać lewą gałkę analogową (L3). Odzyskasz w ten sposób wszystkie zgromadzone punkty zdolności i będziesz mógł rozdysponować je od nowa.

Na ewentualne zresetowanie umiejętności zdecyduj się tylko jeśli grasz na jednym z wyższych poziomów trudności, które kładą większy nacisk na dobranie najlepszych zdolności dla bohatera. Na niskim lub normalnym poziomie trudności lepiej jest po prostu odczekać na awans na kolejny poziom żeby zakupić kolejną zdolność. Możesz też zawsze zapisać stan gry przed wydaniem każdego nowo otrzymanego punktu zdolności. Jeśli zakupiona umiejętność nie przypadnie ci do gustu możesz załadować poprzedni stan i przeznaczyć punkt zdolności na coś innego.

Czy w Assassin's Creed Odyssey można pogłaskać psa?

Nie, gra Assassin's Creed Odyssey niestety nie przewiduje opcji głaskania psów czy innych udomowionych zwierząt. AC Odyssey oferuje natomiast możliwość zakupienia umiejętności Władca bestii, która pozwala na oswajanie dzikich zwierząt i poleganie na ich pomocy w trakcie rozgrywania walk. Technikę oswajania dzikiej zwierzyny opisaliśmy na stronie Czy można oswajać zwierzęta? w rozdziale FAQ naszego poradnika.

Jak wdrapać się na grzbiet konia w Assassin's Creed Odyssey?

To bardzo proste. Podejdź do konia i wciśnij przycisk głównej interakcji - Trójkąt w wersji na PS4, Y w wersji na XONE. Możesz wskakiwać także na te konie, które nie należą do bohatera.

Ciekawostką jest to, że możesz automatycznie wskoczyć na konia po tym jak zostanie on przywołany do bohatera. Możesz tego dokonać przytrzymując i nie puszczając przycisku przywołania wierzchowca (domyślnie dolny kierunek na krzyżaku pada). Trzymaj wciśnięty przycisk do momentu gdy bohater wdrapie się na grzbiet konia.

Jak zejść z konia w Assassin's Creed Odyssey?

Z konia w AC Odyssey możesz zejść na dwa sposoby:

 1. Przytrzymaj Kółko (PS4) / B (XONE) / E (PC) - z tego standardowego sposobu zejścia z konia powinieneś korzystać w większości sytuacji
 2. Użyj kombinacji L1+X (PS4) / LB+A (XONE) - pozwala ona wykonać skok z konia i jest to przydatne jeśli chcesz od razu rozpocząć bieg po zaprzestaniu podróży na koniu lub szybko doskoczyć do jakiegoś pobliskiego przeciwnika

Czy koń może bezpowrotnie zginąć?

Koń może zginąć jeśli zaliczysz wraz z nim upadek z bardzo dużej wysokości. Zwierzęcia nie traci się na szczęście bezpowrotnie. Odczekaj około minuty (najlepiej kontynuować w międzyczasie podróż pieszo) i po upływie tego czasu wciśnij przycisk przywołania wierzchowca. Powinien się on na nowo pojawić. "Nowy" koń będzie tym samym i nie stracisz też zakupionych wcześniej kosmetycznych elementów jego wyglądu.

Jak wykonać Spartański kopniak?

Spartański kopniak (Sparta Kick) to prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalny ruch w grze Assassins Creed Odyssey, dzięki któremu możesz odtworzyć znaną scenę z filmu 300 Spartan - AC Odyssey: FAQ/Najczęściej zadawane pytania - Assassins Creed Odyssey - poradnik do gry

Spartański kopniak (Sparta Kick) to prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalny ruch w grze Assassin's Creed Odyssey, dzięki któremu możesz odtworzyć znaną scenę z filmu 300 Spartan. Dobrą wiadomością jest to, że Spartański kopniak możesz odblokować już w momencie awansowania na 2 poziom doświadczenia. To jedna ze startowych aktywnych umiejętności z kategorii Wojownik.

Spartański kopniak musisz przypisać do jednego z czterech przycisków na padzie - AC Odyssey: FAQ/Najczęściej zadawane pytania - Assassins Creed Odyssey - poradnik do gry

Spartański kopniak musisz przypisać do jednego z czterech przycisków na padzie. Może to być na przykład przycisk X i wtedy umiejętność tę aktywuje się kombinacją L1+X (LB+X jeśli grasz na padzie Xboxa). Do odpalenia Spartańskiego kopniaka potrzebny jest co najmniej jeden naładowany segment adrenaliny. Dla przypomnienia adrenalinę zdobywa się dzięki wykonywaniu zwykłych ataków na przeciwnikach.

Spartański kopniak najbardziej przydaje się do zrzucania przeciwników z dachów i wysokich półek. Uaktywniaj go gdy atakowany przeciwnik ustawi się obok krawędzi. Upadek z dużej wysokości może zabić nawet bardzo silnego dowódcę czy najemnika. Jest to w rezultacie doskonała umiejętność do pozbywania się niewygodnych wrogów. Możesz zresztą stosować trik polegający na pokazaniu się silnemu przeciwnikowi (albo trafieniem go strzałą), "doprowadzeniu go" w jakieś wysokie miejsce i dopiero wtedy użyciu kopniaka żeby go zrzucić.

Ważna uwaga - Spartański kopniak nie zrzuci przeciwnika z dachu czy z półki jeśli znacząco przewyższa on poziomem doświadczenia bohatera (różnica 2-3 poziomów i więcej). Zostanie on wtedy tylko nieznacznie odrzucony do tyłu, ale pozostanie na tej samej półce.

Czy w Assassin's Creed Odyssey posiadasz Ukryte Ostrze?

Nie, w Assassins Creed Odyssey nie ma Ukrytego Ostrza - AC Odyssey: FAQ/Najczęściej zadawane pytania - Assassins Creed Odyssey - poradnik do gry

Nie, w Assassin's Creed Odyssey nie ma Ukrytego Ostrza. Ukrytego Ostrza pierwszy raz użyto w czasie zamachu na perskiego króla, Kserksesa I, więc w czasie podróży Alexiosa i Kassandry w Odyssey najsławniejsza broń assassynów nie była jeszcze stosowana. Zamiast niej dwójka bohaterów posługuje się w grze Włócznią Leonidasa, która wykorzystywana jest m.in. właśnie do cichych morderstw. Co ciekawe, historię pierwszego Ukrytego Ostrza poznamy w nadchodzącym, pierwszym DLC do Odyssey pt. "Legacy of the First Blade" datowanym na grudzień 2018.

Czy Assassin's Creed Odyssey posiada mikrotransakcje?

Tak, podobnie jak poprzednia odsłona, Odyssey również posiada sklep oraz mikrotransakcje. Za prawdziwą gotówkę oraz walutę Helix kupimy m.in. przyśpieszacze rozgrywki (np. szybsze zdobywanie punktów doświadczenia i surowców), mapy, nowe stroje, mounty, bronie i zestawy.

Czy Assassin's Creed Odyssey posiada tryb multiplayer?

Nie, Assassin's Creed: Odyssey pełnoprawnego trybu multiplayer nie posiada. Jedynym odniesieniem do trybu wieloosobowego są zdjęcia na mapie świata. Są one powiązane z mechanizmami społecznościowymi gry. Nakierowując wskaźnik na specjalny punkt wyświetla się nam nazwa gracza oraz zdjęcia, które zrobił w czasie wędrówki. Możemy je polajkować i... w zasadzie to wszystko. Gra pozwala na ustawianie filtrów dla zdjęć - możemy przeglądać np. najpopularniejsze zdjęcia z danego tygodnia albo zdjęcia zrobione przez znajomych.

Czy akcja Assassin's Creed Odyssey dzieje się przed wydarzeniami w Origins?

Tak, wbrew pozorom, akcja Assassin's Creed Odyssey dzieje się przed wydarzeniami w AC Origins, a dokładnie na 400 lat przed Bayekiem i przenosi nas do czasów wojny peloponeskiej. Gracz może opowiedzieć się po jednej ze stron - Aten i Ateńskiego Związku Morskiego lub Sparty i Związku Peloponeskiego. Dokładna data rozpoczęcia rozgrywki w Odyssey to 431 rok przed Chrystusem.

Czy Assassin's Creed Odyssey będzie na Steam?

Tak, gra Assassin's Creed Odyssey jak i cała seria jest dostępna na STEAM, choć do poprawnego działania wymagane jest również zainstalowanie klienta Uplay i założenie konta Ubisoft.

Czy Assassin's Creed Odyssey będzie na Nintendo Switch?

Tak, Odyssey trafi na Switcha, choć nie możemy tu mówić o pełnoprawnym tytule. Zamiast tego Nintendo Switch ma obsługiwać AC Odyssey przy pomocy technologii streamingu. Do gry wymagany będzie stały i szybki dostęp do Internetu. Gra bowiem uruchomiona będzie na serwerach firmy Ubisoft, a do naszego Switcha przesyłany będzie zaledwie obraz. Oznacza to prawdopodobnie, że Assassin's Creed Odyssey na Switchu będzie mniej responsywne. Pierwszą tak wydaną na konsolkę Nintendo grą było Resident Evil VII: Biohazard i usługa nie opuściła granic Japonii.

Jak długie jest Assassin's Creed Odyssey?

To zależy - AC Odyssey: FAQ/Najczęściej zadawane pytania - Assassins Creed Odyssey - poradnik do gry

To zależy. Wątek główny to 30 godzin gry lub więcej, jednak Odyssey posiada mnóstwo wysokopoziomowych regionów, stąd aby przetrwać niezbędny będzie rozwój postaci (grind). Co ciekawe, gra oferuje mikrotransakcje przyśpieszające rozgrywkę (szybciej zdobywasz doświadczenie, pieniądze, surowce, mapy). Bez użycia przyśpieszaczy gra wydaje się ogromna do przesady.

Jakich rozmiarów jest świat gry w Assassin's Creed Odyssey?

Świat w Assassins Creed Odyssey jest gigantyczny - AC Odyssey: FAQ/Najczęściej zadawane pytania - Assassins Creed Odyssey - poradnik do gry

Świat w Assassin's Creed Odyssey jest gigantyczny. Rozmiary mapy w grze to 16x16 kilometrów, a więc 256 kilometrów kwadratowych. Warto jednak powiedzieć o dwóch ważnych rzeczach:

 1. Dużą część mapy świata wypełnia morze. W AC Odyssey o wiele więcej czasu spędza się na wodzie niż w Origins, przy czym pływanie po świecie gry wiąże się z różnorakimi atrakcjami w postaci walk z innymi statkami czy odkrywania i badania podwodnych lokacji.
 2. Około 7% obszaru mapy świata jest niedostępne w grze. Mowa tu o jej lewym górnym narożniku - są to okolice regionów Fokida, Malis oraz Makedonia (powyższy obrazek). Pozostałe obszary mapy można na szczęście swobodnie badać. Gra nie blokuje dostępu do nich nawet dla niskopoziomowej postaci, choć oczywiście słaby bohater może mieć ogromne problemy z pokonywaniem przeciwników i dzikiej zwierzyny.

Czy Assassin's Creed Odyssey jest grą RPG?

AC Odyssey to gra action RPG z otwartym światem. Zapoczątkowane w Origins zmiany są tu kontynuowane i uzupełnione m.in. poprzez prosty system dialogów i wyborów. Nasza postać określana jest wieloma parametrami (poziom postaci, życie, obrona), a zdobywane przedmioty mają swoje statystyki i umiejętności. Odyssey przypomina niekiedy Skyrima, ale warto przy tym pamiętać, że to wciąż akcja umiejscowiona w otwartym świecie.

Czy Assassin's Creed Odyssey posiada DLC?

Tak, duże dodatki DLC ukażą się po premierze gry. Pierwszy z nich w grudniu 2018 nosi tytuł "Legacy of the First Blade", a drugi w 2019 "The Fate of Atlantis". Rozszerzenia będzie można kupić osobno lub łącznie w przepustce sezonowej. Oprócz tego w sklepie w grze zakupimy mnóstwo pomniejszych DLC z nowymi strojami, mountami itd.

Czy w Assassin's Creed Odyssey są Templariusze?

Samych Templariuszy nie uświadczymy, jednak w AC Odyssey spotkamy prekursorów Templariuszy, czyli Czcicieli Kosmosa (Cult of Kosmos), którzy cechują się podobnymi poglądami i sposobami działania co właśnie Templariusze w poprzednich częściach - AC Odyssey: FAQ/Najczęściej zadawane pytania - Assassins Creed Odyssey - poradnik do gry

Samych Templariuszy nie uświadczymy, jednak w AC Odyssey spotkamy prekursorów Templariuszy, czyli Czcicieli Kosmosa (Cult of Kosmos), którzy cechują się podobnymi poglądami i sposobami działania co właśnie Templariusze w poprzednich częściach. Eliminowani kolejnych Czcicieli Kosmosa staje się ważnym elementem gry w dalszej części kampanii.

Którą wersję Assassin's Creed Odyssey powinienem kupić?

Assassins Creed Odyssey posiada aż 7 wersji, niektóre wydane unikatowo na europejski rynek PC lub na platformę Uplay - AC Odyssey: FAQ/Najczęściej zadawane pytania - Assassins Creed Odyssey - poradnik do gry

Assassin's Creed Odyssey posiada aż 7 wersji, niektóre wydane unikatowo na europejski rynek PC lub na platformę Uplay:

 1. Edycja Standardowa nie posiada żadnych bonusów za wyjątkiem zadania The Blind King, dodatkowej misji dostępnej w przypadku zakupu pre-ordera.
 2. Edycja Deluxe posiada dodatki: Kronos Gear Pack, Herald of Dusk Gear Pack, przyśpieszacze XP i Drachma, Capricornus Naval Pack i The Blind King.
 3. Złota Edycja posiada wszystkie wyżej wymienione dodatki oraz dodatkową misję Secrets of Greece mission, Przepustkę sezonową, Steelbook w wersji PS4 i Xbox One.
 4. Ultimate Edition posiada wszystkie dodatki Złotej edycji za wyjątkiem Steelbooka.
 5. Medusa Edition to edycja pudełkowa (box), posiada dodatki: zadanie The Blind King, zadanie Sekrety Grecji, Kronos Gear Pack, a do pudełka dołączono także mapę świata, oficjalną ścieżkę dźwiękową na CD, artbook, unikatowe pudełko (box), figurkę Fallen Gorgon.
 6. Spartan Edition to pudełkowa edycja kolekcjonerska na PC i konsole, zawiera WSZYSTKIE możliwe dodatki, w tym przepustkę sezonową i zawartość dodatkową pudełka. Różni sie figurką - Spartan Leap Statue oraz litografia na ścianę z obrazkiem z gry.
 7. Pantheon Edition to pudełkowa edycja kolekcjonerska na PC i konsole, zawiera WSZYSTKIE możliwe dodatki ze Edycji spartańskiej oraz unikatową figurkę dla tej edycji - Nemesis Diorama.