Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Assassin's Creed Odyssey - poradnik do gry

Assassin's Creed Odyssey - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Zdolności i umiejętności w Assassin's Creed Odyssey Assassin's Creed Odyssey poradnik, solucja

W grze Assassin's Creed do odblokowania jest kilkadziesiąt różnych zdolności. W rozdziale zawarliśmy szereg najważniejszych informacji na ich temat. Podpowiadamy również jakie umiejętności są najlepsze i jakie zdolności warto zakupić w początkowych godzinach gry.

Ogólne wskazówki i informacje na temat zdolności

Strzał drapieżcy (Predator Shot) (drzewko Łowca) - To doskonała aktywna umiejętność do eliminowania przeciwników z użyciem łuku - Zdolności i umiejętności w Assassins Creed Odyssey - Assassins Creed Odyssey - poradnik do gry
  1. Umiejętności w Assassin's Creed: Odyssey dzielą się na aktywne i pasywne. Aktywną zdolność musisz przyporządkować do jednego z czterech przycisków (np. X). Załącza się ją następnie kombinacją przycisków (np. L2+X). Większość aktywnych umiejętności potrzebuje zasobu w postaci adrenaliny. Bohater zdobywa adrenalinę za każdy udany atak.
  2. W aktywnych slotach mogą znajdować się maksymalnie 4 umiejętności związane z walką wręcz i maksymalnie 4 umiejętności związane z walką dystansową. Wybieraj ulubione, które najbardziej ci się przydadzą. Po zapełnieniu wszystkich 4 slotów możesz oczywiście zwolnić dowolny z nich jeśli zakupisz jakąś lepszą aktywną umiejętność.
  3. Każda umiejętność wymaga wydania 1 punktu zdolności. Punkty możesz zdobywać awansując na wyższe poziomy i odwiedzając grobowce (unikalny rodzaj lokacji w świecie gry). Punktów zdolności nie wydawaj wyłącznie na umiejętności aktywne lub pasywne. Staraj się posiadać po kilka zdolności z każdej z tych kategorii.
  4. Umiejętności reprezentują drzewka Łowcy, Wojownika i Zabójcy. Pamiętaj o tym podczas dobierania elementów ekwipunku. Przykładowo broń oferująca premie do obrażeń wojownika będzie wzmacniała także zdolności reprezentujące tę grupę.
  5. Umiejętności można rozwijać na wyższe poziomy, dzięki czemu stają się silniejsze lub oferują lepsze premie do statystyk. W początkowej fazie gry priorytetem jest odblokowanie najniższego poziomu jak największej liczby zdolności. Ich ulepszaniem zajmiesz się dopiero później.
  6. Nie wszystkie bazowe umiejętności są od razu dostępne do odblokowania. Początkowo dostępne są tylko te z dolnego rzędu. Kolejne poziomy stają się dostępne po awansowaniu na 5, 10, 16 i 23 poziom doświadczenia.
  7. Zdolności widoczne u dołu ekranu są od razu odblokowane lub automatycznie odblokowują się w określonym momencie, np. po awansowaniu na 15 poziom doświadczenia. Nie musisz ich przeglądać podczas decydowania o tym na co wydać punkt zdolności.
  8. Umiejętności można zresetować i odzyskać w ten sposób wszystkie wydane punkty zdolności. Na taki krok zdecyduj się jeśli uważasz, że jakieś spośród zakupionych umiejętności nie odpowiadają Twojemu stylowi gry lub są Ci nieprzydatne z jakiegoś innego powodu.

Jakie umiejętności zakupić w pierwszej kolejności?

Rekomendowane zdolności 1. poziomu

Strzał drapieżcy (Predator Shot) (drzewko Łowca) - To doskonała aktywna umiejętność do eliminowania przeciwników z użyciem łuku. Możesz wypuścić strzałę, która domyślnie zadaje aż 380% obrażeń łowcy. Dodatkowo może ona polecieć na dalszą odległość i gra w razie potrzeby pozwala na sterowanie strzałą w trakcie lotu. Dzięki umiejętności tej możesz zabijać pojedynczymi trafieniami wielu spośród tych wrogów, którzy nie zginęliby w wyniku standardowego ataku.

Szarża byka (Bull Rush) (drzewko Wojownik) - To prawdopodobnie najbardziej użyteczna aktywna umiejętność na potrzeby staczania bezpośrednich walk. Bohater może wykonać szarzę, która domyślnie zadaje 250% obrażeń wojownika i przewraca przeciwnika. Umiejętność ta pozwala osłabiać wrogów w trakcie walk, w tym także tych przeciwników, którzy pomagają sobie tarczami.

Spartański kopniak (Sparta Kick) (drzewko Wojownik) - To kolejna świetna aktywna umiejętność z kategorii Wojownik. Pozwala ona na kopnięcie przeciwnika z dużą siłą, w wyniku czego zostaje odrzucony i domyślnie otrzymuje 160% obrażeń wojownika. Idealne zastosowanie dla tej umiejętności to zrzucanie przeciwników z dachów czy wysokich skalnych półek. Kopnięty przeciwnik odleci do tyłu i może zginąć na miejscu lub zostać poważnie zraniony w wyniku upadku z dużej wysokości.

Asasyn cienia (Shadow Assassin) (drzewko Zabójca) - To przydatna pasywna umiejętność, która zwiększa obrażenia podczas skrytobójstw i ogłuszania wrogów (domyślnie o 20 procent). Dodatkową jej cechą jest automatyczne ograbienie pokonanego przeciwnika. Dzięki tej zdolności możesz skuteczniej eliminować po cichu lub rekrutować wrogów (po pomyślnym ogłuszeniu).

Zatruty atak (Venomous Attacks) (drzewko Zabójca) - Działanie tej aktywnej umiejętności polega na zatruwaniu przeciwników poprzez ataki bronią białą lub z użyciem łuku. Otruty przeciwnik domyślnie pozostaje w tym stanie przez 15 sekund. Trucizna pozbawia zaatakowanego wroga kolejnych punktów życia, a także osłabia jego ciosy i pancerz. To świetna umiejętność do pokonywania wrogów z dłuższymi paskami zdrowia. Otrucie ich znacząco może usprawnić ich eliminację oraz zmniejszyć ich poziom zagrożenia. Co ciekawe zdolność wymaga przydzielenia slotu, ale jej użycie nie zużywa adrenaliny.

Objawienie (Revelation) (drzewko Zabójca) - To nietypowa zdolność, bo nie jest związana z walkami ani ze skradaniem się. Zamiast tego jej działanie polega na "skanowaniu" okolicy (domyślnie w promieniu 15 metrów - musisz przytrzymać przycisk przywołania Ikarosa). Warto wybrać tę umiejętność jeśli chcesz łatwiej odnajdywać surowce, skarby, wrogów i inne interaktywne elementy otoczenia.

Rekomendowane zdolności 5. poziomu

Niszczący strzał (Devastating Shot) (drzewko Łowca) - To kolejna bardzo dobra aktywna umiejętność "współpracująca" z łukiem. Pozwala ona na wypuszczanie strzał, które domyślnie zadają 290% obrażeń łowcy (podwojonych, jeśli łuk został maksymalnie napięty). Zwiększają się też (domyślnie o 150%) obrażenia strzał ogniowych i zatruwających. Wybór tej zdolności jest świetnym pomysłem jeśli chcesz korzystać na bieżąco ze strzał specjalnych. Mogą one jeszcze skuteczniej zabijać lub osłabiać wrogów.

Drugi oddech (Second Wind) (drzewko Wojownik) - To priorytetowa aktywna umiejętność pod kątem leczenia postaci, gdyż każde jej użycie domyślnie przywraca 25% punktów zdrowia. Zdolność ta przydaje się w niemal każdej trudniejszej potyczce. Dzięki natychmiastowemu podleczeniu bohatera zmniejsza się ryzyko jego nagłego zgonu. Pamiętaj, że umiejętność po użyciu potrzebuje czasu na regenerację. Nie możesz jej użyć kilka razy bez żadnej przerwy nawet jeśli dysponujesz adrenaliną.

Mistrzostwo broni (Weapons Master) (drzewko Wojownik) - Jest to pasywna umiejętność, która domyślnie zwiększa obrażenia wojownika o 20 procent. Dzięki tej zdolności możesz zwiększyć siłę ataków bohatera, ale premia dotyczy tylko broni i umiejętności zadających obrażenia wojownika. Rodzaj zadawanych obrażeń możesz sprawdzić w oknie statystyk każdej broni.

Szybkie skrytobójstwo (Rush Assassination) (drzewko Zabójca) - To jedna z najpotężniejszych aktywnych umiejętności w grze, której działanie polega na rzuceniu się w stronę odległego wroga i zadaniu mu Włócznią Leonidasa 100% obrażeń asasyna. Wspomniany rzut bardziej przypomina teleportację. Co więcej, po udanym ataku możesz zwrócić się szybko w stronę innego wroga i po wciśnięciu przycisku jego również zabić w ramach pojedynczej sekwencji (ulepszenie umiejętności zwiększa liczbę możliwych zabójstw w serii). To idealna umiejętność do atakowania przeciwników podróżujących parami - możesz rzucić się na jednego z nich i po zaatakowaniu go zwrócić się w stronę jego kolegi. Jeśli wrogowie zginęli w wyniku użycia umiejętności to nie zostanie podniesiony alarm.

Rekomendowane zdolności 10. poziomu

Mistrzostwo łucznictwa (Archery Master) (drzewko Łowca) - Po odblokowaniu tej pasywnej umiejętności zwiększeniu ulegają obrażenia łowcy (domyślnie o 20 procent). Dodatkowo w trakcie korzystania ze zdolności łowcy nie są zużywane standardowe strzały. Zakup tę zdolność jeśli regularnie atakujesz przeciwników z użyciem łuku.

Mistrzostwo wyposażenia (Gear Master) (drzewko Wojownik) - To kolejna pasywna umiejętność. W tym przypadku możesz liczyć na zwiększenie wartości pancerza dla wszystkich założonych elementów ubioru (domyślnie o 30 procent). To bardzo przydatna premia, gdyż silniejszy pancerz zmniejsza zadawane przez wrogów obrażenia i tym samym pozwala dłużej przetrwać na polu bitwy.

Śmiertelne skrytobójstwo (Critical Assassination) (drzewko Zabójca) - To doskonała aktywna umiejętność przy planowaniu ataków z ukrycia. Możesz zużyć adrenalinę na potrzeby wyprowadzenia wzmocnionej wersji ataku skrytobójczego (domyślnie zadaje on 200% obrażeń asasyna). Zdolność ta pozwala zabijać pojedynczym atakiem z zaskoczenia wielu spośród tych wrogów, którzy przetrwaliby standardowy cios w plecy. Pamiętaj jednak, że oprócz zużycia adrenaliny musisz zaczekać aż bohater przygotuje się do wykonania ciosu. Najlepiej jest atakować z zaskoczenia tych wrogów, którzy stoją w miejscu.