Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

CS GO - poradnik do gry

CS GO - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Słownik skrótów i terminów CS: GO poradnik CS GO

Na tej stronie umieściliśmy wszystkie potrzebne skróty, słowa i wyrażenia w świecie CS'a. Komunikaty na chacie i komunikacja z drużyną to podstawa rozgrywki w Counter-Strike: Global Offensive, dlatego tak kluczowa jest znajomość słówek.

Ostatnia aktualizacja: 18 stycznia 2018

Chat i komunikacja głosowa w Counter-Strike: Global Offensive to podstawa rozgrywki. CS: GO, podobnie jak jego poprzednicy, to gra drużynowa i nie da dobrze grać bez kontaktu z drużyną. Najlepiej, aby używać do tego mikrofonu i słuchawek, ale gdy z jakiegoś powodu nie możemy użyć headsetu, pamiętajcie o zaimplementowanym w grze chacie.

Przez lata CS wytworzył całą listę skrótów, akronimów, neologizmów i innych "żargonowych" terminów, które rozumieją tylko wtajemniczeni. Przedstawiamy więc wyjaśnienie rozmaitych skrótów i pojęć w CS: GO, które przydadzą się w czasie rozgrywki. Uwaga: Zdajemy sobie sprawę, że tych skrótów jest więcej - postanowiliśmy jednak wypisać te najczęściej używane i rzeczywiście przydatne w komunikacji.

Pojęcia i skróty używane na chacie:

ACE - czyli AS, z ang. All Clan Elimination - sytuacja w CS: GO, w której jeden gracz zabije WSZYSTKICH pięciu zawodników przeciwnej drużyny. Asy w CS: GO nagradzane są tzw. MVP (patrz niżej).

AFK - z ang. Away From Keyboard - dosłownie "z dala od klawiatury". Skrót wpisywany na chacie wówczas, gdy na chwilę w czasie gry musimy odejść od komputera. Uwaga: Zalecamy informować swoją drużynę o tym, że zamierzacie, np. skoczyć do łazienki, ponieważ jeśli gracze zorientują się, że jesteśmy nieaktywni, mogą zagłosować o wyrzuceniem nas z drużyny. Wystarczy więc wpisać AFK i skoczyć szybko za potrzebą.

AIMBOT - Aimhack - AIM, AH - nielegalne oszustwo polegające na użyciu specjalnego oprogramowania, które pomaga celować. Najczęściej objawia się to automatycznymi strzałami w głowę lub automatycznym naprowadzaniem celownika na cel. Surowo zabronione.

Autonoob - skrót określający dwie bronie w grze: SCAR-20 i G3SG1, czyli tzw. Autosnajperki. Uwaga: Używanie autosnajperek jest bardzo niemile wdzianie w grach turniejowych, ponieważ charakterystyka tej broni daje dużą przewagę w walce (zwłaszcza wśród początkujących). Autonoob jest często używane jako obelga pod adresem gracza, który nagminnie zabija przy pomocy autosnajperki.

CT - z ang. Counter-Terrorist - czyli antyterroryści; skrót od jednej ze stron konfliktu

Clutch - pojęcie określające walkę i zwycięstwo jedynego ocalałego gracza z Twojej drużyny ze zwykle liczniejszą drużyną przeciwnika. Przykładowo, gdy nasi koledzy z drużyny zginą, a my zostaniemy sami i zdołamy samotnie wygrać rundę. Komuś, kto sam wygrał rundę możemy napisać: "nice clutch". Czasami ktoś może nam napisać "clutch or kick" co zwykle oznacza, że musimy wygrać samotną walkę, inaczej nasza drużyna może zagłosować za naszym wyrzuceniem. Często, oczywiście, używamy tego w charakterze żartu.

Boostowanie, boost - czyli najogólniej podsadzenie drugiego gracza na półkę/gzyms, które normalnie są zbyt wysoko lub niedostępne. Gdy jeden gracz pisze: "boost me" oznacza to, że powinniśmy kucnąć (domyślnie klawisz CTRL) przy danej przeszkodzie, a następnie gdy kolega na nas wskoczy, puścić Control, aby nasza postać wstała. Tym sposobem kolega z drużyny znajdzie się o wiele wyżej i zdoła wskoczyć na przeszkodzę. Najczęściej używane w celu uzyskania przewagi taktycznej, np. na mapie Cache. Czasami pojęcia boost używamy w innym znaczeniu, mając na myśli rozgrywkę gracza o dużym doświadczeniu i wysokiej randze, który gra z nowym, początkującym zawodnikiem. Mówimy wtedy, że ktoś jest/był "boostowany".

BRB - z ang. Be Right Back - czyli zaraz wracam, podobny komunikat do AFK.

BS - z ang. Bombsite - miejsce, w którym terroryści muszą podłożyć bombę. Rozróżniamy bombsite A i bombsite B, często jednak zamiast "bs A" używamy po prostu "A". Szybciej i praktyczniej.

Cheater - lub: Hacker - osoba wykorzystująca specjalne oprogramowanie lub exploity (błędy w grach) w celu osiągnięcia przewagi. W CS: GO najczęstszymi przykładami cheatów są wallhack (gdy osoba widzi przez ściany) oraz aimhack (automatycznie celowanie).

DEF - skrót od ang. Defuse kit - Zestaw do rozbrajania bomby, bardzo przydatny w drużynie CT.

GG, GJ, GH, GL, HF - z ang. Good Game, Good Job, Good Half, Good Luck i Have Fun - czyli grzecznościowe zwroty używane przed, w trakcie lub po grze.

EKO, ECO - Czyli runda, w której dana drużyna nie kupuje broni po to, aby zaoszczędzić pieniądze na późniejsze rundy. Kupowanie po ogłoszeniu ECO jest niemile widziane.

HS - z ang. Headshot - czyli strzał w głowę.

MVP - z ang. Most Valuable Player - tytuł przyznawany po każdej rundzie graczowi, który z różnych powodów był najlepszy (najbardziej wartościowy), np. zabił największą liczbę przeciwników, rozbroił bombę etc. W CS: GO MVP symbolizują gwiazdki.

Noob - czyli nieogarnięty gracz, zazwyczaj początkujący. Obraźliwe określenie.

Np - z ang. No problem - nie ma problemu. Najczęściej używane, gdy chcemy zachować skromność.

Resp - z ang. Respawn - miejsca na mapie w CS: GO, w których gracze przeciwnych drużyn odradzają się po zakończeniu rundy.

Rush - używane najczęściej w połączeniu z Rush A, Rush B. Szybkie dotarcie do przeciwników w celu dynamicznego, jednoczesnego ataku.

Smurf - smerf - osoba o wysokiej randze i dużym doświadczeniu w CS: GO, która gra na nowym koncie Steama i mierzy się z początkującymi/mniej zaawansowanymi graczami. Smurfy często są posądzane przez początkujących za cheaterów, ponieważ nowi gracze nie wierzą, że można tak dobrze grać. Choć smurfowanie nie jest szczególnie mile widziane, to jednak pozostaje praktyką legalną.

Wallhack - WH - nielegalne oszustwo polegające na użyciu specjalnego oprogramowania, które umożliwia widzenie przez ściany. Surowo zabronione.

Skróty broni w CS: GO:

Na czacie i ogólnie na scenie Counter-Strike'a najczęściej używa się skrótowców lub specjalnych terminów na określenie danej broni. Poniżej wypisaliśmy najbardziej znane i potrzebne:

AK - AK-47 - skrót od najpopularniejszego karabinu terrorystów.

Deagle - digiel, digielek - skrót od Desert Eagle, najpotężniejszego pistoletu w grze.

OP - AWP, karabin snajperski i jedna z najpotężniejszych broni w grze LUB ogólne określenie na broń, która jest pod jakimś względem najlepsza/daje dużą przewagę.

Scout - skaut - SSG 08 - karabin snajperski.

Kevlar - kamizelka kuloodporna.

Kosa - nóż w CS: GO.

Nejd - grenade - granat odłamkowy w CS: GO.

Smoke - smoke granade - granat dymny w CS: GO.