Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

DayZ - poradnik do gry

DayZ - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

DayZ: Nawigacja w terenie - sposoby, mapa DayZ poradnik

Brak pojazdów oraz duży obszar działań zmuszają graczy do poświęcania sporej ilości czasu na przemieszczanie się pomiędzy miastami na piechotę. W grze łatwo się zgubić, bo jak przystało na grę survivalową, nie ma dostępnej minimapy. Dlatego nawigacja w terenie jest bardzo ważna. W tym rozdziale poznasz sposoby, które nieco ją ułatwią i nie dopuszczą cię do zejścia z właściwego kursu.

gdybym ja znała cyrylicę... - DayZ: Nawigacja w terenie - sposoby, mapa - DayZ - poradnik do gry
"gdybym ja znała cyrylicę..."

Mapa

DayZ jest grą survivalową, więc nie ma tutaj minimapy. Developerów da się jednak przechytrzyć, otwierając ją w przeglądarce, przy użyciu nakładki Steam, którą wyświetlasz przy pomocy skrótu SHIFT + TAB. W razie niepojawienia się nakładki, skonfiguruj ją w: Steam>Ustawienia>W grze. Jeżeli wciąż nie możesz otworzyć nakładki, możesz otworzyć mapę w przeglądarce, jednak będziesz musiał wtedy minimalizować grę przy każdej potrzebie zobaczenia mapy. Adres, na którym możesz ją otworzyć to dayzdb.com/map. Jeżeli masz taką możliwość, możesz otworzyć mapę na drugim monitorze, laptopie lub urządzeniu mobilnym. Na urządzeniach mobilnych działa mapa izurvive.

Sposoby nawigacji

Z rozdziału nr 3 dowiedziałeś się już, że możesz wspomóc się tablicami z nazwami miast. Pełna lista miast:

Z czasem przekonasz się , że nie będzie ci to w ogóle potrzebne - DayZ: Nawigacja w terenie - sposoby, mapa - DayZ - poradnik do gry

Z czasem przekonasz się , że nie będzie ci to w ogóle potrzebne. Mapa na pierwszy rzut oka wydaje się duża, ale kluczowych lokalizacji nauczysz się bardzo szybko. Na początek jednak będziesz potrzebował kilku wskazówek na temat nawigacji.

Punkty charakterystyczne

Najczęstszym sposobem odnajdywania drogi do celu jest szukanie po drodze punktów charakterystycznych. Zwróć na nie uwagę podczas patrzenia na mapę. Podróżuj od miasta do miasta. Bieg na wskroś przez pola i łąki może wydawać się szybszy, jednak nie trudno wtedy o zejście z kursu. Najlepiej też trzymaj się drogi. Zwracaj uwagę na kształt każdego zakrętu i patrz na mapę, czy się zgadza. Rób to samo, jeżeli widzisz gdzieś domy. Zatrzymaj się wtedy w krzakach i zobacz, czy powinieneś je minąć według trasy, którą sobie zaplanowałeś. Świetnymi punktami odniesienia mogą być linie wysokiego napięcia, rozsiane po całej Czarnorusi. Jeżeli natomiast zamierzasz podróżować wybrzeżem, najlepiej trzymaj się torów kolejowych. Nawet jeśli jesteś w lesie i nie widzisz niczego z wyżej wymienionych, rozejrzyj się dookoła i zobacz, jak wygląda pogranicze lasu z niezalesionym terenem.

Orientacja

Jeżeli nie chcesz zdawać się na własną intuicję, możesz po prostu wspomóc się kierunkami świata. Jednym ze sposobów na ich odnalezienie jest określenie kierunku ruchu chmur. Otóż w DayZ zawsze chmury wieją z zachodu na wschód. Jeżeli nie widzisz chmur, ustaw sobie clouds w ustawieniach przynajmniej na very low.

Innym czynnikiem naturalnym, który może pomóc nam określić kierunki, jest słońce. Zwróć uwagę na aktualną godzinę na serwerze, gdy na niego wchodzisz. Jeżeli jest godzina siódma rano, to słońce oczywiście będzie wchodziło. Gdy będzie godzina dziewiętnasta, słońce będzie chylić się już ku zachodowi. Jeżeli jest południe, to możesz chwilę poczekać i zobaczyć, w którą stronę słońce "podróżuje". Oczywiście robi to zawsze ze wschodu na zachód.

Orientacja w nocy

Większość ze sposobów nawigacji, które podałem powyżej, nie mają zastosowania w nocy. Są na to jednak inne sposoby. Jednym z nich jest odnajdywanie Gwiazdy Polarnej. W DayZ przynajmniej najbardziej rozpoznawalne gwiazdy zostały przedstawione jak na prawdziwym niebie. Tam, aby znaleźć gwiazdę polarną, szuka się Dużego Wozu, a następnie przedłuża się jeden z jego boków. Około 5 długości dalej kończy się dyszel Małego Wozu. Jest to właśnie Gwiazda Polarna. Zobacz, jak to wygląda na zrzucie ekranu z gry.

skrawek nieba w DayZ - DayZ: Nawigacja w terenie - sposoby, mapa - DayZ - poradnik do gry
skrawek nieba w DayZ

Kolorem niebieskim oznaczono Duży Wóz.

Kolorem zielonym oznaczono Mały Wóz.

Kolorem czerwonym oznaczono Gwiazdę Polarną, która wskazuje nam kierunek północny.

Kolorem pomarańczowym oznaczono przedłużony bok Dużego Wozu.

Wydaje ci się to proste? Zobacz taki sam skrawek nieba, tylko bez oznaczeń i spróbuj sam znajeźć tam Duży Wóz, Mały Wóz oraz Gwiazdę Polarną.

Skrawek nieba bez oznaczeń - DayZ: Nawigacja w terenie - sposoby, mapa - DayZ - poradnik do gry
Skrawek nieba bez oznaczeń

Jeżeli teraz również ci się udało, to spróbuj zrobić to samo, będąc w grze. Całe niebo jest przecież o wiele większe niż na obrazku powyżej.