Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Total War: SHOGUN 2 - poradnik do gry

Total War: SHOGUN 2 - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Porady ogólne do Total War SHOGUN 2 poradnik Total War: SHOGUN 2

Ostatnia aktualizacja: 5 sierpnia 2019

Gry z serii Total War należą do dosyć skomplikowanych i trudnych, a dodatkowo często nieprzewidywalnych. Choć nie da się przewidzieć każdej możliwej sytuacji to poniższa garść porad powinna pomóc początkującym graczom nim wypracują własny sposób prowadzenia rozgrywki.

Zarządzanie klanem

1. Pilnuj by utrzymywać odpowiednią nadwyżkę żywności. Pamiętaj o rozbudowie farm i uważaj przy stawianiu innych budynków - niektóre pochłaniają zapasy żywności. Dopóki nadwyżka żywności nie spadnie poniżej 0 nie ma czym się martwić. Jednak kiedy żywności zacznie brakować pogorszy się zadowolenie w prowincjach, zmniejszy się ich tępo rozwoju, a armie będą na wyniszczeniu. Będzie to dotyczyło tylko prowincji z brakami w żywności, a nie całego klanu.

2. Staraj się utrzymywać zadowolenie na dodatnim poziomie. Dopóki nie spadnie ono poniżej 0 nie grożą ci żadne bunty, jednak warto by jego poziom był przynajmniej 1 na plusie. Do niezadowolonych prowincji wysyłaj mnichów oraz netsuke lub oddziały wojskowe, a w razie konieczności - zwolnij prowincję z podatków.

3. Nie dopuszczaj wyznawców innych wyznań na swoje ziemie. Jeśli widzisz, że w którejś prowincji szerzy się religia odmienna od twojej - wyślij tam mnicha i zbuduj budynek religijny. Staraj się też szybko likwidować mnichów oraz misjonarzy szerzących odmienne wyznane od wiary twojego klanu.

4. Pamiętaj o rozwoju nowo zajętych ziem. Po zajęciu nowej prowincji nie poprzestawiaj na naprawie zniszczonych budynków, ale także przejrzyj co w prowincji się znajduje (zwracając uwagę na specjalność prowincji) i wnieś w niej odpowiednie budynki. Szczególnie ważna jest szybka rozbudowa farm i dróg.

5. Nie wszystkie prowincje muszą mieć wysoki poziom zamków. Zamki pochłaniają żywność, więc na wyższe poziomy warto je rozwijać tylko w kluczowych prowincjach. Rozbudowuj zamki głównie w kluczowych prowincjach - czyli w tych w których werbujesz wojska, czy też które są po prostu przygranicznymi wartowniami. W prowincjach znajdujących się na uboczu, nie posiadających żyznej gleby i żadnej szczególnej specjalności wystarczy by zamek znajdował się na 1-2 poziomie.

6. Staraj się często budować targi i spelunki. Oba te budynki są źródłem dochodów, a dodatkowo pozwalają na werbunek agentów. Pamiętaj, że targ na późniejszym poziomie rozwoju także pochłania zapasy żywności.

7. Pilnuj honoru swojego dajmio oraz lojalności generałów. Niski honor dajmio ciągnie za sobą szereg niekorzyści, w tym zmniejszonej lojalności generałów. Zaś nielojalni generałowie mogą cię zdradzić w czarnej godzinie przechodząc na stronę wroga wraz z częścią armii.

Prowadzenie wojen

1. Przygotuj się zanim uderzysz na wroga. Zbierz odpowiednio duże siły (a jeśli dopiero co skończyłeś działania wojenne daj swojej armii czas na uzupełnienie strat), wyślij agentów by ci sprawdzili stan wrogiej armii, a także upewnij się, że wymarsz twoich wojsk z prowincji nie spowoduje spadku zadowolenia na ujemny poziom.

2. Zostawiaj dodatkowe siły do obrony tyłów. Nigdy nie wiadomo co się stanie podczas wojny. Nawet jeśli twoje plecy są chronione przez sojusznika, to może on cię zdradzić, a także zostać podbity przez inny, nieprzyjazny tobie klan. Dodatkowo wrogowie mogą przerzucać wojska flotą na twoje tyły.

3. Nie wypowiadaj wojny wielu frakcjom na raz. Wojna na wielu frontach będzie wyniszczająca dla twojego klanu, a dodatkowo musisz liczyć się z tym, że każdy klan któremu wypowiesz wojnę może mieć sojuszników, którzy opowiedzą się po jego stronie.

4. Nie zdradzaj sojuszników. Nie tylko pogorszy to twoje stosunki z innymi klanami, ale także zmniejszy honor twojego dajmio.

5. Nie plądruj zdobytych prowincji. Znacznie większe zyski przyniesie jej rozbudowa, zaś plądrowanie powoduje spadek honoru twojego dajmio.

Armia

1. Staraj się tworzyć zbalansowane armie. Oprócz jednostek do walki w zwarciu w każdej armii powinno być przynajmniej kilka oddziałów łuczników, w przeciwnym razie wróg może cię po prostu wystrzelać. Do eliminacji wrogich strzelców przydatnych będzie parę oddziałów kawalerii. W przypadku gdy już zastępujesz swoich armiach jednostki ashigaru samurajami, to pamiętaj by były wśród nich również jednostki z naginatami lub yari - w przeciwnym wypadku twoja armia będzie bardzo wystawiona na atak wrogiej jazdy.

2. Słabsza jednostka niekoniecznie jest na straconej pozycji. Jeśli odpowiednio poprowadzisz ashigaru z yari, to są oni w stanie wygrać nawet ze znacznie silniejszymi jednostkami, albo przynajmniej na dłuższy czas ich zatrzymać. Dlatego nie lekceważ znaczenia tej jednostki na polu walki.

3. Chroń swojego generała. Jeśli generał zginie twojej armii znacznie podupadnie morale, a dodatkowo nie będziesz miał już możliwości korzystania z jego specjalnych umiejętności. Dlatego staraj się nie rzucać jego jednostki w wir walki poza wyjątkowymi sytuacjami. Uważaj też, by nie został ostrzelany przez wrogich łuczników.

4. Uważaj na morale armii. Jeśli jedna z twoich jednostek zaczyna się łamać dobrze jest wesprzeć ją inną. Możesz też użyć u generała zdolności przegrupowania.

5. Wycofuj przetrzebione jednostki. Jeśli któryś z twoich oddziałów poniósł w walce duże straty to postaraj się go wycofać - jeśli jest taka możliwość. W przypadku gdy oddział zostanie zniszczony lub gdy poniesie kolosalne straty osobowe, stracisz go wraz z całym zdobytym przez niego doświadczeniem.

6. Pamiętaj o friendly fire. Jeśli zdecydujesz się ostrzelać jednostkę związaną walką z twoimi oddziałami musisz liczyć się z tym, że część pocisków trafi w twoich ludzi.

7. Ochraniaj swoje jednostki strzeleckie. Choć strzelcy mogą zadać wrogowi duże straty, to są w większości przypadków mało użyteczni gdy dojdzie do walki wręcz, a dodatkowo są bardzo wrażliwi na ataki konnicy. Dlatego staraj się trzymać przy nich inne oddziały, które w razie potrzeby będą mogły ich ochronić.

8. Flankuj jednostki wroga oraz nie dopuszczaj by twoje wpadły w okrążenie. Otoczoną jednostkę znacznie łatwiej pokonać i szybciej traci ona morale.

9. Ścigaj wroga po wygranej bitwie. Jeśli twoje wojska już zwyciężyły i masz możliwość zakończenia bitwy to warto ją kontynuować by dobić uciekających wrogów. Zmniejsza to szanse, że pozostałe przy życiu wojska zdołają się jeszcze przegrupować, a także pozwala nabić darmowe doświadczenie twoim jednostkom. Szczególnie warto to robić gdy masz w swojej armii jakiekolwiek oddziały jazdy - będą mogły one bez problemu dopaść uciekające wojska.