Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Przed premierą 15 sierpnia 2012, 11:10

autor: ElMundo

Menedżerka od kuchni – testujemy wersję beta gry FIFA 13!

Choć w poprzednim roku mieliśmy do czynienia z ogromną rewolucją, w tym sezonie ekipa EA Sports wcale nie rezygnuje z dalszych, bardzo ciekawych zmian. Sprawdzamy, czy nadchodząca FIFA 13 faktycznie robi kolejny krok naprzód.

Przeczytaj recenzję Recenzja gry FIFA 13 - piłkarska seria dalej na topie

Artykuł powstał na bazie wersji X360.

Sierpień to nie tylko miesiąc startu wszystkich najważniejszych piłkarskich lig świata (z naszą rodzimą ekstraklasą, rzecz jasna, włącznie), ale również okres, w którym przygotowania do premiery kolejnej odsłony serii FIFA znajdują się na ostatniej prostej. Ekipa EA Sports powoli kończy szlifowanie poszczególnych rozwiązań i uzupełnianie swego dzieła o nowe pomysły. Na nieco ponad miesiąc przed premierą „trzynastki” kompleksowo przebadałem większość nowinek, które przyniesie nadchodząca edycja tej futbolowej sagi.

Manualne zabawy z futbolówką

Nietrudno się domyślić, że nic nie interesuje fanów bardziej niż nowe tryby zabawy i znaczące usprawnienia w już istniejących modułach rozgrywki – toteż właśnie na nich skupiłem najwięcej uwagi podczas testowania gry. Jedną z najciekawszych zapowiedzi ostatnich tygodni jest Skill Games, czyli zestaw kilkudziesięciu wyzwań sprawdzających nasze umiejętności w zakresie operowania futbolówką, dryblingu czy oddawania precyzyjnych strzałów na bramkę. Ćwiczenia zostały podzielone na kilka bloków – rzecz jasna zadania wprowadzające w mechanikę danej części nie wymagają od gracza zbyt wielkich umiejętności: wykonywanie poleceń jest wspomagane przez automatyczne sterowanie, dzięki czemu w miarę szybko przechodzimy do znacznie trudniejszych zabaw z łaciatą. W nich nasza smykałka do wirtualnej piłki zostaje bardzo dogłębnie przetestowana – wszelkie asysty ustępują miejsca manualnemu kierowaniu zawodnikiem, a proponowane przez twórców zagrania stają się możliwe do wykonania dopiero po co najmniej kilkudziesięciu minutach solidnego treningu. Jeśli uważaliście się za mistrzów dryblingu i posyłania seryjnych strzałów prosto w okienko, to ten tryb wielu graczom pokaże ich miejsce w szeregu. Mimo że niektóre ćwiczenia są mocno frustrujące, warto się czasami pomęczyć, chociażby dla samego efektu końcowego.

Rozsiądźmy się w fotelu menedżera...

Sporych przeobrażeń doczekał się również tryb kariery – jeden z najbardziej czasochłonnych, a zarazem ulubionych modułów rozgrywki większości fanów FIF-y. Największe zainteresowanie wzbudza, rzecz jasna, możliwość poprowadzenia wybranej drużyny narodowej – takiego zaszczytu dostąpimy bowiem po raz pierwszy w historii tej serii. Pracę selekcjonera reprezentacji połączymy z funkcją menadżera klubowego. Wraz z dobrymi wynikami w lidze w naszej skrzynce pocztowej pojawią się oferty z poszczególnych państwowych związków piłkarskich, jednak na samym początku zabawy będziemy mogli tylko pomarzyć o poprowadzeniu kadry Anglii czy Hiszpanii – najpierw zgłoszą się do nas bowiem oficjele np. z RPA, Boliwii czy Wenezueli. Walka w eliminacjach turniejów kontynentalnych ma stanowić zasadniczy czynnik oceny naszej pracy na stanowisku głównego trenera kadry na wstępie naszej międzynarodowej kariery. Nadrzędnym celem stanie się, rzecz jasna, wybranie grupy najlepszych piłkarzy z listy dostępnych zawodników – o ile w przypadku mniej utytułowanych drużyn wyselekcjonowanie 23 osób spośród kilkudziesięciu nie powinno okazać się problemem, tak przeglądanie wielu stron spisu futbolistów Francji czy Włoch to zadanie na długie godziny. Co ważne, z funkcją tą nie koliduje rozgrywanie spotkań ligowych, dzięki czemu nie trzeba przeskakiwać pomiędzy ekranami dotyczącymi pracy szkoleniowca klubu i selekcjonera kadry narodowej – ponadto w każdej chwili da się prześledzić postępy reprezentantów w panelu dostępnym w menu trybu kariery.

Zmiany nie ominęły także panelu transferowego, czyli jednego z podstawowych narzędzi menadżera klubowego. Pierwszy rzut oka na rynkowe ceny najbardziej znanych zawodników pozwala stwierdzić, że twórcy nareszcie zabrali się za odpowiednie przystosowanie bazy zawodników i ich wartości do realiów. Bardzo dobrze sprawdza się też opcja oddania jednego z naszych graczy w ramach rozliczenia za piłkarza, którego chcemy ściągnąć do klubu – w praktyce oszczędzamy wówczas nie tylko pieniądze znajdujące się w budżecie transferowym, ale i środki przeznaczone na uposażenie zawodników.

Graliśmy w Metro Exodus i wiemy, czym tak naprawdę jest nowe Metro
Graliśmy w Metro Exodus i wiemy, czym tak naprawdę jest nowe Metro

Przed premierą

W nowym Metrze metra nie ma, ale też jest... wiecie, tak samo jak z bunkrami. Artiom po całym życiu spędzonym w tunelach moskiewskiej kolei podziemnej wyrusza w podróż po Rosji pociągiem i to rodzi pytanie, czy to jeszcze jest Metro?

Graliśmy w Resident Evil 2 – klasyk odnowiony niemal nie do poznania
Graliśmy w Resident Evil 2 – klasyk odnowiony niemal nie do poznania

Przed premierą

Lepsze zazwyczaj jest wrogiem dobrego – a przy nowej wersji Resident Evil 2 Capcom zamierza dość sporo namieszać w formule pierwowzoru. Po zagraniu w nowego Residenta jestem jednak przekonany, że Japończycy wiedzą, co robią.

Doom Eternal – tak powinno się traktować legendy!
Doom Eternal – tak powinno się traktować legendy!

Przed premierą

Doom Eternal nie zapowiada się na bezpieczny sequel. To będzie coś jak druga część Terminatora czy Obcego przy swoich pierwowzorach, a ponadto prawdziwy hołd oddany klasycznej wersji Dooma. Tak powinno się traktować legendarne marki z lat 90.!

Komentarze Czytelników (31)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
15.08.2012 11:38
👍
odpowiedz
m@a88
14
Chorąży

Drogba w Chelsea? Hehe

15.08.2012 13:03
👍
odpowiedz
victripius
89
Joker

Jest kilka całkiem niezłych zmian, najbardziej interesuje mnie ten nowy tryb - może być to kolejny aspekt to spędzenie więcej czasu z Fifą. Szkoda, że nie będzie polskiej licencji, chociaż za często nie gram polskimi zespołami, więc bardzo mi to nie przeszkadza. Jak na razie jest bardzo dobrze :)

15.08.2012 13:09
odpowiedz
Face SHit
72
Pan Sołtys

Jeśli chodzi o polskie kluby na pewno dadzą je w patchu :)

15.08.2012 13:37
odpowiedz
koobon
82
Legend

"Szkoda, że najprawdopodobniej po raz kolejny zabraknie w pełni licencjonowanych polskich rozgrywek ligowych, bo wielu graczy sięga po FIF-ę głównie w celu wcielenia się w menadżera jednego z szesnastu rodzimych zespołów."
Kurczę, gram w kolejne FIFY od lat jakoś nigdy nie pokusiłem się, by grać rodzimymi klubami. O ile mi wiadomo żaden z moich znajomych również nie miał takiego pomysłu.

[4]
Nieoficjalny na PC. Tyle, że nikt przy zdrowych zmysłach nie gra w kopaną na piecu.

[2]
Nie "hehe" tylko składy EA Sports uaktualnia zawsze na samym końcu pracy przy grze, czyli po zamknięciu okna transferowego.

15.08.2012 13:59
odpowiedz
Slash/
4
Junior

[5]
'[...]nikt przy zdrowych zmysłach nie gra w kopaną na piecu.'
A to dobre, niby czemu? Nie każdy ma konsole i wolny TV non stop żeby można w każdej chwili sobie pograć.

15.08.2012 14:00
odpowiedz
koobon
82
Legend

Gdybyś miał konsolę i wolny TV wiedziałbyś dlaczego.

15.08.2012 14:12
odpowiedz
Slash/
4
Junior

Postaraj się przekonać mnie do takiego wydatku. Pomiń fakt, że gra się na większym ekranie.

15.08.2012 14:14
odpowiedz
voitek123
83
Pretorianin

Na większym ekranie? Ja siedzę w fotelu przed 23 calowym monitorem, który w takiej odległości ma "większy" ekran niż 50 calowa plazma z odległości.
Oczywiście z padem w ręku. Gdzie jest niby przewaga konsol? W dodatku w dowolnej chwili mogę zminimalizować grę i poprzeglądać internet.

15.08.2012 15:05
odpowiedz
/Bossek/
3
Junior

ehh ja mam kompa i konsole z 37 calowym tv i wole grac na kompie . To zależy jak komu wygodnie.

15.08.2012 15:37
odpowiedz
zanonimizowany579358
105
Senator

Komu potrzebna jest licencjonowana polska liga? Pewnie jej nie ma, bo za dużo prosiaki żądają. Rozgrywki w pucharach europejskich pokazały, że polska liga to DNO. Mogła w ogóle się w grze nie pojawiać.

15.08.2012 16:03
odpowiedz
BondJames
6
Junior

Jak to niby po co miałaby być polska liga? Ja i jak zapewne wiele osób lubiło po długim czasie spędzonym z fifą, zagrać tryb menadżerski kimś znacznie słabszym. U mnie często wypadał wybór na polską ligę. Ale jakoś roku temu przy Fifie12 te całe ich zabawy ze sztucznymi logami i skróconą nazwą odepchnęły mnie w ogóle od tego pomysłu. Taka mała drobnostka, ale odrzuciła mnie kompletnie od pomysłu zagrania polską ligą.

15.08.2012 16:08
odpowiedz
Face SHit
72
Pan Sołtys

[5] - wystarczy pc i dobry pad ! To wystarczy.

15.08.2012 16:09
odpowiedz
Slash/
4
Junior

Dokładnie, fajnie czasem pograć na własnym podwórku i ściągnąć np. do Legi jakąś fajną zagraniczną gwiazdę. Ostatnio przerzuciłem się na ostatnią ligę angielską, wybieram jakiś klubik półgwiazdkowy np. Wimbledon i doprowadzam go do PREMIER LEAGUE.

15.08.2012 17:38
😉
odpowiedz
Marcinkiewiczius
139
Hautameki

Z niecierpliwością czekam na FIFA 13, zagram w demo i chyba kupię. FIFA 12 mnie zawiodła pod względem gameplay'a, a grafika murawy była tak szarobura, że zmuszony jestem korzystać z patcha ENB Series by gra wyglądała na żywą. W FIFA 13 widać, że murawa jest już bardziej zielona niż w poprzedniej części, za to bardzo podobają mnie się efekty przejścia z powtórki do gry itd.

15.08.2012 20:13
odpowiedz
PhoneNumber
83
Pretorianin

Wlasciwie napisano tutaj to co kazdy fan wiedzial.

Gra zapowiada sie swietnie :))

Tryb kariery wyglada bardziej niz zachecajaco

15.08.2012 20:19
😁
odpowiedz
kęsik
86
Legend

Tyle, że nikt przy zdrowych zmysłach nie gra w kopaną na piecu.

Ehe, gram w FIFĘ i PESa na klawie od 2002 z wielką radością i biję na głowę tych co grają na padach.

15.08.2012 20:38
odpowiedz
KenyBDG
1
Junior

..a ja gram w fife na pc, mimo tego ze mam xboxa, gra jest tansza i nie musze miec zadnych goldow do grania online. Jedyne co mnie boli to nie moge pograc z kolegami co maja inne platformy ......

15.08.2012 23:40
odpowiedz
Mepha
71
Mhroczny Pogromca

Czekam na PC, ciekawią mnie te zmiany, jak to bd w praktyce.

16.08.2012 07:59
odpowiedz
kubinho12
117
kubiszubidubi

[17] Tu nie chodzi tylko o sterowanie, ile można tłumaczyć, że to różne gry?

16.08.2012 11:02
odpowiedz
dextor18_
3
Legionista

Trzeba przyznać, że większość zmian, jakie zostaną wprowadzone w FIF-ie 13, to poprawki od dawna oczekiwane przez fanowską społeczność i wnoszące trochę świeżości przede wszystkim do trybu kariery.

pytanie czy to tylko poprawki czekam na demko przed decyzja o zakupie, 11 wystarczy a w jesien szykuja sie inne tytuly

16.08.2012 11:41
👍
odpowiedz
Kettger
103
Red

Przynajmniej w kwestii licencji polskich drużyn PES wygrywa. ;)

17.08.2012 11:41
😊
odpowiedz
zanonimizowany812317
36
Pretorianin

Jak dla wyglada jak 12 moze troszke ulepszona . A co do klotni FIFA vs PES to sa bez sensu kazdy lubi to co lubi i na czym sie wychowal . Ja pogrywam od pierwszego PES'a (jescze na konsoli playstation one ) az do 2012 . Jak dla mnie FIFKA jest za dretwa i trochu nie realistyczna , Tyle w temacie

18.08.2012 05:53
odpowiedz
miskalo
1
Legionista

Wypraszam sobie xD Ja na menadżerze gram polskimi klubami.

20.08.2012 10:46
odpowiedz
gameboywik
95
Generał

] Tu nie chodzi tylko o sterowanie, ile można tłumaczyć, że to różne gry?

Nie wiem, może się wybudziłeś z jakiejś kilkuletniej śpiączki czy coś, ale dla Twojej informacji od wersji 12, Fifa na konsole (xbox360, ps3) i pc jest taka sama.

20.08.2012 17:16
😊
odpowiedz
Madridistka.
1
Junior

Jestem dziewczyną i kocham piłkę nożną i powiem Wam, że mam xBoxa360 i 42 calowy telewizor i gra mi się o wiele lepiej niż na komputerze. Każdy preferuje coś innego.

20.08.2012 18:38
odpowiedz
Myx18
2
Junior

Ciekawe czy będzie możliwość wyświetlenia wszystkich transferów jakie zostały dokonane w całym oknie transferowym a nie jak było w Fifie 12 tylko 20 najdroższych i 20 ostatnich transferów.

21.08.2012 20:36
odpowiedz
Nolifer
112
The Highest

Poprowadzenie drużyny narodowej - bardzo fajna sprawa :)

21.08.2012 21:21
odpowiedz
napster92
97
Why so serious?!

Ehe, gram w FIFĘ i PESa na klawie od 2002 z wielką radością i biję na głowę tych co grają na padach.

Ile tytułów mistrzowskich wygrałeś w sezonach (online ofc), grając na klawie? :)

@koobon

Poczytaj o "Centrum Tworzenia"

Można ściągnąć całą polską ligę i inne też. Nie pograsz w nią co prawda w meczach rankingowych, ale w szybkim meczu lub karierze jak najbardziej.

21.08.2012 23:45
odpowiedz
DiAbLo MaX
17
Legionista

A ja mam takie pytanie do redaktora:

Czy może wiesz coś o tym jak w 13 będzie wyglądał rozwój zawodników? Czy znowu prawie całą karierę trzeba będzie ich trzymać w 1 składzie? Czy wypożyczenia ich będą dawały tyle co regularna gra? Jak z rozwojem młodych zawodników istniejących już? Neymar, Delofeu, Adryan(Flamengo) itp?

31.08.2012 19:49
odpowiedz
Pasym2k
2
Junior

Jednak jest jeszcze kilka rzeczy, nad którymi można jeszcze popracować i udoskonalić. Nie jedna osoba mocno zastanawiała się co jeszcze nowego EA może wprowadzić do kolejnej odsłony.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze