Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM
Przed premierą 10 sierpnia 2007, 14:14

autor: Marek Grochowski

Pro Evolution Soccer 2008 - zapowiedź

Czy w tym roku tokijski oddział Konami także oczaruje świat piłkarskim symulatorem na najwyższym poziomie? A może zmiana numeracji w tytule gry oznaczać będzie jedynie początek odcinania kuponów od jej popularności?

Przeczytaj recenzję Pro Evolution Soccer 2008 - recenzja gry

Artykuł powstał na bazie wersji PC.

Osiem i pół miliona – tylu właśnie nabywców znalazła dotychczas szósta odsłona serii Pro Evolution Soccer (znanej w Azji jako Winning Eleven). Dowodzi to faktu, że kopanka, która jeszcze przed kilkoma laty ledwo kojarzyła nam się z odległą Japonią, dzisiaj szturmem zdobywa zarówno tereny położone na wschód od Uralu, jak też Europę, Australię i Amerykę. Czy w tym roku tokijski oddział Konami, prowadzony przez niezmordowanego Shingo „Seabassa” Takatsukę, także oczaruje świat piłkarskim symulatorem na najwyższym poziomie? A może zmiana numeracji w tytule gry oznaczać będzie jedynie początek odcinania kuponów od jej popularności?

Przekonamy się o tym zapewne dopiero w chwili uruchomienia Pro Evolution Soccera 2008, jednak już dziś możemy ukradkiem przypatrzeć się temu, co szykują dla nas programiści z Kraju Kwitnącej Wiśni. Nowinek, wbrew panującej ostatnio modzie, będzie całkiem sporo. Pierwsza i zarazem najważniejsza z nich to moduł Teamvision (nie mylić z „Television”), mający zrewolucjonizować pojęcie Sztucznej Inteligencji, z jakim spotykaliśmy się dotychczas w sportówkach. Koniec ze schematycznymi, „jedynymi słusznymi” akcjami, po których mogliśmy być pewni, że uderzona przez nas futbolówka zatrzepocze w siatce. Teraz komputerowi oponenci będą wyposażeni w niezwykle przebiegły, adaptatywny zmysł, pozwalający im na bieżąco dostosowywać się do naszej taktyki i sposobu rozgrywania piłki.

Cristiano Ronaldo, tegoroczna twarz Pro Evolution Soccera.

Rywale zapamiętają patenty, jakimi posługujemy się przy zdobywaniu bramek, rozpracują warianty rozgrywania stałych fragmentów gry i w mig wyczują, która z naszych gwiazd powinna zostać lepiej przypilnowana. Po przejściu do ataku z kolei prowadzeni przez komputer zawodnicy postarają się lepiej wykorzystać luki w naszej obronie, organizując atak pozycyjny albo szybką kontrę. Teamvision obowiązywać będzie na wszystkich poziomach trudności, co sprawi, że walka z wirtualnym przeciwnikiem stanie się wyzwaniem nawet dla najbardziej zaawansowanych graczy – tych, którzy dotąd nudzili się w trybach single i byli zmuszeni do wcześniejszego szukania emocji w sieci. Poza opisanym systemem powinniśmy przygotować się również na mnóstwo nowych zwodów (np. Heel Dash), zagrań defensywnych w stylu ciągnięcia rywala za koszulkę oraz modyfikacji w rozwiązywaniu rzutów wolnych. Broniąc się, zadecydujemy zarówno o liczbie, jak i ustawieniu zawodników stojących w naszym murze (najwyżsi przy krótkim słupku, ci o mniejszych gabarytach na długim), a szykując się do szturmu na bramkę, będziemy mogli umieścić w bloku przeciwników własnego agenta. Poprzestawia on szyki we wrogiej konstrukcji i pozwoli nam na zaskoczenie golkipera silnym, mierzonym uderzeniem.

STALKER 2 – jak może wyglądać powrót do Strefy?
STALKER 2 – jak może wyglądać powrót do Strefy?

Przed premierą

W jednym z „fałszywych” zakończeń gry S.T.A.L.K.E.R.: Cień Czarnobyla bohater wyraża życzenie: „Chcę, by Zona zniknęła”. I rzeczywiście, cykl, który dał nam Strefę, zaginął na lata – aż teraz nagle zapowiedziano jego kontynuację. Czy to może się udać?

The Elder Scrolls VI - jaki powinien być następca Skyrima?
The Elder Scrolls VI - jaki powinien być następca Skyrima?

Przed premierą

Bethesda Softworks nie pozostawia nam złudzeń – upłynie jeszcze dużo czasu, zanim The Elder Scrolls VI trafi do naszych rąk. Jednak od premiery Skyrima minęło już prawie pięć lat, więc to pytanie samo ciśnie się na usta: czego oczekujemy od jego następcy?

Po co komu nowe Heroes of Might and Magic, skoro nadchodzi Songs of Conquest
Po co komu nowe Heroes of Might and Magic, skoro nadchodzi Songs of Conquest

Przed premierą

W niszy, która powstała po porzuceniu przez Ubisoft serii Heroes of Might and Magic sukcesy odnosić mogą mniejsi twórcy, tacy jak Lavapotion. Ich Songs of Conquest może być najlepszą grą w stylu „hirołsów” od czasów kultowej trójki.