Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM
Przed premierą 24 kwietnia 2006, 10:05

autor: Wojciech Gatys

Heart of Empire: Rome - przed premierą - Strona 2

Nie było ostatnio zbyt wielu interesujących symulacji budowy starożytnego miasta – czy jak tam zwać ten gatunek. Ostatnim sukcesem było bodaj Immortal Cities: Children of the Nile, a i ta gra nie podbiła zbytnio naszych serc...

Ten tekst był przygotowany przed premierą gry.

Kiedy już Rzym będzie nam kwitł, ludzie będą nas wielbić, a dalekie prowincje przysyłać dary w postaci sympatycznych niewolnic, będziemy mogli zacząć realizować cele polityczne. Przeciąganie na swoją stronę wyniosłych Senatorów może przysporzyć nam wiele korzyści i zyskać uznanie u samego Cezara. Kiedy już jednak staniemy się bardzo potężni, musimy pamiętać o tym, że zazdrość to straszna rzecz – i o tym, że idów marcowych lepiej się strzec. Brutusie, podaj mi nową butlę inkaustu, bo zapowiedź piszę, bene?

Co staromodne tygrysy, takie jak ja, lubią najbardziej? Tak, zgadza się – przerywniki filmowe z udziałem Marka Hamilla są świetne, ale tym razem chodzi o elementy zręcznościowe w strategiach, takich jak Heart of Empire: Rome. Widać, że Deep Red grali w klasycznego Centuriona, bo najlepsze mini-gierki z tamtego klasyka powracają w ich produkcji. Chodzi o możliwość zorganizowania walk gladiatorów i wyścigów rydwanów – oczywiście.

Już Starożytni Rzymianie (a to mi się udało) wiedzieli, że imprezy masowe świetnie podnoszą morale. Można się wtedy wykrzyczeć, zapomnieć o codziennych kłopotach, a przy wyjściu kupić koszulkę Becksa – przy okazji państwo też zyska. Dlatego w Heart of Empire organizować będziemy nie tylko chleb, ale i igrzyska. Jako dumny patron, będziemy musieli wyłożyć nieco sestercji na odpowiednią oprawę, broń i samych gladiatorów (oby nie Spartakusa), ale za to możemy liczyć na najlepsze miejsce i towarzystwo czirliderek... eee to znaczy kapłanek Westy.

Samo starcie niewolników zapewne nie będzie stało na poziomie Street Fightera czy Mortal Kombat, ale kierowanie jednym z nich na pewno pozwoli nam się nieźle odprężyć. Nie będzie zresztą chodziło tylko o zwycięstwo – aby podgrzać publikę, warto walczyć długo, efektownie i brutalnie. A na koniec – miejmy nadzieję – będzie opcja pokazania kciuka. Ostatecznie to my za to płacimy, prawda?

Wyścigi rydwanów to z kolei prosta, zręcznościowa ścigałka z udziałem bodaj najniebezpieczniejszych pojazdów, jakie stworzył człowiek (no, może z wyjątkiem czinkuczento). Ważny będzie zarówno dobór koni, jak i woźniców, a rozsądne korzystanie z bata przesądzi o zwycięstwie lub porażce. I pomyśleć, że tyle doskonałej zabawy tylko po to, żeby gawiedź była zadowolona.

Na koniec wróćmy jeszcze do zarządzania miastem. Czym byłby bowiem Rzym, gdyby jakiś szaleniec w stylu Nerona nie mógł go spalić? Zgodnie z najlepszymi tradycjami SimCity, w Heart of Empire będziemy świadkami plag, które nawiedzą naszą starożytną metropolię. Klęski żywiołowe, głód i epidemie to oczywiście tylko początek. Pożar, który strawi najpiękniejsze miasto świata może zostać wywołany przez nieuważnego mieszkańca... albo samego namiestnika, który będzie miał taką opcję w rozwijanym menu. Krążą też pogłoski, jakoby w samym środku Rzymu mogło dojść do erupcji wulkanu, ale nie udało się potwierdzić tych rewelacji. W każdym razie fani demolki na pewno nie będą zawiedzeni.

Mamooooo, gdzie jest moje prześcieradło? Znaczy się „toga” chciałem powiedzieć. Musi być śnieżnobiała na moje dzisiejsze wystąpienie przed Senatem! Zresztą później jadę w teren, doglądać budowy nowego akweduktu, dzięki któremu moi poddani będą mnie wielbić i wysławiać w pieśniach. A na koniec – krwawa zabawa w Koloseum... Yes, yes, yes! Mamoooo, no co z tą togą? Co...? Mam odrabiać lekcje? Hnnghh... No dobra, tylko pamiętaj – „Ab alio exspectes, alteri quod feceris”. HA! Pwnd!

Wojtek „Malacar” Gatys

NADZIEJE:

  • doświadczenie studia Deep Red;
  • czyżby godny następca Caesara?
  • elementy zręcznościowe wprost z Centuriona.

OBAWY:

  • a może tylko popłuczyny po Caesarze?
  • niewiele naprawdę oryginalnych pomysłów;
  • grafika nie powala.
Po co komu nowe Heroes of Might and Magic, skoro nadchodzi Songs of Conquest
Po co komu nowe Heroes of Might and Magic, skoro nadchodzi Songs of Conquest

Przed premierą

W niszy, która powstała po porzuceniu przez Ubisoft serii Heroes of Might and Magic sukcesy odnosić mogą mniejsi twórcy, tacy jak Lavapotion. Ich Songs of Conquest może być najlepszą grą w stylu „hirołsów” od czasów kultowej trójki.

STALKER 2 – jak może wyglądać powrót do Strefy?
STALKER 2 – jak może wyglądać powrót do Strefy?

Przed premierą

W jednym z „fałszywych” zakończeń gry S.T.A.L.K.E.R.: Cień Czarnobyla bohater wyraża życzenie: „Chcę, by Zona zniknęła”. I rzeczywiście, cykl, który dał nam Strefę, zaginął na lata – aż teraz nagle zapowiedziano jego kontynuację. Czy to może się udać?

The Elder Scrolls VI - jaki powinien być następca Skyrima?
The Elder Scrolls VI - jaki powinien być następca Skyrima?

Przed premierą

Bethesda Softworks nie pozostawia nam złudzeń – upłynie jeszcze dużo czasu, zanim The Elder Scrolls VI trafi do naszych rąk. Jednak od premiery Skyrima minęło już prawie pięć lat, więc to pytanie samo ciśnie się na usta: czego oczekujemy od jego następcy?