Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Quantum Break Przed premierą

Przed premierą 20 lutego 2016, 15:39

autor: DM

Strzelam i jeżdżę – wirtualnie i w realu. Później o tym piszę – krytycznie lub z zachwytem.

Quantum Break na PC - czym jest nowa gra twórców Maksa Payne'a?

Od ogłoszenia w 2013 roku Quantum Break zmierzało na konsolę Xbox One jako wyjątkowo dopracowana gra na wyłączność. Niedawno Microsoft zaskoczył nas decyzją o równoczesnej premierze wersji na komputery PC.

Przeczytaj recenzję Recenzja gry Quantum Break - dlaczego nie po polsku, Microsofcie?

Artykuł powstał na bazie wersji PC.

Kiedy latem zeszłego roku na targach gamescom uczestniczyłem w pokazie Quantum Break, prezentacja tytułu tworzonego przez studio Remedy na komputerze PC obudziła pewne podejrzenia, że gra może kiedyś wylądować na blaszakach. Z jednej strony słabiej radzący sobie na rynku sprzęt Microsoftu bardzo potrzebuje wielkiego hitu, który wywindowałby w górę słupki sprzedaży samej konsoli, z drugiej – przykład Alana Wake’a, poprzedniej produkcji fińskiego studia, wskazywał, że wydanie gry na PC w późniejszym okresie jest jak najbardziej prawdopodobne. Gigant z Redmond postanowił jednak wszystkich zaskoczyć i zdecydował, że posiadacze pecetów nie będą zmuszeni zabijać jakoś czasu, oczekując premiery gry na swoją platformę. Quantum Break wyjdzie równocześnie w wersji na Xboksa One i komputery PC z Windowsem 10. Decyzja ta prawdopodobnie pomoże tytułowi dotrzeć do większej liczby odbiorców już na samym początku, ale nie oznacza to od razu, że gra będzie ogólnie dostępna – wydawca zachował pewne pozory ekskluzywności.

Quantum Break na PC - czym jest nowa gra twórców Maksa Payne'a? - ilustracja #1

Microsoft podjął się tu eksperymentu, podobnie jak Finowie z Remedy z połączeniem serialu i gry, czyniąc produkt wyłącznym dla kontrolowanych przez siebie systemów. Quantum Break nie będzie powszechnie dostępne na półce lokalnego marketu czy platformie Steam, a jedynie w wirtualnym sklepie Windows Store, będącym częścią systemu Windows 10. Każdy jednak, kto do 4 kwietnia złożył preorder na wersję konsolową, otrzyma również w prezencie klucz do edycji PC. Gratis. Obie wersje będą dzielić ze sobą system osiągnięć oraz pliki z zapisem stanu gry. Warto też wspomnieć, że nabywcy konsolowi dostaną za darmo poprzednią grę Remedy – Alana Wake’a wraz z dwoma DLC. Przy okazji ogłaszania wydania gry na komputery osobiste nie obyło się bez małego zamieszania. Początkowo ujawnione potworne wymagania sprzętowe jako zalecane (procesor i7 4790, grafika GTX 980Ti, 16 GB RAM) zmieniono później na potrzebne do ustawień ultra. Ostatecznie poszczególne specyfikacje przedstawiają się następująco:

Minimalne wymagania sprzętowe:

  1. Procesor: Intel Core i5-4460 2.70 GHz lub AMD FX-6300;
  2. Karta grafiki: z 2 GB pamięci – Nvidia GeForce GTX 760 lub AMD Radeon R7 260x;
  3. DirectX: 12;
  4. Pamięć: 8 GB RAM;
  5. System operacyjny: Windows 10 (64-bit).

Rekomendowane wymagania sprzętowe:

  1. Procesor: Intel Core i5-4690 3.9 GHz lub podobny od AMD;
  2. Karta grafiki: z 4 GB pamięci – Nvidia GeForce GTX 970 lub AMD Radeon R9 390;
  3. DirectX: 12;
  4. Pamięć: 16 GB RAM;
  5. System operacyjny: Windows 10 (64-bit).
Widzieliśmy Dying Light 2 i bardzo nam się spodobało!
Widzieliśmy Dying Light 2 i bardzo nam się spodobało!

Przed premierą

Dying Light 2 już po raz drugi pojawiło się na targach E3 w Los Angeles. Tym razem poznaliśmy datę premiery polskiej superprodukcji, a przy okazji mogliśmy bliżej się jej przyjrzeć i porozmawiać z ekipą z Wrocławia.

Far Cry 6 – taki Far Cry mógł powstać tylko teraz
Far Cry 6 – taki Far Cry mógł powstać tylko teraz

Przed premierą

Pierwsza prezentacja najnowszego Far Cry’a była niezwykle krótka. Zobaczyliśmy kilkuminutowy trailer i ledwie parę screenshotów. Potem porozmawialiśmy z narrative directorem. Mimo to widzę, że taka gra nie mogła powstać wcześniej.

Zapowiedź gry Gods Will Fall - trudne wyzwanie w klimatach kolorowego Dark Fantasy
Zapowiedź gry Gods Will Fall - trudne wyzwanie w klimatach kolorowego Dark Fantasy

Przed premierą

Gods Will Fall nie będzie kolejną, epicką produkcją z otwartym światem czy grafiką na miarę PS5, ale ciekawe podejście do walki oraz poziomów trudności, może okazać się mocną stroną gry. O tym i innych zaletach przekonywali nas ostatnio jej twórcy.