Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Recenzja gry 5 września 2013, 14:30

autor: Krystian Smoszna

Fan black metalu i szeroko rozumianych gier akcji. Kocha Dooma miłością prawdziwą.

Recenzja gry Diablo III w wersji na konsole - król hack'n'slash na padzie

W Diablo III może już grać konsolowa brać i mimo obaw, piekło nie zamarzło. Pecetowy produkt przeprowadzkę na kanapę zniósł dzielnie, a jakość konwersji nie pozostawia wiele do życzenia.

Recenzja powstała na bazie wersji X360. Dotyczy również wersji PS3

PLUSY:
  • doskonale opracowana obsługa za pomocą pada;
  • tryb offline pozwalający grać czterem osobom przy jednej konsoli;
  • mocno zmodernizowany loot;
  • szybsza i bardziej dynamiczna rozwałka;
  • obecność poprawek wprowadzanych systematycznie w edycji PC;
  • oprawa audio, polska wersja językowa.
MINUSY:
  • gorsza niż na PC grafika;
  • niedoskonałości interfejsu (uciążliwy ekran ekwipunku, niezbyt czytelne ikony umiejętności na głównym ekranie).

Blizzard długo wodził za nos posiadaczy Xboksów 360 i PlayStation 3, dając sygnały o trwających pracach nad portem Diablo III, ale nie obiecując niczego konkretnego. Ostrożność Amerykanów była zrozumiała – nie dość, że skonwertowanie rdzennie pecetowego produktu jako takie nie mogło być proste, to na dodatek deweloper nie miał praktycznie żadnego doświadczenia w tworzeniu gier na te platformy. Ostatnim tytułem Blizzarda na konsole był StarCraft 64 z 2000 roku, a wydane nieco wcześniej Diablo na pierwsze PlayStation (1998) zostało przygotowane przez zewnętrzne studio Climax. Szansa na dodatkowy zarobek przeważyła jednak szalę i w końcu autorzy dopięli swego. Konsolowa edycja „Rogatego” w całości stworzona przez firmę z Irvine jest już faktem. I co najważniejsze, jest to edycja, która w ostatecznym rozrachunku prezentuje się piekielnie dobrze.

Największe obawy w porcie budziło oczywiście sterowanie. W tej kwestii Blizzard wspiął się na wyżyny – kontrola bohaterów za pomocą padów jest bardzo komfortowa i w niczym nie ustępuje tradycyjnemu zestawowi klawiatura plus mysz (znam nawet takich, którzy twierdzą, że go przewyższa). Początkowo problemy mogą mieć tylko ci, którzy mnóstwo czasu spędzili z pecetowym pierwowzorem – trzeba bowiem przyzwyczaić się, że nie wskazujemy tu kursorem punktu na mapie, ale kierujemy bezpośrednio postacią, jak w każdej innej produkcji z gatunku action RPG. Uderzenia wynikające z odpalenia umiejętności obsługuje się przyciskami z prawej strony kontrolera. Lewego spustu używamy natomiast do zablokowania celownika na wrogu, co znajduje zastosowanie podczas przeprowadzania ataków dystansowych.

Recenzja gry Diablo III w wersji na konsole - król hack'n'slash na padzie - ilustracja #2
W konsolowym Diablo III atakuje nas znacznie mniej potworów, co nie zmienia faktu, że gracze będą mieć pełne ręce roboty.

Dużą nowością w omawianym porcie jest możliwość robienia przewrotów w dowolnym kierunku, które pozwalają wyrwać się z objęć nacierających potworów. Poprawne wykonanie tego manewru nie sprawi jednak, że wyprowadzony przez przeciwnika cios nas nie dosięgnie. Gra nadal oblicza szansę uniku i bloku w oparciu o statystyki bohatera, więc nagłe oddalenie się od oponenta nie przesądza sprawy. Nową umiejętność należy traktować raczej w kategorii opcji szybkiej zmiany pozycji, szalenie przydatnej zwłaszcza w trakcie walk z czempionami, bo pozwalającej wydostać się ze strefy rażenia różnych ustrojstw tworzonych przez elitarne monstra, np. zamrażających kul. Opanowanie przewrotów staje się zatem istotne podczas przemierzania Sanktuarium na wyższych poziomach trudności, gdy niemal każdy tego typu rywal ma na podorędziu obszarowe przeszkadzajki.

Recenzja gry Diablo III w wersji na konsole - król hack'n'slash na padzie - ilustracja #3
Ekwipunek został podzielony na kategorie, ale i tak przeglądanie list robi się z czasem uciążliwe.

Solidnej korekcie poddane zostało nie tylko sterowanie, ale również interfejs. W konsolowym Diablo III całkowicie usunięto zbiorczy ekran ekwipunku, do którego trafiają wszystkie podnoszone przedmioty. Te ostatnie wyświetlane są na karcie postaci w odpowiedniej kategorii (osobno hełmy, osobno napierśniki itd.), co pozwala uniknąć zbędnego zamieszania. Nie zmienia to faktu, że przeglądanie list jest uciążliwe i w późniejszej fazie gry zabiera zbyt wiele czasu. Autorzy wprowadzili co prawda funkcję szybkiego zakładania klamotów, ale nie pozwala ona sprawdzić, jakimi współczynnikami charakteryzuje się dana broń lub element zbroi. W rezultacie i tak jesteśmy zmuszeni do żmudnego przeglądania list, choćby po to, by przekonać się, że znalezisko naprawdę pasuje do naszego podopiecznego. Na podobnej zasadzie jak ekwipunkiem w konsolowym Diablo III zarządza się też umiejętnościami postaci. Tutaj jednak większych problemów nie ma, system kołowy jest na tyle przejrzysty i funkcjonalny, że zdaje egzamin na piątkę.

Oceny redaktorów, ekspertów oraz czytelników VIP ?

sekret_mnicha Ekspert 4 lipca 2012

(PC) Diablo III - kontynuacja najlepszej gry w historii miała niesłychanie wysoką poprzeczkę do przeskoczenia. Jest bardzo, ale to bardzo dobrze, ale do ideału jednak trochę brakuje.

8.5
Zło powróciło - recenzja gry Diablo III
Zło powróciło - recenzja gry Diablo III

Recenzja gry

Dzieła Blizzarda zawsze dojrzewały długo – na nowe Diablo czekaliśmy aż dwanaście lat. Chociaż gra zrywa z niektórymi wzorcami poprzedniczek, to nie ma wątpliwości, że zostanie taką samą legendą.

Recenzja gry Stygian: Reign of the Old Ones – LoveCraft nie chce umrzeć
Recenzja gry Stygian: Reign of the Old Ones – LoveCraft nie chce umrzeć

Recenzja gry

Stygian: Reign of the Old Ones to jedna z tych gier, które pokochasz i znienawidzisz jednocześnie – musisz tylko lubić gęsty klimat mitologii Lovecrafta i, podobnie jak ja, natrafić na poważne błędy, przez które zwątpisz w możliwość ukończenia historii.

Recenzja gry The Outer Worlds – RPG roku? Tak, ale 2012
Recenzja gry The Outer Worlds – RPG roku? Tak, ale 2012

Recenzja gry

Rok temu Obsidian święcił triumfy, zapowiadając The Outer Worlds na fali nagonki na Fallouta 76. Dziś, gdy Bethesda przestaje nadstawiać pleców, z których można by się wybić, pozycja duchowego następcy Fallouta: New Vegas już nie jest tak mocna…

Komentarze Czytelników (31)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
05.09.2013 15:07
Szaku
odpowiedz
Szaku
130
Szaman

Ludzie się jarają tylko dlatego, że to jest Diablo. Do poprzednich części ta gra nie sięga, o wiele bardziej wolę Van Helsinga.

GimbusomNIE@
Skyrim dostał tutaj 10.

05.09.2013 15:09
odpowiedz
Kąsacz
17
Pretorianin

UV doszedłeś na Inferno ? mówiłeś o tym w filmiku, że ciekaw jesteś jak to będzie wyglądać. no i jak to wygląda ? :)

05.09.2013 15:16
odpowiedz
zanonimizowany520587
72
Senator

Nie byłem nigdy fanem serii, ale trójce dałem szansę, wersja na ps3 jest dopracowana, i miło się gra na kanapie ze znajomym, ALE mam do tej gry jeden poważny zarzut, moim zdaniem jest wyprana z klimatu. Nie trawię stylistyki high-fantasy, i klisz gatunkowych, którymi ta gra jest wypełniona, gdzie nie spojrzę, to widzę kolorowego WoWa, z tym swoim sztampowym designem; ,,Dwójka'' ociekała ponurym klimatem, tutaj tego brakuje, jest to diablo głównie z nazwy, bo z poprzedniczek niewiele zostało, zobaczymy jak kwestia zapowiedzianego DLC, które może będzie powrotem do korzeni.

05.09.2013 15:43
oskarxdd
odpowiedz
oskarxdd
32
Generał

[1] rockstar :)

05.09.2013 15:44
Sethlan
odpowiedz
Sethlan
98
Negative

@UP - Oceny, a sama gra to inna sprawa, bo ostatnie GTA (IV - nie mowie o dodatkach i SA) wcale nie byly "kolorowe" w jakosci.

05.09.2013 15:57
odpowiedz
wcogram
101
Generał

Beta testy wersji PC się opłaciły. Teraz trzeba czekać aż słupek sprzedaży spadnie lub się nie podniesie i ogłoszą mega patch dla PC z jeszcze lepszym lootem na PC.

05.09.2013 16:01
jaxon
odpowiedz
jaxon
85
Infidel

I gitara. O stylistyce, porównaniach klimatów itd. do D2 można już było dawno wyczytać w recenzjach PC-towych i tutaj akurat mnie to nie zaskakuje. Zresztą w D2 grałem dawno temu na PC, a w D3 będę grał teraz na konsoli i myślę, że to też zniweluje jakieś ewentualne porównania czy rozczarowania. W sumie to najbardziej bałem się sterowania, ale jak widać ogarnęli i ten temat. To nowy trochę inny Diabeł, ale nadal bardzo dobra gra. Można by jeszcze zrobić jakieś GOL-owe porównanie graficzne X360 vs PS3.

05.09.2013 16:28
odpowiedz
TobiAlex
141
Legend

jaxon ja Ci powiem, że w chwili obecnej brakuje mi sterowania padem w wersji PC. Pewnie nigdy się tego nie doczekamy, a szkoda.

05.09.2013 16:32
odpowiedz
Chara
0
Centurion

Ja bym tylko chcial przypomniec, ze czytanie recenzji gier w obecnym swiecie to niezbyt dobry pomysl.

W przeddzien wydania Rome 2(czyli NIKT poza recenzentami, prasa i developerami nie mial do tego dostepu na Steamie), kiedy wyszlo juz kilka ocen z najwiekszych swiatowych serwisow, tylko 25% ludzi z dostepem na Steamie gralo wiecej niz 1h.

Ta cala branza jest zepsuta od podstaw.

05.09.2013 16:52
odpowiedz
N0wak
68
Generał

Czy endgame to nadal zaliczanie w kolko questowych lokacji? A moze sa juz jakies mapy w stylu TL2 i PoE?

05.09.2013 17:34
Mitsukai
odpowiedz
Mitsukai
187
Internet is for Porn

Bardziej rozbudowany endgame ma sie pojawic razem z dodatkiem.

05.09.2013 17:37
Ferrou
odpowiedz
Ferrou
40
Centurion

Czyli można uznać, że system dropu w konsolowej edycji jest niejako próbką czy generalnie tym, z czym będzie się miało do czynienia na PC po wypuszczeniu dodatku?

05.09.2013 18:25
Martius_GW
odpowiedz
Martius_GW
61
Generał

[13]
Nie bo AH i tak cały czas będzie więc hajs Blizzarda musi się zgadzać.

05.09.2013 19:17
Beaverus
odpowiedz
Beaverus
166
Bounty Hunter

No oki, kto mi powie jak odblokowac poziomy mistrz I, mistrz II itd ? :)

06.09.2013 00:55
ttwizard
odpowiedz
ttwizard
152
AzoriuS

TobiAlex [ gry online level: 75 - Senator ]

jaxon ja Ci powiem, że w chwili obecnej brakuje mi sterowania padem w wersji PC. Pewnie nigdy się tego nie doczekamy, a szkoda.

trzymajcie mnie...

06.09.2013 10:59
BOLOYOO
odpowiedz
BOLOYOO
78
Generał

@Chara
Nie rozumiem o co Ci chodzi. To chyba dobrze a Ty narzekasz ;)

06.09.2013 12:53
Rif
odpowiedz
Rif
90
Royal Guard

@UV
1. Zdobyty paragon dla jednej postaci w wersji konsolowej jest zdobywany dla wszystkich postaci, które stworzymy. Wystarczy jedną zrobić maksa i kolejna po osiągnięciu 60 poziomu automatycznie będzie miała maksymalny paragon.

2. Dodatek wyjdzie na konsolach, ale podano, że za jakiś czas po premierze PC.

06.09.2013 17:00
norki
😃
odpowiedz
norki
29
Chorąży

Jak czytam te komentarze to chce mi się rzygać każdy narzeka bo to bo tamto gram w diablo 3 na pc i gram teraz na xbox 360.I powiem że dawno nie było takiej gry na konsole mimo małych wad dałem 9 bo warta jest aby zagrać w tą grę.

06.09.2013 17:25
odpowiedz
Tuminure
90
Senator

Beta testy wersji PC się opłaciły.
Huehuehue. Tak sobie wmawiaj. Beta testy wersji PC skończyły się ponad rok temu.

06.09.2013 18:36
odpowiedz
TobiAlex
141
Legend

ttwizard tylko uważaj, bo mało kto, będzie cię trzymał. Żebyś przypadkiem nie pierdolnął o coś jak będziesz spadał.

06.09.2013 18:41
odpowiedz
Verget
35
Pretorianin

Moim zdaniem świetne jest to , że w wersji konsolowej nie ma domu aukcyjnego . Aż chce się grać :D .

06.09.2013 19:39
odpowiedz
N0wak
68
Generał

trzymajcie mnie...

Dlaczego? Sa osoby ktore chetniej gralyby przy sterowaniu jak na konsoli.

06.09.2013 20:18
odpowiedz
PegazTenPrawdziwy
24
Legionista

Myślałem że gry z takiej perspektywy kamery wymrą dziesięć lat temu. A tu cały czas powstają i cały czas wyglądają tak samo, tylko wymagania dwadzieścia razy większe. Serio jak kiedyś zobaczyłem tego Tomb Raidera w takiej perspektywie to zbladłem :/ No to nie dla mnie, ostatnio kupiłem sobie VF5 na PS3, po dwóch dniach dokupiłem VF2 bo znacznie lepszy (poważnie) a potem jeszcze cudowny zestaw trzech "normalnych" mortali w jednym pakiecie (1,2,Ultimate 3). Dobrze że robią konwersje starych gier na nowe konsole bo w ogóle bym nie grał. Starość nie radość :D

06.09.2013 22:58
odpowiedz
Bri
104
Hekatonhejr

A można grać w drużynie - ja na PC kumpel z konsoli?

06.09.2013 23:02
Sensai3D
odpowiedz
Sensai3D
131
Generał

Oczywiście, że nie można :D Sama konwersja bardzo dobra, gra jest jaka jest, ale co do portu nie ma się do czego przyczepić.

08.09.2013 20:43
sajlentbob
odpowiedz
sajlentbob
129
Vetus Fungus

Czy w pudełkowej wersji kupionej w Polsce (ps3) można ustawić język angielski i polskie napisy, ew. całość angielska czy jest się skazanym na dubbing?

08.09.2013 21:17
jaxon
odpowiedz
jaxon
85
Infidel

Nie można, ale polska wersja jest naprawdę dobra.

11.09.2013 01:13
odpowiedz
mortiaris
11
Legionista

król h&S-ów...hahaahahahaha

02.08.2014 19:02
Nolifer
odpowiedz
Nolifer
121
The Highest

No na szczęście teraz wersja na blaszaki wcale już nie jest pokrzywdzona, ale sam fakt tak dobrego portu na konsole budzi respekt.

07.08.2014 19:55
odpowiedz
Zatan
5
Legionista

Jeb z dzidy dla tych, którzy dawali "oczekiwaną ocenę" poniżej 5 przed premierą na konsolach ;-P

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze