Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Pro Cycling Manager 2013 Recenzja gry

Recenzja gry 1 lipca 2013, 13:00

autor: eJay

Wyznawca #cebuladeals za 1$ i tytułów, w które nikt nie gra. Chory na kinomanię.

Recenzja gry Pro Cycling Manager 2013 - Tour de France bez dopingu

Największy wyścig kolarski roku – Tour de France - już trwa. Tymczasem zachęcamy Was do przeczytania recenzji Pro Cycling Managera 2013, czyli kolejnej odsłony sportowej serii doświadczonego studia Cyanide.

Recenzja powstała na bazie wersji PC.

Australijskie upały na rozpoczęcie sezonu - kolarze odczuwają to na własnej skórze.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
PLUSY:
  • znacznie poprawione zachowanie przeciwników na trasie – odważniejsze ataki, współpraca;
  • przyjemna dla oka grafika;
  • kilka usprawnień w trybie Armada oraz w karierze;
  • w dalszym ciągu zabawa potrafi wciągnąć na kilka tygodni.
MINUSY:
  • spore problemy z niestabilnością;
  • kiepska oprawa audio;
  • wykastrowane opcje ekonomiczne, słaba interakcja z mediami;
  • dla weteranów serii - brak większych zmian w stosunku do poprzedniej edycji.

Aż trudno w to uwierzyć, ale etapowe zwycięstwo Zenona Jaskuły w Tour de France 20 lat temu było ostatnim wielkim sukcesem polskiego kolarza w tym prestiżowym wyścigu. Aktualny narybek musi zacząć przekuwać pracę na dobre efekty, bo inaczej w narodowym kolarstwie znowu nastąpi posucha. Do Sylwestra Szmyda przylgnęła łatka „solidnego pomocnika”, który od czasu do czasu potrafi mile zaskoczyć, z kolei Przemysław Niemiec stale zahacza o pierwszą dziesiątkę imprez niższych kategorii i dopiero ostatni wyczyn w Giro obudził w sercach kibiców nadzieję na lepsze wyniki. Czy nowym Jaskułą stanie się Rafał Majka? Rzadko się zdarza, aby tak mało doświadczony zawodnik z powodzeniem mierzył się z weteranami. Ale Tour de France to nie tylko obserwacja jadących w peletonie kolarzy, to również podziwianie francuskiej kultury, krajobrazów. Pro Cycling Manager 2013 pozwala poczuć namiastkę tej atmosfery.

Nie do końca wakacje i nie do końca rekreacja – pod palmami też się ścigają. - 2013-07-01
Nie do końca wakacje i nie do końca rekreacja – pod palmami też się ścigają.

Seria francuskiego studia Cyanide jest jednym z weteranów w gatunku gier sportowych. Pierwsza odsłon cyklu została wydana w 2001 roku (jeszcze bez przedrostka „pro”) i co 12 miesięcy, z okazji zbliżającego się Tour de France, twórcy dają o sobie znać odświeżoną wersją z nowymi opcjami. Nie inaczej dzieje się tym razem. Pro Cycling Manager 2013 stanowi wyraźną ewolucję względem poprzednika, aczkolwiek o żadnej rewolucji nie ma mowy. Fani z pewnością będą kręcić nosem nad pozostawionym bez zmian modułem ekonomicznym czy jeszcze bardziej uproszczonym systemem sponsorów. Oba elementy odchudzono do niezbędnego minimum (czyt. sponsorów nie szukamy, sami się do nas pchają). Generalnie, spoglądając na historię zmian serii, nie sposób nie zauważyć, że Cyanide szlifuje tylko konkretne obszary rozgrywki, kastrując jednocześnie te opcje, które generowały błędy techniczne lub były z punktu widzenia wirtualnego menadżera mało znaczące.

Najnowsza odsłona może pochwalić się sporymi poprawkami w zakresie budowania relacji z zawodnikami. Jedną z nich jest przedsezonowe wyznaczanie celów osobno dla każdego z kolarzy (tzw. Season Planner dostępny był już rok temu tylko w formie zewnętrznej aplikacji). Narzędzie okazuje się bardzo proste, ale jednocześnie powoduje niemały ból głowy. Najlepsi chcą zaspokoić swe ambicje i będą żądać startu w prestiżowych zawodach. Słabsi natomiast odwrotnie – położą nacisk na podrzędne wyścigi lub klasykę, ale w sporej ilości. Menadżer musi więc zadbać, aby każdy z nich poczuł się wartościowym członkiem zespołu. Układanie kalendarza ma również wielkie znaczenie dla treningu. Liderów ekipy nie można wystawiać w każdym wyścigu przez okrągły rok, gdyż zwyczajnie zabraknie im sił. Gwiazdy powinny trenować z myślą o konkretnych imprezach, aby uzyskać możliwie najlepszą formę fizyczną. Jeżeli zaniedbamy ten obowiązek – zawodnik może odmówić podpisania nowego kontraktu i tym samym odejść do konkurencji.

Recenzja gry FIFA 19 – najlepsza odsłona ostatnich lat?
Recenzja gry FIFA 19 – najlepsza odsłona ostatnich lat?

Recenzja gry

Dzięki licencji na Ligę Mistrzów oraz dającym zaskakująco dużo frajdy trybom „House Rules” FIFA 19 zrobi furorę przy spotkaniach z zakochanymi w futbolu znajomymi. Szkoda tylko, że w modułach dla samotnych graczy innowacji nie ma praktycznie wcale.

Recenzja gry FIFA 18 – kolejny udany sezon
Recenzja gry FIFA 18 – kolejny udany sezon

Recenzja gry

FIFA 18 proponuje spokojną ewolucję dotychczasowych rozwiązań. Mamy zmiany w trybie fabularnym, karierze, poruszaniu się zawodników i tempie akcji, ale rewolucji tu nie uświadczycie. Tylko czy to źle? W końcu zwycięskiego składu się nie zmienia…

Recenzja gry Pro Evolution Soccer 2018 – lepsze przyjacielem dobrego
Recenzja gry Pro Evolution Soccer 2018 – lepsze przyjacielem dobrego

Recenzja gry

Czas na powrót na wirtualne boiska! Jako pierwsza do boju staje nowa część serii Pro Evolution Soccer – odsłona z numerkiem 2018 znów tanio nie sprzeda skóry FIF-ie.

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
01.07.2013 18:16
😁
puci3104
118
Generał

eJay chciałeś napisać recenzję trochę w formie eksperta, ale Ci nie wyszło.
Po pierwsze: "że Francuzi wyżej cenią umiejętności Michała Kwiatkowskiego niż Sylwestra Szmyda".
Po drugie: kogoś kto interesuje się kolarstwem nie powinno dziwić, że Kwiatkowski ma lepsze staty od Szmyda, ponieważ Overall zależy od wszystkich statystyk, a Kwiatkowski jest wszechstronnym kolarzem (jednym z najlepszych na świecie obecnie, co widać po wiosennych klasykach i po początku Tour de France). A zresztą 99,9% osób, którzy znają się na kolarstwie powie Ci, że po prostu Kwiatkowski jest lepszym kolarzem i tyle.
Po trzecie: co do muzyki, to o ile dobrze pamiętam, to w grze zawsze można dodać własną muzykę, co jest znacznie lepsze niż kombinowanie jakiegoś soundtracka, a nawet ta muzyka w grze jest miła dla ucha w trakcie wyścigu (domyślam się, że jest ta sama jak co roku ew. z jakimś jedynm albo dwoma nowymi kawałkami.
Po czwarte: każdy fan gry wie, że w tą grę da się grać dopiero jakiś miesiąc po premierze normalnie, bo zwykle jest zabugowana na starcie, stąd mała ilość graczy. Do tego po tym miesiącu wychodzą już duże mody z prawdziwymi nazwiskami, statystykami, reklamami, banerami, zmienianymi trasami, nowymi wyścigami itd. Wtedy gra się najlepiej.
Mnie cieszy postawienie na AI i wyścigi w 3D kosztem ekonomii i sponsorów, bo wybrali ważniejsze. A wydaje mi się, że to nie drużyny szukają jakoś specjalnie sponsorów, ale sponsorzy częściej zgłaszają się do drużyn.
Kupię na pewno, a cieszy mnie bardzo, że korzysta ze steama, bo wygodnie będą się pobierać aktualizacje.

01.07.2013 18:43
odpowiedz
zojmers
1
Junior

Przecież wasz "Marek" Kwiatkowski jest lepszy od Sylwka, i to o wiele.

01.07.2013 18:47
odpowiedz
nagytow
146
Firestarter

spore problemy z niestabilnością;
Problemy ze stabilnością = niestabilność, czyli ta gra jest zbyt stabilna?

01.07.2013 19:33
😁
odpowiedz
puci3104
118
Generał

No chyba, że jest kolarz, który nazywa się Marek Kwiatkowski i to jego statystyki są zaskoczeniem :D
Bo Michała dobre statystyki nie mogą być problemem.

01.07.2013 21:38
odpowiedz
Apokalipsis
59
Senator

Powiedziałbym, że to coś innego (od standardów rynkowych) w całkiem przyjemnej otoczce. Przyjrzę się bliżej. ;)

01.07.2013 23:36
odpowiedz
mercuryweb
26
Chorąży

Kwiatkowski w tym sezonie:
Czwarty w klasyfikacji generalnej: Tirreno-Adriatico
Mistrz kraju.
Czwarty w Amstel Gold Race (klasyk).
Piąty w Walońska Strzała (klasyk).
I co najważniejsze na 2 etapie TdF 3 miejsce a na etapie 3 miejsce 4! Ma białą koszulkę najlepszego młodzieżowca.
To bardzo dobry kolarz!

02.07.2013 07:01
odpowiedz
eJay
178
Quaritch

gameplay.pl

Kwiatkowski to dobry kolarz, ale zobaczymy co będzie jak wjadą w góry. Szmyd go powinien połknąć (gdyby startował;)), a staty górala ma w tej grze lepsze niż Szmyd ;) Za przeinaczenie imienia jak najbardziej przepraszam ;)

I jeszcze jedno - klasyki klasykami ;)

nagytow-->Ta gra jest bardzo niestabilna. Wysypywała mi się do Windowsa bardzo często, nie lubi też Alt+Tab. Lepiej nie kombinować też z Steam Overlayem.

02.07.2013 13:42
odpowiedz
puci3104
118
Generał

eJay - Trzeba było od razu pisać, że chodzi o statystykę górala. Napisałeś, że francuzi wyżej cenią Kwiatkowskiego, co oznaczało, że ma on lepszego overalla, a to jak pisałem jest oddaniem rzeczywistości. Kwiatkowski jest lepszy w swojej specjalności niż Szmyd w swojej. Jest wielu typów kolarzy, a akurat ci dwaj są zupełnie innymi. Stąd logiczne, że góral zostawi sprintera, czy kolarza klasycznego.
Patrzysz na statystyki Mountain, czy Hills? Domyślam się, że tą drugą, którą nie jest dziwne, że Kwiatkowski ma lepszą. Hills oznacza pagórki, a nie wielkie góry. Na pagórkach zdecydowanie lepiej sobie poradzi Kwiatkowski, bo do tego trenuje. W wielkich górach odpadnie to logiczne, bo nie jest on góralem, ale też nie na pierwszym kilometrze, bo krótkie pagórki potrafi pokonywać, więc i kawałek góry pokona. Swoją drogą mógłbyś podać w komentarzu statystyki obu kolarzy na jakimś screenie, to byśmy porównali, bo niestety gry jeszcze nie mam i nie mam jak sprawdzić, a chętnie bym zobaczył statystyki tych dwóch panów. Dodatkowo też Rafała Majki i Przemka Niemca jakby dało radę :)

02.07.2013 13:48
odpowiedz
eJay
178
Quaritch

gameplay.pl

Pisze z pamięci, głowy nie dam ;)

Majka: HI 76, MO 78
Niemiec HI 73, MO 71
Szmyd HI 71, MO 75
Kwiatkowski HI 74, MO 75

Trochę skrzywione te staty dla gór. Kwiatkowski powinien mieć max 70.

02.07.2013 17:34
odpowiedz
puci3104
118
Generał

Nie chce mi się coś wierzyć, żeby Kwiatkowski miał aż 75.
Ralne staty jakie powinny być moim zdaniem:
Majka: HI 76, MO 78 (tu trafili)
Niemiec: HI 74, MO 76-77
Szmyd: HI 71, MO 73-74
Kwiatkowski: HI 76-77, MO 67-68

Szmyd też moim zdaniem trochę za dużo, ale jeśli tyle naprawdę ma Kwiatkowski to potężny błąd twórców. Wtedy Contador powinien mieć 92, a nie 82 :D
Chociaż ten błąd to nic w porównaniu z 75 w jeździe na czas Froome'a, który jest w pierwszej czwórce najlepszych czasowców (obok Martina, Cancellary i Wigginsa), gdy tamci mają po 81/82. Do tego Nibali, który zmiażdżył w czasówce na Giro wszystkich ma 73 :D Można by wymieniać mnóstwo takich błędów, patrząc jedynie na pierwszych 13 kolarzy w każdej kategorii statystyk, bo do większej ilości nie mam dostępu. Po prostu twórcy chyba odpuszczają stastystyki, bo i tak wiedzą, że modderzy zrobią bazę danych z prawdziwymi nazwiskami, a przy tym zrobią realne statystyki.

03.07.2013 11:30
odpowiedz
mercuryweb
26
Chorąży

Jeśli gra jest taka niestabilna i nie lubi alt-tab to chwilowo wstrzymam się z zakupem. Na temat szczegółowych statystyk można się sprzeczać. Zobaczymy jak skończy się TdF, TdP, Vuelta i mistrzostwa świata (czyli sezon będzie generalnie za nami). Wtedy będzie można podsumować osiągnięcia poszczególnych kolarzy i dopasować im odpowiednie statystyki. Na ten moment Contador a po zakończeniu TdF może się okazać, że mamy "króla gór" i zabójczym atakiem.

03.07.2013 13:31
odpowiedz
zojmers
1
Junior

Każdy wie, że baza danych od producenta jest mierna. Lepiej ściągać fanowskie poprawki od PCM Dialy

04.07.2013 14:40
odpowiedz
puci3104
118
Generał

@zojmers - Także polecam stronę pcmdaily. Najlepsze forum o serii PCM z najlepszymi modami

@mercuryweb - Jak już wspominałem, grę warto kupić dopiero 3tygodnie-miesiąc po premierze jak już ustabilizują grę. Co roku jest to samo, więc każdy kto co roku gra w tę grę wie, że po premierze od razu się nie gra. Dodatkowo po tym okresie (może trochę później, bo wszystko zależy od momentu wyjścia moda stabilnego, pod który baza danych jest robiona) użytkownik CrueTrue zamieszcza na pcmdaily bardzo dużego moda z oryginalnymi nazwami, zdjęciami, poprawionymi trasami, nowymi wyścigami w kalendarzu, ryginalnymi banerami, itd. itd. Jeśli ma się już grę, to warto i tak poczekać z rozpoczynaniem takiej porządnej kariery do wydania tego moda, ponieważ mamy wtedy o wiele lepszą przyjemność z gry, niż z zawodnikami typu Erwans, Neilstrung, itp. oraz wyścigami typu SuperGiro. Oczywiście drugi zawodnik już nieaktualny :)

07.07.2013 23:02
😊
odpowiedz
Pankoś
1
Junior

Pytanie z innej beczki, czy tą gre można dostać "normalnie" w sklepie (Empik, Saturn itd)?

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze