Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Recenzja gry 20 stycznia 2012, 07:48

autor: Krystian Smoszna

Fan black metalu i szeroko rozumianych gier akcji. Kocha Dooma miłością prawdziwą.

Gothic przewraca się w grobie - recenzja gry Arcania: Upadek Setarrif

Dostępne od kilku miesięcy rozszerzenie do Arcanii wreszcie debiutuje na polskim rynku. Trudno jednak nazwać Upadek Setarrif dodatkiem udanym.

Recenzja powstała na bazie wersji PC.

Fabułę gry można streścić w jednym zdaniu: Demon znów mąci, więc idź do Setarrif i zabij go.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
PLUSY:
  • polska wersja językowa;
  • (od biedy) oprawa audiowizualna.
MINUSY:
  • fabularne dno, historyjka napisana na kolanie;
  • trzy równie słabe jak główny wątek questy poboczne;
  • banalna walka;
  • najbardziej niegothicowy klon Gothica;
  • trzy modele postaci na krzyż;
  • brak swobody, czegokolwiek, co zwiedzanie krainy uczyniłoby przyjemniejszym;
  • nic niewnosząca nowość w postaci przymusowej zmiany głównego bohatera.

Nigdy nie byłem uprzedzony do Arcanii i nie przekreślałem tej gry tylko dlatego, że nie zrobiła jej firma Piranha Bytes. Nie zmienia to faktu, że od pierwszego kontaktu z czwartą odsłoną cyklu Gothic czułem wielki zawód. Rozumiem, że intencją autorów było tchnięcie życia w podupadłą ostatnimi czasy markę, ale wprowadzone przez Spellbound innowacje nie przypadły mi do gustu. Nie zaakceptowałem rewolucyjnych zmian w mechanice rozgrywki, podobnie jak większość fanów serii, bardzo konserwatywnych jeśli chodzi o przygody Bezimiennego. Prawda jest taka, że Arcania może i była względnie przyzwoitą produkcją z gatunku action RPG, ale z drugiej strony była też wyjątkowo przeciętnym Gothikiem. Niniejszy dodatek, który zrodził się w nieopisanych wręcz bólach, sprawia zdecydowanie gorsze wrażenie. Nie jest bowiem ani jednym, ani drugim.

Nie będę opisywał pokrętnej historii powstawania tego rozszerzenia, bo szkoda na to czasu i miejsca – wszystkie niezbędne informacje na ten temat znajdziecie na łamach naszego serwisu. Od siebie dodam jedynie tyle, że po wielu perturbacjach gra miała swoją światową premierę w październiku. Firma CD Projekt tradycyjnie podeszła do wydania Upadku Setarrif z typowym dla siebie profesjonalizmem. Grę całkowicie spolszczono, a w rolach głównych wystąpili ci sami aktorzy, którzy podkładali głosy w „czwórce”. Usłyszymy tu więc nie tylko pamiętnego Bezimiennego z Gothica – Jacka Mikołajczaka, ale również Jacka Kopczyńskiego, głównego bohatera Arcanii. Jeśli ktoś za dubbingiem nie przepada, może odpalić produkt z angielskimi dialogami i polskim tekstem.

Trzeba nie mieć sumienia, żeby serwować graczom taki chłam.

Wbrew obiegowej opinii firmie JoWooD nigdy nie udało się uzyskać pełnych praw do marki Gothic, dlatego też austriacki wydawca wymyślił zupełnie nową serię, którą z pierwowzorem – za przyzwoleniem studia Piranha Bytes – miał łączyć jedynie świat. Pierwsza Arcania odnosiła się jeszcze wprost w tytule do pamiętnej sagi o Bezimiennym, kolejne odsłony miały już pracować na własny rachunek. Po bankructwie JoWooD-a dalszy rozwój tego cyklu wydaje się jednak mało realny.

Upadek Setarrif jest dodatkiem samodzielnym, co oznacza, że do jego działania nie jest wymagana podstawowa wersja gry. Weterani pierwowzoru są jednak w uprzywilejowanej pozycji, mogą bowiem przenieść swojego bohatera z podstawki prosto do rozszerzenia. W przypadku gdy nie dysponujemy odpowiednim „sejwem”, pozostają nam z góry narzucone postacie. Autorzy przygotowali trzech śmiałków do wyboru: wojownika, łowcę i maga. Podział na klasy jest oczywiście umowny, bo gra nie stawia żadnych przeszkód, by uczyć się w dowolnej dziedzinie – decydujemy po prostu, które zdolności są już rozwinięte, a które nie. Każdy z bohaterów ma na starcie 28 poziom doświadczenia, a do dyspozycji kilkanaście darmowych punktów, które można rozdysponować pomiędzy wolne umiejętności. Szału nie ma, bo drzewko talentów prezentuje się identycznie jak w Arcanii, czyli biednie. Z drugiej strony i tak nie ma to żadnego znaczenia. Grając typowym rębajłą, nie rozwinąłem postaci ani razu. Powód? Nie było takiej potrzeby.

Do akcji wkraczamy tuż po ukończeniu pierwowzoru. O fetowaniu wielkiego sukcesu nie ma mowy, bo z Setarrif – jedynego miasta, którego nie mieliśmy okazji odwiedzić w czwartym Gothicu – płyną niepokojące wieści. Na prośbę króla Rhobara III bezimienny bohater postanawia wyruszyć do zrujnowanej twierdzy i zbadać przyczynę rozprzestrzeniającego się zła, zanim zbierze ono krwawe żniwo w całej Argaanii. Szybko okazuje się, że w sprawę zamieszany jest demon, ten sam, który niedawno gnębił naszego władcę. Unicestwienie piekielnej poczwary staje się oczywiście głównym celem zabawy.

Już po kilkunastu minutach rozgrywki widać, że twórcy Upadku Setarrif nie wyciągnęli żadnych wniosków z błędów popełnionych w podstawce. W większości aspektów rozszerzenie prezentuje się identycznie jak w pierwowzór, co nie oznacza, że jest dobrze. Znów niemiłosiernie kuleje walka, która składa się z beznamiętnego tłuczenia w lewy przycisk myszy, przerywanego od czasu do czasu kliknięciem w przycisk prawy. Przeciwnicy nie stanowią praktycznie żadnego wyzwania – wystarczy systematycznie zamęczać ich kolejnymi seriami ciosów, a gdy któryś z nich przypadkiem zbierze się do potężnego kontruderzenia, wykonać ratujący tyłek przewrót. Jestem w stanie przyjąć do wiadomości fakt, że nasz heros od początku zabawy jest masakratorem, niszczącym wszystko na swojej drodze (w końcu nie na darmo go wcześniej szkoliliśmy), ale to jest przecież gra komputerowa. A jeśli gra nie zmusza do jakiegokolwiek wysiłku, to prędzej czy później człowiek zaczyna zasypiać z nudów. Na normalnym poziomie trudności potyczki są tak łatwe, że pierwszego medykamentu użyłem dopiero po godzinie zmagań i to tylko dlatego, że w końcu poszedłem na totalny żywioł i znacznie odpuściłem stosowanie uników. Co ciekawe, w trakcie przygody ani razu nie zmieniłem broni, mimo że po drodze można zebrać tonę żelastwa. Powód? Nie było takiej potrzeby!

Recenzja gry Kenshi – Mount and Blade dla fanów Gothica
Recenzja gry Kenshi – Mount and Blade dla fanów Gothica

Recenzja gry

Z jednej strony model rozgrywki, który powinien stanowić wzór i inspirację dla wszystkich, którzy chcą robić prawdziwe erpegowe piaskownice dla pojedynczego gracza. Z drugiej natomiast festiwal gliczy niczym z najgłębszych odmętów steamowego piekła.

Graliśmy w DLC Legacy of the First Blade do AC Odyssey – wreszcie asasyni w asasynie
Graliśmy w DLC Legacy of the First Blade do AC Odyssey – wreszcie asasyni w asasynie

Recenzja gry

Podobnie jak przy Tyranii króla Waszyngtona, Ubisoft dzieli DLC do Assassin's Creed: Odyssey na trzy części. Sprawdziliśmy, jak sprawdza się pierwsza z nich. Oto Legacy of the First Blade.

Recenzja gry Fallout 76 – zlepek wszystkiego i niczego
Recenzja gry Fallout 76 – zlepek wszystkiego i niczego

Recenzja gry

Najnowsza gra z uniwersum Fallouta wzbudza skrajne emocje. Czy słusznie? Wycieczka do Wirginii Zachodniej może nie była taka najgorszą rzeczą, jaka mnie spotkała w grach, ale... dobrą też jej nie nazwę. Fallout 76 to niby nowa gra, a wygląda jak DLC.

Komentarze Czytelników (103)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
21.01.2012 18:42
😊
odpowiedz
kamochud
63
Pretorianin

No no... nie spodziewałem się tak wysokiej oceny. Gra jest tak beznadziejna, że nikt nie będzie chciał jej nawet piracić.

21.01.2012 18:46
odpowiedz
skalsonPL
2
Junior

Jak ktoś jeszcze raz powie "Upadek GOTHICA" , a nie "upadek Arcanii" to przyjdę i osobiście Wj***e -.-

21.01.2012 18:47
odpowiedz
Angrenbor
65
PC Gaming Master Race

Tworzenie takich gniotów powinno być karane!

21.01.2012 18:52
odpowiedz
kipi999
25
Pretorianin

Zastanawiam się w ogóle jak taki szajs wszedł na rynek? :F

21.01.2012 19:07
😁
odpowiedz
Romo69
58
9900NT

Po pierwsze: wyprawa do Setarrif nie zajmie Wam więcej niż kilka godzin, chyba że do zabawy użyjecie kierownicy

21.01.2012 19:17
👎
odpowiedz
Mr. JaQb
41
Diego

"Gothic przewraca się w grobie" - Kto powiedział, że "stary" Gothic umarł?! Bardzo dużo ludzi nadal gra w pierwszą i drugą część, o Risenie (który jest świetną grą) nie wspomnę. Już niedługo wychodzi kolejna część.
Arcania to przecież nie Gothic, lol

21.01.2012 23:37
odpowiedz
Selman
120
mana mana

dzięki Bogu za tą recenzje... już mnie kusiło żeby kupić cały pack arcaniii

22.01.2012 00:54
odpowiedz
WrednySierściuch
100
No gods no masters!

[75] masz 101% racji
Upadek Setarrif to upadek serii Arcania, bo Gothic upadł w Zmierzchu Bugów tak nisko że należało by wysłać archeologów-geologów by go podnieśli ^^

Ja tam obiecałem sobie że kupie ten dodatek > jak tylko będzie w pakiecie z podstawką za jakieś 20 PLN :D (a już niedługo Risen 2 nom nom :3 )

22.01.2012 11:02
odpowiedz
bajf
67
Konsul

To sam już bym lepiej dopilnował prac... Jak tak można?!

22.01.2012 12:05
odpowiedz
zanonimizowany823895
4
Junior

GOTHIC skończył się na 3! nie grałem w upadek setarif ale o arcani powiem tylko tyle że byłaby lepsza gdyby nie nazywała się gothic

22.01.2012 20:17
odpowiedz
zanonimizowany301101
27
Centurion

Gothic skończył się na 2 Noc Kruka. Bo 3 jak i Zmierzch "Bugów" odstaje od 1 i2 części strasznie!!!

22.01.2012 22:09
odpowiedz
zanonimizowany775544
13
Generał

Rzecz ujmując to ta gra jest na niewypał.

23.01.2012 23:32
odpowiedz
zanonimizowany823895
4
Junior

prawda jest taka że gothic 1 i 2 i NK miały to coś ten klimat . niestety reszta już nie. 3 chcieli zrobić dobrze ale im nie wyszło a zmierzch bogów lepiej żeby wcale nie wyszedł. To koniec 3 czesci kończy sage Gothica

24.01.2012 22:12
👎
odpowiedz
magnus8@o2.pl
1
Junior

Niestety ją kupiłem i teraz żałuję.
Najgorsza i najłatwiejsza gra świata- mam na myśli podstawkę(przęsłem na trudnym poziomie trudności bez przydzielenia ani jednego punktu) - żałosne

Gothic3 zmierzch bogów=Arcadia ,,Gothic" 4 + upadek setarrif

zmierzch bogów był lepszy przynajmniej można było z zginać.

pozostaje nadzieja że Risen2 będzie udany nie mam ochoty na kolejnego Gotica3

Moja ocena 4/10 podstawka i 1/10 dodatek-tylko dla tego ze był po polsku

Podsumują obie gry totalne dno. Odpowiedzialnych za grę powinno się wywalić na zbity łeb.
Trzeba być chorym psychicznie i mieć skłonności samobójce żeby wypuszczać takie gry na sprzedaż

26.01.2012 18:50
odpowiedz
Nolifer
111
The Highest

Upadek bardzo dobrej serii jest całkowitym upadkiem :C

26.01.2012 19:21
odpowiedz
B-Keey
32
Pretorianin

Żal człowieku skończ recenzować gry

26.01.2012 21:55
odpowiedz
victripius
89
Joker

Szkoda, że Gothic ( mimo Arcanii w tytule ciągle mamy do czynienia z Gothiciem, nieważne w jakiej postaci) poszedł w taką złą stronę. Dwie pierwsze części były naprawdę dobre, potem było już coraz gorzej. Trochę jest to paradoks, że upadek setarrif jest upadkiem tak znanej marki.

27.01.2012 19:10
odpowiedz
krzysiu828
1
Junior

Jednak dla mnie to w miarę dobra gra, ale oczywiście znacznie gorsza od poprzedników. Ważne że jest ;D

30.01.2012 15:12
😁
odpowiedz
zanonimizowany472379
49
Senator

Zwiastun pozamiatał wszystko!

Ważne że jest ;D
^ Niesamowite rozumowanie. Najlepiej by było, gdyby Gothic skończył się na rewelacyjnej Nocy Kruka. Dalej jest tylko gorzej.

BTW. A próbkę "dialogów" widziałem już w Zmierzchu Bogów. Opad szczeny niemal do podłogi. I autor recenzji chce mi wmówić, że jest gorzej? lol... To tak się ta?

15.02.2012 18:23
odpowiedz
Xadras18
31
Centurion

No niestety Gothic skończył się na grze: Gothic III z patchem i Polskim dodatkiem. Bynajmniej dla mnie. Po instalacji patcha i dodatku, błędy się nie pojawiały, może jakiś małe zaniki tekstur, ale to śmieszne błędy. Gothic III + Polski dodatek oferuje ciekawe zadania i fabułę.

Potem Zmierzch Bogów, TRAGEDIA. Gdy to wyszło, ehh miało być cudem, ale pierwsza gra mnie tak wkurzyła że wylądowała na półce na dwa lata. Zainstalowałem niedawno, dodałem Patcha 2.1. I znowu porażka. znikające textury, postaci, wadliwe zadania, brak interakcji zadań. Jedne wchodzą jedne nie... No i za mało zadań. za mało pobocznych. Fabuła tak na 4-, ale i tak przydało by się jeszcze nad tym popracować.

Arcania podstawka. gra na 8 godzin max. wg. mnie nudna i strasznie ograniczona, praktycznie jak dostajemy zadanie na początku, to cały czas idziemy z mieczem i raptem trzema ograniczonymi ścieżkami magii przez świat. Nie można skasować innych postaci, wszystko ograniczone, tego nie, tamtego nie. Magia Gothic'a zgineła. Na plus zasługuje grafika i fabuła. Ale za mało zadań mapa mała...

Dodatek do Arcani... Powinniśmy zażądać przeprosin od dystrybutora...

04.03.2012 21:42
odpowiedz
mat1006
1
Junior

Gra zrobiona bardzo słabo. Ale powinniśmy pomyśleć dlaczego, twórcy dodatku mieli naprawdę bardzo mało czasu, nie dość tego nie byli pewni czy w połowie produkcji niebędą musieli jej przerwać. Na plus wyszło to że pomimo tych problemów twórcy postarali się (jakoś) dokończyli wątek Arcanii i nie pozostawili pustego miejsca po podstawowej wersji gry.

19.04.2012 22:16
odpowiedz
'wilk '
71
Pretorianin

Miałem pewne wątpliwości czy kupić tę grę, teraz po przeczytaniu recenzji już wiem że warto 2.0 to całkiem wysoko jak na taką grę, mogło być przecież 1.0. ; )

06.02.2013 19:17
odpowiedz
Marshall Mathers I
27
Chorąży

Jak to ktoś już poruszył w komentarzach, "ARCANIA TO PRZECIEŻ NIE GOTHIC" !!!! i tego się trzymajmy, jak dla mnie tylko masochista będzie grał w Arcanie przez pryzmat kontynuacji serii Gothic...
Żałosna recenzja pisana również na kolanie, tak niska ocena? ciekaw jestem za co...przejście gry zajęło mi 5h 30min + i ANI RAZU NIE CHCIAŁO MI SIĘ PRZY TYM SPAĆ, a grę skończyłem o 4 nad ranem ;-) więc gorąco pozdrawiam ludzi tych, którzy pisali tą recke.

06.02.2013 19:19
odpowiedz
U.V. Impaler
171
Hurt me plenty

GRYOnline.plRedaktor naczelny

5h30m - komputer się przywiesił czy grałeś kierownicą?

08.02.2013 13:55
odpowiedz
Marshall Mathers I
27
Chorąży

Żałosny jesteś kolego, idź lepiej do tego pięknego graficznie Gothic 3 co zacina na czymkolwiek byś nie grał :-)
Jeśli Cię to interesuje to grałem na klawiaturze + mysz i nie jestem debilem, którzy lecą przez grę jak strzała aby tylko ją ukończyć, więc pozdrowienia dla Ciebie gorące bo zapewne grę ukończyłeś w ok 3h idąc z klapkami na oczach do celu :-)

08.02.2013 15:16
😁
odpowiedz
kęsik
85
Legend
4.0

Jeśli Cię to interesuje to grałem na klawiaturze + mysz i nie jestem debilem, którzy lecą przez grę jak strzała aby tylko ją ukończyć, więc pozdrowienia dla Ciebie gorące bo zapewne grę ukończyłeś w ok 3h idąc z klapkami na oczach do celu :-)

Ja ukończyłem na najwyższym poziomie trudności jakoś w 1h 40min. Oczywiście nie leciałem jak głupi do przodu, tylko zwiedzałem "piękny" świat...

10.02.2013 21:02
odpowiedz
Marshall Mathers I
27
Chorąży

Zwiedzałeś biegnąc do celu, czyli do ukończenia gry :-) ja zbierałem wszystko, przeszukiwałem wszystko, eksplorowałem a nie tylko tłukłem i biegłem..więc takim sposobem nierealne jest aby przejść grę w 1h i 40 minut i nie gadaj głupot bo tylko ślepy w to uwierzy.

08.04.2013 11:08
😁
odpowiedz
Fanatyk229
1
Junior

Jestem fanem serii w podstawówce zacząłem zabawe z G1 a potem był G2... Wszystkie dodatki do G1 typu Mroczne tajemnice i pomniejsze oraz G2 Noc kruka i również inne są mi znane z każdej strony nie zostawiłem żadnej misji bez jej rozwiązania :D G3 było już gorsze pod względem fabuły lecz rozwiązania w walce były dość ciekawe... Co do G4 Arcania to świetna gra nie czuje zniesmaczenia podchodzę do niej z dystansem wiadomo inna wytwórnia i wgl może fabuła nie jest w 100% zachwycająca dla takiego gracza jak ja ale jest dość ciekawa i ekscytująca już nie wspomnę że rozwiązanie co do walki robi na mnie wrażenie... Można było postarać się tylko przy urozmaiceniu kilku współczynników ale na to nie zważam... Smak traci seria na pozycji G3 Zmierzch Bogów jak dla mnie jest to totalna porażka i wgl nie powinno być miejsca na to dzieło gra się zacina i jest totalnie niedopracowana chcąc opisać wszystkie błędy musiał bym poświęcić sporo swojego cennego czasu XD Seria Gothic to napój bogów spływający na fanatyków RPG-owych ale ZB odradzam bo można się zniesmaczyć (Ewentualnie można poczytać o co tam mniej więcej chodzi aby nie stracić rachuby) :D Cóż rozpisałem się a chciałem jeszcze podsumować sprzeczkę dwóch graczy... Chłopaki Każdy ma inne umiejętności jednak z jednym się mogę zgodzić ja włączając grę przechodzę ją wpław i wszerz a nie od misji do misji a wszystkie przedmioty bezwłaścicielskie muszą się znaleźć w moim posiadaniu... A to że przeszedłeś Setarrif które jest całkiem dobrym rozszerzeniem w 1.40 na hardzie robiąc wszystkie misje oglądając każdą szczelinę to niestety rzecz awykonalna może jeszcze dodasz że chodziłeś tyłem i nie przyznałeś PD ? ;D

21.04.2013 16:32
😉
odpowiedz
minecraftowiec337
2
Junior

Gothic 3 zmierzch bogów będzie działać lepiej z patchem 2.0 :) A co do dodatku... bez komentarza

13.08.2014 16:14
😈
odpowiedz
Xadras18
31
Centurion

Ten kto pisze że to jest fajne jest bardziej ograniczony umysłowo od tego co ten szajs napisał, lub też ma za mało latek. Czyli łamie prawo. :)

Swego czasu ta gra kosztowała ponad 100 zł. nie mam pojęcia za co. Dno i wodorosty to za dużo powiedziane.

Seria Gothic kończy się na Gothic III + najnowszy patch. + Polski Quest Pack... Myślałem że Zmierzch Bogów to była pomyłka ale to jest na podobnym poziomie, zrobione dosłownie na odpier.... się. Ten kto pozwolił aby to wyszło w takiej formie powinien, no właśnie nie wiem jaka kara była by na tyle dotkliwa.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze