Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Recenzja gry 22 grudnia 2010, 08:26

autor: Psycho Mantis

Symulator Farmy 2011 - recenzja gry

Po dwóch latach przerwy Symulator Farmy znów trafia na sklepowe półki. Czy odświeżona wersja gry przynosi nowości i naprawia błędy pierwowzoru?

Recenzja powstała na bazie wersji PC.

Przysłowie powiada, że nie zmienia się zwycięskiej drużyny. Tak też postąpili twórcy Symulatora Farmy 2011, pozostawiając wszystkie znane i sprawdzone elementy swojej gry na swoim miejscu, ale nie odżegnując się od dodatkowych atrakcji i rozszerzeń. Jako wirtualny rolnik mamy więc do dyspozycji swoje „skromne” gospodarstwo z dużym domem, stodołą, garażem (a właściwie halą na nasze pojazdy) oraz cztery silosy na uprawiane zboża. Zaczynamy, posiadając jedynie powolny i mało wydajny park maszynowy w postaci dwóch kombajnów, tyluż samu ciągników i podstawowego osprzętu do nich. Naszym celem jest oczywiście uprawa okolicznej ziemi: oranie, sianie (pszenicy, jęczmienia, rzepaku oraz kukurydzy), nawożenie, opryskiwanie, a w końcu zbieranie plonów i sprzedawanie ich do młyna, portu lub browaru. Za zarobione pieniądze kupujemy kolejne, lepszej jakości oraz wydajniejsze, urządzenia. Schemat być może brzmi banalnie, ale uwierzcie mi, że Symulator Farmy 2011 to solidny pochłaniacz czasu, jeśli ktoś już chwyci rolniczego bakcyla.

Podobnie jak w poprzedniej części dom oraz budynki nie służą do zabawy w quasi-Simsy – prócz garażu są jedynie ozdobą naszego gospodarskiego życia. Stojący na podjeździe samochód również jest atrapą, więc do miasteczka poruszamy się wyłącznie za pomocą maszyn gospodarczych. Symulator Farmy 2011 to produkt, który koncentruje się na sprzęcie, polach uprawnych oraz – co jest nowością – zwierzętach hodowlanych. Cała reszta ma tu marginalne znaczenie.

W miarę rozwoju naszego gospodarstwa i kupowania kolejnych sprzętów nieodzowne staje się wynajmowanie ludzi do pracy – zajmowanie się wszystkim samemu zabrałoby bowiem o wiele więcej czasu. Rozwiązanie z poprzedniej gry zostało jednak znacząco ulepszone. Wprawdzie dalej musimy wyjechać daną maszyną w pole, na którym mają być prowadzone prace, ale zachowanie wynajętych pracowników uległo wyraźnej poprawie.

W grze dostępnych jest wiele pojazdów i maszyn, sporo z nich zupełnienowych, jak ten specjalistyczny samochód do oprysków.

Gospodarstwo, którym zarządzamy, jest naprawdę duże. Uprawiać możemy wszystkie pola w okolicy i nie ma obawy, że kiedykolwiek zabraknie nam ziemi. Do dyspozycji mamy długą listę maszyn i sprzętu. Samych kombajnów jest sześć rodzajów, do tego dochodzi kilka traktorów oraz innych pojazdów. Do każdej czynności przewidzianych jest kilka modeli, różniących się od siebie, np. każdy z dostępnych pługów posiada inną liczbę lemieszy. Oczywiście bardziej wydajny sprzęt jest o wiele droższy. Należy także pamiętać, że podobnie jak w poprzedniku musimy posiadać odpowiednio duży i mocny ciągnik do obsługi większych maszyn. A praca w gospodarstwie trwa bez przerwy – chociaż funkcjonuje tu cykl dnia i nocy, nasz gospodarz nigdy nie woła o chwilę odpoczynku czy snu.

Warto zaznaczyć, że pojawiło się trochę nowych pojazdów. Przykładowo teraz w celu opryskania pola nie musimy kupować opryskiwacza mocowanego do ciągnika – najlepszą wydajność posiada specjalistyczny pojazd do oprysków. Do zbierania prostokątnych belek słomy służy specjalna przyczepa, która robi to automatycznie – nie trzeba już podnosić każdej z nich z osobna za pomocą ciągnika wyposażonego w ładowacz czołowy, jak to miało miejsce w przeszłości. W ten sposób unikamy nerwów w związku z niezbyt doskonałym systemem fizyki, który uległ pewnej poprawie, ale nadal jest daleki od doskonałości.

Recenzja Platinum Expansion do gry Farming Simulator 17 – maniana
Recenzja Platinum Expansion do gry Farming Simulator 17 – maniana

Recenzja gry

Kura znosząca złote jajka – tak pokrótce można podsumować rynkową sytuację serii Farming Simulator. Szkoda więc, że Dodatek platynowy (Platinum Expansion) jest po prostu słaby i niewarty swojej ceny.

Recenzja gry Car Mechanic Simulator 2018 – panie, kto to panu tak schrzanił?
Recenzja gry Car Mechanic Simulator 2018 – panie, kto to panu tak schrzanił?

Recenzja gry

Wszyscy miłośnicy symulatorów czekali na grę Car Mechanic Simulator 2018 z wywieszonymi jęzorami. Miało być rewolucyjnie, a jest po prostu beznadziejnie. Tu nie pomoże nawet klucz francuski i znajomości na niemieckiej giełdzie.

Recenzja gry Train Mechanic Simulator 2017 – teraz kolej na kolej
Recenzja gry Train Mechanic Simulator 2017 – teraz kolej na kolej

Recenzja gry

Zabawa w wirtualnego mechanika to nie tylko naprawianie samochodów czy maszyn rolniczych – teraz czas na znacznie większe gabaryty. Do naszego warsztatu trafiają bowiem potężne lokomotywy!

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze
22.12.2010 08:51
Emil1818
72
Konsul

Nuuuuda....

22.12.2010 13:58
odpowiedz
rados110
8
Legionista

mi ta gra się podoba ale jak wolicie gry z super grafiką na 10 godzin to wasza sprawa tylko jedno mi się nie podoba cena

22.12.2010 15:25
odpowiedz
Cziczaki
114
Renifer

Jest gnojara
Jest zabawa

22.12.2010 17:41
odpowiedz
FRYCEK88
29
Legionista

dlaczego nic nie napisaliście o multi?

22.12.2010 20:57
😊
odpowiedz
Psycho_Mantis
126

FRYCEK88 ---> Prawdą jest że nareszcie dodano tryb multi dzięki któremu można pograć ze znajomym, ale... znalezienie drugiego fascynata jednak tej dosyć niszowej gry jest trudne :) W zasadzie dla nas zmienia to tyle, że zamiast kierowania przez nas jedną maszyną oraz najmowania pracowników do reszty dochodzą nam dodatkowi gracze, którzy są po prostu mądrzejsi i bardziej samowystarczalni w porównaniu do sterowanych przez komputer pracowników, jednak kroku milowego w rozgrywce to nie czyni.

30.12.2010 00:16
odpowiedz
Nolifer
100
The Highest

Nie wiem kto gra w takie gry , ale współczuję mu :)

11.02.2011 11:09
odpowiedz
kazamatal
3
Legionista

Hehe nie wiem czemu jesteście tacy negatywni. Moim zdaniem ta gra jest super. Nawet wygląda ładnie na zdjęciu. Jeszcze nigdy nie słyszałem o takim symulatorze, muszę go natychmiast wypróbować :D

11.02.2011 22:31
odpowiedz
vojak_2
40
Generał

wole wolnych farmerów, ale ciekawe ile ta gra zajmuje i co twórcy mają na celu tworząc taką grę... hehe

02.05.2011 20:15
👍
odpowiedz
RobertK86
54
Pretorianin

Mi sie spodobała ta gra. Choć bardziej grywam w takie gry jak Crysis, oraz piłkę nożna na pc. Ta gra wywarła na mnie dobre wrażenie. I cena też jest przystępna jak dla mnie:):). Grafika jest bardzo ładna. Maszyny prezentują sie super:):)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze