Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Recenzja gry 20 września 2016, 15:01

autor: Adam Zechenter

Redaktor. Historyk. Miłośnik strategii, gier sieciowych i dobrej literatury.

Recenzja gry Kozacy 3 – kulą w płot

W dźwiękach piszczałek i huku armat wracają Kozacy. Niestety, trzecia odsłona ukochanej nad Wisłą serii to tylko odświeżona „jedynka” – z tymi samymi zaletami i wadami, co szesnaście lat temu.

Recenzja powstała na bazie wersji PC.

PLUSY:
 1. ładna, oldskulowa oprawa graficzna;
 2. pięć nowych kampanii historycznych;
 3. dla wielu – wehikuł czasu do lat dzieciństwa;
 4. nieczęsta w grach wideo tematyka;
 5. niezła oprawa dźwiękowa;
 6. wsparcie dla modów i edytor map.
MINUSY:
 1. fatalna sztuczna inteligencja;
 2. Kozacy 3 to tylko remake pierwszych Kozaków: Europejskich bojów;
 3. brak uwspółcześnienia gry z 2000 roku, a co za tym idzie – wiele błędów z „jedynki”;
 4. masa niepotrzebnego mikrozarządzania;
 5. sztucznie pompowany wysoki poziom trudności;
 6. chaos i niska czytelność starć.

„Rok 1647 był to dziwny rok, w którym rozmaite znaki na niebie i ziemi zwiastowały jakoweś klęski i nadzwyczajne zdarzenia” – tak rozpoczyna się jedna z najważniejszych opowieści w historii polskiej kultury – Trylogia Sienkiewicza. Całe pokolenia wychowywały się, poznając losy dzielnego Michała Wołodyjowskiego zwanego Małym Rycerzem, prawego Jan Skrzetuskiego, porywczego Andrzeja Kmicica czy zabawnego Onufrego Zagłoby. Nic więc dziwnego, że polscy gracze zapałali gorącą miłością do serii Kozacy, kiedy ta trafiła na pecety w 2000 roku. Gdzie indziej mieliśmy bowiem szansę dowodzić setkami skrzydlatych husarzy? W ilu grach mogliśmy gromić Szwedów niczym Jan Karol Chodkiewicz pod Kircholmem? To swoiste środkowoeuropejskie Age of Empires nie było produkcją idealną, ale jak na swoje czasy niezłą, do dzisiaj ujmującą oprawą graficzną, skalą bitew i barwnie nakreślonymi realiami historycznymi. Jeśli rok 1647 był rokiem dziwnym, to rok 2016 trzeba określić mianem smutnego – wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że Kozacy 3 to zaprzepaszczona szansa.

Recenzja gry Kozacy 3 – kulą w płot - ilustracja #1
Trąbka zagrała, husaria rusza do boju.

Kupą tu, waszmościowie, kupą!

Zacznijmy od prostego niczym tatarska strzała wyjaśnienia, czym są Kozacy 3. Tytuł może bowiem sugerować, że to trzecia odsłona popularnej serii historycznych RTS-ów, ale w praktyce to po prostu odświeżona „jedynka” – czyli Kozacy: Europejskie boje – z nowymi kampaniami. Otrzymaliśmy więc tę samą rozgrywkę, budynki i jednostki w nowej oprawie graficznej. Po ustaleniu podstaw czas zająć się szczegółami, przyglądając się grze dokładnie, niczym hetman mapom sztabowym przed starciem z przeważającymi siłami wroga. W Kozakach 3 możemy rozegrać pięć historycznych kampanii (każda składa się z pięciu misji, co daje łącznie 25 map do zaliczenia) przenoszących nas w przeróżne realia XVII i XVIII wieku. Bierzemy więc udział w angielskiej wojnie domowej, stając po stronie wojującego z królem parlamentu. Uczestniczymy w odbudowie austriackiej potęgi, bijąc najpierw Turków, a następnie Francuzów. Wreszcie w ukraińsko-polskim scenariuszu bronimy Rzeczpospolitej przed licznymi wrogami – od Tatarów po Szwedów. Ta ostatnia kampania stanowi szczególnie miły akcent – bo we wspólnej historii dwóch sąsiednich krajów podkreśla to, co je łączy, a nie to, co dzieli. W Kozakach 3 brakuje zwykłych misji, które występowały w „jedynce”, ale i tak oferta dla jednego gracza jest bogata i zapewnia co najmniej kilkanaście godzin zabawy. A przynajmniej tak się może wydawać.

Kozak vs Turek

Recenzja gry Kozacy 3 – kulą w płot - ilustracja #2

Ratunkiem dla Kozaków 3 może okazać się tryb sieciowy, pozwalający zmierzyć się na jednej mapie nawet ośmiu graczom. Nie miałem okazji go przetestować, ale jeśli zagrywaliście się ze znajomymi w poprzednie odsłony serii i lubicie dreszczyk emocji związany z rywalizacją z myślącymi przeciwnikami, to opisywane dalej wady gry nie dotkną Was tak bardzo. W obliczu słabości singla multiplayer może stanowić jedyną szansę na utrzymanie zainteresowania graczy Kozakami.

Recenzja gry Kozacy 3 – kulą w płot - ilustracja #3
Oprawa to największy plus nowych Kozaków.
Recenzja gry Kozacy 3 – kulą w płot - ilustracja #4

Budynki w Kozakach 3 to w dużej mierze odświeżone wersje modeli z pierwszej części, a te z kolei wzorowano na historycznych budowlach. Przykładem pruski ratusz, będący kopią Pałacu Charlottenburg w Berlinie.

Każdą misję – czy to będzie fragment kampanii, czy zwykła losowa mapa – rozgrywamy tak jak w Europejskich bojach. Niczym w Age of Empires stawiamy budynki, dbamy o zasoby, zarządzając chłopami, rekrutujemy jednostki, a w trakcie tego wszystkiego nękamy wroga podjazdami lub sami przed takowymi się bronimy. Dwanaście grywalnych nacji, wśród których nie zabrakło Polski czy Ukrainy, oferuje unikatowe jednostki i budynki, mogące pochwalić się szczegółowością i precyzją wykonania. Modele są świetne i patrzy się na nie z dużą przyjemnością, choć trzeba pamiętać, że to w większości odświeżone budowle i jednostki z pierwowzoru. Podobnie rzecz ma się z animacjami – są płynne i ładne, ale przeniesienie ich „na żywca” z 2000 roku powoduje, że jak na dzisiejsze standardy jest ich zbyt mało. Kozak siczowy, jak każda jednostka, ma jedną animację ruchu i jedną walki. Niewiele, choć to akurat najmniejszy problem gry.

Recenzja gry Anno 1800 – powrót do przeszłości
Recenzja gry Anno 1800 – powrót do przeszłości

Recenzja gry

XIX wiek to piekielnie ciekawy okres w rozwoju naszej cywilizacji, nic dziwnego, że tworząc Anno 1800, pierwszą historyczną odsłonę cyklu po latach przerwy Blue Byte zdecydował się właśnie na rewolucję przemysłową.

Recenzja Gathering Storm – siły natury w Civilization 6
Recenzja Gathering Storm – siły natury w Civilization 6

Recenzja gry

Najnowszy dodatek do Civilization VI przynosi kilka nowych frakcji, sporo zmian wpływających na rozgrywkę i odrobinę niewykorzystanego potencjału. Czy warto dopłacać, żeby nasze miasta zalewały wody topniejących lodowców?

Recenzja gry Assassin’s Creed: Rebellion – mój drogi asasynie
Recenzja gry Assassin’s Creed: Rebellion – mój drogi asasynie

Recenzja gry

Rebellion to niezwykła gratka dla oddanych fanów serii Assassin’s Creed… nie stroniących od gier pokroju Fallout: Shelter... którym podobają się awatary z Xboxa… i nie przeszkadza im masa grindu... który można przyspieszyć płacąc.

Komentarze Czytelników (67)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
20.09.2016 19:17
12
odpowiedz
1 odpowiedź
Marsellus Wallace
99
Fukitol

Wygląda na to, że twórcy uczciwiej by postąpili nazywając tę grę jako Kozacy HD. Lepiej było wziąć przykład z Age of Empires 2 i tak właśnie zrobić.

20.09.2016 15:58
7
odpowiedz
1 odpowiedź
Marsellus Wallace
99
Fukitol

No cóż. Czyli w przypadku oldskulowych rts-ów nie ma zmian - jedyna ciekawa propozycja i co ważne - dobrze wróżąca na przyszłość - to stale rozwijany projekt pod tytułem 0 A.D.

Ewentualnie zmodowany Age of Empires 2 HD, gdzie SI w niektórych przypadkach jest już na lepszym poziomie

post wyedytowany przez Marsellus Wallace 2016-09-20 15:59:20
20.09.2016 15:40
😍
5
odpowiedz
Dual-core
65
Centurion

Czyli niestety jednak lipa... jest jakaś nadzieja na poprawki w łatach. Albo fanowskie modyfikacje przynajmniej AI.

20.09.2016 16:55
odpowiedz
kozacy.org
4
Legionista

Poczekajcie na rzetelne recenzje. ;-)

20.09.2016 17:05
👎
1
odpowiedz
Doom III
94
Pretorianin

Super. Godzina 17 i nie da się dalej zainstalować...

20.09.2016 17:15
odpowiedz
olti
1
Junior

Witam,zakupiłem,poszła aktywacja,pytanie brzmi: kiedy będzie można sciągnąć i grac ?

20.09.2016 17:16
odpowiedz
1 odpowiedź
Shu
6
Legionista

Wielu krytykowało druga cześć, za to że mało w niej jedynki... Skoro to jest "jedynka" na sterydach to powinna się spodobać. Lubiłem poprzedniczki, chętnie zagram i w tę odsłonę .

20.09.2016 17:28
👎
-18
odpowiedz
5 odpowiedzi
UNTA
21
Legionista
0.5

ukraińcy wymordowali bestialsko 250 tysięcy kobiet i dzieci na Wołyniu. Jakimi jesteście patriotami, żeby wspierać ukraińskich katów naszych rodaków

20.09.2016 18:15
odpowiedz
1 odpowiedź
tiomor
4
Junior

Gorszej recenzji dawno nie czytałem.

Oceniać strategiczną grę, której pierwowzór dalej żyje w rozgrywkach mp to dosłownie kretyństwo i brak jakiejkolwiek wiedzy. Recenzent jest stażystą czy co?

W C1 przegrałem setki godzin z czego może z 10 pierwszy gier z AI. Kampanii nawet nie ruszyłem.

Skoro strategie oceniamy pod kątem zachowania AI to jakim prawem ostatnie gry z serii Total War mają ocenę wyższą niż 2 na 10?

20.09.2016 18:51
4
odpowiedz
3 odpowiedzi
Świadomy_Gracz
17
Pretorianin

Ponoć wychodzi w końcu Half-Life 3. Będzie to remake pierwowzoru. Nowy model biznesowy, nazywać remaki w sposób sugerujący pełnoprawną kontynuację.

20.09.2016 19:17
12
odpowiedz
1 odpowiedź
Marsellus Wallace
99
Fukitol

Wygląda na to, że twórcy uczciwiej by postąpili nazywając tę grę jako Kozacy HD. Lepiej było wziąć przykład z Age of Empires 2 i tak właśnie zrobić.

20.09.2016 19:26
odpowiedz
2 odpowiedzi
Vroo
98
Konsul

Dla mnie Kozacy 3 dla gatunku RTS są tym, czym Pillars of Eternity i nowy Torment dla RPGów, czyli klasyczną, staroszkolną grą z rozgrywką sprzed lat w odświeżonej formie. Nie powinno się zestawiać jej z grami cyklu np. Total War, tak jak nie porównuje się Pillarsów do Wiedźmina 3. To jest ukłon w stronę fanów, którzy tęsknią za rasową strategią, w której trzeba rozbudować "bazę" i w której ekonomia i dobrze rozwijana gospodarka jest równie ważna co taktyka na polu bitwy. A ocena? Cóż, Kozakom i tak nie przepuszczę, bo obok Gothica jest to moja "gra dzieciństwa". Swego czasu Kozacy 1 w CD-Action też dostali 5/10, a i tak był to mój ulubiony RTS, który wyprzedzał nawet Age Of Empires 2.

20.09.2016 19:35
😡
2
odpowiedz
1 odpowiedź
Doom III
94
Pretorianin

To już przestaje być śmieszne. Kolejne przesunięcie dostępności gry na 22:00

20.09.2016 20:10
odpowiedz
1 odpowiedź
nicolas_77
25
Centurion

niezdziwilbym sie jakby orzesubeli premierę - pewnie łatają na szybko w sumie to remaster pierwszej wersji w jakosci HD i nic po za tym - liczylem na powiew świeżosci a tak to ja dziękuje

20.09.2016 20:31
odpowiedz
yadin
102
Legend

Wszystko da się zepsuć.

20.09.2016 20:35
😒
odpowiedz
Dual-core
65
Centurion

Mnie najbardziej smuci fakt zerowego poziom sztucznej inteligencji podczas walk na morzu. Tak przynajmniej wynika z tej recenzji. Niektórzy to olewają i skupiają się na potyczkach lądowych i rozbudowie armii ale ja własnie w klasycznych rts-ach przywiązuję dużą wagę do możliwości floty i AI właśnie tego aspektu.

Nie wiemy jak jest skonstruowany silnik gry, jak jest elastyczny i jak "głęboką" ma możliwość modyfikacji. Na ile uzdolnieni moderzy będą mogli ulepszyć inteligencję, czy poważniejsze zmiany będa możliwe tylko w oficjalnych ewentualnych patchach zależnych od dobrej woli i chęci twórców.

post wyedytowany przez Dual-core 2016-09-20 20:36:02
20.09.2016 20:49
😈
1
odpowiedz
Doom III
94
Pretorianin

Podobno w "ostatniej chwili" znaleziono jakiś "critical bug" i stąd to opóźnienie. Podobno twórcy walczą z całych sił by na dziś się wyrobić.

21.09.2016 10:26
😐
odpowiedz
Marsellus Wallace
99
Fukitol

Niestety ale ocena na 5 jest miarodajna. Ja od siebie dałbym nawet 4.5 z jeszcze jednego powodu - w trybie losowej mapy nie ma możliwości wyboru wielkości mapy... dobrze pamiętam z 1 gigantyczne mapy. Już teraz można powiedzieć, że jedyna szansa na życie tej gry to modyfikacje. Może pojawi się mod na miarę świetnego "imperia mod" dla Back to War, gdzie nawet pojawiła się epoka XIX wieku.

post wyedytowany przez Marsellus Wallace 2016-09-21 10:30:14
21.09.2016 10:53
odpowiedz
Sevenofnine
1
Junior

Witam ma ktoś problem ze spadkami fpsów na sprzęcie który bez problemu powinien tę grę uciągnąć na wysokich detalach ? 15-20 fps mam podczas gry single player i nie wiem czego jest to przyczyną .

21.09.2016 11:48
2
odpowiedz
2 odpowiedzi
pikmen36
2
Junior

Gdy tylko odpaliłem "nowych" Kozaków poczułem, że wydałem pieniądze w błoto. Wiedziałem, że ma być to remake jedynki, ale nie przypuszczałem, że gra nie zostanie nawet odrobinę dostosowana do dzisiejszych standardów.
Modele podczas walki zlewają się i wyglądają jak kupka rzuconych kart, armaty same jeżdżą i atakują wroga pojazdami jak piesi strzelcy, do tego bardzo skąpa ilość animacji. Może kilkanaście lat temu miało to swój urok, ale teraz odrzuca. Bitwy naprawdę wyglądają strasznie słabo, w porównaniu do tego co pokazywano na materiałach promocyjnych. Nie wspomnę już o fatalnej sztucznej inteligencji widocznej od pierwszej chwili rozgrywki.
Spodziewałem się starych, prostych zasad rodem z AoE z nową oprawą graficzną, nowoczesnym gameplayem, fajnym prowadzeniem bitew i to bitew efektownych i prawdziwych.
A dostałem Kozaków 1 HD. Naprawdę nie wiem skąd ta 3 w tytule.

21.09.2016 13:13
odpowiedz
zanonimizowany1165225
8
Pretorianin

No i dupa. A byłem naprawdę nakręcony na tę grę. Szkoda, wielka szkoda.

21.09.2016 14:24
odpowiedz
dolek_17
84
pawian_akrobata

A tak czekałem.. cóż.. szkoda

21.09.2016 14:52
odpowiedz
Yaboll
105
Generał

Napaliłem się jak wielu, wyczekiwałem tej gry i nawet odpaliłem sobie jedynke żeby sobie przypomnieć, a wyszło jak wyszło. Szkoda.

21.09.2016 15:00
odpowiedz
1 odpowiedź
truskolodz
159
WRWG

Wstyd się przyznać, ale nigdy nie grałem w Kozaków, mimo zamiłowania do strategii i tamtego okresu historii. Pytanie do dlugoletnich fanów tej serii. Warto? Skoro to praktycznie remaster pierwowzoru?

21.09.2016 15:10
odpowiedz
moonman
60
Centurion

Słowa autora "to odświeżona wersja przeciętnego RTS-a" świadczące o tym, jak odebrał pierwowzór przekreślają całą tę recenzję IMHO.

21.09.2016 16:22
👍
odpowiedz
Andre25
81
Konsul

Pograłem ze 3h i powiem tak gra kozak, bo ta ocena recenzji to śmiech na sali. A tu proszę stare wyśmienite Kozacy w nowej pięknej szacie. Obawiałem się troszku słabych zadań w kampanii a tu proszę cud miód i orzeszki. Co prawda jest kilka niedociągnięć chociażby brak animacji wiosłowania barką i paru innych rzeczy, ale pewnie to załatają. Na szczęście dzisiaj multi już działa. Wie ktoś gdzie ta mini kampania dla wydań bonusowych? Więc nic innego jak grać i polecać moja ocena to +8.

post wyedytowany przez Andre25 2016-09-21 16:22:54
21.09.2016 16:31
odpowiedz
1 odpowiedź
zanonimizowany1167700
27
Pretorianin

mimo wszystko wielka szkoda. ostatnim wielkim dla mnie rts`em byl Blitzkrieg : Mission Kursk z 2005. od lat gram w ciagle rozwijanego, niestety bardzo powli moda do blitzkrieg`a GZM 7.xx (rzut ekranu przeglad maszyn prywatna wersja 7.51). jest jeszcze men of war i to wlasciwie tyle...

23.09.2016 10:33
odpowiedz
1 odpowiedź
Lukis122
2
Junior

Nie czytałem recenzji bo szczerze mi się nie chce ale powiem tyle... LIPA LIPA I JESZCZE RAZ WIELKA LIPA!!! Czy w najbliższym czasie powstanie jakiś dobry RTS?! To już od trójki zdecydowanie o wiele lepsza była jedynka Kozaków!! Grałem w Kozacy: Powrót na wojnę i grało się zajebiście! Najlepsze były ogromne mapy gdzie trzeba było długo czekać aż wojsko dotrze do wroga! A tutaj?! Włączyłem potyczkę, grałem przeciwko 7 AI każdy był sam, i co się okazało? Mapa była tak kurewsko mała że ze środka swojej bazy mogłem ostrzeliwać haubicami bazę wroga no kur.wa za przeproszeniem co to ma być jakiś cyrk?! I nigdzie przy tworzeniu potyczki nie widziałem opcji dzięki której mógłbym ustawić wielkość map, nie wiem może to przez to że od razu po premierze ściągnąłem pirata i kilku rzeczy brakowało ale wątpię w to... Przeciwko fali hejtom typu "to nie ściągaj piratów debilu" powiem tyle że już na jednej grze, która zapowiadała się zajebiście i którą kupiłem jeszcze przed premierą (dałem za nią 150zł...) żeby dostać kod do bety zawiodłem się niezmiernie... Już podczas grania w betę mi się odechciało tego tytułu którego poprzednia część jest tak zajebista że do dzisiaj w nią gram i niezmiernie jest lepsza od swojej następnej części.. A jest to dokładnie Command & Conquer 4... Czwórka nie dorasta w ogóle do pięt trójce, więc teraz zanim kupię grę ściągam najpierw pirata żeby zobaczyć jak to wygląda a dopiero potem oryginał. A od CNC 4 już na wielu tytułach się zawiodłem... Jak narazie najlepszym RTS-em wg mnie jest Starcraft II od Blizzarda, którzy wkońcu mogliby się wziąść za Warcrafta IV a nie za robienie kolejnych nieskończonych dodatków do tego przestarzałego WOW-a którego aktualnie przebija masa MMORPG jak np. TERA w którą grało się bardzo przyjemnie no ale cóż... Blizzard mimo że robi najlepsze gry i stara się nad zrobieniem ich to ma że tak powiem "zacinki" u siebie bo czytałem artykuł jak powstawał LoL i inne MOBA, które szybko zdobyły ogromną popularność i wielu fanów dzięki czemu zarobiły miliony albo miliardy a najlepsze jest to że powstały dzięki modyfikacji do Warcrafta zwanego DOTA (informacja dla tych którzy nie wiedzą) a Blizzard nadal spał i nie stworzył swojego tytułu kiedy LoL i inne zarabiały niezmierną ilość pieniędzy... Dlatego mam nadzieję że kolejny RTS który ma powstać po Starcrafcie 2 to będzie w końcu długo oczekiwany Warcraft IV... Bo dla tych nie wiedzących dziennikarze czy ktoś tam rozmawiał z twórcami i twórcy mówili że planuję po Starcrafcie produkcję kolejnego RTS-a ale nie powiedzieli co to dokładnie będzie... Może to będzie Warcraft IV a może zupełnie nowa gra. Liczę na Warcrafta IV...

25.09.2016 17:31
1
odpowiedz
yadin
102
Legend

Nie taki kozak, jak go malują. Seria była - serii nie ma.

25.09.2016 17:53
👎
odpowiedz
zanonimizowany1099261
11
Konsul
0.0

Flaki z olejem, w takie gry się grało w latach 90 teraz już nie ma żadnej dobrej produkcji w tym klimacie.

06.10.2016 00:01
odpowiedz
Nolifer
115
The Highest

Jakby nie patrzeć, jestem trochę rozczarowany, tyle czekania na nową część, w którą od 16 lat tak naprawdę można sobie pograć.

28.10.2017 20:53
odpowiedz
ErtyWorld
40
ErtYwek
5.0

"brak uwspółcześnienia gry z 2000 roku, a co za tym idzie – wiele błędów z „jedynki”;"
Widać że recenzent nie grał co najmniej 15 lat w oryginalke ...

PS. Kozacy: Europejskie Boje nie miały błędów !!!
Miały jedynie drobne nie dociągnięcia

06.11.2018 18:46
odpowiedz
darek72
1
Junior

Tak debilnej wersji nie widziałem dawno. Sztuczna inteligencja wzięta z d..py. Ograniczona ilośc populacji nie wiedzieć czemu
na wszystkie nacje ( nie tylko moją ale i przeciwników razem wziętych) mogę se budować ale i tak nie mogę produkować żołnierzy dopóki nie zabiję przeciwnika. Kto to wymyślił?! Jakiś idiota. Działa strzelają tylko w jeden punkt, trzeba cały czas celować to zajmuje o wiele więcej czasu niż jest to potrzebne. jeśli ustawiam 3 przeciwników mogę zdobywać ich tereny z tydzień!!! Wszystko się ślimaczy przez brak możliwości rozbudowania armii. Szkoda zachodu na taki szajs

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze