Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Cossacks - seria gier

Kozacy 3
Kozacy 3

Strategiczne 20 września 2016

Trzecia odsłona cyklu strategii czasu rzeczywistego, osadzonych w historycznych realiach XVII i XVIII wieku. Tytuł został stworzony przez reaktywowane ukraińskie studio GSC Game World, znane m.in. z takich gier jak S.T.A.L.K.E.R. czy American Conquest. Pod względem fabuły tytuł stanowi w znacznej mierze remake pierwszej części serii, wydanej pierwotnie w 2000 roku. Podczas rozgrywki możemy opowiedzieć się po stronie 12 historycznych nacji, z których każda dysponuje własnym zestawem budynków, oddziałów i technologii. Rozgrywka bazuje na klasycznych schematach gatunku RTS, a do naszych obowiązków należy rozbudowa bazy, gromadzenie surowców oraz szkolenie armii, która weźmie udział w kolejnych potyczkach z wrogiem. Mimo że w grze kierujemy potężnymi armiami (do 10 tys. jednostek równocześnie), przewidziano możliwość wydawania rozkazów pojedynczym żołnierzom. Ci z kolei opisani zostali kilkoma podstawowymi parametrami, takimi jak zdrowie, morale, wyszkolenie, doświadczenie czy zmęczenie.

PC

Kozacy II: Złota Edycja
Kozacy II: Złota Edycja

Strategiczne 13 kwietnia 2007

Kozacy II: Złota Edycja to pakiet dwóch strategii czasu rzeczywistego od ukraińskiego studia GSC Game World. W skład zestawu wchodzi zarówno podstawowa wersja RTS-a, Wojny Napoleońskie, jak i Bitwa o Europę, wydane rok później rozszerzenie.

PC

Kozacy II: Wojny Napoleońskie
Kozacy II: Wojny Napoleońskie

Strategiczne 4 kwietnia 2005

Kontynuacja wielokrotnie nagradzanej strategii czasu rzeczywistego Kozacy: Europejskie Boje od ukraińskiego studia GSC Game World. Kozacy II: Wojny Napoleońskie przenosi akcję o sto lat później, do XIX wieku, gdy do roli dominującej potęgi w Europie doszła Francja pod wodzą Napoleona. Akcja tej części serii pozwala graczowi prowadzić jedno z sześciu państw: Francję, Wielką Brytanię, Austrię, Rosję, Prusy oraz Egipt, a każde dysponuje unikalnymi budynkami i historycznymi jednostkami bojowymi. W sumie gra zawiera sześć dużych kampanii składających się z około 60 misji. Ponadto gracz może przejść dwanaście samodzielnych misji oraz stoczyć dziesięć historycznych bitew. Gra Kozacy II: Wojny Napoleońskie oferuje zaawansowaną dyplomację i nowy system ekonomiczny, dzięki którym da się wpływać na stosunki z sąsiadami, zawierać pakty i sojusze, ustanawiać embarga handlowe itp. Bitwy są jeszcze bardziej realistyczne i efektowne, dzięki zastosowaniu różnych formacji bojowych i wykorzystaniu w walce ukształtowania oraz typu terenu. Oprócz trybu solowego, gra oferuje kilka sieciowych wariantów multiplayera.

PC

Kozacy: Antologia
Kozacy: Antologia

Strategiczne 31 października 2003

Cossacks Anthology Collector's Edition to specjalne wydanie gry Cossacks: European Wars, w skład którego poza standardową, podstawową edycją tego tytułu wchodzą także dwa dodatki do niego Cossacks: Back To War oraz Cossacks: The Art of War.

PC

Kozacy: Europejskie Boje
Kozacy: Europejskie Boje

Strategiczne 30 listopada 2000

Strategia czasu rzeczywistego stworzona przez ukraińskie studio GSC Game World. Kozacy: Europejskie Boje to gra osadzona w okresie od XVI do XVIII wieku, kiedy takie państwa jak Anglia, Francja, Hiszpania, Portugalia, Saksonia, Prusy, Rosja, Wenecja, Austria, Turcja i Rzeczpospolita Obojga Narodów były potęgami mogącymi wpływać na los całej Europy. Produkcja pozwala poprowadzić jedną z 16 grywalnych nacji, z których każda posiada indywidualne cechy, jednostki, wynalazki, architekturę itd. Do zadań gracza należy gromadzenie surowców, rozbudowa miast, rozwój technologiczny, rekrutacja wojska oraz dowodzenie armiami w bitwach. Gra Kozacy: Europejskie Boje oferuje cztery kampanie złożone z kilkudziesięciu misji, w tym 12 historycznych, takich jak wojna trzydziestoletnia i walki o niepodległość Ukrainy. Możliwe jest również podjęcie współpracy bądź rywalizacji z innymi graczami przez Internet. Rozgrywka toczy się na trójwymiarowych mapach, które można generować losowo w oparciu o dodatkowe ustawienia.

PC