filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Źródło fot. Death Note, Toshiki Inoue, D.N. Dream Partners, 2006.
i
Filmy i seriale 3 września 2023, 11:00

autor: Aleksandra Wolna

O nich nie zapomnicie. Postacie z anime, które sławą przerosły protagonistów

Zdarzyło Wam się kiedyś kompletnie zapomnieć, że protagonistą w anime jest inny bohater niż ten, który zdobył Waszą sympatię lub zapadł Wam w pamięć? Chyba wszyscy przez to przechodziliśmy.

O postaciach we właściwie każdej produkcji, w tym anime, można mówić w trzech kategoriach. Mamy fanowskich „ulubieńców”, mamy bohaterów, którzy zostali wyjątkowo dobrze skonstruowani, i takich, którzy w ogóle nie zapadają w pamięć. Pierwsza i druga kategoria często, choć nie zawsze, idą ze sobą w parze. Niektóre postacie wyróżniają się na tyle, że kojarzone są z serią bardziej niż jej faktyczni protagoniści, a fandomy szaleją na ich punkcie.

Z One Piece pamiętamy Luffy’ego, ale z Mirai Nikki już… Yuno Gasai, która przecież (w przeciwieństwie do Luffy’ego) wcale nie jest główną bohaterką swojej serii. Takich przykładów jest na pęczki, podobnie jak postaci, które osobowością i historią po prostu wyróżniają się na tle innych bohaterów. Choć to nie anime, również amerykański Avatar: Legenda Aanga idealnie wpisuje się w to zjawisko za sprawą Zuko, którego historia błyszczy na tle innych wątków. Jakie inne postacie wybijają się w swoich seriach, mimo że do roli protagonistów im daleko?

Zenitsu Agatsuma

Seria: Demon Slayer

Długość: 55 odcinków (3 sezony) + 2 filmy kinowe

Gdzie obejrzeć: Netflix, Crunchyroll

Zenitsu może nie przewyższa Tanjiro, głównego bohatera serii Demon Slayer, pod żadnym względem, czy to historii, czy popularności, ale nie pozostaje za nim daleko w tyle. Wierny, wyjątkowo dramatyczny w każdej sytuacji przyjaciel protagonisty, wzdychający przy tym do jego siostry stanowi uosobienie pojęcia „comic relief”. To określenie oznacza rozładowanie napięcia czy powagi sytuacji poprzez elementy komediowe, a pełen przesady Zenitsu robi to doskonale. Jednocześnie nie czyni to z niego płaskiej postaci, której jedyną cechą jest bycie typowym „błaznem” – możliwe, że właśnie ta wielowymiarowość, pomimo jego wpisywania się w konkretny typ bohatera, zapewniła mu sporą popularność.

Zenitsu bardzo wiele zyskuje dzięki temu, z kim jest w Demon Slayer zestawiany. Tanjiro, protagonista serii, przykładowy bohater o dobrym sercu, ma dwójkę najlepszych przyjaciół – Inosuke i właśnie Zenitsu. Tanjiro jest dość ułożony i bardzo zdolny, a Inosuke na co dzień nosi maskę dzika, biega bez koszulki i komunikuje się ze światem, krzycząc. Zenitsu to w tej grupce przyjaciół najbardziej wyważona postać. Jest zabawny, sprawia, że czasem człowiek łapie się za głowę, słuchając o jego kolejnych pomysłach, ma tendencję do przesady i płaczu co dwie sekundy, ale wciąż potrafi być poważny i pokazać, że ma po prostu dobre serce.

Co ciekawe, Zenitsu nie jest typem przeciętnego przystojniaka z anime. Nie można go uznać ani za charyzmatycznego mężczyznę, ani za słodkiego chłopca – zamiast tego ma dość... unikalną fryzurę i tendencję do nadgorliwości. Zwykle to przystojniacy stają się ulubieńcami fanów, tymczasem Zenitsu wyłamuje się z tego schematu – sympatię widzów zdobył głównie swoją głośną osobowością.

Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!

Aleksandra Wolna

Aleksandra Wolna

Dla GOL-a pisze od marca 2022, zwykle po nocach, zajmując się publicystyką zarówno o grach, jak i filmach. Na co dzień zajmuje się tworzeniem gier od strony fabularnej, więc branżę zna od podszewki. Gra od małego; najczęściej wybiera JRPG-i czy gry niezależne, choć ma też ogromną słabość do platformówek 3D. Najlepiej odnajduje się w słowie pisanym, więc połączenie tworzenia tekstów z pasją do gier uważa za naturalną kolej rzeczy. Prywatnie kolekcjonuje Tamagotchi i zajmuje się swoją niewielką, kocią rodziną. Ulubionymi grami, zdjęciami kotów i innymi różnościami chętnie dzieli się na Instagramie.

więcej