Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 8 sierpnia 2022, 14:42

autor: Miriam "mokosh" Moszczyńska

Te baterie mogą zmienić świat - magazynowanie energii to przyszłość

Odnawialne źródła energii to świetna sprawa, ale ich niestabilność rodzi wiele pytań. Odpowiedzią na wiele z nich może być magazynowanie energii. Przestawimy Wam kilka sposobów przechowywania jej, które mogą sprawić, że OZE będą miały sens.

Odnawialne źródła energii to temat szczególnie ważny. W końcu wiele państw w Unii Europejskiej, ale i również poza nią dąży do jak największego ograniczenia emisji CO2. Pozwoli to naszej planecie nieco odetchnąć, jak i zahamować spowodowane przez ludzi zmiany klimatu.

Największymi winowajcami są tutaj elektrownie. Jak w 2021 roku udowodnili to naukowcy z Uniwersytetu Kolorado w Boulder zaledwie 5% wszystkich elektrowni na świecie produkuje 73% całego zanieczyszczenia. Jak możecie się domyślić, Polska w tym podsumowaniu również znalazła swoje miejsce. Mianowicie Elektrownia Bełchatów w Rogowcu zyskała niechlubny tytuł najbardziej toksycznej na świecie pod względem emisji CO2. Więcej na ten temat przeczytacie w wiadomości Arkadiusza Strzały.

Jak zatem załagodzić problem zanieczyszczenia powietrza, jednocześnie nie skazując się na straty w produkcji energii? Cóż, najprostszym rozwiązaniem wydają się być wspomniane przeze mnie odnawialne źródła energii, jednak i tutaj jest haczyk. Związany głównie z tym, jak magazynować wytwarzaną w ten sposób energię.

Czym są odnawialne źródła energii?

Nie ukrywajmy, już sama nazwa zbierająca do jednej kategorii owe „niekonwencjonalne” sposoby pozyskania energii mówi wiele. Myślę zatem, że rzucanie definicjami z SJP, które miały by wyjaśnić słowa „odnawialny”, „źródło” oraz „energia” mija się po prostu z celem.

Ważne jest jednak to, jakie właściwie znamy odnawialne źródła energii. W tej kwestii przeważają: wiatr, energia słoneczna, energia wody czy energia geotermalna, która to pochodzi z wnętrza Ziemi. Być może zabrzmi to ironicznie, ale ich największym minusem jest stabilność. Zależy ona w dużej mierze od pogody, która w przypadku pierwszych dwóch wymienionych źródeł jest jakby nie patrzeć kluczowa. Z kolei pozyskiwanie energii z wody może wiązać się ze zmianami biegu rzek, czy też bezpośrednio wpływać na faunę i florę zamieszkującą dany teren.

Może teraz pomyślicie, no to zostaje jeden sposób – energia geotermalna. Jednak i tu sprawa się komplikuje, ponieważ ten rodzaj energii można pozyskiwać jedynie w nadających się do tego miejscach. Co więcej aby pozyskać energię geotermalną konieczne jest wykonanie odwiertów, których głębokość może być mierzona w kilometrach.

Ze względu na to oraz na specyficzne warunki geograficzne pozyskiwanie energii geotermalnej jest nieopłacalne w większości krajów. Choć trzeba podkreślić, że są kraje, które mają odpowiednie warunki i infrastrukturę, żeby skutecznie używać tego źródła energii na dużą skalę. Przodują tu Islandia i Filipiny.

Krótko o tym, po co magazynować energię

Produkcja to jedno, ale w przypadku odnawialnych źródeł energii nie możemy zapomnieć o ich magazynowaniu. Po co? Wspomniałam już, że najważniejsze OZE są zależne od pogody, a ta nie zawsze jest sprzyjająca. Panele słoneczne niewiele nam pomogą nocą, a wiatrak stają się bezużyteczne, jak tylko wiatr ucichnie. W tym momencie na białym rumaku wjeżdżają różne sposoby magazynowania energii. Takie magazyny w teorii mogłyby zbalansować system energetyczny, pozwalając produkować energię, kiedy nikt jej nie używa i używać, kiedy nie da się jej wyprodukować.

Magazynowanie energii ma zarówno plusy, jak i minusy, wśród których najbardziej rażącym jest utrata części „towaru” w toku procesu. O tym jednak szerzej dowiecie się poniżej, gdy przedstawię Wam kilka najlepszych i najbardziej sensownych sposobów magazynowania energii z odnawialnych źródeł energii.

A CO Z BATERIAMI?

Istnieje sposób zbyt oczywisty, żeby go opisywać. To zwykłe baterie. Takie jak w telefonie, tylko duże. To rozwiązanie kosztowne, wymagające wielu rzadkich surowców, tracące możliwości z czasem, ale działające. Istnieją już, choć na razie nieliczne, przemysłowe magazyny energii, wykorzystujące tę technologię. W tekście zajmiemy się ciekawszymi przypadkami.

5 sposobów na produkcję energii, które mogą być naszą przyszłością
5 sposobów na produkcję energii, które mogą być naszą przyszłością

Znamy wiele sposobów pozyskiwania energii, a każdy z nich ma swoje zalety i wady. Naukowcy pracują nad nowymi, które będą nam w przyszłości potrzebne, biorąc pod uwagę stale rosnące zapotrzebowanie.

Czy elektrownia jądrowa może wybuchnąć jak bomba? 5 mitów o energetyce jądrowej
Czy elektrownia jądrowa może wybuchnąć jak bomba? 5 mitów o energetyce jądrowej

Wokół elektrowni atomowych narosło tyle legend, że czasem niemal trzeba wołać wiedźmina, żeby wyjaśnić całe to zamieszanie. A wystarczy tylko zaczerpnąć trochę wiedzy, by wyzbyć się obaw.