futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 16 maja 2022, 14:40

autor: Aleksander Kartasiński

Czym podpiąć monitor do PC, żeby uniknąć problemów

Jak podpiąć dobry, gamingowy monitor, żeby nie stracić na jakości wideo i płynności obrazu? Odpowiadamy na ważne pytanie - HDMI, czy Display Port?

Spis treści

DisplayPort – szybkość ponad wszystko

Źródło: Tripp Lite - Czym podpiąć monitor do PC, żeby uniknąć problemów - dokument - 2022-05-16
Źródło: Tripp Lite

DisplayPort (w skrócie DP) to powstały w 2006 roku standard wprowadzony przez VESA (Video Electronics Standards Association), a rozwijany przez konsorcjum producentów komputerów osobistych oraz chipów. Podobnie jak HDMI powstał w celu wyparcia starych standardów jak VGA czy DVI. DP jest wstecznie kompatybilny z DVI oraz kompatybilny z HDMI poprzez użycie pasywnych lub aktywnych przejściówek. Do tej pory jest to jeden z najpopularniejszych standardów wykorzystywanych do przesyłania obrazu wideo z PC-tów do odbiorników takich jak monitory czy systemy kina domowego. DP podobnie jak HDMI wspiera również przesyłanie sygnału audio.

Rewizje

Poprzez wymagania konsumentów i wpływ konkurencji, DisplayPort szybko się rozwijał. Doczekał się on mniejszej liczby rewizji niż HDMI, które były szybko wzajemnie wypierane, a najpopularniejsza rewizja dostępnie obecnie na rynku to 1.4.

  1. DisplayPort w pierwszej wersji wprowadzonej w 2006 roku wspierał maksymalną szybkość transmisji na poziomie 8,64Gb/s. Bardzo szybko zostały wprowadzone standardy 1.1 oraz 1.1a wprowadzając pomniejsze zmiany do specyfikacji DP.
  2. 1.2 Standard w kolejnej wersji został wprowadzony w 2010 roku podwajając szybkość transmisji do 17,28Gb/s. Ważną funkcją wprowadzoną w rewizji 1.2 jest MST (Multi-Stream Transport) czyli obsługa wielu niezależnych strumieni wideo, co pozwala na szeregowe łączenie ze sobą monitorów poprzez kable DP.
  3. 1.2a to wersja DP, która pojawiła się w 2013 roku wprowadzając funkcjonalność Adaptive Sync. Jest to funkcja, z której korzysta AMD, aby umożliwić działanie ich systemu FreeSync, służącego do dynamicznej zmiany prędkości odświeżania obrazu w celu zapobiegania jego „rwaniu”. Adaptive Sync jest jednak opcjonalną funkcjonalnością, której nie muszą posiadać urządzenia, aby być zgodnymi ze standardem 1.2a.
  4. 1.3 zadebiutował półtora roku po wersji 1.2a, w 2014. Wersja ta zwiększyła szybkość transmisji danych do 32,4Gb/s. Dzięki takiej szybkości możliwe było wyświetlanie obrazu w rozdzielczości 2160p (4K) w 120 klatkach na sekundę. Przy zastosowaniu funkcjonalności MST możliwe było wysyłanie obrazu w jakości 2160p w 60 klatkach na sekundę na dwa monitory lub do czterech połączonych ze sobą monitorów w jakości 1440p w 60 klatkach na sekundę.
  5. 1.4 zostało wprowadzone w 2016 roku i jest to jeden z najpopularniejszych standardów DP spotykanych do dzisiaj. W tej rewizji nie zwiększono szybkości transmisji danych, dodano jednak wsparcie dla funkcjonalności DSC, HDR10 oraz wsparcie do 32 kanałów audio. W 2018 pojawiła się mała poprawka standardu 1.4a, która wprowadzała nową wersję DSC.
  6. 2.0 to ostatnia jak do tej pory rewizja standardu DisplayPort z 2019 roku oferująca niemal 3 razy większą szybkość transmisji danych niż poprzedniczka – 77,37Gb/s. Produkty zgodne ze standardem DP 2.0 zaczęły się dopiero niedawno pojawiać na rynku, więc minie jeszcze nieco czasu zanim powszechne staną się karty graficzne oraz monitory wspierające ten standard. DP 2.0 wspiera rozdzielczości 2160p (4K) z odświeżaniem 240 klatek na sekundę lub 4320p (8K) do 85 klatek na sekundę.

Kable

Przy każdym połączeniu urządzeń kablem DP następuje proces zwany Link Training polegający na negocjacji najlepszego możliwego trybu transmisji. Do tej pory można wyróżnić 5 głównych trybów transmisji danych zależnych od ich prędkości:

Zostało jeszcze 42% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie