futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Technologie 19 stycznia 2022, 14:35

Brak zaślepki panelu tylnego płyty głównej. Czego unikać, składając komputer

Karta graficzna wpięta do złej szyny, kabel od monitora w niewłaściwym gnieździe, a może niezdjęta folia? Jakich błędów unikać przy składaniu komputera?

Brak zaślepki panelu tylnego płyty głównej

O jednej rzeczy łatwo jest zapomnieć już na samym starcie montowania komputera. Wielu z nas zaczyna całą operację od przykręcenia płyty głównej do obudowy, wkręcając wcześniej kołki dystansowe. W dalszej kolejności instalujemy zasilacz, procesor i jego chłodzenie, kostki pamięci RAM, kartę graficzną oraz pozostałe podzespoły. Po zamknięciu budy, chcąc podłączyć do wyjść płyty głównej głośniki (jeśli nie posiadamy dedykowanej karty dźwiękowej), przewód sieciowy Ethernet i pozostałe rzeczy, nagle okazuje się, że zapomnieliśmy o zaślepce tylnego panelu płyty głównej.

Niezałożenie zaślepki to z pewnością głupi błąd, ale nie wiąże się z większymi konsekwencjami. - 12 głupich błędów, które popełniamy, składając komputer - dokument - 2022-01-19
Niezałożenie zaślepki to z pewnością głupi błąd, ale nie wiąże się z większymi konsekwencjami.

Dla perfekcjonistów jest to nie lada problem. Jeśli ci chcą go wyeliminować, nie pozostaje im nic innego jak tylko demontaż całego zestawu, prawie do zera. Nie ma bowiem potrzeby odkręcania chłodzenia CPU ani opróżniania banków pamięci RAM, ale odkręcenie płyty głównej jest niezbędne, aby możliwe stało się wsadzenie zaślepki. Jeśli wcześniej zrobiliście porządek z kablami i są one pospinane bez pozostawienia pewnego „luzu”, co blokuje nawet najmniejsze próby przesunięcia motherboardu… no cóż, może po prostu lepiej będzie od razu machnąć ręką na brak blaszki.

Zaślepka wpływa tylko i wyłącznie na kosmetykę. Biorąc pod uwagę to, że piecyk bardzo często trzymamy pod biurkiem, a wyjścia płyty głównej są skierowane w stronę ściany, brak panelu to naprawdę nie jest koniec świata. Nie zmienia to faktu, że jest dość irytujący, przynajmniej przez pierwsze kilka minut, po odkryciu naszego przeoczenia.

Osobiście raz zdarzyło mi się zapomnieć o blaszce. Jednak dość szybko, po chwili po przykręceniu płyty do obudowy, zorientowałem się, że popełniłem błąd. Naprawienie go nie wymagało więc ani wiele wysiłku, ani czasu i zdecydowałem się, że ją wstawię. Jeśli zorientowałbym się dopiero po wszystkim, prawdopodobnie zlekceważyłbym jej nieobecność.

Mateusz Ługowik

Mateusz Ługowik

Swoje pierwsze teksty napisał dla portalu z ciekawostkami ze świata. Niedługo potem zaczął tworzyć artykuły, których głównym tematem była kawa. Dopiero trzecia strona dotyczyła gier, sprzętu i nowych technologii. Stamtąd trafił do Gry-Online.pl. Obecnie zajmuje się pisaniem tekstów o tematyce sprzętowej oraz aktualizowaniem tekstów growych i techowych. Od czasu do czasu opracowuje też wiadomości do newsroomu. W wolnym czasie gra, pomaga rozwiązywać problemy z PC, ogląda seriale i stare polskie komedie, czyta komiksy (team DC!) i jeździ na koncerty. Jest hopheadem.

więcej

Czemu nie warto oszczędzać na zasilaczu do komputera?
Czemu nie warto oszczędzać na zasilaczu do komputera?

Wśród elementów zestawu komputerowego, na których chcą zaoszczędzić początkujący pecetowcy, znajduje się płyta główna, obudowa i zasilacz. Może to jednak mieć katastrofalne skutki. Dlaczego należy unikać tanich niemarkowych zasilaczy?

AMD vs Intel - sytuacja na wojnie procesorów w 2022 roku
AMD vs Intel - sytuacja na wojnie procesorów w 2022 roku

Wybór odpowiedniego procesora nie jest łatwy. Choć najważniejszych producentów jest dwóch - AMD i Intel, liczba modeli i wariantów może stanowić problem. Doradzamy, ile rdzeni potrzeba i na co zwrócić uwagę przy zakupie CPU.

W czym ekrany CRT są lepsze od płaskich następców?
W czym ekrany CRT są lepsze od płaskich następców?

Fani gier retro wiedzą, że kiedyś to było. Żeby poczuć to co dawniej potrzebny jest jednak monitor kineskopowy. Taki staruszek pod niektórymi względami jest lepszy od współczesnych ekranów i to nawet w nowych tytułach.