futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 19 stycznia 2022, 14:35

12 głupich błędów, które popełniamy, składając komputer

Karta graficzna wpięta do złej szyny, kabel od monitora w niewłaściwym gnieździe, a może niezdjęta folia? Jakich błędów unikać przy składaniu komputera?

Spis treści

Odświeżanie monitora – nie zapomnijcie ustawić odpowiedniego!

Wcześniej mówiliśmy o ograniczeniu wydajności karty graficznej, a teraz na tapetę bierzemy wyświetlacz. Monitory dla graczy oprócz agresywnego designu kojarzą się dzisiaj głównie z wysoką częstotliwością odświeżania. Producenci ekranów wmówili nam, że 60 Hz to zdecydowanie za mało do płynnej rozgrywki i choć z pewnością odrobinę przesadzali, to przy dwukrotnie wyższym odświeżaniu faktycznie da się zauważyć różnicę, zwłaszcza w dynamicznych strzelankach.

Fajny, co? Szkoda by było, jakby działał tylko na pół gwizdka. - 12 głupich błędów, które popełniamy, składając komputer - dokument - 2022-01-19
Fajny, co? Szkoda by było, jakby działał tylko na pół gwizdka.

Decydując się na zakup monitora 120 Hz, 144 Hz, 165 Hz lub „szybszego” trzeba pamiętać o tym, żeby po jego podłączeniu (koniecznie do odpowiedniego wyjścia wideo!) upewnić się, że w systemie ustawiona jest odpowiednia wartość odświeżania, a nie na przykład standardowe 60 herców. W tym celu wystarczy kliknąć PPM na pulpit, wybrać z menu kontekstowego Ustawienia ekranu, w nowo otwartym oknie przejść na dół i znaleźć Zaawansowane ustawienia wyświetlania. Po ich kliknięciu znajdziecie odpowiednią sekcję.

Trzeba przyznać, że znacznie łatwiej jest przeoczyć to, że odświeżanie jest zbyt niskie niż to, że korzysta się ze zintegrowanej karty graficznej zamiast tej dedykowanej. Nie jest to jednak żadna wymówka. Efekt „przyśpieszenia” powinien być widoczny już na pulpicie, w płynności kursora. Można go zaobserwować również podczas scrollowania stron internetowych. Najwyraźniej odczuwa się go jednak w grach, o ile pecet jest w stanie zapewnić odpowiednią liczbę FPS-ów. Pomimo tego pojawiają się historie o użytkownikach, którzy wydali duże pieniądze na topowy sprzęt i przez długi czas nie zmienili częstotliwości odświeżania.

Mateusz Ługowik

Mateusz Ługowik

Swoje pierwsze teksty napisał dla portalu z ciekawostkami ze świata. Niedługo potem zaczął tworzyć artykuły, których głównym tematem była kawa. Dopiero trzecia strona dotyczyła gier, sprzętu i nowych technologii. Stamtąd trafił do Gry-Online.pl. Obecnie zajmuje się pisaniem tekstów o tematyce sprzętowej oraz aktualizowaniem tekstów growych i techowych. Od czasu do czasu opracowuje też wiadomości do newsroomu. W wolnym czasie gra, pomaga rozwiązywać problemy z PC, ogląda seriale i stare polskie komedie, czyta komiksy (team DC!) i jeździ na koncerty. Jest hopheadem.

więcej

Czemu nie warto oszczędzać na zasilaczu do komputera?
Czemu nie warto oszczędzać na zasilaczu do komputera?

Wśród elementów zestawu komputerowego, na których chcą zaoszczędzić początkujący pecetowcy, znajduje się płyta główna, obudowa i zasilacz. Może to jednak mieć katastrofalne skutki. Dlaczego należy unikać tanich niemarkowych zasilaczy?

AMD vs Intel - sytuacja na wojnie procesorów w 2022 roku
AMD vs Intel - sytuacja na wojnie procesorów w 2022 roku

Wybór odpowiedniego procesora nie jest łatwy. Choć najważniejszych producentów jest dwóch - AMD i Intel, liczba modeli i wariantów może stanowić problem. Doradzamy, ile rdzeni potrzeba i na co zwrócić uwagę przy zakupie CPU.

W czym ekrany CRT są lepsze od płaskich następców?
W czym ekrany CRT są lepsze od płaskich następców?

Fani gier retro wiedzą, że kiedyś to było. Żeby poczuć to co dawniej potrzebny jest jednak monitor kineskopowy. Taki staruszek pod niektórymi względami jest lepszy od współczesnych ekranów i to nawet w nowych tytułach.