futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 12 stycznia 2022, 14:30

autor: Miriam Moszczyńska

Co potrafią dzisiejsze roboty - 11 niesamowitych maszyn

Kiedy w końcu roboty zastąpią ludzi? Te 11 modeli udowadnia, że odpowiedź może brzmieć: "szybciej niż myślicie".

Spis treści

Nextage

Ostatnie miejsce na liście zajmuje konstrukcja japońskiej firmy KAWADA Robotics. Nextage jest robotem, którego głównym zadaniem jest zastąpienie ludzi w monotonnej pracy np. na produkcji. Jak twierdzi producent robot ten może współpracować z ludźmi, innymi maszynami oraz wykorzystywać specjalistyczne narzędzia. Wszystko to w celu odciążenia ludzi psychicznie (od ciągłego wykonywania jednej czynności) oraz zaangażowania ich do bardziej kreatywnych aspektów produkcji, gdzie schematyczne myślenie AI nie sprawdzi się zbyt dobrze.

W kwestii technicznej Nextage jest porównywalny do maszyny Toyoty. Sam tors robota waży niewiele, bo zaledwie 29 kg, jednak jego podstawa to kwestia 130 kg. Jeśli zaś chodzi o wysokość, to jest ona regulowana i maksymalnie może osiągnąć nieco ponad 170 cm. Nextage jest również w stanie unieść w „rękach” przedmioty ważące do 3 kg.

Zostało jeszcze 43% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie
TWOIM ZDANIEM

Czy obawiasz się, że roboty wyprą ludzi ze zbyt wielu sektorów pracy?

Tak
50,5%
Nie
49,5%
Zobacz inne ankiety
5 zawodów, w których ludzie mogą niedługo zostać zastąpieni przez roboty
5 zawodów, w których ludzie mogą niedługo zostać zastąpieni przez roboty

Roboty mogą wykonywać coraz więcej prac, osiągając przy tym często wyższą wydajność od człowieka. Zobaczcie, które zawody są obecnie najbardziej zagrożone zastąpieniem przez automaty?

Mordercze roboty, które pokochaliśmy
Mordercze roboty, które pokochaliśmy

W kinematografii nie brak produkcji z robotami i cyborgami, które skradły serca widzów. Nie należy jednak zapominać, że niektóre z tych na pozór nieszkodliwych tworów są śmiertelnie niebezpieczne i mogą nieźle nabroić.