Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Technologie 12 stycznia 2022, 14:30

autor: mokosh

Co potrafią dzisiejsze roboty - 11 niesamowitych maszyn

Kiedy w końcu roboty zastąpią ludzi? Te 11 modeli udowadnia, że odpowiedź może brzmieć: "szybciej niż myślicie".

Digit

Drony dostarczające paczki mogą zdecydowanie zmienić branżę, kiedy do powszechnego użytku wejdzie Digit. Maszyna spod skrzydeł Agility Robotics to nic innego jak robot-kurier, który zaprojektowany został, jak można się domyślić, do pracy w zawodach wykonywanych przez ludzi. Digit może i nie posiada zaawansowanego AI, jednak nadrabia to swoją sprawnością.

Jak czytamy na stronie producenta, robot może zarówno chodzić jak i biegać, posiada system umożliwiający mu omijanie przeszkód oraz czujniki, dzięki którym wejście po schodach nie jest wyzwaniem. Co więcej w „rękach” może on unieść ładunek ważący do 18 kg. Poza tym robotowi nie jest również straszna praca na zewnątrz np. podczas deszczu, ponieważ stawy maszyny zostały schowane pod obudową. Oczywiście Digit posiada także oprogramowanie, które pozwala na jego konfigurację w zależności od wykonywanej pracy.

Odnośnie Digita warto wspomnieć jeszcze o współpracy Agility Robotics z Fordem. Połączenie branży motoryzacyjnej oraz robotyki pozwoliło na stworzenie swojego rodzaju „systemu kurierskiego”. Na jakiej zasadzie? Otóż do transportowego modelu Forda, wbudowane zostało specjalne miejsce dla robota, który po otwarciu bagażnika zabiera odpowiednią paczkę i zanosi w miejsce dostawy.

  1. Producent: Agility Robotics
  2. Rok wydania: 2019
  3. Cena: 250 tysięcy dolarów
  4. Strona internetowa: Oficjalna strona Agility Robotics
TWOIM ZDANIEM

Czy obawiasz się, że roboty wyprą ludzi ze zbyt wielu sektorów pracy?

Tak
50%
Nie
50%
Zobacz inne ankiety
5 zawodów, w których ludzie mogą niedługo zostać zastąpieni przez roboty
5 zawodów, w których ludzie mogą niedługo zostać zastąpieni przez roboty

Roboty mogą wykonywać coraz więcej prac, osiągając przy tym często wyższą wydajność od człowieka. Zobaczcie, które zawody są obecnie najbardziej zagrożone zastąpieniem przez automaty?

Mordercze roboty, które pokochaliśmy
Mordercze roboty, które pokochaliśmy

W kinematografii nie brak produkcji z robotami i cyborgami, które skradły serca widzów. Nie należy jednak zapominać, że niektóre z tych na pozór nieszkodliwych tworów są śmiertelnie niebezpieczne i mogą nieźle nabroić.