Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 21 grudnia 2021, 16:43

Najlepsze gry strategiczne 2021 roku - wybór redakcji

Choć złota era strategii dawno już minęła, nie znaczy to, że gatunek ten całkowicie zniknął z rynku gier komputerowych. Rok 2021 udowadnia, iż jego fani nadal mogą znaleźć dla siebie przynajmniej kilka wartych uwagi produkcji.

Gry strategiczne okres swojej największej chwały mają już dawno za sobą. Na szczęście nie oznacza to, że na rynku brakuje kolejnych produkcji należących do tego szerokiego nurtu. Dobiegający właśnie końca rok 2021 udowadnia, iż w branży cały czas jest miejsce zarówno na oldskulowe RTS-y, jak i ciekawe projekty starające się wnieść trochę świeżości do gatunku.

Nieważne więc, czy szukacie gry skupionej na sieciowej rywalizacji, rozgrywce singlowej lub relaksującym doświadczeniu pozwalającym odpocząć po ciężkim dniu pracy. Na poniższej liście każdy fan strategii powinien znaleźć przynajmniej jeden tytuł, który idealnie wpisze się w jego gusta. Ponadto obecne są na niej również polskie akcenty, a te udowadniają, że rodzimy gamedev stoi nie tylko głośnymi RPG i grami akcji.

JAK POWSTAŁA TA LISTA? Stworzyliśmy ją na bazie głosowania redaktorów i redaktorek GRYOnline.pl. Zauważcie, że do gier 2021 zaliczyliśmy nie tylko „pełniaki”, ale także najlepsze tytuły, które ukazały się we wczesnym dostępie.

10. Disciples: Liberation

  1. Producent: Frima Studio
  2. Platformy: PC, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series S/X
  3. Czym jest ta gra: połączeniem RPG i Heroes w klimatach mrocznego fantasy

Pierwsza gra na liście to dość ciekawy powrót marki, której ostatnia pełnoprawna odsłona debiutowała jeszcze w 2009 roku. 12 lat to szmat czasu i wiele zmieniło się na rynku elektronicznej rozrywki. Zmiany objęły więc także Disciples: Liberation, które podzieliło sympatyków cyklu. Wielu z nich stwierdziło, że nie jest to ta sama gra, przy której spędzali długie godziny lata temu.

Oczywiście mają oni w dużej mierze rację. Liberation odeszło od mechanik znanych z kultowej „dwójki” jeszcze bardziej niż poprzednia odsłona serii. Jeśli jednak nie jesteście aż tak mocno zatwardziałymi fanami Disciples, wspomniana produkcja może okazać się ciekawą propozycją na długie zimowe wieczory.

Oferuje ona kilkadziesiąt godzin rozbudowanej kampanii, która ocieka klimatem dark fantasy. Pod względem gameplayu stanowi zaś sprawne połączenie RPG z otwartym światem i wieloma wyborami z grą strategiczną pokroju kultowych w Polsce Heroes of Might and Magic. Możliwe więc, że jest to tytuł stworzony dla sympatyków właśnie tej serii. Biorąc pod uwagę, jakie znaczenie marka ta ma dla Ubisoftu, może okazać się, że Disciples: Liberation to najlepsze „Hirołsy”, na jakie możemy liczyć.

Największe zalety gry:

  1. sprawne połączenie strategicznych starć z RPG;
  2. angażujący wątek główny;
  3. kampania na kilkadziesiąt godzin rozgrywki.
  1. Więcej o grze Disciples: Liberation

Przemysław Dygas

Przemysław Dygas

Pierwsze dziennikarskie teksty publikował jeszcze na prywatnym blogu, który na szczęście od dawna nie istnieje. Później zajął się pisaniem na poważnie, gdy jego newsy i recenzje trafiły na portal filmowy, o którym lepiej już jednak nie wspominać. Z czasem zmienił otoczenie i dołączył do ekipy Gry-Online. Na „łamach” serwisu opublikował masę newsów, nieco recenzji i trochę felietonów. Obecnie prowadzi serwis Cooldown.pl. W wolnym czasie stara się nadążać za premierami nowych strategii i RPG-ów. Oczywiście o ile nie powtarza po raz enty Pillars of Eternity lub Mass Effecta. Lubi też kinematografię i stara się przynajmniej raz w miesiącu odwiedzać pobliskie kino, by być na bieżąco z interesującymi go filmami.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Wolisz strategie turowe, czy w czasie rzeczywistym?

Turowe
52%
W czasie rzeczywistym
48%
Zobacz inne ankiety
Jurassic World Evolution 2

Jurassic World Evolution 2

Age of Empires IV

Age of Empires IV

Humankind

Humankind

Disciples: Liberation

Disciples: Liberation

Najlepsze gry MMORPG w 2023 roku - nasze TOP 10
Najlepsze gry MMORPG w 2023 roku - nasze TOP 10

Gatunek MMORPG nie samym World of Warcraft żyje! Jest całkiem sporo tytułów, które stanowią godną konkurencję dla ledwie zipiącego króla, i właśnie je postaramy się przybliżyć. Przed Wami zestawienie najlepszych wirtualnych światów!

Gry strategiczne 2022 roku, na które jeszcze czekamy
Gry strategiczne 2022 roku, na które jeszcze czekamy

Co roku na rynku debiutuje przynajmniej kilka naprawdę interesujących gier strategicznych i nie inaczej jest w 2022, w którym aż roi się od wartych uwagi RTS-ów i turówek.

Poznajcie 11 najpopularniejszych gier strategicznych na świecie
Poznajcie 11 najpopularniejszych gier strategicznych na świecie

Jak sprawdzić popularność danego tytułu? Najlepiej liczbą sprzedanych egzemplarzy, czyli tego, ile osób zdecydowało się wydać nań swoje pieniądze. Tym razem przyglądamy się gatunkowi gier strategicznych.