Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Filmy i seriale 25 listopada 2021, 09:30

autor: Ewelina Krzykała

10 najgorszych kontynuacji słynnych filmów

Kontynuacje hitów nie zawsze okazują się strzałem w dziesiątkę. Zdarza się, że są one raczej strzałem… w kolano, stając się czarną plamą w karierze obsadzonych gwiazd i w portfolio wytwórni. To będzie krótki przewodnik po naprawdę kiepskich sequelach.

Nieśmiertelny 2 (Highlander 2)

  1. Gatunek: akcja, fantasy
  2. Reżyser: Russell Mulcahy
  3. Lepsze części: Nieśmiertelny
  4. MetaCritic: 31
  5. Rotten Tomatoes: 0%
  6. Gdzie obejrzeć: Powtórki w TV, DVD

Nieśmiertelny 2 to prawdziwa rzeź niewiniątek, która nie powinna była nigdy ujrzeć światła dziennego. Filmowa klapa po dwóch dekadach nadal wywołuje niesmak i oburzenie fanów, a także ogniste rumieńce na twarzach aktorów i reżysera, który chyba nie spodziewał się aż tak zatrważających rezultatów. Podobno Russell Mulcahy chciał całkowicie odciąć się od niesławnego dzieła i podczas premiery opuścił salę kinową już po kwadransie. W pełni rozumiemy.

Nieśmiertelny to historia górala, który wiódł prosty żywot w szesnastowiecznej Szkocji. Dość niespodziewanie dowiaduje się o tym, że nie należy do rasy śmiertelników. W drugiej odsłonie filmu ten sam bohater staje przed podobnym dylematem – otóż nagle okazuje się, że jego pochodzenie jest jeszcze bardziej skomplikowane (a przy tym kosmiczne!). Szkoda tylko, że twórcy nie zechcieli przybliżyć widzom szczegółów, przez co zaserwowali bezkształtną i bezbarwną papkę, której nie zdołała uratować nawet wypuszczona kilka lat później wersja reżyserska. Więcej podobieństw do pierwowzoru tu nie znajdziemy.

Zmasakrowana wersja Mulcahy’ego jest jak przeciągający się w nieskończoność, bełkotliwy łabędzi śpiew, pełen pomyłek, głupstw i błędów fabularnych. Brak jej uporządkowania i spójności, co sprawia, że seans staje się dołującym przeżyciem.