Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 8 listopada 2021, 14:35

Kulisy Wikipedii - 100 ludzi "rządzi" polską Wiki

Wikipedia obchodzi 20-lecie. To dobra okazja, aby poznać kilka faktów o tym najbardziej znanym serwisie encyklopedycznym w internecie.

Sieć jest niemal niezmierzonym źródłem różnorakich aktywności. Może dostarczać rozrywki, pośredniczyć w zakupach, ułatwiać załatwianie spraw urzędowych, komunikować ludzi, generować zysk – to tylko wybrane z głównych jego zastosowań. Ach, zapomniałbym o jednej z najstarszych jego ról. Internet to przede wszystkim źródło wiedzy z każdej dziedziny.

Sieć to prawdziwy skarbiec informacji, choć nie zawsze potwierdzonych i poprawnych. Jednym z najbardziej znanych miejsc, gdzie można szukać potrzebnej nam wiedzy, jest Wikipedia. Serwis ten w tym roku obchodzi 20-lecie swojego istnienia. Od 2001 roku, gdy Wiki ewoluowało z darmowej Nupedii, stworzono ponad 300 wersji językowych i opublikowano dziesiątki milionów artykułów (ponad 6 mln w Wikipedii angielskiej, prawie 1,5 mln w polskiej).

Wikipedia działa w oparciu o otwartoźródłowe oprogramowanie MediaWiki. Powstało ono w zgodności z wzorcem Wiki (wiki wiki – w języku hawajskim oznacza „szybko”), oznaczającym rodzaj internetowej aplikacji, która pozwala na edycję treści bezpośrednio na stronie. Osobami odpowiedzialnymi za powstanie Wikipedii są Jimmy Wales i Larry Sanger. Aczkolwiek obaj lubią przypisywać przynajmniej część zasług Wardowi Cunninghamowi, autorowi oprogramowania WikiWikiWeb.

Wikipedia w mocno wczesnej formie. - Kulisy Wikipedii - 100 ludzi "rządzi" Polską Wiki - dokument - 2021-11-08
Wikipedia w mocno wczesnej formie.

Otwartość Wikipedii, a przede wszystkim fakt, że jest tworzona przez internautów, bywa argumentem używanym przez niektóre osoby do podważania wiarygodności jej artykułów. Czy jednak są to obawy uzasadnione? A może jest to tylko mit, który jak większość mitów, rozwieje się na wietrze wiedzy? Aby poznać odpowiedź na to pytanie, zasięgnęliśmy informacji u źródła – porozmawialiśmy z jedną z redaktorek polskiej Wikipedii. Na imię ma Marta, a jej słowa zostaną przytoczone cytatach.

Kto tworzy Wikipedię?

Przeglądając artykuły na Wikipedii, na pewno zwrócimy uwagę na łatwość jej edycji. Wszechobecne są odnośniki „edytuj”, które przenoszą nas od razu do edytora. Możemy to zrobić nawet nie mając konta. Wydaje nam się więc, że każdy może łatwo zmienić treść internetowej encyklopedii. Ta prostota jest jednak iluzoryczna.

Twórcą Wikipedii może zostać każdy. Tak naprawdę nawet nie ma potrzeby posiadania konta, aby dodawać nowe hasła. Różnią się natomiast uprawnienia, jakie posiadają użytkownicy o różnej randze.

Rangi – to jest właśnie słowo klucz. Choć bardzo łatwo każdy może coś zmienić, nie oznacza to, że zobaczymy tego efekt. Edytując bez konta, czy nawet będąc zalogowanym użytkownikiem, tzw. wikipedystą, jedynie zapisujemy swoją propozycję zmian, która nie jest widoczna. Jej weryfikacją zajmują się wyższe rangą osoby w zespole Wikipedii. Są to redaktorzy i administratorzy. To właśnie oni sprawiają, że z wprowadzonej przez użytkowników wiedzy mogą korzystać inni.

Po dodaniu lub edytowaniu hasła w Wiki, Twoje poprawki trafiają na listę oczekujących na akceptację. Nic, co doda zwykły użytkownik, nie zostanie automatycznie opublikowane na Wikipedii. Wszystko musi być zaakceptowane przez redaktora lub administratora.

Bardziej kompetentna i doświadczona kadra dba, aby na stronie znalazły się materiały, które warto pokazać innym. Jak liczne jest to grono? Według naszej rozmówczyni w polskiej edycji jest ponad 3700 redaktorów i 100 administratorów. Zarówno jedni, jak i drudzy często bywają wyspecjalizowani – mają swoją dziedzinę lub kategorię, którą się zajmują.

Każda kategoria posiada swoich administratorów i opiekunów. (…) Niemniej każdy jest odpowiedzialny za swoją "działkę", np. są admini od usuwania wandalizmów, są tacy, którzy zajmują się nadawaniem praw, opiekunowie konkretnych działów itd.

Najwięcej jest oczywiście zwykłych użytkowników – ponad 1,1 miliona. Jednak aktywnych pozostaje nieco ponad 4 tys. Czemu tak niewiele w stosunku do całej liczby kont?

Trzeba pamiętać, że Wikipedyści to ludzie, dla których pisanie haseł do encyklopedii nie jest pracą. To zajęcie dodatkowe, hobby.

Trzeba mieć świadomość, że to zajęcie nieodpłatne. Większość osób po założeniu konta rezygnuje z aktywnego tworzenia treści, lecz część zostaje i zaczyna budować swoje portfolio w Wikipedii. Nasza rozmówczyni ma już 430 haseł za sobą, a są w gronie twórców i tacy, których dorobek liczony jest w dziesiątkach tysięcy.

TWOIM ZDANIEM

Ufasz informacjom z Wikipedii?

Tak, ale nie zawsze
73,4%
Nie
16,2%
Tak
10,4%
Zobacz inne ankiety