Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Newsletter

Newsletter 3 października 2021, 14:29

autor: Krystian Smoszna

Fan black metalu i szeroko rozumianych gier akcji. Kocha Dooma miłością prawdziwą.

Czas wybrać najlepszą grę minionego dziesięciolecia - na liście jest 100 tytułów

Po raz drugi w historii naszego serwisu będziecie mogli wybrać najlepsze gry minionego dziesięciolecia. Skupiamy się na grach wydanych w latach 2011–2020, a ostateczną listę stu pretendentów do tytułu wyłoniły wcześniejsze eliminacje.

Nasz serwis obchodzi w tym roku dwudziestolecie swojego istnienia i zgodnie z rozpoczętą dekadę temu tradycją postanowiliśmy Waszymi rękoma wybrać najlepsze gry ostatniego dziesięciolecia. Głosowanie w tym wyjątkowym plebiscycie już się rozpoczęło i formalnie dobiegnie końca w połowie listopada. Przez ten czas będziecie mogli wskazywać swoich faworytów spośród stu tytułów, które przebrnęły przez wcześniejszą fazę eliminacji.

Wspomniane eliminacje rozpoczęliśmy kilka miesięcy temu, typując trzysta gier cieszących się największym uznaniem naszych Czytelników. Stworzona w ten sposób lista wzbudziła pewne kontrowersje, bo zabrakło na niej – zdaniem wielu – kilku wysoko notowanych produkcji, dlatego też dokonaliśmy jej korekty i wprowadziliśmy przegapione tytuły. Zgodnie z naszymi oczekiwaniami, w rywalizacji poradziły sobie one bardzo słabo i nie zakwalifikowały się do ścisłego finału, ale do tego tematu jeszcze wrócę.

W trwającej blisko dwa miesiące fazie eliminacji oddaliście 163 tysiące głosów, co nas bardzo cieszy, bo to przyzwoity wynik. Pierwsze głosowanie w cuglach wygrał Wiedźmin 3, zostawiając daleko w tyle kolejnych kandydatów – Grand Theft Auto V i Red Dead Redemption 2. Czwarty był Skyrim, a piąty Cyberpunk 2077, co można uznać za sporą niespodziankę. Ostatni erpeg studia CD Projekt Red był mocno grillowany po premierze, a nie tylko okazał się Waszym zdaniem najlepszą grą 2020 roku, ale też zaszedł wysoko w aktualnym plebiscycie. Z ciekawostek warto również wspomnieć, że aż siedem gier w pierwszej dwudziestce eliminacji to produkcje firmy Sony, dedykowane konsolom PlayStation. W czołówce wylądowały obie odsłony serii The Last of Us, God of War, Horizon: Zero Dawn, Uncharted 4, Detroit: Become Human oraz Ghost of Tsushima. Niewiele zabrakło, żeby tych gier było aż dziewięć, bo Spider-Man był dwudziesty pierwszy, a Death Stranding uplasowało się na 23. pozycji.

Eliminacje z łatwością wygrał Wiedźmin 3. Ktoś jest zaskoczony? - Czas wybrać najlepszą grę minionego dziesięciolecia - na liście jest 100 tytułów - dokument - 2021-10-01
Eliminacje z łatwością wygrał Wiedźmin 3. Ktoś jest zaskoczony?

Ostatecznie zdecydowaliśmy, że w finałowym starciu zmierzy się po dziesięć tytułów z każdego roku, a więc z przedziału 2011–2020. Plebiscyt przebiega tak samo jak w fazie eliminacji – możecie typować wszystkie spośród tych stu gier bez żadnych limitów, a każdy głos sprawi, że dana pozycja dostanie jeden punkt. W ten sposób powstanie lista najlepszych produkcji. Ta pierwsza będzie oczywiście Grą Dekady, a dodatkowo wyróżnimy jeszcze tytuły, które otrzymały największą liczbę punktów w poszczególnych latach. Wyróżnienia tradycyjnie będą widoczne na kartach encyklopedii.

Na koniec kilka słów o tytułach, których domagaliście się najmocniej, twierdząc, że ich brak jest wtopą. No cóż, wyszło na nasze i specjalnie nas to nie dziwi. Każdy plebiscyt tego typu to swego rodzaju ranking popularności, więc siłą rzeczy produkcje fenomenalne, ale niszowe sukcesu w publicznym głosowaniu nie odniosą. Totalnie poległ Hades (200. miejsce), kiepściutko wypadło też Super Mario Odyssey (293), ale akurat gry Nintendo nigdy nie miały w Polsce łatwo. W pierwszej setce wylądowały jedynie dwie produkcje tego japońskiego giganta: The Legend of Zelda: Breath of the Wild i mobilne Pokemon GO.

Tym razem żadnych poprawek już nie będzie. Lista jest ostateczna, powstała na bazie Waszych głosów, a nie naszych, więc ewentualne pretensje miejcie do siebie.

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Ten tekst powstał z myślą o naszym newsletterze. Jeśli Ci się spodobał i chcesz otrzymywać kolejne felietony przed wszystkimi, zapisz się do newslettera.

Krystian Smoszna

Plebiscyt na najlepszą Grę Dekady czas zacząć!
Plebiscyt na najlepszą Grę Dekady czas zacząć!

Mamy lato, sezon ogórkowy, więc jest to dobry moment, żeby odpalić plebiscyt na najlepszą grę minionego dziesięciolecia. Zabawa została podzielona na dwie części i ostatecznie zakończy się jesienią. Głosować można jednak już dziś.