Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Filmy i seriale 12 września 2021, 09:30

autor: PŁK

10 scen ze Star Wars, o których wolelibyśmy zapomnieć

Gwiezdne wojny to cykl filmów, który od kilkudziesięciu lat rozbudza wyobraźnię fanów na całym świecie. Nawet tak kultowym seriom (a konkretnie: ich twórcom) zdarzają się jednak wpadki w postaci scen, których widzowie woleliby nigdy nie ujrzeć.

Mocno bolało, gdy spadłaś z nieba? – kajtek Anakin podrywa Padmé

  1. Która odsłona sagi: Mroczne widmo
  2. Postacie, których dotyczy ta sytuacja: Anakin i Padmé

Padmé jest właściwie Bogu ducha winna w tej scenie, ale gdyby nie „chemia”, jaka powstała pomiędzy nią a Anakinem, nie byłoby całego ambarasu. Do wątku miłosnego pomiędzy tą dwójką jeszcze wrócimy, choć mogę już ujawnić własne zdanie na ten temat: jest to jeden z najgorszych elementów starej trylogii, z mnóstwem dramatycznie złych dialogów, których – w tym wypadku – nie ratuje gra aktorska pary zakochanych.

Zacznijmy jednak nieco wcześniej (lub – jak kto woli – później), bo od Mrocznego widma, chronologicznie pierwszej części Gwiezdnych wojen. To w tej odsłonie poznajemy młodego Anakina Skywalkera, w którego wciela się Jake Lloyd – wówczas dziecięcy aktor, który nie usłyszał w związku z tą kreacją wielu ciepłych słów. Dlaczego? Wyjaśniają to sceny podobne do tej, w której Anakin po raz pierwszy wchodzi w interakcję z Padmé. Młody Skywalker pyta ją wówczas, czy ta jest aniołem. Zanim zmieszana królowa zdąży odpowiedzieć, dzieciak dodaje:

Anioł. Słyszałem, jak rozmawiali o nich piloci kosmosu. To najpiękniejsze stworzenia we wszechświecie. Myślę, że mieszkają na księżycach Iego.

Ta scena – w połączeniu ze świadomością późniejszego ślubu Padmé i Anakina – do dziś powoduje u mnie mimowolne przewracanie gałkami ocznymi. Tego nie dało się zagrać dobrze.

Jak to powinno wyglądać?

Mniej – bo ja wiem? – mistycznie. Który dziewięciolatek podczas pierwszego spotkania z dopiero co poznaną osobą wypowiada takie kwestie? Wystarczyłoby przygotować dialog, w którym Anakin docenia bardziej przyziemne rzeczy, komplementując wygląd Padmé – chociażby jej ubiór.

TWOIM ZDANIEM

Która trylogia Gwiezdnych wojen jest najlepsza?

"Stara trylogia" - Epizody IV-VI
63,4%
"Nowa trylogia" - Epizody I-III
32,7%
"Trylogia Disneya" - Epizody VII-IX
3,9%
Zobacz inne ankiety