futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 7 października 2021, 14:41

Windows 11 - wszystko co trzeba o nim wiedzieć. Kiedy premiera i jaka jest cena?

Premiera nowej wersji „okienek” coraz bliżej. Chociaż wiele osób zdążyło się zapoznać z najważniejszymi zmianami, niektórzy wciąż mają wiele pytań. W tym FAQ-u odpowiadamy na te najważniejsze.

Wśród „komputerowców” można wyróżnić trzy główne grupy użytkowników. Pierwsza z nich entuzjastycznie podchodzi do premiery kolejnych wersji Windowsa i chce z nich korzystać tak szybko, jak to tylko możliwe. Do drugiego worka można wrzucić osoby, które potrafią ostudzić swoje emocje i zainstalują nowy system, dopiero gdy upewnią się, że nie ma z nim większych problemów. Nierzadko traktują oni pecetowców z pierwszej grupy jako testerów nowych okienek. Trzecia grupa obejmuje osoby w ogóle nie są zainteresowane zmianą systemu operacyjnego i decydują się na to wyłącznie, gdy nie mają innego wyjścia, bo np. nowe gry nie ruszą na poprzedniej wersji.

AKTUALIZACJA

Nasz tekst jest aktualizowany na bieżąco o najważniejsze informacje, związane z systemem Windows 11. 23 września pojawiły się w nim nowe szczegóły, dotyczące między innymi działania tego systemu na starszym sprzęcie.

4 października, tuż przed premierą Windows a 11, materiał rozrósł się o sekcję omawiającą zmiany w systemowych aplikacjach. Zajęliśmy się też tematem wymogu posiadania konta Microsoft oraz dostępu do internetu podczas instalacji Win11.

6 października, tuż po premierze dodaliśmy kolejne nowości, związane między innymi z instalacją Windowsa 11. Dzień później pojawiła się kolejna porcja zmian, która sprawiła, że wiadomości zawarte w artykule stały się bardziej aktualne.

To dobry czas na zapoznanie się z nowym produktem Microsoftu. - Windows 11 - wszystko co trzeba o nim wiedzieć. Kiedy premiera i jaka jest cena? - dokument - 2022-05-31
To dobry czas na zapoznanie się z nowym produktem Microsoftu.

Niezależnie od podejścia, prędzej czy później trzeba będzie zdobyć wiedzę na temat podstawowych zagadnień dotyczących Windowsa 11. I właśnie to po powstał niniejszy tekst. Na początku odpowiemy na najbardziej palące kwestie.

Kiedy premiera?

Pełna wersja, którą możemy określić jako stabilną, zadebiutowała już na rynku 5 października 2021 roku. Ciekawostką jest, że następca Windowsa 10 mógł się w ogóle nie pojawić. Swego czasu Microsoft, w osobie Jerry’ego Nixona, głośno zapewniał nas, iż „dziesiątka” to ostatni Windows. Dlatego już sama zapowiedź „jedenastki” była dla wielu sporym zaskoczeniem.

Cena

Jeśli ktoś korzysta z wcześniejszego Windowsa niż „siódemka”, chce po raz pierwszy przenieść się z Linuxa na system operacyjny Microsoftu lub po prostu brzydzi się darmowym rozdawnictwem (tak, podobno istnieją takie osoby) będzie miał możliwość zakupienia Windowsa 11. Niestety, ceny poszczególnych edycji w dalszym ciągu pozostają tajemnicą. Raczej nie ma się co nastawiać, że nowy system będzie tańszy od poprzednika. Przypomnijmy, że obecnie Windows 10 Home kosztuje ok. 500 zł, a wariant Pro, to wydatek rzędu ok. 650 zł.

O nowej wersji oprogramowania wiemy już prawie wszystko. - Windows 11 - wszystko co trzeba o nim wiedzieć. Kiedy premiera i jaka jest cena? - dokument - 2022-05-31
O nowej wersji oprogramowania wiemy już prawie wszystko.

Windows 11 FAQ – wszystko co trzeba wiedzieć

Kwestię daty premiery i ceny mamy już omówioną. Na kolejnych stronach poruszymy kolejne tematy dotyczące nadchodzącego systemu operacyjnego. Warto je zgłębić przed podjęciem ostatecznej decyzji o przesiadce na jedenastkę.

  1. Darmowa aktualizacja do Win11
  2. Obraz ISO Insider Preview
  3. Wymagania sprzętowe / Bezpieczny rozruch / TPM 2.0
  4. Konto Microsoft i dostęp do Internetu
  5. Sprawdzanie kondycji komputera i WhyNotWin11 – czy Windows 11 zadziała?
  6. Nowe menu Start
  7. Odświeżony Media Player, Paint, Zdjęcia i inne aplikacje
  8. Aplikacje z Androida
  9. Windows 11 – najważniejsze zmiany
  10. Nowości dla graczy

Mateusz Ługowik

Mateusz Ługowik

Swoje pierwsze teksty napisał dla portalu z ciekawostkami ze świata. Niedługo potem zaczął tworzyć artykuły, których głównym tematem była kawa. Dopiero trzecia strona dotyczyła gier, sprzętu i nowych technologii. Stamtąd trafił do Gry-Online.pl. Obecnie zajmuje się pisaniem tekstów o tematyce sprzętowej oraz aktualizowaniem tekstów growych i techowych. Od czasu do czasu opracowuje też wiadomości do newsroomu. W wolnym czasie gra, pomaga rozwiązywać problemy z PC, ogląda seriale i stare polskie komedie, czyta komiksy (team DC!) i jeździ na koncerty. Jest hopheadem.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Masz już zainstalowanego Windowsa 11?

Tak
27,9%
Nie
72,1%
Zobacz inne ankiety