futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 7 lipca 2021, 16:15

Co to jest kryptowaluta i jak kopie się BitCoina? - poznaj podstawy

Na czym polega kopanie wirtualnej waluty? Skąd bierze się jej wartość? Czym cechują się kryptowaluty? Niniejszy artykuł to zbiór odpowiedzi tłumaczących te zagadnienia.

Spis treści

Kopanie kryptowalut – jak to działa?

Pozyskać kryptowalutę można poprzez jej zakup za realne pieniądze lub wykopanie. My, gracze nie raz i nie dwa słyszeliśmy o zjawisku kopania, nawet jeśli nigdy się tym nie zajmowaliśmy. To właśnie przez tzw. górników nie możemy zakupić nowych kart graficznych GeForce RTX 3000 i Radeon RX 6000. Do pozyskiwania Bitcoinów, Ethereum, Lightcoin i innych wirtualnych walut nadają się również procesory, ale sprawdzają się one w tym zadaniu znacznie gorzej niż karty graficzne. Co to jednak w ogóle oznacza, że można sobie wykopać krypto? Najprościej mówiąc, polega to na udostępnieniu swojego sprzętu (im wydajniejszy, tym większe zyski) na określone cele np. do przekazywania danych niezbędnych do przesłania kryptowaluty z jednego portfela na drugi. Można więc powiedzieć, że koparka, czyli konstrukcja wyposażona we wiele kart graficznych staje się platformą, przez którą przechodzą transakcje potwierdzenia wykonanych działań i inne operacje. Jesteśmy za to wynagradzani, a naszą zapłatą jest właśnie wirtualna waluta. Czy do obsługi operacji jest potrzebna aż tak potężna moc obliczeniowa? Jak pokazuje praktyka, tak. Teoretycznie można by jednak ZNACZNIE zoptymalizować cały proces, ale… osoby, które zarabiają na krypto, z pewnością nie byłyby szczęśliwe z takiego obrotu sprawy. Łatwe wydobycie oznaczałoby zwiększenie ilości coinów w obrocie, a to wpłynęłoby negatywnie na kurs.

Taką „monetą” nie zapłacimy w żadnym sklepie. Źródło: Pixabay - Co to jest kryptowaluta i jak kopie się BitCoina? - poznaj podstawy - dokument - 2021-07-08
Taką „monetą” nie zapłacimy w żadnym sklepie. Źródło: Pixabay

Ktoś w tym momencie mógłby zadać pytanie: dlaczego nie powstaną dedykowane serwery, które będą zajmowały się obsługą tych wszystkich operacji? I tu przechodzimy do jednego z kluczowych zagadnień. Kryptowaluty zostały pomyślane tak, aby nie były scentralizowane. Dzięki temu cyberprzestępcy nie są w stanie zhakować głównego serwera, bo ten po prostu nie istnieje. Wirtualne waluty są więc dobrze zabezpieczone, a wszelkie transakcje są objęte wysokim poziomem dyskrecji.

Skąd się bierze wartość BTC?

Wygenerowali ją sami użytkownicy. W jaki sposób? To zależy, o jakim okresie mówimy. Cofając się do początku, najważniejsze było zdobycie popularności. Pierwsze osoby, które zainteresowały się nową formą elektronicznych pieniędzy (BitCoin to pierwsze krypto), zaczęły je kopać. Z czasem popularność stawała się coraz większa. Tak samo, jak pragnienie zdobycia kolejnych BitCoinów. Przełomem stał się moment, w którym popyt przewyższył podaż. Wtedy to cena mogła urosnąć do niebotycznych poziomów. Znamy to z codziennego życia. Brak RTX-ów 3080 w sklepach spowodował, że ci szczęśliwcy, którzy zdołali wykupić pierwsze egzemplarze, wystawiali je potem na Allegro za 15 tysięcy złotych i wciąż znajdowali kupców. Coś jest warte tyle, ile ktoś jest w stanie za to zapłacić.

Zostało jeszcze 63% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Mateusz Ługowik

Mateusz Ługowik

Swoje pierwsze teksty napisał dla portalu z ciekawostkami ze świata. Niedługo potem zaczął tworzyć artykuły, których głównym tematem była kawa. Dopiero trzecia strona dotyczyła gier, sprzętu i nowych technologii. Stamtąd trafił do Gry-Online.pl. Obecnie zajmuje się pisaniem tekstów o tematyce sprzętowej oraz aktualizowaniem tekstów growych i techowych. Od czasu do czasu opracowuje też wiadomości do newsroomu. W wolnym czasie gra, pomaga rozwiązywać problemy z PC, ogląda seriale i stare polskie komedie, czyta komiksy (team DC!) i jeździ na koncerty. Jest hopheadem.

więcej

Kryptowaluty i tokeny NFT to przyszłość gier?
Kryptowaluty i tokeny NFT to przyszłość gier?

O technologii blockchain słyszał już niemal każdy – kojarzy się ją z kryptowalutami. To jedna strona medalu, bowiem po drugiej są tokeny NFT, które mogą stać się przyszłością gier, zwłaszcza tych sieciowych. Kto bowiem nie chciałby zarabiać na graniu?