futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 28 maja 2021, 13:37

autor: Jaroszewski Damian

O czym musisz pamiętać, składając swój pierwszy komputer

Wielu powie, że lepiej złożyć własnego peceta niż kupować tzw. gotowca. Powodów jest wiele. Rzecz w tym, że nie każdy wie, jak prawidłowo połączyć ze sobą wszystkie podzespoły.

Spis treści

Składasz komputer? Czytaj instrukcje!

Może się to wydawać porada z cyklu tych oczywistych, ale naprawdę warto czytać instrukcje obsługi. Zdaję sobie sprawę, że duma blokuje niektórych przez zapoznaniem się z dokumentacją. Wiem też, że niektóre z nich to całe książki, ale nie martwcie się na zapas. Nawet w przypadku płyt głównych, których instrukcje są z reguły najdłuższe, nie ma tego aż tak wiele, jak mogłoby się wydawać. Jako użytkownikom początkującym prawdopodobnie po prostu nie uda Wam się złożyć wszystkiego poprawnie za pierwszym razem. Szczególnie trudne może wydawać się podłączenie przedniego panelu obudowy, w tym przycisku włączania i resetowania, portów USB czy też złączy audio. Z instrukcji dowiecie się też, w które sloty należy włożyć pamięci RAM (aby prawidłowo działały np. w trybie dual channel) i wiele, wiele innych rzeczy.

O tym elemencie zapominają nawet niektórzy doświadczeni „monteży” – powinien znaleźć się w obudowie na samym początku. - O czym musisz pamiętać, składając swój pierwszy komputer - dokument - 2021-05-28
O tym elemencie zapominają nawet niektórzy doświadczeni „monteży” – powinien znaleźć się w obudowie na samym początku.

Kup dobry RAM!

Cena jaką trzeba zapłacić za kości pamięci rośnie wraz z większą wydajnością i nie ma najmniejszego sensu instalować zestawy z częstotliwością 4000 MHz, kiedy kontroler pamięci w naszym docelowym procesorze pozwala na obsługę tylko do 2800 MHz. Szybsze pamięci będą oczywiście działały, ale nie w pełnym zakresie - będą ograniczone właśnie do tej maksymalnej częstotliwości oferowanej przez CPU. A przecież pieniądze za parametry, których i tak nie zobaczymy moglibyśmy spożytkować w jakimś innym rejonie nowego zestawu. Znów jednak odsyłam do dokładnej specyfikacji, producenci procesorów umieszczają wszystkie potrzebne informacje na swoich stronach internetowych, w tym również jaki rodzaj pamięci odsługuje dany model.

Należy jeszcze wspomnieć, że RAM po wyjęciu z pudełka nie pracuje od razu z prędkością, która widnieje na pudełku. Domyślna wartość dla najwydajniejszego obecnie standardu DDR4 wynosi 2133 MHz, dlatego warto pamiętać o zmianie zazwyczaj jednego prostego ustawienia w BIOSie i aktywować profil XMP/DOCP odpowiednio dla procesorów Intel/AMD, co pozwoli systemowi w pełni korzystać z możliwości pamięci. Opcja ta jest domyślnie dezaktywowana, ponieważ praktycznie rzec biorąc jest to już drobny overclocking, ale uwzględniony przez wszystkich producentów.

Maciej Gorczyczyński

Ale czytajcie instrukcje nie tylko w przypadku płyt głównych. Z nich sporo dowiecie się też o montażu tak wydawałoby się błahych elementów, jak dodatkowe wentylatory. Uwierzcie mi, że to bardzo częsty błąd. Tymczasem zamontowanie ich w odpowiedni sposób będzie miało niebagatelny wpływ na panujące we wnętrzu obudowy temperatury, a tym samym kulturę pracy podzespołów. Nie chcecie przecież w powodu głupiego błędu sprawić, że procesor i karta graficzna będą niepotrzebnie się przegrzewać.

Zostało jeszcze 50% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie
Czemu nie warto oszczędzać na zasilaczu do komputera?
Czemu nie warto oszczędzać na zasilaczu do komputera?

Wśród elementów zestawu komputerowego, na których chcą zaoszczędzić początkujący pecetowcy, znajduje się płyta główna, obudowa i zasilacz. Może to jednak mieć katastrofalne skutki. Dlaczego należy unikać tanich niemarkowych zasilaczy?

12 głupich błędów, które popełniamy, składając komputer
12 głupich błędów, które popełniamy, składając komputer

Karta graficzna wpięta do złej szyny, kabel od monitora w niewłaściwym gnieździe, a może niezdjęta folia? Jakich błędów unikać przy składaniu komputera?

Samodzielne składanie komputera - poradnik
Samodzielne składanie komputera - poradnik

Doradzamy, jak złożyć komputer i samemu zbudować działającego peceta.