Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Technologie 30 kwietnia 2021, 13:29

autor: rassi

Na jakich ustawieniach grają pro-gracze?

Pecet dla profesjonalnego gracza? Maszyna dysponująca topowymi podzespołami służy zawodowcom do odpalania sieciowych tytułów w HD i z niskimi ustawieniami graficznymi. Dlaczego tak jest i do czego jeszcze można wykorzystać takiego blaszaka?

E-sportowy zestaw dla zwykłego gracza

Bardzo często podczas transmisji e-sportowcy grają nie tylko w swoją „główną” grę, ale także w nowości AAA. W nich to jak nigdzie indziej można zrobić użytek z wydajnego blaszaka. Tytuły można podzielić na dwie kategorie: procesorowe i graficzne. Te pierwsze czerpią więcej mocy z CPU, a drugie z układu graficznego. Taki podział nie jest jednak do końca poprawny. Znacznie częściej już w obrębie tylko jednej produkcji trafi się na miejsca, w których cięższą pracę będzie miał jeden z elementów, a w innej scenie więcej wykrzesać z siebie będzie musiał ten drugi. Oba podzespoły powinny być więc odpowiednio mocne. Pozwoli to uniknąć zjawiska „wąskiego gardła”. Polega ono na ograniczaniu wydajności jednej części przez drugą. W przypadku pecetów stworzonych z myślą o zawodowcach nie idzie się na żadne kompromisy. Dla zwykłego gracza też będą one znakomitym wyborem.

Jeśli nie masz umiejętności i wiedzy aby złożyć komputer samodzielnie, możesz kupić „gotowca”. - Na jakich ustawieniach grają pro-gracze? - dokument - 2021-04-30
Jeśli nie masz umiejętności i wiedzy aby złożyć komputer samodzielnie, możesz kupić „gotowca”.

NTT Game B460I7 ESL – oficjalny komputer Mistrzostw Polski ESL 2021

W tym roku tak samo zresztą, jak i w poprzednim firma NTT przygotowała autorskiego blaszaka, który stał się oficjalnym pecetem Mistrzostw Polski ESL. Tegoroczna edycja, szczególnie z frontu, nawiązuje kolorystyką do motywów militarnych. PC NTT Game B460I7 ESL nie tylko dobrze wygląda. Co ważniejsze, jest w stanie zapewnić odpowiednią wydajność podczas zmagań na najwyższym poziomie.

Sercem zestawu jest procesor Intel Core i7-10700KF. Jedna z topowa jednostka 10. generacji dysponuje 8 rdzeniami o wysokim bazowym taktowaniu 3,8 GHz. W trybie turbo zegar osiąga aż 5,1 GHz! Jeśli jakimś cudem komuś nie wystarczałaby taka moc obliczeniowa, istnieje możliwość podkręcenia CPU. „K” w nazwie modelu oznacza odblokowany mnożnik. Oprócz tego na konfigurację składa się 16 GB pamięci RAM DDR4, dysk SSD 512 GB i karta graficzna NVIDIA GeForce RTX 3060.

W zestawie jest też system operacyjny Windows 10. Pierwsze gry będzie można instalować już po chwili spędzonej na jego aktywacji. W sieciowych strzelankach takich jak CS:GO, w którym będą rywalizowali najlepsi polscy gracze, blaszak wyciągnie setki kl./s, co pozwoli w pełni wykorzystać monitory 240 Hz. Przy typowych ustawieniach obrazu stosowanych przez zawodowców, można na tym zestawie liczyć na średni wskaźnik fps w okolicach 500. Komputer NTT Game B460I7 ESL można znaleźć w sklepie Media Expert, gdzie właśnie teraz jest na niego promocja.

Gotowe zestawy to całkiem niezły wybór, zwłaszcza w dobie problemów z zakupem nowych kart graficznych. Te można znaleźć w całkiem rozsądnie wycenionych „gotowcach”. W ekstremalnych przypadkach cały komputer z RTX-em 3080 kosztuje tyle, co sama karta wystawiona na sprzedaż przez scalperów. Na własne oczy widziałem takie przypadki. Dlaczego seria NVIDIA RTX 3000 jest tak pożądana przez graczy? Technologia śledzenia promieni (lub, jak kto woli, ray tracing) została dopracowana w stosunku do tego, co widzieliśmy w generacji RTX 2000. Coraz lepiej sprawuje się również DLSS implementowany w nowych tytułach. Oprócz dodatkowych bajerów produkty z rodziny GeForce RTX 3000 to także wysoka „czysta” wydajność. Bez problemu zapewni ona płynność na poziomie co najmniej 60 fps w świeżych i wymagających tytułach i to przy wysokich nastawach jakości obrazu w rozdzielczości Full HD/WQHD. Przykładem jest Cyberpunk 2077, który na RTX 3060 nie tylko działa świetnie, ale też znakomicie wygląda. Karta pozwala na płynną rozgrywkę z włączonym śledzeniem promieni.

Znaczek jakości? CS:GO pójdzie na pewno :) - Na jakich ustawieniach grają pro-gracze? - dokument - 2021-04-30
Znaczek jakości? CS:GO pójdzie na pewno :)

Wydajna maszyna pozwala również na granie w sieciowe tytuły „po swojemu”. Niekoniecznie tak, jak robią to hardkorzy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby takiego Counter-Strike’a odpalić w rozdzielczości 2560x1440, ultrawide 3440x1440 a nawet 4K z maksymalnymi ustawieniami grafiki. O ile oczywiście posiada się odpowiedni monitor. W takich warunkach strzelanka będzie śmigać w co najmniej 144 klatkach na sekundę, co pozwoli wykorzystać wysokie odświeżanie matrycy.

ZASTRZEŻENIE

Materiał powstał we współpracy z firmą NTT, która dostarczyła komputer NTT Game B460I7 ESL do testów.

Ługowik rassi Mateusz

Czy dobry sprzęt może ułatwić karierę streamera i youtubera
Czy dobry sprzęt może ułatwić karierę streamera i youtubera

Chciałbyś zacząć dzielić się z innymi rozgrywką oraz wiedzą? Streaming czy bycie Youtuberem to nie zabawa dla każdego, dlatego postanowiliśmy zapytać o rady tych, którym wyszło. Od czego zaczynali? Czy dobry sprzęt może pomóc? Sprawdźmy!