Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Filmy i seriale 21 lutego 2021, 09:30

autor: Marek Jura

Niedawno wieczny student, teraz jeszcze wieczniejszy fan RPG. Próbuje być Kingiem, ale nie potrafi.

Rodzina jest najważniejsza, czyli Szybcy i wściekli uszeregowani od najgorszego do najlepszego

Szybcy i wściekli to seria, którą rozpoznają z miejsca nie tylko fani filmów akcji, ale niemal każdy, kto chociaż mniej więcej wie, co dzieje się w kinach. O wartości fabularnej tego cyklu można dyskutować, ale w swoim gatunku to absolutna klasyka.

Szybcy i wściekli 8 – The Fate of the Furious

  1. Premiera kinowa: 2017
  2. Reżyseria: F. Gary Gray
  3. W rolach głównych: Vin Diesel, Michelle Rodriguez, Dwayne Johnson, Charlize Theron, Jason Statham, Tyrese Gibson, Ludacris, Helen Mirren, Kurt Russell, Nathalie Emmanuel, Luke Evans, Elsa Pataky, Scott Eastwood, Tego Calderon, Kristofer Hivju, Eden Estrella
  4. Box office: 1 237 milionów dolarów
  5. Ocena na Rotten Tomatoes: 67%

Po wielkim sukcesie „siódemki” przyszedł czas na lekki spadek formy. „Ósemka” zarobiła mniej, zyskała mniejsze uznanie krytyków i nie dołączyła do grona części najbardziej lubianych przez fanów. Skrytykowane zostało przede wszystkim faktyczne zaakceptowanie przez ekipę Shawa. Postać grana przez Stathama mogła wprawdzie stać się bohaterem pozytywnym, ale jednak zabiła Hana (a później kilka innych osób). Z tego względu twórcy zdecydowali się na razie zrezygnować z wątku Deckarda, umieszczając go w spin-offie. Osobiście dam głowę, że zarówno Statham, jak i Johnson w końcu powrócą do głównej serii, póki co jednak krytyka rozwiązań z „ósemki” i konflikty na planie sprawiły, że obsada w „dziewiątce” ulegnie przetasowaniu.

Jeżeli chodzi o efekty specjalne, film spełnia swoje zadanie. Akrobacje i bijatyki są już zupełnie nierealistyczne, ale naprawdę widowiskowe. Fabuła natomiast nie dostarcza już tylu emocji co poprzednia część. Da się też odczuć brak Paula Walkera. Kurt Russell jako Pan Nikt jest zaskakująco mało wyrazisty, dobrą robotę wykonują natomiast Helen Mirren w roli Magdalene Shaw i Charlize Theron jako Cipher. W klimaty serii fajnie wpasowała się też znana z Gry o tron Nathalie Emmanuel. Aktorsko poza drobnymi wyjątkami wygląda to więc naprawdę dobrze. Tyle że po niesamowitej „siódemce” „ósemka” trochę rozczarowuje. Ale może serii przyda się odrobina oddechu.

Już niedługo czeka nas premiera „dziewiątki”. Na ekranie ujrzymy Vina Diesla, Michelle Rodriguez, Jordanę Brewster czy Tyrese’a Gibsona. Swoje pięć minut będą również mieć znany wrestler John Cena, Helen Mirren, Charlize Theron, Michael Rooker, a nawet Cardi B. Pojawiły się też plotki, że powróci postać grana przez Paula Walkera. Sam bohater w końcu w uniwersum tego cyklu żyje i ma się dobrze. Pytanie, czy twórcy zdecydują się na angaż kogoś innego do tej roli (na przykład brata aktora), czy też stworzą jego kontrowersyjny wizerunek w CGI. Do serii ma powrócić także Han grany przez Sunga Kanga. Bohater ten wprawdzie zginął w „trójce”, ale... chyba jednak nie do końca. W filmie nie wystąpią natomiast Jason Statham i Dwayne Johnson. Ten drugi jest skonfliktowany z Tyrese’em Gibsonem. Niechęć aktorów do siebie była jedną z głównych przyczyn rezygnacji The Rocka. Wciąż jest jednak możliwe, że pojawią się oni w już potwierdzonej dziesiątce. Co więcej, mówi się o angażu Judi Dench, Denzela Washingtona, Marion Cotillard, Matta Damona i Emily Blunt. To na razie tylko życzenia filmowej ekipy, ale kto wie. W końcu, gdyby się nie udało, jest już niemal pewne powstanie drugiej części spin-offu z Hobbsem i Shawem, spin-offu z którąś z bohaterek cyklu oraz dziesiątej i jedenastej odsłony głównej serii. Podobno wytwórnia zarezerwowała już nawet w grafiku premierę... „dwunastki”. Kto by więc nie zagrał w tegorocznym obrazie – z bohaterami Szybkich i wściekłych prędko się nie rozstaniemy.

TWOIM ZDANIEM

W serialach kibicujesz policjantom czy złodziejom?

71,5%
Złodziejom!
28,5%
Policjantom!
Zobacz inne ankiety