Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Filmy i seriale 2 stycznia 2021, 09:30

autor: Marek Jura

Niedawno wieczny student, teraz jeszcze wieczniejszy fan RPG. Próbuje być Kingiem, ale nie potrafi.

Nieudane CGI - filmy, które zepsuto efektami specjalnymi

Znacie to uczucie, gdy dobrze zapowiadający się film nagle kompletnie wybija Was z immersji niepotrzebnym, niewpasowującym się w klimat albo zwyczajnie słabym CGI? Niekiedy lepiej, żeby w ogóle go nie było. Na przykład w przypadku tej dziesiątki.

To (2017) – przekombinowane widziadła

  1. Co to za film: ekranizacja jednego z najsłynniejszych horrorów Kinga (tak, tego z klaunem)
  2. Budżet: 35 mln dolarów
  3. Rok produkcji: 2017
  4. Gdzie obejrzeć: Chili, iTunes Store, Rakuten

To nie miało wielkiego budżetu. Mimo to film zachwyca pięknym zdjęciami, kilkoma świetnie zrealizowanymi kameralnymi scenami i doskonałym aktorstwem. Historia zmagań wykluczonych dzieci z Pennywise’em naprawdę przeraża... dopóki z immersji nie wybije nas słabe CGI. A jest go w filmie, niestety, dużo. I o ile czasem wypada nieźle (jak w przypadku strasznej kobiety z obrazu czy twarzy samego klauna), o tyle zazwyczaj kompletnie nie pasuje do opowieści.

Fani Kinga uważają To za jedno z jego najważniejszych dzieł. Nie ma się co dziwić – opasłe (ponad 1000 stron zapisanych gęstą czcionką) tomiszcze zawiera wszystko to, co w twórczości mistrza grozy kochają najbardziej. Jest tu atmosfera małego miasteczka, pradawne zło i historia skrzywdzonych dzieciaków. Powieść potrafi przestraszyć każdego. Wszystkich, którym spodobał się film, a nie zapoznali się z dziełem Kinga, gorąco zachęcam do nadrobienia zaległości. W wersji książkowej immersji nie psuje w końcu słabe CGI.

To zdecydowanie największa bolączka całego filmu. Dziwię się, że mimo nie tak dużego budżetu twórcy się na nie zdecydowali. Mogli przecież postawić na klasyczne modele widziadeł. A tak zobaczyliśmy dużo słabej jakości efektów komputerowych. Niektóre z sekwencji wyglądały przez to jak nieudany mariaż filmu aktorskiego i animacji. Szkoda, bo to dzieło z ogromnym potencjałem. Paradoksalnie Temu mógłby zrobić dobrze jeszcze mniejszy budżet – taki, który skłoniłby twórców do całkowitej rezygnacji z wprowadzania potworów generowanych komputerowo.

TWOIM ZDANIEM

Wolisz filmy Marvela czy DC?

80,1%
Marvela
19,9%
DC
Zobacz inne ankiety