Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 2 grudnia 2020, 10:35

autor: Aquma

Telewizor do PS5 i Xbox Series X | Ranking 2020

Jesteś już posiadaczem konsoli nowej generacji? Być może przyszedł czas na odpowiedni telewizor? Jakie modele są najlepsze do PS5 i Xbox Series? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule!

Nie ma znaczenia, czy wolisz PlayStation czy Xbox - telewizor to kluczowy element wyposażenia każdego gracza konsolowego – chyba nikt nie ma co do tego wątpliwości. Co więcej, prawdopodobnie nie ma też lepszego momentu na wymianę odbiornika niż pojawienie się platform nowej generacji, wyznaczających nowe standardy w zakresie jakości obrazu czy płynności rozgrywki. Choć już w połowie mijającego cyklu – wraz z wprowadzeniem na rynek PlayStation 4 Pro i Xbox One X – granie konsolowe zaczęło być kojarzone z rozdzielczością 4K, to można się spodziewać, że tak naprawdę dopiero po premierze PlayStation 5 i Xbox Series X stanie się ona prawdziwym standardem.

W redakcji do PlayStation 5 i Xbox Series X podłączyliśmy telewizor Samsung QLED 55" Q80T. - Telewizor do PS5 i Xbox Series X | Ranking 2020 - dokument - 2020-12-02
W redakcji do PlayStation 5 i Xbox Series X podłączyliśmy telewizor Samsung QLED 55" Q80T.

HDMI 2.1 – czy to sprawa kluczowa?

Jedną z kwestii, które warto wziąć pod uwagę kupując nowy telewizor z myślą o konsoli PS5 lub Xbox Series X jest wsparcie dla standardu HDMI w wersji 2.1. Złącze to oferuje możliwość wyświetlania obrazu w rozdzielczości 8K lub 4K ze 120 klatkami animacji na sekundę, a także umożliwia implementację szeregu dodatkowych funkcji, takich jak choćby VRR (więcej o nich poniżej). Powstaje jednak pytanie: czy to naprawdę tak kluczowa kwestia? Czy nowe PlayStation i Xbox faktycznie wykorzystują te nowinki?

I tak i nie. Z jednej strony, specyfikacja nowych konsol nie za bardzo pozwala wyświetlać obraz w 120 klatkach animacji na sekundę i rozdzielczości 4K – najczęściej mamy do dyspozycji dwa lub więcej trybów i musimy poświęcić albo płynność, albo jakość grafiki. Z drugiej jednak… niektóre z pierwszych gier faktycznie oferują możliwość pogrania w więcej niż 100 fps i jest to coś, z czego nie warto rezygnować – o ile Wasz budżet na to pozwala. Koniec końców uważam, że wsparcie dla HDMI 2.1 w telewizorze do PlayStation 5 i Xbox Series X jest dość ważne i w 2020 roku lepiej zainwestować większe pieniądze w model obsługujący ten standard niż taki, który posiada np. większy ekran.

Aby wykorzystać pełnię możliwości nowego PlayStation i Xboksa, warto zainwestować w telewizor z portem HDMI 2.1. - Telewizor do PS5 i Xbox Series X | Ranking 2020 - dokument - 2020-12-02
Aby wykorzystać pełnię możliwości nowego PlayStation i Xboksa, warto zainwestować w telewizor z portem HDMI 2.1.

Variable Refresh Rate (VRR), Quick Frame Transport (QFT) i Auto Low Latency Mode (ALLM)

Dla graczy pecetowych VRR to nic nowego. Monitory oferujące zmienną częstotliwość odświeżania od lat są standardem na rynku PC, ale w przypadku telewizorów nadal jest to swego rodzaju luksus. Technologia ta pozwala wyeliminować efekt „rozrywania się” obrazu poprzez dostosowywanie częstotliwości odświeżania do liczby klatek animacji na sekundę generowanej przez komputer lub konsolę. W przypadku monitorów komputerowych mamy do czynienia z kilkoma standardami VRR i podobnie jest, gdy chodzi o telewizory. Niestety, nie wszyscy producenci precyzują, jaka dokładnie technologia jest obsługiwana przez ich sprzęt.

Z kolei ALLM umożliwia urządzeniu automatyczne przełączenie się w tryb niskiego opóźnienia w przypadku wykrycia sygnału z konsoli do gier (wymaga to kompatybilnej platformy – przykładowo PS4 i PS4 Pro tej opcji nie obsługują).

Większość wymienionych tu możliwości jest powiązana ze standardem HDMI 2.1 (choć niektórym producentom zdarzało się dodawać wsparcie dla ALLM w modelach pozbawionych tego wejścia). Nie oznacza to jednak, że każdy telewizor posiadający złącze HDMI 2.1 automatycznie obsługuje każdą z tych technologii – o wsparciu decyduje firma. Naszym zdaniem, kupując PlayStation 5 lub Xbox Series X warto mieć na uwadze, aby telewizor obsługiwał te „bajery”.

Telewizory najchętniej kupowane w Polsce | TOP 5
Telewizory najchętniej kupowane w Polsce | TOP 5

Jakie telewizory kupują Polacy? Wolimy LED, QLED, a może OLED? Liczy się wielkość czy jakość obrazu? 50 czy 55 cali? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w artykule.

Jaki telewizor do PS4 i Xbox One? - Czerwiec 2020
Jaki telewizor do PS4 i Xbox One? - Czerwiec 2020

Pomagamy wybrać telewizor odpowiedni do konsoli, który spełni oczekiwania każdego gracza.