Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Filmy i seriale 21 listopada 2020, 09:30

autor: N.S.

Te spektakularne sceny filmowe powstały bez pomocy komputera

Chociaż magia CGI opanowała kino, nie wszyscy reżyserzy ślepo podążają za modą. Przedstawiamy 10 filmów, w których zastosowano niesamowite praktyczne efekty specjalne.

Skyfall (2014) – walka na pociągu i wybuchy

  1. Co to za film: jedna z najnowszych odsłon kultowej serii filmów akcji o brytyjskim agencie specjalnym 007 – Bondzie, Jamesie Bondzie
  2. Reżyser: Sam Mendes
  3. Gdzie obejrzeć: iTunes Store

Do praktycznych efektów specjalnych zalicza się oczywiście wyczyny kaskaderskie. Wielu aktorów rezygnuje jednak nawet w bardzo niebezpiecznych przypadkach z profesjonalnego zastępstwa i samodzielnie wykonuje mrożące krew w żyłach akrobacje. Najsłynniejszymi przykładami są m.in. Tom Cruise czy Jackie Chan, którzy z tego powodu zmagali się z licznymi kontuzjami, ale mimo to nie mają zamiaru decydować się na półśrodki. Do jednych z odważniejszych aktorów można zaliczyć też Daniela Craiga, który wciela się w słynnego Jamesa Bonda w najnowszych odsłonach serii o misjach agenta 007.

Ogromne wrażenie robi m.in. scena walki na pędzącym pociągu na początku Skyfall. Trudno uwierzyć, że aktorzy rzeczywiście wymieniali ciosy i przepychali się na dachu prawdziwego pojazdu w ruchu. Bezpieczeństwo miały zapewniać im podobno jedynie cienkie siatki, które chroniły ich przed spadnięciem na ziemię. Zostały one oczywiście usunięte w postprodukcji, ale cała reszta jak najbardziej była prawdziwa. Trzeba przyznać, że efekt jest naprawdę niesamowity – naturalny pęd powietrza faktycznie rozwiewa ubrania i włosy, a sekwencja jest niezwykle emocjonująca.

W nowych bondowskich filmach świetnie przeplata się ze sobą praktyczne efekty specjalne z CGI. Wiele kraks czy wybuchów również faktycznie miało miejsce na planie, m.in. eksplozja w kwaterze głównej brytyjskiego wywiadu. Sam Mendes świadomie zdecydował się na ograniczenie efektów komputerowych. Kierował się nie tylko budżetem, ale też tym, że takie zabiegi współcześnie mogą szybko tracić na jakości. Wystarczy spojrzeć na poprzednie filmy z Bondem odgrywanym przez Pierce’a Brosnana, np. Śmierć nadejdzie jutro. Wiele scen z wykorzystaniem CGI dzisiaj wygląda już po prostu śmiesznie. Dobrze wykonane efekty praktyczne w zasadzie się nie starzeją.

TWOIM ZDANIEM

Która trylogia Gwiezdnych wojen jest najlepsza?

"Stara trylogia" - Epizody IV-VI
64,3%
"Nowa trylogia" - Epizody I-III
31,4%
"Trylogia Disneya" - Epizody VII-IX
4,3%
Zobacz inne ankiety
Gadżety filmowe, które gwiazdy wzięły z planu i... nie oddały
Gadżety filmowe, które gwiazdy wzięły z planu i... nie oddały

Hollywoodzkim gwiazdom często nie wystarczy sowity przelew na konto za dobrze odegraną rolę – czasem potrzebują jakiejś pamiątki z planu. W jaki sposób udało się popularnym aktorom zwinąć rekwizyty? Lepiej nie pytajcie.

Przedziwne efekty specjalne, o których nie mieliście pojęcia
Przedziwne efekty specjalne, o których nie mieliście pojęcia

Pewne efekty specjalne w filmach są tak dobrze wykonane, że nie ma się pojęcia o ich istnieniu. Przedstawiamy 10 przykładów CGI, które trudno dostrzec!

Najlepsze filmy science fiction, które obejrzysz na Netflix
Najlepsze filmy science fiction, które obejrzysz na Netflix

Większość nowych i kultowych filmów science-fiction, można znaleźć dziś w sieci i obejrzeć kiedy tylko chcemy. Dziś polecamy te pozycje, które możecie znaleźć na platformie Netflix.